Nyheter
Lifecares högkänsliga Sencell en revolution för människor med diabetes
De riktigt stora innovationerna behöver inte vara stora. Lifecares mikrosensor – stor som ett risgryn – är ett genombrott som kan göra livet enklare för människor med diabetes. – Våra resultat från utvecklingsstudien bekräftar Sencell-teknikens potential, säger Lifecares vd Joacim Holter.
”Med dessa banbrytande genombrott distanserar vi oss från andra alternativ på marknaden”
Det norska medicinteknikbolaget Lifecare AS vill göra livet enklare för världens alla människor som lever med diabetes. Med nanoteknik och sensorn Sencell som placeras under huden – inte större än ett risgryn – kan man läsa av blocksockernivån hos användaren. I förlängningen ska patienten kunna läsa av nivåerna via sin egna smartklocka.
– Vi vill ge personer med diabetes ett bättre liv med vår sensor som är under utveckling. Tidiga resultat visar att vi distanserar oss ytterligare från våra konkurrenter med en lång livslängd för sensorn och en exakthet när det kommer till mätning av blodsockernivån. Att vi fått den första kliniska studien på plats är en viktig milstolpe på vägen mot kommersiell produktion 2024, berättar vd Joacim Holter, Lifecare.
Hur fungerar mikrosensorn Sencell?
– Sencell är en osmotisk tryckbaserad mikrosensor som kan mäta blodsockernivåer kontinuerligt, med nanoteknik. Lifecares lösning kommer att bli det minsta systemet i världen och placeras under huden på patienten. Förenklat kan man säga att när glukos kommer in ökar det osmotiska trycket och när glukosen går ut reduceras det. Dessa ändringar kan vi läsa av i realtid och är helt i korrelation med kroppens blodsockernivå.
Vilka är de stora fördelarna med Sencell?
– Sensorn kan vara placerad under huden i sex månader eller mer. Detta kan jämföras med de hjälpmedel som finns idag och som bara kan sitta i 10–14 dagar – utanpå kroppen. De är också större och klumpigare och måste bytas.
Vilken är statusen idag för utvecklingen av Sencell?
– Vi har nu fått resultat från vår kliniska studie 1 där vi har låtit en patient ha haft en sensor på plats under huden i tre dagar. Därefter har den tagits ut och resultatet visar att den fortsätter att fungera i en in vitro-uppsättning (laboratorium) med en hittills operativ livslängd på totalt tolv veckor. Och studien pågår fortfarande. Vår pilot avslutas i april och vi ser fram emot att återkomma med mer information om resultaten efter detta. Detta är en viktig milstolpe som tar oss närmare en klinisk långtidsstudie 2 på tre månader eller mer.
Vilka slutsatser kan ni dra av den pågående kliniska studien?
– Nu har vi det första beviset på att vår sensor som har varit i drift i människokroppen i flera dagar, fortsätter att fungera i laboratorium i mer än tolv veckor. Vi har helt enkelt tagit sensorn från människa till laboratorium. Det säger mycket om robustheten att vi både kan implantera och explantera – det fungerar lika bra.
Vilka andra genombrott har ni gjort genom de kliniska studierna?
– De kliniska studierna visar att Lifecares sensor har en livslängd som överträffar våra konkurrenters. I samma undersökningar visar det sig också att sensorn har en hög känslighet vilket gör att glukosmätningen är mycket exakt. Med dessa banbrytande genombrott distanserar vi oss från andra alternativ som finns på marknaden med en livslängd på 14 dagar. Resultaten gör oss också trygga med de förväntningar vi har.
När kommer ni igång med en långtidsstudie 2?
– Så snart vi är klara med studie 1. Målsättningen är att vi kommer igång med studie 2, under första halvåret 2023. Efter det är vår plan att komma igång med regulatoriska studier under senare delen 2023 som bör resultera i en EU-godkännande. Vi räknar med att Sencell uppnår detta för den kommersiella marknaden från 2024. Det är ett tufft mål, men vi drivs traditionellt av det. Funktion och kvalitet är viktiga parametrar och självklart måste vi prioritera kvalitet. Men vi står fast vid att 2024 är vårt nästa kommersiella mål. Redan idag har vi ett avtal om lokaler i Tyskland för att trygga kvalitet och innovation.
Hur känns det att ha kommit så här långt?
– Vi känner lite otålighet. Nu är vi inne i en fas som är starkt präglat av utveckling, en cykel där vi fokuserar på att nå våra mål och få fram det vi ska. Och vi vilar inte förrän vi är ute på den kommersiella marknaden.
Vilka andra områden kan vara intressanta för Sencell?
– Sensorn har potential för flera användningsområden. Att vi fått bekräftat att tekniken fungerar öppnar naturligtvis upp för möjligheter att utöka funktionsområdena bortom glukosmätningar. Men vi får inte tappa fokus på vår glukossensor Sencell som kan ge människor med diabetes ett enklare och bättre liv.
Vilka ekonomiska milstolpar har ni nått?
– Vår omsättning har nått rekord under 2022. Vi har gått från en omsättning på 1,6 miljoner NOK under 2021 till 22,1 miljoner NOK för 2022. Detta kan jämföras med 0 MNOK under tredje kvartalet 2021. Omsättningen förvärvades genom ett köp av ett operativt laboratorium i Tyskland.
Och vilka organisatoriska milstolpar?
– Samtidigt med en rekordomsättning under 2022, byggde vi en robust organisation som är rustad för den utvecklingstakt som vi står inför 2023. Lifecare har nu över 30 personer i tre olika länder där vår kompetens är uppbyggd kring professionella laboratoriemiljöer i både Tyskland och England. Vi har också inlett ett formellt samarbete med universiteten i Frankfurt och i Bath.
Till sist – vilka förväntningar har du på 2023?
– Vi vill göra livet enklare för människor med diabetes och vi har hunnit en lång bit på väg. Vi har spännande år av utveckling framför oss. Vi väntar nu på en formell ISO 9001-certifiering innan vi planerar nästa ISO-certifiering. Båda kommer att vara väsentliga innan vi påbörjar processen för EU-godkännande. Vi fortsätter kvalitetsarbetet för att göra viktiga framsteg inom innovation. Vi har också tankar om strategiska samarbeten för att stärka organisationen med kompetens och bredd inom innovation, avslutar Lifecares vd Joacim Holter.
Norska medicinteknikbolaget Lifecare är specialiserade inom forskning och utveckling av sensorer. Teknologin är patenterad och används i först och främst som glukosgivare. Mikrosensorerna injiceras under huden på patientens handled, och fungerar vidare som en realtidsuppdatering av glukosnivån i patienten. Tekniken medger också en larmsensor samt tillgång till historiska data över patientens glukosnivå. Bolaget etablerades under 2006 och har sitt huvudkontor i Bergen. Lifecare är noterat på Euronext Growth (Oslo Børs) och har 2 300 aktieägare. Bolaget omsatte 1 miljoner NOK under år 2022.
Nyheter
Asmodee-aktien pressas av säljflöden från avknoppningen, köpläge anser Dagens industri
Veckans aktie i Dagens industri är brädspelsföretaget Asmodee som får en tydlig körekommendation med en uppsida på 30 procent, och det är bara till att börja med.
Företaget har en väldigt kapitallätt verksamhet. Framgångsrika spel kan även leva under många år, där storsäljaren Ticket to Ride släpptes år 2004 och fortfarande säljer miljontals exemplar per år. Ett brädspel kan även släppas i nya version, varumärket kan expanderas till exempelvis tärningsspel och även bli dator- och mobilspel.
Analytikern Johan Wendel konstaterar att aktien hållit sig kring hundralappen, vilket han anser varken är succé eller fiasko. Bolaget har levererat flera kvartal av bra tillväxt, men marknaden värderar aktien som att nästa rapport ska bjuda på bakslag.
En förklaring kan vara att bolaget den 31 januari 2025 hade 98 933 aktieägare och den 31 mars 2026 var det 64 668, det är ett enormt utflöde. Men det kan hända när ett bolag knoppas av från ett annat. Men detta underliggande säljtryck kan inte pågå för alltid.
Bra utveckling i verksamheten i kombination med låg värdering ger en köpvärd aktie med en riktkurs på 150 kronor. Säljflödet från avknoppningen lär ebba ut och som bonus finns även möjligheten att någon vill lägga ett bud på företaget, exempelvis den näst största ägaren Savvy Gaming Group.
Nyheter
Absolicon växlar upp i Spanien, ser miljardchans i EU:s nya stödsystem
Solenergibolaget Absolicon står inför ett strategiskt skifte. Efter flera år med fokus på att sälja produktionslinor för sina koncentrerande solfångare riktar bolaget nu blicken mot att själva utveckla projekt, med Spanien som språngbräda. Bakgrunden är ett nytt europeiskt stödsystem som enligt vd Joakim Byström kan bli avgörande för bolagets kommersiella genombrott.
– Vi ser en exceptionell affärsmöjlighet nu, säger han.
Ny strategi driven av EU-stöd
Absolicon har sedan börsnoteringen 2016 byggt sin affär kring att sälja robotiserade produktionslinor som möjliggör storskalig tillverkning av bolagets solfångare. Modellen har lockat med höga marginaler, en enskild produktionslina kan ge omkring 20 miljoner kronor i täckningsbidrag.
Men försäljningsprocesserna har varit långa och få affärer har realiserats. Nu öppnar ett nytt EU-initiativ, så kallade värmeauktioner, för en alternativ väg framåt.
Systemet innebär att industribolag kan ansöka om stöd för att minska sina fossila utsläpp, där de aktörer som kräver minst stöd per reducerad utsläppsenhet vinner. Finansieringen kommer från intäkter från utsläppsrätter.
– Det här är pengar som ska driva omställningen. Och det är precis det vi har väntat på, säger Byström.
Spanien i fokus
Absolicon har identifierat Spanien som en särskilt attraktiv marknad. Kombinationen av hög solinstrålning och flera parallella stödsystem – inklusive skattelättnader och möjligheten att skriva av investeringar direkt – skapar enligt bolaget “extremt goda förutsättningar”.
Planen är att etablera egen närvaro, bygga upp en lokal organisation och delta i nästa omgång av EU:s värmeauktioner, som väntas öppna i höst.
– Vi siktar på att lägga flera bud. Varje vunnen auktion motsvarar en installation på runt 100 miljoner kronor, säger Byström.
Ambitionen är att vinna fler än ett projekt, vilket i så fall även skulle motivera en egen produktionslina i landet.
Nära affär i Nordamerika
Parallellt lever den ursprungliga affärsmodellen vidare. Absolicon arbetar aktivt med tre potentiella produktionslineaffärer, där den mest konkreta gäller ett nordamerikanskt konsortium kopplat till ett större mejeribolag.
– Där har vi stor tilltro till att det kan falla ut inom kort, säger Byström.
Ytterligare projekt finns i Mongoliet och Zimbabwe, men dessa beskrivs som mer osäkra.
Låg kostnadsbas, hög hävstång
Bolaget har i dag en begränsad organisation och en burn rate på cirka 6,5 miljoner kronor, exklusive intäkter från forskningsprojekt och mindre affärer. Det innebär att även en enstaka större affär kan få stor effekt på resultatet.
– Säljer vi en produktionslina eller ett större solvärmefält så gör vi en ordentlig vinst, säger Byström.
Nyligen fick bolaget även en order från FN-organet Unido värd cirka 9 miljoner kronor, vilket stärker likviditeten på kort sikt.
Sverige halkar efter
Trots att tekniken även lämpar sig för fjärrvärme har Sverige hittills varit en svår marknad. Enligt Byström beror det på att befintliga system, baserade på biobränsle och avfall, redan anses fungera väl.
Samtidigt pekar han på studier som visar att solvärme skulle kunna bli konkurrenskraftigt även i Sverige, om rätt politiska incitament införs.
– Det krävs beslut för att få igång marknaden, säger han.
Emission ska finansiera expansion
För att genomföra satsningen i Spanien planerar Absolicon en emission på cirka 13 miljoner kronor. Kapitalet ska användas till att förstärka organisationen och förbereda deltagande i auktionerna.
Bolaget befinner sig fortfarande i ett tidigt skede utan stabil löpande omsättning, vilket Byström också understryker.
– Det här är ett förhoppningsbolag. Men nu ser vi att de politiska besluten faktiskt är på plats. Det är det som förändrar allt.
Frågan är om Absolicon nu kan omsätta sina många års teknikutveckling i kommersiell framgång, eller om även denna möjlighet rinner ut i sanden. För investerare handlar caset i hög grad om att tro på att EU:s miljardrullning faktiskt når hela vägen ut till bolagets orderbok.
Nyheter
Två aktier som kan tiodubblas i pris
Den erfarna analytikern Love Strandberg som idag skriver för Privata Affärer gäster DiTV för att prata om tenbaggers, dvs aktier vars pris tiodubblas. Samtalet inleds med att man går igenom bolag som har lyckats med detta. Sedan lyfter Strandberg fram två bolag vars aktier har potential att tiodubblas från idag.
RaySearch beskrivs som ett kvalitetscase med flera starka strukturella drivkrafter:
- Extremt höga marginaler – bruttomarginaler över 90 %, vilket gör affärsmodellen mycket skalbar.
- Exponering mot en växande marknad – mjukvara för dosplanering inom cancerbehandling, där efterfrågan ökar i takt med fler cancerfall och ökad teknikanvändning globalt.
- Stark marknadsposition – bolaget anses ha en “väldigt fin position” inom sitt segment.
- Nedtryckt värdering – aktien har fallit från tidigare höga nivåer, delvis på grund av sentiment (bl.a. AI-oro kring mjukvarubolag och insiderförsäljningar), vilket skapat ett mer attraktivt ingångsläge.
Caset bygger på att fortsatt tillväxt i kombination med hög skalbarhet kan leda till att marknaden åter värderar upp bolaget. De betonar dock att aktien kan vara volatil och påverkas mycket av sentiment och rapportutfall.
BTS Group är ett mer klassiskt turnaround-case:
- Historiskt starkt bolag – har tidigare vuxit stabilt med både omsättning och vinst, och haft högt förtroende på marknaden.
- Nuvarande problem – särskilt svag utveckling i Nordamerika samt oro kring AI som potentiellt hot.
- Pressad värdering – handlas kring relativt låga multiplar efter en svag period.
- Finansiell styrka – bra kassa och balansräkning ger utrymme för förvärv och återhämtning.
Tesens kärna är att om bolaget lyckas få igång tillväxten igen, särskilt i Nordamerika, och anpassar sig till AI-utvecklingen, så kan marknaden börja värdera det som tidigare – vilket öppnar för en kraftig kursuppgång.
-
Nyheter2 månader sedanRichard Bråse – aktierna i Investor och Industrivärden är dead money
-
Nyheter1 månad sedanBure, i praktiken en investering i Mycronic, köp säger Richard Bråse
-
Nyheter3 veckor sedanKraftigt bakslag för Diamyd, fas 3-studie når inte effektmål
-
Nyheter1 månad sedanFem uppköpskandidater bland småbolagen
-
Nyheter4 dagar sedanTvå aktier som kan tiodubblas i pris
-
Nyheter1 månad sedanViktiga studiedata väntas för Diamyd Medical i slutet av mars
-
Nyheter2 månader sedanDagens industri ser köpläge i Apotea efter rapportraset
-
Nyheter2 månader sedanIntervju med James van Geelen som skrev Substack-inlägget vilket fick världens börser på fall


