Nyheter
Volvo Construction Equipments förvärv av Swecon genomfört
Volvo Construction Equipments (Volvo CE) tidigare kommunicerade förvärv av Swecon är slutfört. Efter att ha fått godkännande från Europeiska kommissionen att förvärva Swecon har parterna nu gått samman. Volvo CE har förvärvat Swecons affärsverksamhet i Sverige, Tyskland och Baltikum, inklusive Entrack. Affären värderas till ett totalt bolagsvärde om 7 miljarder kronor.
Stärker sin återförsäljarverksamhet och tjänsteförsäljning
Förvärvet omfattar Swecons verksamhet inom dessa marknader, det vill säga försäljning av produkter och tjänster, uthyrningsverksamhet, eftermarknadstjänster och kundsupport samt kontor, verkstadsanläggningar och 1 400 anställda.
Volvo CE ser detta som ett strategiskt steg för att ytterligare investera i och stärka sin återförsäljarverksamhet och tjänsteförsäljning på ett antal nyckelmarknader och därmed göra denna affär till en kärnverksamhet för Volvo CE i Europa.
Temporär effekt
I innevarande kvartal blir Volvo CE´s marginal utspädd på grund av en högre kostnadsbas i varulager, då det förvärvade varulagret från Swecon inkluderar den marginal Volvo CE fick när man sålde maskinerna till Swecon före förvärvet. Effekten är temporär och upphör när det förvärvade varulagret sålts ut. Total effekt uppskattas till 300 miljoner krononor.
För helåret 2024 uppgick Swecons omsättning till 10 miljarder kronor.
Nyheter
Bergholm Fritidsfordon siktar på börsen efter starkt 2025
Efter ett rekordår 2025 tar Bergholm Fritidsfordon nästa steg i bolagets utveckling genom en planerad notering på Spotlight. Bolaget, som är en ledande importör och distributör av husbilar i Sverige, har byggt upp sin position genom långsiktiga relationer med både tillverkare och återförsäljare.
Under 2025 ökade omsättningen till cirka 586 MSEK, motsvarande en organisk tillväxt på 44 procent. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 21 MSEK. Enligt vd Lars Bergholm är siffrorna ett kvitto på ett långsiktigt arbete med att både ta marknadsandelar och förbättra lönsamheten.
Bolaget har arbetat med flera etablerade europeiska varumärken i över tre decennier, bland annat Knaus, Weinsberg och Morelo, och har byggt upp ett omfattande återförsäljarnätverk över hela Sverige, från Luleå i norr till Tomelilla i söder. Närheten till både återförsäljare och slutkunder har varit en viktig faktor bakom bolagets marknadsledande position.
Affärsmodellen bygger på import och distribution av fritidsfordon, men Bergholm ser också stor potential i eftermarknadstjänster som service, tillbehör och uthyrning. Dessa delar av verksamheten har generellt högre marginaler och stärker samtidigt relationen till kunderna över tid.
Efter en period av osäkerhet i marknaden såg bolaget under 2025 en tydlig återhämtning. Registreringarna av husbilar i Sverige ökade med 46 procent under året, och enligt Lars Bergholm märks ett ökat intresse från kunder som tidigare avvaktat med köp. Särskilt mindre husbilar och campervans är efterfrågade.
Framåt planerar bolaget att fortsätta expandera sitt återförsäljarnätverk i Sverige och på sikt även utanför landets gränser. Parallellt utvecklas nya initiativ, bland annat konceptet ”Bergholm Certified” för begagnade fordon samt en större uthyrningsverksamhet. Bolaget arbetar också med att effektivisera interna processer, lagerhantering och digitalisering.
Lönsamhetsmässigt har bolaget i dag en EBT-marginal på omkring 3 procent och en ambition att på sikt nå 5 procent, bland annat genom skalfördelar och en större andel eftermarknadsaffärer.
Noteringen på Spotlight ses som ett naturligt nästa steg i bolagets utveckling. Enligt Lars Bergholm ska börsnoteringen skapa en plattform för fortsatt tillväxt, med ökad struktur och transparens, samtidigt som bolaget behåller sin entreprenöriella kultur.
Inför 2026 går bolaget in i året med starka varumärken, god lagerposition och en tydlig strategi. Ambitionen är att på sikt bli Nordens bästa importör av fritidsfordon.
Nyheter
Sustainion Group gör sitt första utländska förvärv
Sustainion Group gör sitt första utländska förvärv när man nu köper nederländska Diemma. Företaget, som använder varumärket Emficon, utvecklar, producerar, installerar och underhåller skräddarsydda avgassystem. Detta främst för fartyg, men även för entreprenadmaskiner, lokomotiv och andra tunga fordon, med fokus på att minska utsläpp och uppfylla strikta miljökrav.
”Förvärvet av Diemma är ett strategiskt viktigt steg för oss. Bolaget har, under varumärket Emficon, en stark position inom emissionslösningar för, framför allt, marina applikationer och kompletterar vår befintliga verksamhet på ett mycket bra sätt. Vi ser tydliga kommersiella och tekniska synergier, samtidigt som Diemma tillför värdefull specialistkompetens och en etablerad kundbas. Tillsammans skapar vi en plattform för fortsatt lönsam tillväxt inom hållbara lösningar för sjöfarten och det blir även Sustainions första utländska förvärv vilket markerar den internationella expansion vi har påbörjat.” säger Brodde Wetter, VD för Sustainion Group.
Detta är Diemma
Förvärvet av Diemma är en del av Sustainions tillväxtstrategi och bedöms utgöra ett starkt strategiskt komplement till koncernen. Genom förvärvet skapas tydliga synergier, inte minst med dotterbolaget EHC Teknik, där bolagens gemensamma specialistkompetenser inom avgasrening kan öppna dörrar till nya kundsegment inom marin-, bygg- och järnvägssektorn.
Diemma utvecklar, tillverkar, installerar och underhåller avgasreningssystem för dieselmotorer med hela värdekedjan internt. Bolaget erbjuder katalytiska reningssystem för reduktion av kväveoxidutsläpp samt partikelfilter som fångar upp sotpartiklar från förbränning. Systemen anpassas efter varje kunds specifika förutsättningar.
Bolaget har idag 5 heltidsanställda och kundbasen utgörs av bolag inom marint, fiske, muddring, byggnation och järnväg, i Nederländerna och internationellt. För 2025 uppgick omsättningen till cirka 1,8 miljoner euro med ett rörelseresultat på cirka 0,3 miljoner euro.
Pris och finansiering
Sustainion gör förvärvet till en initial köpeskilling på 0,95 miljoner euro, varav 0,19 miljoner euro betalas betalas med aktier. Utöver detta kan säljarna erhålla två tilläggsköpeskillingar, maximalt 0,3 miljoner euro för 2026 och 0,4 miljoner euro för 2027. Om och till hur stor de faller ut beror på ett antal villkor, bland annat relaterat till vinsttillväxt.
Sustainion Group har ikväll även gjort en riktad emission på 22 miljoner kronor. Dels för att betala för det aktuella förvärvet, men även för investeringar i batterilagringslösningar inom dotterbolaget Skårebo Energi.
Nyheter
Qlife accelererar global lansering via partnerskap
Qlife växlar nu upp kommersialiseringen av sitt Egoo Health Systemm en mini-diagnostikplattform som möjliggör laboratoriekvalitativa blodtester i hemmet. I en intervju med Nyemissioner.se berättar vd Tomas Warthoe om hur bolaget, genom internationella partnerskap och regulatoriska framsteg, positionerar sig för snabbare global expansion.
Hemmadiagnostik med klinisk precision
Egoo-systemet är utvecklat för så kallad “hospital-at-home”, egenmonitorering och snabbt kliniskt beslutsstöd. Plattformen kombinerar ett optiskt minilaboratorium (Egoo Analyzer), engångskapslar med reagens (Egoo Capsule), ett blodfiltreringsverktyg som ersätter centrifugering (Egoo Collect) samt en app med AI-baserad tolkning (Egoo Connect).
Enligt Warthoe är ambitionen att förena enkelhet för lekmannen med klinisk noggrannhet, något han menar särskiljer Qlife från konkurrenterna inom hemmadiagnostik.
Exklusivt avtal öppnar Kina
Ett viktigt steg i kommersialiseringen är det exklusiva licensavtalet med Hipro Biotechnology. Hipro arbetar med att introducera Egoo-systemet på den kinesiska marknaden och har integrerat både AI och röstkommunikation i plattformen. Lösningen riktas bland annat mot utskrivna sjukhuspatienter som behöver löpande uppföljning av biomarkörer.
Partnerskapet kortar även Qlifes väg till marknaden, då Hipros befintliga produkter redan är godkända och säljs i Kina, övriga Asien och Mellanöstern. Dessa planeras nu att kommersialiseras även i EU, Storbritannien och USA via Qlife.
Regulatoriska framsteg och pilotprojekt
Under det senaste halvåret har Qlife skickat in en ansökan om godkännande för en biomarkör inom fenylketonuri (PKU), en sällsynt sjukdom där patienter behöver testa sina blodvärden minst en gång i veckan. Därefter står diabetes samt hjärt-kärl- och njurmarkörer på tur.
Bolaget har även planerade pilotprojekt med apotek och sjukhus i Danmark, och för dialoger i Sverige och Storbritannien. Parallellt pågår samtal med potentiella globala IVD-aktörer om framtida kommersialiseringsavtal.
Kapital för expansion och fusion
Qlife genomför nu en kapitalanskaffning för att:
- accelerera kommersialiseringen via Hipro och apotekskanaler
- driva regulatoriska milstolpar för nya biomarkörer
- arbeta vidare mot en planerad fusion (RTO-struktur) med Hipro
Under 2026 förväntar sig Qlife att Egoo börjar generera egna intäkter, samtidigt som försäljning av Hipros produkter ska bidra till omsättningstillväxt redan i år.
Betydande marknadspotential
Enbart inom fenylketonuri uppskattar Qlife den adresserbara marknaden i Storbritannien, EU och Mellanöstern till över 1 miljard kronor, baserat på veckovis testning. När större indikationer som diabetes och hjärt-kärlsjukdomar adderas ökar potentialen kraftigt.
Enligt Warthoe är Qlife ett av få bolag som kan leverera kliniskt validerade bloddata direkt i hemmet, något han ser som centralt i den globala övergången mot decentraliserad och datadriven sjukvård. Målet är att inom några år vara självfinansierat och etablerat i flera större partnerskap världen över.
-
Nyheter4 veckor sedanScandinavian Enviro Systems krävs på över en halv miljard av kund
-
Nyheter2 månader sedanVivesto närmar sig marknaden med fokus på partnerskap
-
Nyheter1 vecka sedanRichard Bråse – aktierna i Investor och Industrivärden är dead money
-
Nyheter2 månader sedanCLS överraskar med installation av FLA-system i Nederländerna, första patienter behandlade
-
Nyheter2 månader sedanPotential i ITAB-aktien, Dagens industri säger köp
-
Nyheter3 veckor sedanRaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge
-
Nyheter2 månader sedanLudwig Germunders tre heta aktier inom medicinteknik för 2026
-
Nyheter2 månader sedanBehåll Fagerhult-aktien i ytterligare ett år


