Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Scandinavian Enviro Systems krävs på över en halv miljard av kund

Publicerad

den

Hög av begagnade bildäck

Sent på fredagskvällen kom nyheten från Scandinavian Enviro Systems att deras kund kräver dem på 54 miljoner euro, motsvarande 575 miljoner kronor. Kunden har begärt skiljeförfarande enligt reglerna för London Court of International Arbitration (LCIA-reglerna).

Kunden är Infiniteria, ett joint venture-bolag som Scandinavian Enviro Systems är delägare i. Det är dock Antin Infrastructure Partners’ NextGen-fond som är huvudägare och den part som stått för allt kapital.

Enviro skriver att de motsätter sig allting, från kundens uppfattning om omständigheterna, de rättsliga grunderna och beräkningarna av de påstådda skadorna. Det senare är rimligtvis en hänvisning till att av de 54 miljoner euro så utgörs 42 miljoner euro av framtida utebliven vinst.

Bolaget började kommunicera problem i november

I november förra året publicerade Scandinavian Enviro Systems en statusuppdatering om pyrolysanläggningen i Uddevalla. Den har bäddats in i förhoppningsfulla ord, men det var uppenbart ett hårt bakslag.

Verksamheten hade kommit så pass långt att personal etablerat sig på anläggningen och planen var att köra igång anläggningen och att bolaget skulle erhålla sista milstolpen för projektet, Provisional Acceptance Certificate, i mitten av 2026.

I denna uppdatering så skrev man dock att man tagit beslut om att förbättra anläggningens industrialisering och att Provisional Acceptance Certificate förskjuts från mitten av 2026 till andra halvan av 2026. Läser man detta med kritiska ögon så verkar det som att fabriken helt enkelt inte fungerar som planerat.

Chefer byts ut

Den 1 december förra året meddelades att kunden, dvs joint venture-bolaget Infiniteria, har utsett en ny VD. Bytet skedde samma dag och ingen form av ord fanns med om avgående vd. Dvs han fick sparken för att någonting var allvarligt fel.

I mitten av januari 2026 meddelade Scandinavian Enviro Systems att de samma dag tillsätter en ny VD. Han fick en något mjukare behandling, han fick ett kort tack och ska agera rådgivare under en övergångsperiod. Men det var uppenbart mest för att det ska se bra ut för bolaget, han fick trots allt lämna företaget samma dag.

Den stora frågan nu är hur Michelin ställer sig till detta

Däcktillverkaren Michelin har ett off take-avtal med Infiniteria och är en helt central kund. Samtidigt är Michelin även största ägare i Scandinavian Enviro Systems. Hur Michelin ställer sig till situationen och hur de väljer att agera borde alltså vara helt avgörande.

Uppdatering: Infiniteria publicerar pressmeddelande

Lördag den 7 februari publicerade Infiniteria ett eget pressmeddelande.

Infiniteria skriver att Enviro i strid med vad som avtalats har minskat tillhandahållandet av tekniska resurser för uppförandet av anläggningen, vilket har lett till förluster och förseningar i byggnationen vilka påverkar projektets budget och tidplan negativt.

“Stämningen mot Enviro följer flera månaders ansträngningar för att lösa situationen på ett konstruktivt sätt, och vi arbetar fortsatt intensivt för att hitta en lösning som möjliggör färdigställandet av anläggningen i Uddevalla. Vi kommer utnyttja alla rättsliga medel för att säkerställa att vi har förutsättningar att slutföra anläggningen. Även om denna anläggning nu försenas till följd av dessa avtalsbrott, är vi fortsatt dedikerade att bygga upp en ledande europeisk däckåtervinningsverksamhet och fortsätta vår europeiska expansionsplan för att leverera på våra kundåtaganden.” säger Kajsa Ryttberg-Wallgren, VD för Infiniteria.

Uppdatering: Ansöker om rekonstruktion

Den 26 februari beslutade Scandinavian Enviro Systems att ansöka om rekonstruktion. Styrelsen bedömer att bolaget har likvida medel för att driva verksamheten under rekonstruktionens första tre månader.

Det bolaget anger som orsak till att ansöka om rekonstruktion:

  • Oförmånliga och betungande avtalsvillkor med Infiniteria, dvs joint venture-bolaget.
  • Kostnadsbelastningar till följd av oenigheter kring ett anläggningsprojekt i Sverige
  • Pågående skiljeförfarande som försvårat möjligheten att säkra nytt kapital
  • Återvinningsanläggningen i Åsensbruk har inte genererat tillräckliga kassaflöden.

Bolaget mål är att säkra ytterligare finansiering under rekonstruktionens tre första månader och komma fram till en lösning med fordringsägare.

Scandinavian Enviro Systems sitter helt i händerna på Infiniteria och dess huvudägare.

Uppdatering: Styrelseledamot avgår

Den 2 mars meddelade bolaget att Helene Svahn avgår från styrelsen på egen begäran. Hon tackas för sin tid av styrelsen. Hon hade bara arbetat i styrelsen i omkring åtta månader och när bolaget nu är i en stor kris så är det väl rimligt att antingen avgå eller arbeta stenhårt.

Uppdatering: Dotterbolaget Tyre Recycling försätts i konkurs

Den 10 mars ansökte Scandinavian Enviro Systems om konkurs för dotterbolaget Tyre Recycling in Sweden AB, vilket ger en förlust på 84 miljoner kronor. Verksamheten har inte varit lönsam.

Uppdatering: Avsiktsförklaring på däckpyrolysanläggningar i Nordamerika

Den 17 mars ingick Scandinavian Enviro Systems en avsiktsförklaring med en ej namngiven part avseende licensiering av Scandinavian Enviro Systems teknologi. Parterna avser att genomföra en förstudie för att utvärdera de kommersiella och tekniska möjligheterna för att baserat på Enviros teknologi etablera en eller flera pyrolysanläggningar för uttjänta däck. Syftet med förstudien är att bedöma förutsättningarna för ett eventuellt långsiktigt kommersiellt samarbete och ett licensavtal avseende teknologin.

Samtidigt som detta inte har direkt med problemen att göra så ger det någon form av förhoppning om att det kan finnas något värde kvar om problemen hanteras.

Uppdatering: Enviro säger upp avtal gällande joint venture

Den 20 mars sade Scandinavian Enviro Systems upp avtalen med Infiniteria Europe Sárl och Cuibhil Luxco avseende samarbetet rörande joint venture-bolaget Infiniteria, med tre månaders uppgsägningstid. Man gör det med hänvisning till lagparagrafer i relation till sin egen företagsrekonstruktion. Det är flera avtal som sägs upp, både avtal som licensierar pyrolystekniken till JV-bolaget och avtal om marknadsföring och distribution.

Samarbetet har fullständigt brutit samman och alla parter gör nu sitt för att hantera situationen utifrån sin egen situation, så det kan väl sägas vara en logisk manöver.

Uppdatering: Styrelseledamöter avgår från joint venture-bolaget

Den 3 april avgick Ewa Björling och Fredrik Aaben från styrelsen för joint venture-bolaget Infiniteria Europe Sàrl, där de var representanter för Enviro.

Uppdatering: Infiniteria kräver att rekonstruktionen avbryts

Den 15 april meddelade Scandinavian Enviro Systems att de informerats om att Infiniteria ska begära att Enviros pågående företagsrekonstruktion ska upphöra med omedelbar verkan, att de bestrider giltigheten av Enviros uppsägningar av de avtal som reglerar joint venture-samarbetet med Infiniteria, samt att de aviserar skadeståndsanspråk på preliminärt 84 miljoner euro pga av detta. Scandinavian Enviro Systems motsätter sig detta.

Uppdatering: Infiniteria har utsett Proman som ny partner för att bygga klart anläggningen

Den 6 maj meddelade Infiniteria att de har utsett Proman som ny partner för att bygga klart anläggningen i Uddevalla. Det vill säga, man byter ut Scandinavian Enviro Systems.

Uppdatering: Scandinavian Enviro Systems får finansiering av Alumni Capital

Nyligen gav Tingsrätten rätt till Scandinavian Enviro Systems och rekonstruktionen fick fortsätta. På kvällen den 22 maj meddelade företaget att de har säkerställ upp till 50 miljoner kronor i finansiering från Alumni Capital. Det beloppet kan avropas via mindre emissioner och utöver det så erhåller Alumni Capital även teckningsoptioner.

Nyheter

Securitas är i slutfasen av en omställning mot högre tillväxt och marginal

Publicerad

den

Securitas-operatör framför skärm

Securitas är i slutfasen av en omställning som pågått i flera år som handlar om att transformera företagets erbjudande från manuella bevakningstjänster till integrerade säkerhetslösningar skriver Dagens industri i en analys.

De personaltunga tjänsterna hade förra året en EBITDA-margnal på 6 procent medan teknik och säkershetslösningar hade 11,5 procent. Bolaget har länge haft en marginal kring 5 procent och siktar nu på 10 procent. Dvs marginalen ska dubbleras.

De manuella bevakningstjänsterna i stort växer ungefär med BNP-utvecklingen. Tekniska säkerhetstjänster växer betydligt mer.

När Securitas får ett allt större inslag av teknik tänker sig Dagens industris analytiker att aktien också kommer att värderas till ett högre P/E-tal, då det är en tydlig skillnad bland konkurrenterna, där personaltunga värderas lågt och tekniktunga betydligt högre.

Den 16 juni ska företaget ha en kapitalmarknadsdag med en omfattande strategisk och finansiell uppdatering. Dagens industri väljer att trycka på köpknappen redan idag. Inklusive direktavkastning ser man en uppsida på 20-33 procent på ett års sikt.

Securitas stängde igår fredag på 155,30 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Divio Technologies satsning på digitala byråer får fotfäste

Publicerad

den

Divio Technologies berättade för några dagar sedan att man ser ett stark momentum i sin nya agency-drivna tillväxtstrategi där man adderat 2200 USD i MRR sedan början av april, dvs kontrakt med kunder som betalar denna summa varje månad.

Idag kom nästa avtal, ett enterprise-abonnemang från en digital byrå i Schweiz på 3000 USD per månad. Det är det initiala värdet, i takt med att samarbetet utvecklas förväntas kontraktsvärdet att öka.

”Detta avtal speglar den tidiga dragkraft vi ser i vår marknadsstrategi med fokus på byråer. Varje ny byrå breddar vår räckvidd och stödjer skalbar, återkommande tillväxt över tid. Även om bidragen i nuläget är begränsade, är de viktiga för att validera vår affärsmodell och bygga en stabil grund för framtida tillväxt i takt med att vi skalar upp vår kommersiella verksamhet”, säger Jon Levin, VD för Divio Technologies.

Väldigt stor bredd på kunder

Divio har en väldigt stor bredd på kunder. De minsta kunderna betalar från cirka 25 USD per månad, medan företagets största kunder investerar upp till 60 000–70 000 USD per månad för avancerade och affärskritiska lösningar.

Stora enterprise-kunder tar tid att få, därför har Divio kompletterat med sin sin nya byråstrategi. Det finns 150 000 digitala byråer i Europa och Divio arbetar nu med att addera sådana som partners. Förutom att de blir kunder till Divio så är tanken att de rekommenderar Divio till sina kunder.

Fortsätt läsa

Nyheter

Acast först med att kommersialisera Apples nya videomiljö

Publicerad

den

Kvinna åker tåg och tittar på en iPad

Acast presenterade idag de första integrerade videokampanjerna på Apple Podcasts. Acast blir därmed första aktör att kommersialisera Apples nya videomiljö och banar väg för nästa steg i utvecklingen av podcasts som annonskanal för globala varumärken.

De stora företagen State Farm och T-Mobile är först ut

De stora amerikanska företagen State Farm och T-Mobile är först ut och använder nu Acasts annonsteknik och Apples HLS-teknologi för att rulla ut de första integrerade kampanjerna som kombinerar ljud och bild på plattformen. Tack vare Acasts nätverk kan dessa varumärken nå Apples videopublik genom ett format som smidigt förenar ljud och video direkt i poddspelaren.

60 procent är helt nya användare

Hittills har 117 poddar aktiverat Acasts nya videostöd (Apple HLS), vilket resulterat i över 1 000 publicerade videoavsnitt till en global publik i främst USA, Frankrike, Storbritannien, Kanada och Australien. Acast lyfter fram att det mest anmärkningsvärda är att man inte bara flyttar befintliga lyssnare till det nya formatet, hela 60 procent av den dagliga tillväxten består av helt nya användare.

”Acast har i över ett decennium byggt den infrastruktur som driver den globala podcastekonomin. Nu använder vi den expertisen för att sätta en ny standard för hur video och ljud fungerar ihop för världens största varumärken. Det här är mer än bara en ny funktion, det är en kommersiell milstolpe. Tillsammans med innovatörer som State Farm och T-Mobile definierar vi hur videopodcasts köps, säljs och mäts”, säger Greg Glenday, VD på Acast.

Fortsätt läsa

IPO

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära