Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Abliva avancerar på flera fronter med sina världsunika kandidater för behandling av mitokondriella sjukdomar

Publicerad

den

Ellen Donnelly, vd på Abliva

Abliva är ett bioteknikbolag med fokus på att utveckla behandling av primära mitokondriella sjukdomar. Ablivas två läkemedelskandidater riktade mot mitokondriella sjukdomar, KL1333 och NV354, har båda visat uppmuntrande resultat. KL1333 ska inleda en registreringsgrundande fas II/III-studie under 2022, medan bolagets andra kandidat, NV354, har fått klartecken att gå vidare till kliniska studier. Båda kandidaterna svarar upp till omfattande medicinska behov hos svårt sjuka patienter och den kommersiella potentialen är mycket hög. Det berättar Ellen Donnelly, vd på Abliva.

Berätta om Abliva och bolagets verksamhet

– Vi är ett bioteknikbolag baserat i Lund och Boston. Vi utvecklar två kandidater riktade mot mitokondriella sjukdomar, KL1333 och NV354. KL1333, vår längst komna läkemedelskandidat, är utvecklad för behandling av mitokondriella sjukdomar hos vuxna. I år siktar vi på att inleda en registreringsgrundande fas II/III-studie för kandidaten. Vår andra kandidat för mitokondriell sjukdom, NV354, utvecklas för behandling av Leighs syndrom, en svår mitokondriell sjukdom hos barn. Vi ska nu påbörja sammanställningen av den regulatoriska dokumentation som krävs för ett godkännande av en klinisk fas I-studie för NV354.

Ni fokuserar på att utveckla läkemedel för patienter med primära mitokondriella sjukdomar. Berätta mer om dessa patienter.

– Primära mitokondriella sjukdomar är ämnesomsättningssjukdomar som drabbar cellernas energiomsättning. Uppskattningsvis har 125 personer per 1 000 000 en primär mitokondriell sjukdom. Primära mitokondriella sjukdomar debuterar ofta i tidiga barnaår. Dessa sjukdomar påverkar cellernas förmåga att omvandla energi och kan leda till allvarliga symtom, såsom strokeliknande episoder, muskelsvaghet och hjärtsvikt. Idag finns det endast få tillgängliga behandlingsalternativ och det medicinska behovet är omfattande. Genom vår forskning och utveckling har vi en möjlighet att förbättra livskvaliteten för dessa patienter.

Hur ser era tillväxtmål ut och hur ser strategin ut för att nå dem?

– Vi strävar efter att bli det ledande biotechbolaget inom mitokondriell medicin och utveckla läkemedel för behandling av primära mitokondriella sjukdomar. Under de närmaste fem åren kommer vi att bedriva klinisk utveckling för att ta våra läkemedelskandidater till marknaden. Vi ska förstärka våra forsknings- och utvecklingsmöjligheter och bygga en kommersiell organisation. Vi kommer att leverera innovativa behandlingar och läkemedel till sjukhusen och expandera vår pipeline med nya läkemedelskandidater, i takt med att de upptäcks.

Hur ser er kommersiella potential ut framöver?

– Den kommersiella möjligheten är betydande, även med konservativa uppskattningar överstiger den totala marknaden 1 miljard USD i årlig försäljning. Utsikterna för våra läkemedelskandidater att nå ut på marknaden är också bättre än för traditionella läkemedel. Det är inte osannolikt att vi har ett godkänt läkemedel redo för kommersialisering på tre till fyra års sikt.

Ni har nyligen genomfört en finansieringsrunda på 200 miljoner kronor. Hur planerar ni att använda dessa pengar?

– Vi valde att genomföra finansieringsrundan för att kunna avancera arbetet med våra två läkemedelskandidater. Majoriteten av kapitalet kommer att användas för att finansiera den kommande registreringsgrundande fas II/III-studien med huvudkandidaten KL1333. Resten av intäkterna kommer att användas för NV354.

Vilka faktorer gör Abliva till ett attraktivt bolag för presumtiva aktieägare?

– Vi har rätt förutsättningar för att nå vårt mål med en tydlig strategi, en solid portfölj av läkemedel under utveckling, en n forskningsorganisation som har visat att den kan utveckla nya läkemedelskandidater och föra dem vidare till klinik (NV354), och ett team som har erfarenhet av både läkemedelsutveckling och mitokondriell dysfunktion.  och ett team som har över två decenniers erfarenhet av mitokondriell medicin samt lång erfarenhet av läkemedelsutveckling.

Fakta: Abliva bedriver forskning och utvecklar läkemedel för behandling av primära mitokondriella sjukdomar. Dessa medfödda, sällsynta och ofta mycket svåra sjukdomar uppstår då cellens energiförsörjare, mitokondrierna, inte fungerar som de ska. Bolaget fokuserar på två projekt. KL1333, en kraftfull reglerare av nivåerna av de essentiella koenzymen NAD⁺ och NADH, är på väg in i sen utvecklingsfas. NV354 är en energiersättningsbehandling där den prekliniska utvecklingen har slutförts. Abliva, med sin bas i Lund, är noterat på Nasdaq Stockholm (kortnamn: ABLI).

Nyheter

CLS växlar upp, ska ta steget från utvecklingsbolag till lönsam kommersiell verksamhet

Publicerad

den

Skärm som visar inuti huvudet med teknik från CLS

Clinical Laserthermia Systems, CLS, befinner sig i ett skifte från många års teknikutveckling till en tydligare kommersiell fas. Med fokus på neurosjukvård, en växande installerad bas av Prism-system och en partnerdriven modell är målet att accelerera försäljningen och nå positivt kassaflöde under första kvartalet 2028. Samtidigt öppnar bolaget för nya användningsområden, bland annat inom behandling av prostatacancer.

Ska accelerera installationerna

CLS har under flera år utvecklat sin teknologiska plattform, produktifierat systemen och genomfört det regulatoriska arbete som krävs för att nå marknaden. Sedan omkring 2024 har bolaget fokuserat på neurosjukvård, där NeuroLaserTherapy-systemet introducerats på marknaden.

Nu är nästa steg att öka takten.

Vd Dan Mogren beskriver accelerationen som en kombination av fler installerade system och fler behandlingar per system. En större installerad bas av Prism-system skapar i sin tur förutsättningar för fler procedurer, vilket är centralt eftersom det är förbrukningsvarorna som genererar återkommande intäkter med höga marginaler.

För CLS innebär det att systemförsäljningen inte är det enda målet. Ju fler system som finns på plats och används kliniskt, desto större blir potentialen för återkommande försäljning av förbrukningsprodukter.

För att kunna öka takten behöver bolaget samtidigt säkerställa att organisation, leveranskedja och produktutveckling klarar en snabbare expansion. Kapitalet från den pågående emissionen ska därför bland annat användas för att stärka kapaciteten och utveckla produkterna efter kundernas och partnernas behov.

Partnerstrategin ska ge skalbarhet

En central del av CLS strategi är att arbeta genom strategiska partners snarare än att bygga upp egna stora säljorganisationer på varje marknad.

Enligt Dan Mogren handlar det inte enbart om att hitta en distributör för en viss geografisk marknad. Partnern ska helst kunna bidra bredare, både kommersiellt och tekniskt, och ha förmåga att hjälpa CLS att etablera och växa nya marknadssegment.

För neurosjukvården är detta särskilt viktigt på den amerikanska marknaden, där bolaget ser en stor potential men samtidigt skulle behöva betydande resurser för att bygga upp en egen direktförsäljning. Styrelseordförande Peter Max konstaterar att en direktförsäljningsmodell kräver mycket kapital och att det därför inte vore förenligt med målet att nå positivt kassaflöde med den nuvarande kapitalramen.

Partnerstrategin innebär samtidigt en avvägning. En ytterligare part i försäljningskedjan innebär att en del av marginalen går till partnern. För CLS är bedömningen dock att fördelarna i form av snabbare marknadspenetration och lägre kapitalbehov väger tungt.

Europa och urologi är möjliga nästa steg

Även om neurosjukvård är det tydliga huvudfokuset har CLS inte övergett andra användningsområden för tekniken.

Bolaget har tidigare arbetat med urologi och specifikt fokalterapi för lokaliserad prostatacancer. Ett system har utvecklats och lanserats för detta marknadssegment, men CLS valde att fokusera sina resurser på neurosjukvård.

Nu ska bolaget åter utvärdera möjligheterna inom urologin. Enligt Dan Mogren har utvecklingen inom fokalterapi fortsatt, och CLS ser därför över var marknaden befinner sig i dag och vilka möjligheter som finns framåt.

Det handlar dock inte om att göra en lika stor satsning som inom neurosjukvården. Ungefär tio procent av resurserna uppges i dag vara inriktade på nya kliniska segment, medan huvuddelen fortsatt läggs på huvudmarknaden.

Även Europa är ett viktigt potentiellt expansionsområde. För att kunna skala verksamheten där krävs ytterligare regulatoriska godkännanden, vilket CLS arbetar med.

Emissionen ska räcka till positivt kassaflöde

CLS genomför nu en kapitalanskaffning som enligt ledningen ska ge bolaget möjlighet att nå positivt kassaflöde under första kvartalet 2028.

Peter Max uppger att bolaget, utifrån dagens kunskap och planer, bedömer att omkring 45 miljoner kronor i kapital behövs för att nå målet. Nästan 75 procent av den första delen av kapitalanskaffningen uppges redan vara säkerställd.

Ledningen är samtidigt medveten om att prognosen bygger på att de kommersiella planerna genomförs som tänkt. CLS har tidigare haft målsättningar kring när positivt kassaflöde skulle nås, men förutsättningarna har förändrats i takt med bolagets utveckling och erfarenheterna från olika partnerskap och kommersiella modeller.

Det som nu skiljer strategin är den tydliga fokuseringen på ett marknadssegment och en kommersiell modell som bolaget bedömer är möjlig att skala utan att kapitalbehovet samtidigt ökar kraftigt.

Från R&D-bolag till kommersiellt bolag

För Peter Max handlar den större bilden om att CLS nu ska visa att de investeringar som gjorts i teknik och produktutveckling faktiskt kan omsättas i lönsam försäljning.

Efter flera år som ett utvecklingsdrivet bolag är ambitionen att stå på egna ben och generera tillräckligt med pengar för att kunna finansiera sin fortsatta utveckling.

På längre sikt ser styrelsen möjligheter även utanför neurosjukvården. CLS har en bred patentportfölj, vilket enligt Peter Max ger bolaget en plattform för att utvärdera nya användningsområden och kommersiella möjligheter.

Men först behöver den nuvarande planen leverera.

Det innebär att CLS de kommande åren ska bevisa att en större installerad bas av Prism-system kan omsättas i ökande procedurvolymer, återkommande försäljning och till sist positivt kassaflöde. Lyckas bolaget med det förändras förutsättningarna för den fortsatta expansionen, från ett bolag som behöver finansiera sin utveckling till ett bolag som i större utsträckning kan finansiera sin egen tillväxt.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kebni får ytterligare betydande order från Saab

Publicerad

den

NLAW från Saab i vintermiljö

Kebni har erhållit en ytterligare volymorder för fortsatt tillverkning och leverans av den skräddarsydda IMU:n (Inertial Measurement Unit) till Saabs pansarvärnssystem NLAW. Ordervärdet uppgår till 22 miljoner kronor. Leveranserna kommer att följa tidigare order och pågå fram till och med 2027.

”Denna nya order bekräftar det fortsatta förtroendet för Kebni och stärker ytterligare vårt långvariga samarbete med Saab”, säger Erik Winther, försäljningschef för Inertial Sensing på Kebni.

I juni 2020 tilldelade Saab Kebni ett ramavtal för att utveckla och leverera en skräddarsydd sensorenhet, utformad för att möjliggöra precis stabilisering och positionering av pansarvärnsmissilen NLAW. Serieleveranserna inleddes i mitten av 2023 och pågår för närvarande. Med denna ytterligare order har Kebni erhållit volymorder på IMU:er från Saab till ett sammanlagt värde av 370 miljoner kronor sedan den första volymordern.

Kebni tillverkar inte egna komponenter

Trots en betygande försäljning gör Kebni förluster. En avgörande detalj är att företaget inte tillverkar alla viktiga komponenter, vilket skapat problem när bolaget inte fått leveranser. Samtidigt är företaget tekniskt avancerat och förhoppningsvis kan det användas för att hitta en starkare position.

Fortsätt läsa

Nyheter

AstraZeneca för samtal med Bristol Myers Squibb om samgående i en jätteaffär värd 400 miljarder dollar

Publicerad

den

AstraZeneca forskar

Läkemedelsbolaget AstraZeneca har under de senaste månaderna fört diskussioner med amerikanska Bristol Myers Squibb om en sammanslagning som skulle skapa ett av världens största läkemedelsföretag, med ett sammanlagt värde på nära 400 miljarder dollar. Det rapporterar Financial Times under söndagskvällen.

Tidningen skriver, men hänvisning till personer med insyn i förhandlingarna, att bolagen har diskuterat en affär under en längre tid och att det kan leda till ett avtal inom kort. Men ingenting verkar vara klart ännu, utfallet kan dröja liksom att det inte blir någon affär.

Det Sverigekopplade brittiska företaget AstraZeneca är i dag Storbritanniens näst högst värderade börsbolag med en market cap på omkring 196 miljarder pund, medan Bristol Myers Squibb värderas till 133 miljarder dollar. Financial Times konstaterar att en sammanslagning skulle bli en av de största företagsaffärerna någonsin inom läkemedelssektorn.

För AstraZenecas skulle en affär ytterligare stärka bolagets inriktning mot den amerikanska marknaden vilket vd har arbetat med.

Fortsätt läsa

Gaming

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära