Nyheter
Ludwig Germunders tre heta aktier inom medicinteknik för 2026
Efter ett utmanande 2025 för medicinteknikbolag ser Handelsbankens analytiker Ludwig Germunder ändå flera intressanta möjligheter inför 2026. I en sektor som pressats av svag dollar, tullar i USA och allmän marknadsoro pekar han i EFN ut tre bolag där förutsättningarna bedöms förbättras tydligt, nämligen Elekta, Getinge och Xvivo.
Elekta, nytt ledarskap kan markera ett skifte
Elekta har haft flera år av motvind, med svag utveckling i Kina, tuff konkurrens i USA och en historik av ifrågasatt kommunikation och kassaflöde. En viktig förändring är dock tillsättningen av en ny vd under 2025. Germunder lyfter fram att den nya ledningen uppvisar en mer försiktig och trovärdig kommunikation, med tydligare fokus på kassaflöde och kvalitet i vinsterna snarare än offensiva löften. Förväntningarna inför 2026 är inte knutna till snabba tillväxtsprång, utan till ett gradvis återuppbyggt förtroende och en tydligare strategi, särskilt på den amerikanska marknaden.
Getinge, kvalitetsproblemen närmar sig slutet
Getinge beskrivs som ett bolag med starka marknadspositioner, höga marginaler och stabila kassaflöden, men som länge tyngts av återkommande kvalitetsproblem och regulatoriska utmaningar. Enligt Germunder befinner sig bolaget nu i ett läge där de största problemen successivt håller på att lösas. Ett viktigt steg är att centrala produkter återigen fått godkännanden i Europa, samtidigt som motsvarande processer i USA väntas bli klara under 2026. När dessa hinder väl avvecklas ser analytikern goda möjligheter för aktien att bättre spegla bolagets underliggande styrka.
Xvivo, från bakslag till möjlig vändning
Xvivo hade ett starkt 2024 men drabbades av ett tydligt bakslag under 2025, främst kopplat till svagare efterfrågan i USA, lagerjusteringar hos en stor kund samt förseningar i produktgodkännanden. Detta slog hårt mot aktien, som enligt Germunder nu präglas av en alltför negativ marknadssyn. Han menar att problemen varit tillfälliga och att signaler under andra halvåret 2025 pekar på att lagerneddragningarna är avslutade och att kunder successivt återkommer. För 2026 bedöms Xvivo ha goda möjligheter att återgå till tillväxt, vilket skulle kunna leda till en tydlig omvärdering av aktien.
Sammanfattning
Trots att medicintekniksektorn haft det tufft ser Handelsbanken ljusglimtar inför 2026. Gemensamt för Elekta, Getinge och Xvivo är att de kommer från en period av motgångar, men där flera strukturella problem nu bedöms vara på väg att klinga av. Germunders huvudtes är att marknaden i dag i många fall fokuserar mer på historiska problem än på de förbättringar som successivt håller på att ta form.
Nyheter
Ecomb tecknar avtal med globalt gasbolag
Ecomb har idag tecknat avtal med ett av de stora globala industriella gasbolagen. Syftet är att bolagen i gemensamma projekt ska använda Ecombs Ecotube-system för att injicera syrgas i kraftverkspannor. Ecomb står för förbränningstekniken inne i pannan och gasbolaget för tillförseln av syrgas till Ecotuberna.
”Det känns oerhört skönt att ha uppnått denna milstolpe i ECOMBs historia och vi har redan ett antal potentiella kunder som är intresserade av att spetsa förbränningen med syrgas i Ecotuberna, så vi ser fram emot en spännande närtid” säger VD Ulf Hagström.
Syre är en biprodukt vid produktion av vätgas
När grön vätgas produceras så delar man via elektrolys upp vatten i vätgas och syre, där syre är en biprodukt som ofta bara vädras bort då den inte är lönsam att ta om hand.
Om det finns en närliggande kraftverkspanna som kan optimera sin förbränning genom att injicera syre skulle producenten av vätgas få en avsättning av biprodukten syre och kraftverkspannan få billig tillgång.
Nyheter
RaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge
PAM Capital lyfter fram RaySearch som ett attraktivt small cap-bolag med starka tillväxtmöjligheter och låg värdering. Bolaget utvecklar avancerad mjukvara för cancerbehandling, särskilt inom dosplanering, och anses vara tekniskt ledande med högre beräkningshastighet än konkurrenterna.
Marknaden väntas växa 5–9 procent per år, samtidigt som RaySearch bedöms kunna ta ytterligare marknadsandelar tack vare sin konkurrenskraftiga produktportfölj. PAM Capital räknar med 10–15 procents årlig organisk tillväxt de kommande tre åren och cirka 25 procents årlig vinsttillväxt, drivet av både försäljningsökning och förbättrade rörelsemarginaler.
Affärsmodellen beskrivs som kapitalsnål med hög avkastning, och bolaget gynnas av höga inträdesbarriärer och omställningskostnader. Bolaget är i sitt livs form. Trots detta handlas aktien till den lägsta värderingen sedan 2018, vilket enligt PAM Capital skapar ett attraktivt köpläge.
”Under nuvarande ”AI-frossa” har RaySearch drabbats. Orättvist, i vårt tycke. Bolaget använder AI på ett mycket konstruktivt sätt i dag och har gjort så under lång tid. RaySearchs programvara är hårt reglerad, djupt inbäddad i livsavgörande arbetsflöden och kännetecknas av höga omställningskostnader.”
Nyheter
Saab inleder samarbete med stort försvarsbolag i Ukraina
Saab och det ukrainska försvarbolaget JSC UDI har idag på den internationella försvarskonferensen i München tecknat avtal om avsikten att inleda ett samarbete kopplat till flyg och luftburen övervakning. Båda bolagen kommer att bidra med sitt respektive kunnande och syftet med avtalet är att stärka Ukrainas försvarsförmåga.
JSC UDI är en erfaren och strategiskt positionerad leverantör av försvarsmateriel och hårdvara för militär tillämpning. Inom bolaget samlas ett antal aktörer, såväl statliga som industriföretag, och det är en viktig del i landets försvars- och säkerhetssektor. Saab kommer att bidra med sin erfarenhet från försvarsindustrin och ledande kompetens inom flygområdet samt inom teknik för luftburna övervakningssystem.
– Vi ser fram emot samarbetet med JSC UDI och att gemensamt utforska möjligheter kopplade till Ukraina. Saab står fast vid att stödja Ukrainas försvarsförmåga och försvarssektor, säger Anders Carp, vice vd för Saab.
-
Nyheter2 månader sedanFyra bra aktier att inleda 2026 med enligt Martin Blomgren
-
Nyheter1 vecka sedanScandinavian Enviro Systems krävs på över en halv miljard av kund
-
Nyheter1 månad sedanVivesto närmar sig marknaden med fokus på partnerskap
-
Nyheter2 månader sedanNovo Nordisks patent på Ozempic går ut på söndag i Kanada
-
Nyheter1 månad sedanCLS överraskar med installation av FLA-system i Nederländerna, första patienter behandlade
-
Nyheter2 månader sedanTeknologi, marknad och strukturella trender sammanfaller för Obducat
-
Nyheter1 månad sedanPotential i ITAB-aktien, Dagens industri säger köp
-
Nyheter2 månader sedanThe Information spekulerar i att OpenAI köper Pinterest under 2026


