Nyheter
Noteringskandidaten Titania lyfter miljonprogramsområden med genomtänkt stadsutveckling
Titania är ett snabbväxande fastighetsutvecklingsbolag med fokus på att bidra till samhällsutvecklingen genom storskaliga hyresrättsprojekt i Stockholmsregionen. Titania hanterar såväl projektutveckling som produktion och förvaltning i egen regi. Det ger kontroll över hela värdekedjan, från tidig planering till förvaltning av färdigbyggda bostäder. 2022 väntar en börsnotering för Titania, som expanderar snabbt på en långsiktigt lönsam marknad med hög potential. Det berättar bolagets vd Einar Janson.
Berätta om Titania och er affärsidé
– Titania grundades 2005, då med fokus på badrumrenoveringar och större byggprojekt. 2012 skiftade verksamheten fokus från renodlat byggföretag till fastighetsutvecklingsbolag. Vi är i dagsläget en engagerad stadsutvecklingsaktör med kapacitet att genomföra storskaliga bostadsprojekt i Storstockholmsregionen. Vår vision är att bryta negativ utveckling i utsatta områden med hjälp av stadsutveckling. I dessa områden är uppsidan av att producera nya bostäder större, både för oss rent ekonomiskt och för samhället i stort. Vår specialitet är att gå in i områden där markpriserna är lägre och addera värde genom stadsutveckling.
Vilken nytta har ni av att ni fram till 2012 var ett renodlat byggföretag?
– Eftersom vi tidigare har varit ett entreprenörsföretag har vi lång erfarenhet av att agera på en konkurrensutsatt marknad där vi levererat entreprenader till lägsta pris. Vi är bra på att bygga kostnadseffektivt och samtidigt bibehålla en hög kvalitet och har sedan starten 2005 expanderat organiskt utan externa finansiärer. Nu använder vi vår kompetens till att driva detaljplaner tillsammans med kommuner och bygga bostäder som tillför arkitektoniska, sociala och ekonomiska kvaliteter till befintliga områden.
Vilka faktorer skiljer er från andra fastighetsutvecklingsbolag?
– Vårt genomtänkta och holistiska arbetssätt innebär att vi tar ansvar från tidigt detaljplaneskede till produktion och så småningom även färdigproducerade bostäder. Vår gedigna kompetens kring byggkedjan särskiljer oss från många andra fastighetsutvecklingsbolag. Vi har även byggt upp en egen förvaltningsorganisation och förvaltar i dagsläget 246 hyresrättslägenheter. Vår långsiktiga ambition är att inom 6 år förvalta ett bestånd på drygt 5000 egenproducerade lägenheter, vilket genererar stabila kassaflöden till vår verksamhet.
Vilken potential ser du vad gäller bostadsutveckling i miljonprogram?
– I miljonprogrammen finns en fantastisk och väl utbyggd infrastruktur i form av tunnelbana, fjärrvärmenät och ett väl utbyggt vägnät. Många miljonprogramsområden är relativt glest exploaterade, vilket innebär goda möjligheter till förtätning. Det finns dessutom ett socialt tryck från nationella och lokala politiker att genomföra en positiv förändring i dessa områden. Marken är relativt prisvärd i dessa områden och många kommuner ser ett stort värde i att aktörer som vi tillför storskaliga nya bostadsområden som stärker området på olika sätt. Vi befinner oss just nu i ett långsiktigt gynnsamt läge för att producera hyresrätter i Storstockholm.
Vilka faktorer bidrar till utvecklingen?
– Att producera nya hyresfastigheter och debitera högre hyresnivåer än i det befintliga beståndet betraktas i dagsläget som relativt okontroversiellt. Marknaden för hyresrätter är långsiktigt stark i Stockholmsregionen, vilket genereras av en kraftig obalans mellan tillgång och efterfrågan. Den har i sin tur orsakats av att man i minst 30 års tid producerat för få hyresrättslägenheter i regionen. Vår uppfattning är att det finns en köpkraft hos de som idag bor i andra hand samt hyresgäster i delar av det befintliga beståndet som befinner sig på betydligt högre nivåer jämfört med vad de hyresnivåer de betalar i dagsläget.
Ett viktigt referensprojekt för er var de drygt 740 lägenheter som ni byggt i anslutning till Tingstorget i Alby. Vilka nya möjligheter har projektet öppnat upp?
– I Alby gav Botkyrka kommun oss möjlighet att ta ett helhetsgrepp på en stadsdel och att göra verklig skillnad för hela området genom att tillföra något storskaligt och helt nytt i en befintlig stadsdel. Tingstorget är ett typexempel på den typ av projekt vi är specialiserade på att genomföra, storskaliga stadsutvecklingsprojekt med fokus på hyresrättslägenheter i miljonprogram och andra befintliga bostadsområden med väl utbyggd infrastruktur runtom i Storstockholmsregionen.
Hur har er verksamhet utvecklats sedan 2012, då ni bytte skepnad och blev ett fastighetsutvecklingsbolag?
– Vi har i dagsläget ca 3000 byggrätter och 246 lägenheter i egen förvaltning. Vår ambition är att successivt utöka antalet byggrätter och egenförvaltade bostäder. Vi har expanderat år för år sedan bolaget grundades och har byggt flera viktiga referensprojekt runtom i Stockholmsregionen. Min ambition är att vi på tre års sikt har fördubblat antalet byggrätter och samtidigt har lyckats utöka vårt egenförvaltade fastighetsbestånd.
Ni förbereder er för närvarande för en börsnotering som planeras äga rum under 2022. Vad är bakgrunden till noteringen?
– Bakgrunden till vår notering är att vi har många projekt på gång och att vi nu är redo att ta in externt kapital för att finansiera dem. Vi vill även ge våra medarbetare och andra presumtiva aktieägare en möjlighet att bli delägare i bolaget och därigenom ta del av vår framtida värdeutveckling.
Vilka faktorer gör Titania till ett intressant investeringsobjekt i samband med er notering 2022?
– Investerare som tror på hyresrätter som investeringsform bör investera i ett bolag med många byggrätter för projektutveckling i befintliga bostadsområden, vilket vi har. Det är i denna typ av bolag de stora värdeuppgångarna kommer att ske. Vi har ett stabilt kassaflöde och en ägartrio som är operativt ansvarig i bolaget. Vår marknad drivs dessutom av starka underliggande och långsiktiga demografiska trender.
Nyheter
AAC Clyde Space får beställning på 82 Mkr för vädersatellit
AAC Clyde Space stärker sin roll i Europas framtida vädersatellitprogram genom en ny stororder från OHB Sweden värd 7,6 miljoner euro, motsvarande cirka 81,9 miljoner kronor. Ordern omfattar kraft- och datahanteringssystem till satelliter inom EPS-Sterna, Europas nästa generation av operativa vädersatelliter.
Beställningen avser leverans av bolagets Starbuck MINI Power Conditioning and Distribution Units (PCDU) samt Sirius Data Handling Systems (DHS). Totalt ska AAC Clyde Space leverera 21 enheter av vardera systemet, motsvarande 20 kompletta satellitset samt ett extra reservset för tester och verifiering.
Leveranserna ska ske mellan 2027 och 2029. Eftersom en stor del av projektarbetet genomförs i de tidiga faserna räknar bolaget med att omkring 70 procent av kontraktsvärdet kommer att intäktsföras redan före utgången av 2027.
Bygger vidare på tidigare framgång
Ordern är en fortsättning på AAC Clyde Spaces långvariga samarbete med OHB Sweden. De aktuella systemen bygger på bolagets etablerade Starbuck- och Sirius-plattformar som redan använts i Arctic Weather Satellite, den demonstrationsmission som fungerat som föregångare till EPS-Sterna-programmet.
Enligt AAC Clyde Spaces vd Luis Gomes är EPS-Sterna ett av Europas viktigaste rymdprogram för framtidens väderprognoser.
– EPS-Sterna är ett avgörande program för europeisk väderprognostisering och vi är mycket glada över att fortsätta vårt nära samarbete med OHB Sweden. Våra Starbuck- och Sirius-system bidrar till satelliternas tillförlitliga drift och bygger på beprövad prestanda i omloppsbana, säger han.
Ordern följer dessutom på ytterligare en betydande EPS-Sterna-affär tidigare under året. I mars 2026 erhöll AAC Clyde Space en order från OHB Sweden för leverans av mikrovågsradiometrar, de instrument som utgör satelliternas centrala vädermätningsutrustning.
Hjärta och hjärna i satelliten
De två system som nu ska levereras fyller centrala funktioner ombord på satelliterna.
Starbuck MINI PCDU brukar beskrivas som satellitens hjärta. Systemet ansvarar för att reglera, övervaka och distribuera elektrisk energi till satellitens olika delsystem.
Sirius DHS fungerar i sin tur som satellitens hjärna. Systemet hanterar kommunikationen mellan satellitens olika komponenter, bearbetar data och samordnar operationerna ombord.
Båda plattformarna är modulärt uppbyggda och konstruerade för hög tillförlitlighet och enkel integration. De har tidigare använts i flera rymduppdrag, bland annat ESA:s Arctic Weather Satellite samt Astroscales system för borttagning av rymdskrot.
Ett långsiktigt europeiskt prestigeprojekt
EPS-Sterna är Europas kommande operativa vädersatellitsystem och syftar till att förbättra väderprognoser genom frekventa mätningar av temperatur och luftfuktighet i atmosfären.
Programmet omfattar sex satelliter som samtidigt ska operera i polära omloppsbanor. För att säkerställa kontinuerliga observationer kommer nya satelliter successivt att skjutas upp när äldre enheter ersätts. Totalt planeras 20 satelliter att tas i drift under programmets livstid, som sträcker sig fram till 2042.
Den första satelliten väntas skjutas upp 2029.
Programmet finansieras fullt ut av EUMETSAT och genomförs inom ramen för ett ESA-kontrakt där OHB Sweden är huvudleverantör.
Bakgrunden är de stora ekonomiska och mänskliga kostnader som extrema väderhändelser orsakar. Enligt programinformationen har extrema väderfenomen orsakat ekonomiska förluster på över 600 miljarder euro i Europa sedan 1980 och bidragit till omkring 166 000 dödsfall. Samtidigt genererar vädertjänster som baseras på satellitobservationer samhällsekonomiska nyttor värda över 50 miljarder euro årligen i EUMETSAT:s medlemsländer.
Stärker orderboken
Den nya ordern är ytterligare ett bevis på AAC Clyde Spaces starka position inom europeiska vädersatellitprogram. Bolaget levererar nu inte bara kritiska instrument till EPS-Sterna utan även flera av satelliternas mest centrala delsystem.
Affären innebär dessutom en relativt långsiktig intäktsström med leveranser över flera år och en betydande intäktsföring redan under de kommande två åren. Tillsammans med den tidigare radiometerordern stärker kontraktet AAC Clyde Spaces roll som en viktig teknikleverantör i ett av Europas största och mest långsiktiga rymdprojekt.
Nyheter
Bilia vänder upp och stabiliteten borde värderas högre
Bilias orderingång ökade 17 procent under första kvartalet i år vilket tog orderstocken till 17 000 bilar, vilket är 20 procent mer än motsvarande period förra året. Det kommer att ge stöd till företagets vinst både i år och nästa år skriver Dagens industri i Veckans aktie-analysen och delar ut en köprekommendation.
Bolagets verksamhet är dock betydligt stabilare än bilförsäljningen som kan gå upp och ner beroende på vad som händer i världen. Servicedelen av företaget utgjorde förra året 25 procent av omsättningen men 75 procent av vinsten. Den stabiliteten anser tidningens analytiker Ulf Petersson borde värderas högre.
Det finns mycket som talar för en generell medvind också. Den svenska befolkningens bilflott har åldrats, samtidigt som lägre räntor och stigande reallöner ger möjlighet till köp av ny bil.
Volvos senaste modell har tagits emot väl av marknaden och tidigare denna månad skrev Bilia avtal med Kia som är på tydlig uppgång i Sverige.
Dagens industri betonar att man inte ska förvänta sig något AI-liknande rally i kursutvecklingen, men ger en riktkurs på 160 kronor på ett års sikt, dvs omkring 15 procent, till vilket det även kommer en direktavkastning på 5 procent.
Nyheter
Securitas är i slutfasen av en omställning mot högre tillväxt och marginal
Securitas är i slutfasen av en omställning som pågått i flera år som handlar om att transformera företagets erbjudande från manuella bevakningstjänster till integrerade säkerhetslösningar skriver Dagens industri i en analys.
De personaltunga tjänsterna hade förra året en EBITDA-margnal på 6 procent medan teknik och säkershetslösningar hade 11,5 procent. Bolaget har länge haft en marginal kring 5 procent och siktar nu på 10 procent. Dvs marginalen ska dubbleras.
De manuella bevakningstjänsterna i stort växer ungefär med BNP-utvecklingen. Tekniska säkerhetstjänster växer betydligt mer.
När Securitas får ett allt större inslag av teknik tänker sig Dagens industris analytiker att aktien också kommer att värderas till ett högre P/E-tal, då det är en tydlig skillnad bland konkurrenterna, där personaltunga värderas lågt och tekniktunga betydligt högre.
Den 16 juni ska företaget ha en kapitalmarknadsdag med en omfattande strategisk och finansiell uppdatering. Dagens industri väljer att trycka på köpknappen redan idag. Inklusive direktavkastning ser man en uppsida på 20-33 procent på ett års sikt.
Securitas stängde igår fredag på 155,30 kronor.
-
Nyheter1 månad sedanSex intressanta kommande börsnoteringar under våren 2026
-
Nyheter2 månader sedanSweco-aktien faller på rädsla för AI och Irankrig, Dagens industri säger köp
-
Nyheter2 månader sedanTvå aktier som kan tiodubblas i pris
-
Nyheter1 månad sedanObducat-aktien rusar över 300 procent efter avtal på 115 miljoner kronor
-
Nyheter1 månad sedanStark köprekommendation för Paradox-aktien från Dagens industri
-
Nyheter4 veckor sedanSivers Semiconductors når ett börsvärde på 17 miljarder
-
Nyheter1 månad sedanDen tysta superaktien Assa Abloy
-
Nyheter4 veckor sedanSystemair utvecklas bra trots en motig marknad, köp rekommenderar Dagens industri


