Följ oss

Nyheter

Dråpslag för OncoZenge skapar stor osäkerhet

Publicerad

den

OncoZenge meddelade under söndagen att den nya formuleringen av bolagets produktkandidat BupiZenge behöver justeras med avseende på en ingående icke aktiv komponent, på grund av att en förorening utvecklas i tabletten efter produktion. Detta får konsekvenser både för tidslinjen för den planerade patientstudien och bolagets kapitalbehov. Styrelsen överväger nu olika strategiska alternativ för att på bästa sätt tillvarata aktieägarnas intressen.

Problem i läkemedelsutveckling är alltid ett hårt slag, men i det börsklimat vi har just nu där investerare är trötta på kursnedgångar och nyemissioner i mindre bolag är det ett dråpslag.

Som tidigare kommunicerat har bolaget varit fokuserat på arbetet med den nya formuleringen av BupiZenge, med stabilitetsstudier och produktion av kliniskt material för den planerade farmakokinetiska patientstudien. För att få tillstånd att starta en patientstudie med en läkemedelskandidat krävs stabilitetsdata för den slutliga produkten som ska doseras i människa. I samband med de kontinuerliga analyserna i bolagets stabilitetsstudie avseende den nya formuleringen av BupiZenge har det framkommit att en förorening efter en tid utvecklas i tabletten på en nivå som överskrider specifikationsgränser. Konsekvensen av detta är att en ingående komponent i formuleringen av tabletten behöver bytas.

Bolaget kommer nu utvärdera olika alternativ för att på bästa sätt driva projektet vidare med en omformulerad produkt, vilken efter beslut om slutlig formulering måste sättas på nya stabilitetsstudier innan GMP-producerat material för den kliniska studien kan produceras. Bolagets bedömning idag är att en patientstudie tidigast kan starta under första halvan av nästa år. Styrelsen skriver att detta oväntade fynd i utvecklingen av BupiZenge påverkar tidslinjer, kostnader och risknivå för projektet, och att man därför måste överväga olika strategiska alternativ för projektet och bolaget.

Aktien stängde på 5,52 kronor i fredags vilket gav bolaget ett börsvärde på 65,5 miljoner kronor.

Nyheter

Sustainion Groups dotterbolag säljer till Köpenhamns flygplats

Publicerad

den

Smart papperskorg bakom en familj

EWF Eco, ett av Sustainion Groups dotterbolag, har tecknat avtal med Köpenhamns flygplats om leverans av smarta papperskorgar från Bigbelly, ett system som EWF Eco är exklusiv distributör av i Norden och Baltikum.

Köpenhamns flygplats, som är Nordens största, är en viktig internationell knutpunkt med nära 30 miljoner resenärer årligen. Det ställer höga krav på lösningar som effektivt hanterar stora avfallsvolymer och fungerar smidigt i en komplex och högt trafikerad miljö.

Avfallssystemet som EWF Eco levererar till flygplatsen kombinerar smarta uppkopplade papperskorgar med digital analys för att optimera sorteringsgraden. De uppkopplade papperskorgarna möjliggör systematisk uppföljning och ett mer resurseffektivt arbete.

Leveransen omfattar:

  • Smart avfallshantering från Bigbelly på flygplatsens terminaler.
  • Källsorteringsfunktion som bidrar till cirkulära flöden.
  • Service och vidareutveckling för att optimera flygplatsens förändrade behov.

”Vi är stolta över att EWF Eco, med sin kompetens och kundfokus, får förtroendet att leverera till en av Nordens mest komplexa och krävande miljöer. Det är ett bevis på att vår portfölj innehåller bolag med stark marknadsposition, teknikhöjd och förmåga att skapa konkret värde för både kunder och samhälle”, säger Brodde Wetter, VD och koncernchef på Sustainion Group AB.

Sustainion Group är organiserat i fem dotterbolag

  • EHC Teknik AB, som utvecklar och tillverkar partikelfilter och avgasfilter för fordon som används i inomhusmiljö
  • EnviroClean Sweden AB, som utvecklar och tillverkar gas- och rökanalysatorer samt partikelmätare för fordonsindustrin
  • Elpro i Alingsås ABsom levererar kundanpassade apparatskåp och avancerade automations- samt elstyrningslösningar
  • EWF Eco ABen ledande aktör inom smarta lösningar för offentlig miljö. Bolaget erbjuder produkter och system för avfallshantering (Bigbelly) och mobilitet (Eco Charge), samt belysning genom dotterbolaget Leading Light AB
  • Skårebo Energi AB, den marknadsledande hybrid-grossisten inom elbilsladdning
Fortsätt läsa

Nyheter

Svenska Aerogel stärker kassan, tidigare vd återvänder som investerare

Publicerad

den

Quartzene från Svenska Aerogel

Svenska Aerogel har tagit ett viktigt steg för framtiden genom en riktad emission som säkrar finansiering till minst sommaren 2026. Bland investerarna finns bolagets tidigare vd Anders Lundström, som nu gör comeback som ägare via sitt bolag Cibet AB.

Bolaget utvecklar och producerar det patenterade materialet Quartzene, en variant av aerogel som är känt för sin extremt låga värmeledningsförmåga och breda användningsområden. Med 160 pågående kundprojekt, varav 11 redan i kommersiell fas, ser bolaget en växande efterfrågan inom bland annat isolerande färg, brandskydd, EV-batterisäkerhet och textilier.

Produktionen sker i Gävle, där fabriken har kapacitet att tillverka 225 ton Quartzene per år – tillräckligt för att nå kassaflödespositivitet om affären skalar.

Emissionen genomfördes till kursen 1,80 kronor per aktie och inkluderar även teckningsoptioner (TO7) med inlösen i mars 2026, vilket kan ge bolaget ytterligare finansiell uthållighet fram till 2027.

För Anders Lundström är återinträdet ett tecken på tilltro:

– Jag har följt bolaget från sidan och ser att materialets egenskaper har utvecklats avsevärt. Flera stora kundprojekt är nära att ta steget till återkommande beställningar. Det är egentligen bara en tidsfråga innan det kommersiella genombrottet kommer, säger han.

Med en stärkt kassa och växande kundbas står Svenska Aerogel nu väl rustat för att ta nästa steg på resan mot kommersiellt genombrott.

Fortsätt läsa

Nyheter

TF Bank är veckans aktie i Dagens industri, får köprekommendation

Publicerad

den

TF Bank har hittat en strategi där marknader skalas upp utan att risken ökar skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson som ger en köprekommendation till den snabbväxande banken. Ser en uppsida på 20 procent det kommande året för aktien.

TF Bank-aktien har haft en väldigt trevlig utveckling på börsen sedan sin IPO. Banken har expanderat geografiskt och finns idag förutom i Sverige även i övriga Norden, Baltikum, Irland, Italien, Nederländerna, Polen, Tyskland, Spanien och Österrike. Speciellt Tyskland sticker ut där banken har haft en fantastiskt utveckling.

”De senaste åren har Kreditkort, och då särskilt tyska dito, varit tillväxtmotorn. TF gav sig in på den tyska kreditkortmarknaden 2017 och för fem år sedan stod kreditkort för 12 procent av intäkter och utlåning – nu står de för drygt hälften av bankens intäkter och 46 procent av utlåningen.”

Och nu adderar man ytterligare tjänster i landet.

Nya myndighetskrav har gjort att företag som TF Bank behöver en större del eget kapital. Den nivån har banken bunkrat upp och har möjlighet att dela ut pengar, men bolagets fokus är tillväxt och inte att vara en utdelningsaktie.

TF Bank-aktien stängde på 150,40 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära