Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Novo Nordisks patent på Ozempic går ut på söndag i Kanada

Publicerad

den

Glad man

Från och med nästa vecka får läkemedelsbolag i Kanada tillverka generiska versioner av storsäljaren Ozempic, ett genombrott som på sikt kan pressa priserna kraftigt på ett av världens mest efterfrågade diabetes- och viktminskningsläkemedel. De första generiska alternativen väntas tidigast mot slutet av våren eller i början av sommaren 2026.

Bakgrunden är att Novo Nordisks patent på semaglutid, den aktiva substansen i Ozempic och Wegovy, har löpt ut i Kanada, som hittills är det enda land där detta skett. Därmed upphör den regulatoriska exklusiviteten den 4 januari, vilket öppnar dörren för konkurrens. Health Canada har redan tagit emot nio ansökningar om att få godkänna generiska versioner, bland annat från Sandoz, Apotex och Teva skriver The Canadian Press.

Den officiella handläggningstiden för generiska läkemedel är 180 dagar, men kan bli längre om kompletteringar krävs. Myndigheterna måste säkerställa att de generiska varianterna är säkra och har den effekt de ska ha, trots att de tillverkas kemiskt och inte biologiskt.

Kraftigt prisfall väntas

När läkemedlen väl når marknaden väntas priset falla kraftigt. Enligt bedömningar kan kostnaden sjunka till omkring 35 procent av dagens pris.

Konkurrenten Eli Lilly påverkas däremot inte direkt i nuläget. Bolagets läkemedel Mounjaro och Zepbound, baserade på substansen tirzepatid, skyddas fortfarande av patent i Kanada. Men för användarna löser läkemedlen samma problem, så går priset ner på ett så påverkar det självklart betalningsviljan för det andra.

Börsposten funderar dessutom över att USA:s invånare alltid har åkt till Kanada för att köpa läkemedel eftersom de alltid har varit mycket billigare där. Om det finns billig generika av semaglutid-läkemedlet Ozempic i Kanada så kommer det i någon grad att spilla över på USA-marknaden.

Nyheter

Nu vänder det för bostadsutvecklaren JM, köp rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Lägenhetsfastighet från JM

Efter år av mörker så närmar sig bostadsutvecklaren JM nu kraftigt stigande vinster. Dagens industri ser i sin Veckans aktie-analys en uppsida på 40 procent i aktien.

Under de bra åren 2021 och 2022 var rörelsemarginalen 15 procent, vilken fallit till futtiga 3 procent. Nu ser det ut att vända, bolaget självt tror att den för 2026 landar på 4 procent trots en svag start.

Nu har JM ökat takten i nybyggnation samtidigt som företaget säljer fler redan färdigställda bostäder. Det senare ger om inte annat ett positivt avtryck i kassaflödet.

Dagens industris analytiker Ulf Petersson tror inte på rörelsemarginaler på 20 procent, kanske aldrig någonsin igen, Men det skulle kunna bli 8 procent under 2027 och sedan stiga till 10 procent.

Analysen mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk med en riktkurs på 175 kronor. Veckans aktie-rekommendationerna ges alltid med en horisont på ett år.

Fortsätt läsa

Nyheter

Beijer Ref kommer få utväxling på sin underliggande förbättring

Publicerad

den

Visualiserar kylanläggningar

Dagens industri gillar Beijer Ref och delar ut en köprekommendation till medelrisk. Melker Schörling AB köpte under sommaren EQT:s aktier vilket både gjorde att företaget fick en långsiktig ägare och att oron över att EQT ska sälja är borta.

Beijer Refs marginal har förbättrats år för år efter att andelen egna varumärken i försäljningen har ökat, samtidigt som stordriftsfördelar fått genomslag.

Underliggande trender ger stöd till företaget på sikt. Energiomställningen gynnar företaget och ett varmare klimat ökar behovet av kylsystem. I EU driver driver regleringar på att företag och fastighetsägare ska göra sina anläggningar miljövänligare.

I USA har det varit vädereffekter som hållit företaget tillbaka på senare tid, samtidigt som höga räntor och en trög bostadsmarknad också har hållit tillbaka bolaget.

Dagens industris analytiker Julia Forsberg Tåhlin ser helt enkelt en verksamhet som hela tiden förbättras och när marknaden får något mer fart kommer företaget få utväxling.

Beijer Ref-aktien stängde på 138,90 kronor i fredags.

Prisgraf över Beijer Ref-aktien
Beijer Ref-aktien har inte varit populär de senaste fem åren.
Fortsätt läsa

Nyheter

Saab visar framtidens obemannade stridsflygsystem

Publicerad

den

Saab:s autonoma flygfarkost

Saab visar upp en konceptmodell för ett framtida obemannat stridsflygsystem under Försvarsmaktens jubileumsflygdagar 22-23 augusti.

Under jubileumsflygdagarna 22-24 augusti på Malmens flygplats i Linköping visar Saab upp en fullskalig konceptmodell av ett framtida obemannat flygsystem, kallad A3-001. Konceptet illustrerar utvecklingen av framtidens stridsflygförmåga, där bemannade och obemannade plattformar samverkar i ett integrerat system.

Saab A3-001
Saab A3-001

Den obemannade plattformen bygger vidare på Sveriges långa tradition av flygteknisk innovation och kan komplettera Gripen-systemet och framtida bemannade stridsflygförmågor. Konceptet är utformat för högriskuppdrag, exempelvis elektronisk krigföring, bekämpning av luftförsvar och precisionsinsatser i starkt luftförsvarade områden. Med låg observerbarhet, hög grad av autonomi och förmåga att samverka över flera domäner illustrerar konceptet en möjlig framtida komponent i Sveriges och Natos luftstridsförmåga.

Saab berättar att de befinner sig i en intensiv utvecklingsfas där de tillsammans med Sverige utforskar teknologier som ska lägga grunden för nästa generations stridsflygsystem. Som en del av detta arbete avser företaget att flyga obemannade demonstratorer med stridsflygsliknande utformning före 2030 samtidigt som de stödjer Sverige i att överväga framtida vägval.

Peter Nilsson, chef för affärsenhet Advanced Programs på Saab
Peter Nilsson, chef för affärsenhet Advanced Programs på Saab

Peter Nilsson, chef för affärsenhet Advanced Programs på Saab, berättar att A3-systemet är Saabs egna koncept för vad som skulle kunna följa under mitten av 30-talet om Sverige skulle besluta att bygga vidare på det arbete företaget redan påbörjat. Han säger att Saab har goda förutsättningar att utveckla nästa generations stridsflygsystem som bygger på Gripen och GlobalEye kombinerat med vår långa erfarenhet inom avancerade stridsflygsystem.

Den fullskaliga konceptmodellen visas för allmänheten under Försvarsmaktens jubileumsflygdagar i Linköping och illustrerar en möjlig framtida obemannad komponent i ett svenskt system av system för luftstrid.

Fortsätt läsa

Gaming

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära