Följ oss
Ecomb

Nyheter

Ny strategisk inriktning banar väg för en stark kommersiell utveckling för medtechbolaget Miris

Publicerad

den

Miris

Miris är ett globalt medtechbolag som bidrar till ökad neonatal hälsa genom utveckling, tillverkning och försäljning av utrustning och förbrukningsartiklar för analys av bröstmjölk, vilket möjliggör individuell nutrition för prematura barn. Miris är ensamma i världen om att erbjuda utrustning för analys av bröstmjölk, vilket innebär att marknadspotentialen är mycket hög. Bolaget befinner sig nu i en händelserik fas med en ny strategisk riktning som bland annat kommer möjliggöra en dynamisk affärsmodell. Det berättar Miris vd Camilla Myhre Sandberg.

Berätta om Miris och er affärsidé

– Miris grundades 2001 och utvecklade inledningsvis ett instrument för analys av komjölk. Första analysinstrumentet för analys av näringsämnen i bröstmjölk lanserades i 2006. 2017 valde bolaget att ta det strategiska beslutet att fokusera uteslutande på analys av bröstmjölk och den kliniska marknaden. Våra målgrupper är neonatalavdelningar, mjölkbanker och forskningsinstitutioner i hela världen. Vi är ensamma i världen om att ha utvecklat ett verktyg som möjliggör individuell bröstmjölksberikning för prematura barn. Årligen föds uppskattningsvis 15 miljoner prematura barn runtom i världen. Individbaserad bröstmjölksberikning säkerställer att barnen får den näring de behöver för att växa och utvecklas, såväl fysiskt som mentalt. Det stärker deras förutsättningar till bästa möjliga start i livet.

Hur har bolaget utvecklats på senare år?

– Vi inledde vår kommersialiseringsfas 2017 och konverterade då från ett instrumentbolag till ett riktigt medicinteknisk bolag som inte bara säljer ett instrument, men erbjuder en lösning på ett problem i en klinisk miljö. Sedan dess har vi upparbetat en omfattande marknadskunskap, inte minst eftersom vi i största möjliga mån hanterar försäljning i egen regi för att kunna förstå marknaden och finnas nära kunden. Det senaste året har stärkt vår orderingång och nettoomsättning, trots en pågående Coronapandemi. Under första kvartalet 2021 ökade orderingången och nettoomsättningen med hela 135 procent jämfört med samma period 2020. Omsättningsökningen ger en indikation på att intresset för individuell berikning av bröstmjölk för prematura barn ökar stadigt samt att vi börjar få en ökad acceptans på den globala marknaden.

Under våren har ni presenterat en ny affärsmodell baserad på den kommande versionen av ert bröstmjölksanalysverktyg. På vilket sätt kan den nya affärsmodellen bidra till ökad lönsamhet och stärkta tillväxtmöjligheter?

–Genom att övergå till att ta betalt per utförd analys samt introducera ett nytt beräkningsverktyg nästan tredubblas vår marknadspotential och vi kommer ha möjlighet att öka lönsamheten per kund mot dagens modell. Vi ser samtidigt stor potential i den fortsatta kommersialiseringen av vår befintliga produkt Miris Human Milk Analyzer. Vi skall nu börja utveckla nästa generations analysinstrument som till exempelskall bli automatiserat och ska kunna kommunicera med sjukvårdens journalsystem. Vi kommer även introducera ett beräkningssystem som underlättar läkarnas och dietisternas dosering av bröstmjölksberikning. Under våren har vi genomfört en företrädesemission som ska bidra till att finansiera vårt kommande stora utvecklingskliv som ska göra bolaget mer lönsamt, stabilt och konkurrenskraftigt.

Hur ser era strategiska mål för de kommande åren ut?

– Vår ambition är att kunna lansera vårt nya instrument 2024 eller 2025. Fram till dess fortsätter vi vår globala marknadsbearbetning och marknadsföringen av vårt befintliga instrument med full styrka. När det nya instrumentet är lanseringsklart står vi också redo att lägga om hela vår affärsstrategi. 

Individuell bröstmjölksberikning är ett relativt nytt område globalt. Hur har sjukvårdens kunskaper om och intresse utvecklats på senare år?

– Vi jobbar kontinuerligt med att utbilda sjukvårdspersonal om vikten och värdet av att kunna erbjuda prematura barn individuell bröstmjölksberikning. På senare tid har vi noterat att intresset för och kunskapen om individuell bröstmjölksberikning av bröstmjölk har ökat markant, i synnerhet i USA, som är en av våra viktigaste marknader.

Vilka faktorer gör Miris intressant för presumtiva aktieägare?

– Vi har utvecklat en unik teknologi och marknadskunskap som vi i dagsläget är ensamma om i världen. Vårt instrument har funnits på marknaden sedan 2006 och vi är idag ett kommersiellt väletablerat globalt bolag. Vi levererar en helhetslösning som gör verklig skillnad för prematura barn och deras föräldrar. Som aktieägare i Miris är man delaktig i vår framtida tillväxtresa och bidrar samtidigt till en bra start i livet för miljontals prematura barn runtom i världen.

Nyheter

Fast Track, en IPO i gamblingbranschen kommer till First North

Publicerad

den

Fast Track-system

Fast Track ska göra en IPO på First North under 2026 och det verkar luta åt första halvåret. Det är Dagens industri som ikväll rapporterar att bolaget nu ska börja hålla möten med investerare.

Fast Track gör ett CRM-system, dvs ett it-system där företag hanterar alla sina kundrelationer. När det gäller Fast Track så är de helt inriktade på gamblingbranschen och det med framgång. Företaget har en ARR, dvs årligt återkommande intäkter, på 30 miljoner euro.

Av grundarna så är det Simon Lidzén som är kvar och han äger drygt 25 procent av aktierna. På ägarlistan återfinns även Pontus Lindwall, Henrik Bergquist och Olle Qvarnström.

Det ska bli intressant att titta närmare på denna IPO när den väl presenteras.

Fortsätt läsa

Nyheter

Obducat får order på 4,8 Mkr med leverans under innevarande halvår

Publicerad

den

Skriver på glas

Obducat har fått en beställning på 4,8 miljoner kronor från en kund i Europa avseende ett optiskt aligner-system. Leverans beräknas ske under första halvåret 2026 och sker via bolagets merikanska samarbetspartner NxQ (Neutronix Quintel). Obducat agerar distributör i affären och erhåller en lägre marginal jämfört med försäljning av bolagets egenproducerade system.

Det beställda systemet är ett avancerat optiskt litografisystem konfigurerat för flera typer av UV-baserad resistexponering, inklusive mönsteranpassning med hög precision. Utrustningen kommer att installeras i kundens nybyggda renrumsmiljö och är avsedd att stödja deras fortsatta expansion inom mikro- och nanostrukturfabrikation.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kursuppgång och utdelning att förvänta i Bravida skriver Di

Publicerad

den

Bravida arbetar vid spåret

Bravida-aktien tappade rejält under första hälften av 2023 och har inte återhämtat sig än. Bolaget har dock arbetat med sin verksamhet och fokuserat på marginal framför volym och är nu väl positionerat när konjunkturen vänder skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson i Veckans aktie-analysen.

Bolaget är på väg ur en formsvacka och har nu en stabil lönsamhet och bra god direktavkastning. Aktien handlas till 13 gånger tidningens vinstprognos för 2026, så låg har den bara varit tre gånger sedan börsnoteringen 2025. I genomsnitt har P/E-talet varit 18.

Dagens industri ser en uppsida på omkring 20 % på ett års sikt och tillsammans med direktavkastningen blir det 25 %. Analysen mynnar ut i en köprekommendation, där Di alltså väljer att köpa innan kvartalsrapporten som släpps den 18 februari.

Bravida-aktien stängde på 90,25 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära