Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Modus Therapeutics är på god väg att utveckla behandling med blockbusterpotential mot sepsis och septisk chock

Publicerad

den

Varje år avlider uppskattningsvis drygt 11 miljoner människor världen över av sepsis eller septisk chock, tidigare kallat blodförgiftning. Trots det höga dödstalet saknas en effektiv behandling för dessa tillstånd. Bioteknikbolaget Modus Therapeutics har utvecklat en behandling med potential att svara upp till ett mycket omfattande medicinskt behov vid behandling av sepsis och septisk chock. Modus Therapeutics har det senaste året nått flera viktiga milstolpar i bolagets utveckling. Bolagets vd John Öhd berättar att den första studien i programmet, en LPS-provokationsstudie i friska frivilliga redan har inletts med planer till en uppföljande Fas II-studie i patienter i slutet av 2022.

Modus Therapeutics vd John Öhd
Modus Therapeutics vd John Öhd

Berätta om Modus Therapeutics och er affärsidé

Modus Therapeutics grundades 2011 med fokus på att utveckla behandlingsalternativ för sjukdomar med stort medicinskt behov. Det gör vi genom klinisk forskning med vår patenterade substans Sevuparin som är en unik heparinlik molekyl. Sevuparin har modifierats för att markant minska den blodförtunnande effekten som den här typen av substanser brukar ha, vilket ger möjlighet till dosering som istället kan göra nytta vid sepsis och andra systeminflammationer. Sevuparin har i prekliniska studier motverkat septisk inflammation i både levande möss och odlade mänskliga celler.

Vad är sepsis och septisk chock och varför har ni valt att utveckla läkemedelsbehandling för patienter med dessa diagnoser?

Sepsis uppstår då immunförsvaret överreagerar på en infektion i kroppen. Om behandling inte sätts in i tid kan följden bli akut organsvikt och svåra vävnadsskador. Utan adekvat behandling kan sepsis på kort tid utvecklas från en vanlig infektion till att bli livshotande. Den allvarligaste typen av sepsis, septisk chock, är en ledande dödsorsak på intensivvårdsavdelningar världen över och det finns idag inga effektiva specifikt godkända behandlingar för det här tillståndet.

Hur långt har ni kommit i utvecklingen av er läkemedelskandidat Sevuparin?

 Redan i början av december startade vi den första studien i sepsisprogrammet som är en LPS-provokationsstudie i friska frivilliga. LPS provokation är en vedertagen modell för att studera de tidiga delarna av septisk inflammation under kontrollerade former. Erfarenheterna som tex dosnivåer, tar vi sedan med oss till den Fas II patientstudie i sepsis som vi planerar att inleda Q4 2022. Med tanke på dessa kliniska aktiviteter är det också betryggande att vi tidigt även säkrat produktionen av Sevuparin för framtida kliniska studier Genom samarbeten har vi också möjlighet att utvärdera effekten av Sevuparin i andra kliniska indikationer, exempelvis Malaria. Vi har hittills hållit ett högt utvecklingstempo och lyckats uppnå de milstolpar vi föresatt oss. Under maj/juni 2022 avser Modus kunna ta in mer finansiering till framtida kliniska studier genom de teckningsoptioner som gavs ut i samband med IPOn.

Hur ser er långsiktiga utvecklingsstrategi ut?

 Efter genomförd fas II-studie kommer vi söka intresse hos stora läkemedelsbolag som är intresserade av att ta över den fortsatta utvecklingen av vår läkemedelskandidat. Vi har valt den vägen eftersom vi är övertygade om att ett sådant partnerskap el. övertagande på sikt kommer att maximera värdeutvecklingen i bolaget, inte minst med tanke på att Sevuparin är en läkemedelskandidat som vänder sig till en stor patientgrupp.

Vilka faktorer gör Modus Therapeutics till ett intressant bolag för presumtiva aktieägare?

Trots att sepsis och septisk chock är allvarliga medicinska tillstånd som årligen orsakar drygt 11 miljoner dödsfall runtom i världen saknas fortfarande en effektiv behandling. Vår läkemedelskandidat har en imponerande marknadspotential eftersom den kan göra skillnad för ett stort antal patienter och dessutom avsevärt minska sjukvårdens kostnader för dessa. Vår verksamhet grundar sig på drygt tjugo års forskning och bolaget drivs av en mycket erfaren styrelse och ledning. I en analys av vårt bolag som gjorts av analyshuset Carlsquare framgår att läkemedelsmarknaden för sepsis och septisk chock värderas till 27 miljarder dollar. Analysen uppskattar att vi kan nå 10 procent av världsmarknaden om vi utvecklar en framgångsrik behandling för dessa indikationer, vilket motsvarar 2,7 miljarder dollar. Analysen är en bekräftelse på de värden Modus ser i dessa indikationer.  Sjukvårdens fokus på effektiv och tidig behandling av sepsis och septisk chock har också ökat på senare tid, vilket bidrar till ett ökat intresse för vår läkemedelskandidat.

Nyheter

Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren

Publicerad

den

Solen visar vägen

EFN:s analytiker Martin Blomgren har valt ut tre bra aktier att köpa under sommaren 2025.

Hexagon

Tillfälliga motgångar har pressat aktien, men låg värdering och flera möjliga katalysatorer – som ledningsskifte och avknoppningar – skapar intressant uppsida.

Securitas

Ökad andel teknikdrivna säkerhetslösningar förbättrar marginalerna. Om bolaget når sina mål finns potential för kurslyft, särskilt då värderingen är återhållsam.

Matas

Trots en svag rapport är caset intakt. Ocykliska intäkter och tillväxtmöjligheter via Kicks-förvärvet ger stöd för en starkare kursutveckling på sikt. Dagens industri gav för övrigt en köprekommendation till bolaget i måndagens tidning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Danska skönhetskedjan Matas fortsatt köpvärd

Publicerad

den

Matas varumärken

Den danska skönhetskedjan Matas, som även äger Kicks, har en bra tillväxtpotential till en attraktiv värdering. Dagens industri upprepar sin köprekommendation för aktien. För ett år sedan gav tidningen en köprekommendation och den föll ut helt okej. Det såg ännu bättre ut tidigare, men rapporten för fjärde kvartalet fick aktien på fall. Tillväxten i bolaget har varit enligt Dagens industris prognos men det blev svagare för lönsamheten, men det går åt rätt håll men något långsammare.

”För ett år sedan såg Di köpläge i den danska skönhetskedjan Matas. En växande nordisk skönhetsmarknad lockade och genom köpet av Kicks hade Matas blivit marknadsledande i Sverige, Norge och Danmark samt tredje störst i Finland.”

När Dagens industri gav sin köprekommendation för ett år sedan stod aktien i 116 DKK och i fredags stängde den på 131,2 DKK. Aktuellt läge är alltså att det finns uppsida kvar i aktien enligt Dagens industri.

Fortsätt läsa

Nyheter

Truecaller har flera intäktsben

Publicerad

den

Mobil med Truecaller

Veckans aktie i Dagens industri är Truecaller och analysen mynnar ut i en köprekommendation och en uppsida på 25 procent. Tidningens analytiker Robert Andersson lyfter fram att bolaget har över 400 miljoner användare och växer varje kvartal, samt trotsar motvind som valutakurser och konjunktur.

Bolaget har flera intäktsben och har en förmåga att hitta nya.

”Truecaller är sammanfattningsvis ett mycket imponerande svenskt teknikbolag. Flera teknikjättar har försökt konkurrera, exempelvis Google och Facebook, men nätverkseffekterna har visat sig vara en mycket viktig konkurrensfördel för Truecaller.”

Dagens industri tror att aktien kan stiga till 78 kronor och veckans aktie-analysen är alltid skriven med en horisont på ett år.

Fortsätt läsa

Livsmedel

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära