Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Spago Nanomedical förklarat på 3 minuter

Spago Nanomedical vill bli ett världsledande bolag inom diagnostik och terapi baserat på nanomedicin.

Publicerad

den

Presentatör av Spago Nanomedical

Nyheter

Zenicor tar ytterligare steg mot breddinförande av strokepreventiv screening

Publicerad

den

Zenicor One

Zenicor meddelade idag att Strokestop 3, den tredje delen i den världsledande Strokestop-studien, är klara enligt plan med rekryteringen av sina deltagare. Studien med Zenicor Solution utgör ett viktigt steg mot bred implementering av screening för förmaksflimmer, en metod som kan förebygga tusentals strokefall varje år.

Zenicor Solution
Zenicor Solution

De tidigare studierna, Strokestop 1 och 2, genomförda med Zenicor Solution och Zenicor One, har redan förändrat synen på förmaksflimmerscreening internationellt. Strokestop 1 var först i världen att visa en minskning i sjuklighet i en screenad grupp jämfört med en grupp som inte screenats samt på en hälsoekonomisk vinst för samhället, vilket har fått stort genomslag och bidrog till nya europeiska riktlinjer som rekommenderar screening för förmaksflimmer.

Strokestop 3 bygger vidare på denna framgång och fokuserar på att öka deltagandet i screeningen, särskilt i grupper som tidigare varit svåra att nå. Studien undersöker effekten av olika inbjudningsmetoder, där personlig inbjudan i samband med vårdbesök jämförs med traditionell brevinbjudan. Alla deltagare som tackat ja har fått genomföra EKG-mätningar hemma med Zenicor One under två veckor.

Underlag för screeningprogram i fler europeiska länder

Med rekryteringen avslutad övergår nu studien till analysfas, med planerad vetenskaplig publikation och internationell presentation under kommande år. Resultaten förväntas stärka underlaget för nationella screeningprogram i fler europeiska länder, en utveckling som väsentligt skulle kunna expandera marknaden för Zenicor.

“STROKESTOP 3 markerar nästa viktiga steg mot ett breddinförande av förmaksflimmerscreening i vården. Genom att nå ut till fler riskgrupper och visa på effektivare implementeringsmodeller stärker studien både den kliniska evidensen och Zenicors position som ledande aktör.” säger Mats Palerius, VD för Zenicor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Surgical Science, efter kursraset är det nu köpläge

Publicerad

den

Surgical Science-simulering

Medicinteknikbolaget Surgical Science har haft ett turbulent år. Efter att Dagens industri i fjol gav aktien ett köpråd steg kursen med hela 60 procent, men framgången blev kortvarig. En vinstvarning i augusti utlöste ett ras på 28 procent samma dag, och sedan dess har nedgången fortsatt.

Den nye vd:n Tom Englund, som tog över efter uppskattade Gisli Hennermark, har därmed fått en tuff start. Bolaget befinner sig nu i en förtroendekris, tyngt av svag utveckling i utbildningssegmentet, särskilt i USA där kunderna hållit hårdare i investeringarna. Även licensförsäljningen och OEM-verksamheten har backat, och den svaga dollarn har förvärrat läget.

Trots detta ser Di:s analytiker Mikael Olsson nu en möjlighet. Med ett lågt rörelsevärde (ev/ebit) på omkring 13 för 2026 och runt 10 för 2027, framstår aktien som attraktivt värderad.

Om bolaget övertygar marknaden om att tillväxt åter är möjlig, då kan kursen ta fart igen.

Surgical Science-aktien stängde på 84,50 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Nyheter

AstraZeneca visar genombrottsresultat för Datroway vid svår bröstcancer

Publicerad

den

Teströr hos AstraZeneca

AstraZeneca och Daiichi Sankyo presenterar de starkaste överlevnadsdata som hittills uppnåtts för patienter med metastaserande trippelnegativ bröstcancer utan möjlighet till immunterapi.

AstraZenecas och Daiichi Sankyos läkemedel Datroway (datopotamab deruxtecan) har i en fas III-studie visat en förbättrad medianöverlevnad på fem månader jämfört med standardbehandling med cellgifter för patienter med metastaserande trippelnegativ bröstcancer (TNBC) som inte är aktuella för immunterapi. Resultaten, som presenterades under den pågående ESMO-kongressen i Berlin, markerar första gången en behandling i denna patientgrupp visat en signifikant överlevnadsfördel gentemot kemoterapi.

I den globala studien TROPION-Breast02 uppnådde Datroway både de primära målen – total överlevnad (OS) och progressionsfri överlevnad (PFS). Patienterna som fick Datroway levde i median 23,7 månader, jämfört med 18,7 månader för dem som fick cellgifter (hazard ratio 0,79; p=0,0291). Dessutom minskade risken för sjukdomsprogression eller död med 43 procent (HR 0,57; p<0,0001).

”Datroway förlängde patienternas liv och nästan fördubblade tiden utan sjukdomsprogression – ett mycket betydelsefullt resultat för en patientgrupp med få behandlingsalternativ”, säger Rebecca Dent, professor vid National Cancer Centre Singapore och studiens huvudprövare.

Ny behandlingsstandard i sikte

Trippelnegativ bröstcancer är en särskilt aggressiv cancerform som saknar hormon- och HER2-receptorer, vilket gör den svårbehandlad. För patienter som inte kan få immunterapi – uppskattningsvis omkring 70 procent av dem med metastaserande TNBC – har cellgifter hittills varit förstahandsvalet.

”För första gången ser vi ett alternativ till kemoterapi som både bromsar sjukdomsförloppet och förlänger livet”, säger Susan Galbraith, chef för onkologisk forskning vid AstraZeneca. ”Det stärker också vår tro på Datroways potential i kombination med immunterapin Imfinzi.”

Även Daiichi Sankyos forskningschef Ken Takeshita beskriver resultaten som ett genombrott:

”Datroway har potential att ersätta traditionell kemoterapi i denna svåra behandlingssituation och påtagligt förbättra överlevnaden för patienterna.”

Läkemedel med avancerad teknik

Datroway är en så kallad TROP2-riktad antikropp-läkemedelskonstruktion (ADC), utvecklad med Daiichi Sankyos egen DXd-teknologi. Läkemedlet är redan godkänt i flera länder för vissa typer av bröst- och lungcancer, och utvärderas nu i över 20 kliniska studier inom flera tumörtyper.

Vid sidan av TROPION-Breast02-studien pågår ytterligare tre fas III-prövningar av Datroway inom bröstcancer, både som ensam behandling och i kombination med AstraZenecas immunterapi Imfinzi (durvalumab).

De nya resultaten stärker AstraZenecas ställning som en av de ledande aktörerna inom onkologi. Bolaget har som mål att långsiktigt förändra behandlingsparadigmet för bröstcancer och ”på sikt eliminera cancer som dödsorsak”, enligt företaget.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära