Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Scandinavian Enviro Systems krävs på över en halv miljard av kund

Publicerad

den

Hög av begagnade bildäck

Sent på fredagskvällen kom nyheten från Scandinavian Enviro Systems att deras kund kräver dem på 54 miljoner euro, motsvarande 575 miljoner kronor. Kunden har begärt skiljeförfarande enligt reglerna för London Court of International Arbitration (LCIA-reglerna).

Kunden är Infiniteria, ett joint venture-bolag som Scandinavian Enviro Systems är delägare i. Det är dock Antin Infrastructure Partners’ NextGen-fond som är huvudägare och den part som stått för allt kapital.

Enviro skriver att de motsätter sig allting, från kundens uppfattning om omständigheterna, de rättsliga grunderna och beräkningarna av de påstådda skadorna. Det senare är rimligtvis en hänvisning till att av de 54 miljoner euro så utgörs 42 miljoner euro av framtida utebliven vinst.

Bolaget började kommunicera problem i november

I november förra året publicerade Scandinavian Enviro Systems en statusuppdatering om pyrolysanläggningen i Uddevalla. Den har bäddats in i förhoppningsfulla ord, men det var uppenbart ett hårt bakslag.

Verksamheten hade kommit så pass långt att personal etablerat sig på anläggningen och planen var att köra igång anläggningen och att bolaget skulle erhålla sista milstolpen för projektet, Provisional Acceptance Certificate, i mitten av 2026.

I denna uppdatering så skrev man dock att man tagit beslut om att förbättra anläggningens industrialisering och att Provisional Acceptance Certificate förskjuts från mitten av 2026 till andra halvan av 2026. Läser man detta med kritiska ögon så verkar det som att fabriken helt enkelt inte fungerar som planerat.

Chefer byts ut

Den 1 december förra året meddelades att kunden, dvs joint venture-bolaget Infiniteria, har utsett en ny VD. Bytet skedde samma dag och ingen form av ord fanns med om avgående vd. Dvs han fick sparken för att någonting var allvarligt fel.

I mitten av januari 2026 meddelade Scandinavian Enviro Systems att de samma dag tillsätter en ny VD. Han fick en något mjukare behandling, han fick ett kort tack och ska agera rådgivare under en övergångsperiod. Men det var uppenbart mest för att det ska se bra ut för bolaget, han fick trots allt lämna företaget samma dag.

Den stora frågan nu är hur Michelin ställer sig till detta

Däcktillverkaren Michelin har ett off take-avtal med Infiniteria och är en helt central kund. Samtidigt är Michelin även största ägare i Scandinavian Enviro Systems. Hur Michelin ställer sig till situationen och hur de väljer att agera borde alltså vara helt avgörande.

Uppdatering: Infiniteria publicerar pressmeddelande

Lördag den 7 februari publicerade Infiniteria ett eget pressmeddelande.

Infiniteria skriver att Enviro i strid med vad som avtalats har minskat tillhandahållandet av tekniska resurser för uppförandet av anläggningen, vilket har lett till förluster och förseningar i byggnationen vilka påverkar projektets budget och tidplan negativt.

“Stämningen mot Enviro följer flera månaders ansträngningar för att lösa situationen på ett konstruktivt sätt, och vi arbetar fortsatt intensivt för att hitta en lösning som möjliggör färdigställandet av anläggningen i Uddevalla. Vi kommer utnyttja alla rättsliga medel för att säkerställa att vi har förutsättningar att slutföra anläggningen. Även om denna anläggning nu försenas till följd av dessa avtalsbrott, är vi fortsatt dedikerade att bygga upp en ledande europeisk däckåtervinningsverksamhet och fortsätta vår europeiska expansionsplan för att leverera på våra kundåtaganden.” säger Kajsa Ryttberg-Wallgren, VD för Infiniteria.

Uppdatering: Ansöker om rekonstruktion

Den 26 februari beslutade Scandinavian Enviro Systems att ansöka om rekonstruktion. Styrelsen bedömer att bolaget har likvida medel för att driva verksamheten under rekonstruktionens första tre månader.

Det bolaget anger som orsak till att ansöka om rekonstruktion:

  • Oförmånliga och betungande avtalsvillkor med Infiniteria, dvs joint venture-bolaget.
  • Kostnadsbelastningar till följd av oenigheter kring ett anläggningsprojekt i Sverige
  • Pågående skiljeförfarande som försvårat möjligheten att säkra nytt kapital
  • Återvinningsanläggningen i Åsensbruk har inte genererat tillräckliga kassaflöden.

Bolaget mål är att säkra ytterligare finansiering under rekonstruktionens tre första månader och komma fram till en lösning med fordringsägare.

Scandinavian Enviro Systems sitter helt i händerna på Infiniteria och dess huvudägare.

Uppdatering: Styrelseledamot avgår

Den 2 mars meddelade bolaget att Helene Svahn avgår från styrelsen på egen begäran. Hon tackas för sin tid av styrelsen. Hon hade bara arbetat i styrelsen i omkring åtta månader och när bolaget nu är i en stor kris så är det väl rimligt att antingen avgå eller arbeta stenhårt.

Nyheter

Bergholm Fritidsfordon siktar på börsen efter starkt 2025

Publicerad

den

Husbilar från Bergholm Fritidsfordon

Efter ett rekordår 2025 tar Bergholm Fritidsfordon nästa steg i bolagets utveckling genom en planerad notering på Spotlight. Bolaget, som är en ledande importör och distributör av husbilar i Sverige, har byggt upp sin position genom långsiktiga relationer med både tillverkare och återförsäljare.

Under 2025 ökade omsättningen till cirka 586 MSEK, motsvarande en organisk tillväxt på 44 procent. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 21 MSEK. Enligt vd Lars Bergholm är siffrorna ett kvitto på ett långsiktigt arbete med att både ta marknadsandelar och förbättra lönsamheten.

Bolaget har arbetat med flera etablerade europeiska varumärken i över tre decennier, bland annat Knaus, Weinsberg och Morelo, och har byggt upp ett omfattande återförsäljarnätverk över hela Sverige, från Luleå i norr till Tomelilla i söder. Närheten till både återförsäljare och slutkunder har varit en viktig faktor bakom bolagets marknadsledande position.

Affärsmodellen bygger på import och distribution av fritidsfordon, men Bergholm ser också stor potential i eftermarknadstjänster som service, tillbehör och uthyrning. Dessa delar av verksamheten har generellt högre marginaler och stärker samtidigt relationen till kunderna över tid.

Efter en period av osäkerhet i marknaden såg bolaget under 2025 en tydlig återhämtning. Registreringarna av husbilar i Sverige ökade med 46 procent under året, och enligt Lars Bergholm märks ett ökat intresse från kunder som tidigare avvaktat med köp. Särskilt mindre husbilar och campervans är efterfrågade.

Framåt planerar bolaget att fortsätta expandera sitt återförsäljarnätverk i Sverige och på sikt även utanför landets gränser. Parallellt utvecklas nya initiativ, bland annat konceptet ”Bergholm Certified” för begagnade fordon samt en större uthyrningsverksamhet. Bolaget arbetar också med att effektivisera interna processer, lagerhantering och digitalisering.

Lönsamhetsmässigt har bolaget i dag en EBT-marginal på omkring 3 procent och en ambition att på sikt nå 5 procent, bland annat genom skalfördelar och en större andel eftermarknadsaffärer.

Noteringen på Spotlight ses som ett naturligt nästa steg i bolagets utveckling. Enligt Lars Bergholm ska börsnoteringen skapa en plattform för fortsatt tillväxt, med ökad struktur och transparens, samtidigt som bolaget behåller sin entreprenöriella kultur.

Inför 2026 går bolaget in i året med starka varumärken, god lagerposition och en tydlig strategi. Ambitionen är att på sikt bli Nordens bästa importör av fritidsfordon.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sustainion Group gör sitt första utländska förvärv

Publicerad

den

Fartyget Freeway

Sustainion Group gör sitt första utländska förvärv när man nu köper nederländska Diemma. Företaget, som använder varumärket Emficon, utvecklar, producerar, installerar och underhåller skräddarsydda avgassystem. Detta främst för fartyg, men även för entreprenadmaskiner, lokomotiv och andra tunga fordon, med fokus på att minska utsläpp och uppfylla strikta miljökrav.

Förvärvet av Diemma är ett strategiskt viktigt steg för oss. Bolaget har, under varumärket Emficon, en stark position inom emissionslösningar för, framför allt, marina applikationer och kompletterar vår befintliga verksamhet på ett mycket bra sätt. Vi ser tydliga kommersiella och tekniska synergier, samtidigt som Diemma tillför värdefull specialistkompetens och en etablerad kundbas. Tillsammans skapar vi en plattform för fortsatt lönsam tillväxt inom hållbara lösningar för sjöfarten och det blir även Sustainions första utländska förvärv vilket markerar den internationella expansion vi har påbörjat.” säger Brodde Wetter, VD för Sustainion Group.

Detta är Diemma

Förvärvet av Diemma är en del av Sustainions tillväxtstrategi och bedöms utgöra ett starkt strategiskt komplement till koncernen. Genom förvärvet skapas tydliga synergier, inte minst med dotterbolaget EHC Teknik, där bolagens gemensamma specialistkompetenser inom avgasrening kan öppna dörrar till nya kundsegment inom marin-, bygg- och järnvägssektorn.

Diemma utvecklar, tillverkar, installerar och underhåller avgasreningssystem för dieselmotorer med hela värdekedjan internt. Bolaget erbjuder katalytiska reningssystem för reduktion av kväveoxidutsläpp samt partikelfilter som fångar upp sotpartiklar från förbränning. Systemen anpassas efter varje kunds specifika förutsättningar.

Bolaget har idag 5 heltidsanställda och kundbasen utgörs av bolag inom marint, fiske, muddring, byggnation och järnväg, i Nederländerna och internationellt. För 2025 uppgick omsättningen till cirka 1,8 miljoner euro med ett rörelseresultat på cirka 0,3 miljoner euro.

Pris och finansiering

Sustainion gör förvärvet till en initial köpeskilling på 0,95 miljoner euro, varav 0,19 miljoner euro betalas betalas med aktier. Utöver detta kan säljarna erhålla två tilläggsköpeskillingar, maximalt 0,3 miljoner euro för 2026 och 0,4 miljoner euro för 2027. Om och till hur stor de faller ut beror på ett antal villkor, bland annat relaterat till vinsttillväxt.

Sustainion Group har ikväll även gjort en riktad emission på 22 miljoner kronor. Dels för att betala för det aktuella förvärvet, men även för investeringar i batterilagringslösningar inom dotterbolaget Skårebo Energi.

Fortsätt läsa

Nyheter

Qlife accelererar global lansering via partnerskap

Publicerad

den

Egoo Health från Qlife

Qlife växlar nu upp kommersialiseringen av sitt Egoo Health Systemm en mini-diagnostikplattform som möjliggör laboratoriekvalitativa blodtester i hemmet. I en intervju med Nyemissioner.se berättar vd Tomas Warthoe om hur bolaget, genom internationella partnerskap och regulatoriska framsteg, positionerar sig för snabbare global expansion.

Hemmadiagnostik med klinisk precision

Egoo-systemet är utvecklat för så kallad “hospital-at-home”, egenmonitorering och snabbt kliniskt beslutsstöd. Plattformen kombinerar ett optiskt minilaboratorium (Egoo Analyzer), engångskapslar med reagens (Egoo Capsule), ett blodfiltreringsverktyg som ersätter centrifugering (Egoo Collect) samt en app med AI-baserad tolkning (Egoo Connect).

Enligt Warthoe är ambitionen att förena enkelhet för lekmannen med klinisk noggrannhet, något han menar särskiljer Qlife från konkurrenterna inom hemmadiagnostik.

Exklusivt avtal öppnar Kina

Ett viktigt steg i kommersialiseringen är det exklusiva licensavtalet med Hipro Biotechnology. Hipro arbetar med att introducera Egoo-systemet på den kinesiska marknaden och har integrerat både AI och röstkommunikation i plattformen. Lösningen riktas bland annat mot utskrivna sjukhuspatienter som behöver löpande uppföljning av biomarkörer.

Partnerskapet kortar även Qlifes väg till marknaden, då Hipros befintliga produkter redan är godkända och säljs i Kina, övriga Asien och Mellanöstern. Dessa planeras nu att kommersialiseras även i EU, Storbritannien och USA via Qlife.

Regulatoriska framsteg och pilotprojekt

Under det senaste halvåret har Qlife skickat in en ansökan om godkännande för en biomarkör inom fenylketonuri (PKU), en sällsynt sjukdom där patienter behöver testa sina blodvärden minst en gång i veckan. Därefter står diabetes samt hjärt-kärl- och njurmarkörer på tur.

Bolaget har även planerade pilotprojekt med apotek och sjukhus i Danmark, och för dialoger i Sverige och Storbritannien. Parallellt pågår samtal med potentiella globala IVD-aktörer om framtida kommersialiseringsavtal.

Kapital för expansion och fusion

Qlife genomför nu en kapitalanskaffning för att:

  • accelerera kommersialiseringen via Hipro och apotekskanaler
  • driva regulatoriska milstolpar för nya biomarkörer
  • arbeta vidare mot en planerad fusion (RTO-struktur) med Hipro

Under 2026 förväntar sig Qlife att Egoo börjar generera egna intäkter, samtidigt som försäljning av Hipros produkter ska bidra till omsättningstillväxt redan i år.

Betydande marknadspotential

Enbart inom fenylketonuri uppskattar Qlife den adresserbara marknaden i Storbritannien, EU och Mellanöstern till över 1 miljard kronor, baserat på veckovis testning. När större indikationer som diabetes och hjärt-kärlsjukdomar adderas ökar potentialen kraftigt.

Enligt Warthoe är Qlife ett av få bolag som kan leverera kliniskt validerade bloddata direkt i hemmet, något han ser som centralt i den globala övergången mot decentraliserad och datadriven sjukvård. Målet är att inom några år vara självfinansierat och etablerat i flera större partnerskap världen över.

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära