Följ oss

Nyheter

Cloetta bygger inte fabriken som dödade aktien

Publicerad

den

Plopp, en välkänt godis från Cloetta

Konfektyrtillverkaren Cloetta meddelade under 2022 att de ska bygga en stor ny fabrik. Investerare blev chockade av den kapitalkrävande satsningen och aktien dog fullständigt.

I januari 2024 meddelade vd som låg bakom satsningen att han tänkte lämna företaget. Det började ge investerare förhoppning om att fabriksbygget kunde stoppas och senare under året meddelade företaget officiellt att man ser över planen. Idag meddelade Cloetta till slut att fabriksbygget inte blir av.

”Detta beslut gör att Cloetta istället kan fokusera på såväl den egna produktionen som nätverket med kontraktstillverkare, vilket även omfattar att fastställa en optimal uppgradering av Cloettas eget nätverk baserat på de alternativ som bekräftats av utvärderingen. En varuförsörjningskedja som är anpassad till Cloettas specifika behov, med ökad flexibilitet när det gäller att anpassa sig till föränderliga konsumentpreferenser, ger Cloetta bättre förutsättningar att genomföra sina strategiska prioriteringar.”

Aktien har nu återhämtat sig från fallet som kom med fabriksbygget.

Nyheter

Viva Wine Group, en koncern inom drycken vin

Publicerad

den

Odling av vin

Viva Wine Group är de nordiska monopolmarknadernas ledande vinkoncern och med en stark position på den europeiska e-handelsmarknaden för vin. Företaget är en entreprenörsdriven företagsgrupp med huvudkontor i Stockholm och som utvecklats genom både organisk tillväxt och strategiska förvärv. Viva Wine Group utvecklar, marknadsför och säljer både egna och andras varumärken och erbjuder prisvärda kvalitetsviner från hela världen till konsumenter i Norden, Tyskland, Schweiz, Österrike, Tjeckien, Frankrike och Nederländerna.

Verksamheten presenteras här av VD Emil Sallnäs.

Emil Sallnäs, VD för Viva Wine Group, presenterar bolaget.
Fortsätt läsa

Nyheter

Rejäl uppsida i Klarabo-aktien anser Dagens industri

Publicerad

den

Klarabo har en av de högsta substansrabatterna bland fastighetsbolagen på börsen, detta trots att bolaget växer och har stabila finanser. Det skriver Dagens industris analytiker Magnus Dagel som upprepar köprekommendationen för aktien. Substansvärdet är hela 55 procent men med tiden kommer aktien att hamna i nivå med substansvärdet, vilket ger en stor uppsida. Under 2024 ökade bolagets hyresintäkter med 7 procent och förvaltningsresultatet per aktie med 9 procent. Trots detta har aktien gått ner 8 procent på ett år.

Den bästa investeringen bolaget kan göra idag är att återköpa egna aktier, vilket man också gör.

Graf över Klarabo-aktien under 1 år tillbaka.
Kursutveckling för Klarabo-aktien under det senaste året.

Klarabo-aktien stängde veckan på 14,96 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nu är det köpläge i Bengt Julanders investmentbolag Linc anser Dagens industri

Publicerad

den

Linc är ett investmentbolag inom life science och har ett högt anseende inom branschen, en investerare som företag gärna vill ha i sin ägarlista. Grundaren Bengt Julander äger 57 procent. Företaget gjorde en IPO till 67 kronor per aktie i maj 2021 och sedan dess har aktien kostat både betydligt mer och mindre. Nu är den dock tillbaka i nivå med noteringskursen.

Linc är Veckans aktie i Dagens industri och tidningens analytiker Mikael Olsson delar ut en tydlig köprekommendation. Linc-aktien har nästan aldrig handlats till rabatt mot substansvärdet, men nu bjuder marknaden på en rabatt på 10 procent.

”Gemensamt för de tre största innehaven är att de för knappt tio år sedan värderades till några hundra miljoner, men i dag är miljardbolag. Det vittnar om att Lincs innehav har varit av mycket god kvalitet.”

Lincs aktie handlas alltså idag till en rabatt mot substansvärdet, vilket har skett genom att aktien har gått ner i pris och substansvärdet har gått upp. Dagens industris analytiker lyfter fram att aktien förtjänar en premie med tanke på företagets historik och att företaget har en bra tillgång till att investera i intressanta bolag.

Dagens industri sätter inte någon riktkurs för aktien, men anser att den är en solklar vinnare på sikt.

Linc-aktien stängde på 67,20 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära