Följ oss

Nyheter

AstraZeneca är ett diversifierat företag vars värdering har blivit låg – köp säger Di

Publicerad

den

Kvinna som håller i läkemedel

Dagens industris analytiker Johan Wendel har gjort en analys på AstraZeneca som leder fram till en köprekommendation för aktien.

AstraZeneca-aktien har haft det motigt. Dels har sektorn rent allmänt kommit under press Robert F Kennedy Jr har nominerats till hälsovårdsminister i USA. Men mer specifik för AstraZeneca så har företagets problem i Kina slagit igenom stort. Personer på företaget utreds för tre allvarliga ärenden. Kina står för 13 procent av företagets intäkter, men till lägre lönsamhet än koncernens genomsnitt. Det tredje är dåliga studieresultat för Dato-dxd, även om företaget fortfarande tror att de kan göra någonting bra av det.

Wendel lyfter dock fram att AstraZeneca har breddat sig och spridit ut riskerna. Företaget har 199 läkemedelsstudier igång och 21 nya molekyler i sen fas.

AstraZenecas P/E-tal har fallit till 16 och är under både fem- och tioårsgenomsnittet. Samt lägre än OMXS3 och S&P 500. Den premievärdering bolaget tidigare hade mot konkurrenterna har förbytts till en rabatt. Samtidigt förväntas intäkterna växa snabbare än konkurrenternas genomsnitt under 2024-2030.

Slutsatsen är att med AstraZeneca-aktien får en investerare ett företag som är okänsligt för konjunktur, som har en låg värdering och som styrs av en erfaren vd och ledning.

AstraZeneca-aktien stängde igår veckan på 1 471 kronor.

Nyheter

Talenom, en digital pionjär med internationell tillväxt i sikte

Publicerad

den

Med rötterna som en traditionell redovisningsbyrå har Talenom genomgått en remarkabel transformation – från bokföringsfirma till teknologidrivet tillväxtbolag. Under ledning av VD Otto-Pekka Huhtala har bolaget inte bara lyckats växa på hemmamarknaden i Finland utan även etablerat sig i Sverige, Spanien och Italien. Med ett tydligt fokus på digitalisering, skalbar mjukvara och internationell expansion är Talenom idag en aktör att hålla ögonen på.

Redovisning + mjukvara = framtidens affärsmodell

Talenoms affärsmodell bygger på två huvudsakliga ben: redovisningstjänster och egenutvecklade mjukvarulösningar. Bolaget har valt att rikta in sig på små och medelstora företag – från egenföretagare till bolag med upp till 20 miljoner euro i omsättning – där behovet av kostnadseffektiv och skalbar redovisning är stort. I Finland har man särskilt stark position bland företag i spannet €0,5–10 miljoner i omsättning.

Det som särskiljer Talenom från traditionella redovisningsbyråer är deras digitala plattform, som består av två gränssnitt: ett förenklat för entreprenörer, där användaren kan onboarda sig själv utan utbildning, och ett avancerat för professionella redovisningsexperter, fyllt med automatisering och regelbaserade flöden. Plattformen är dessutom integrerad med över 1 000 externa system och används inte bara internt – utan även av över 40 externa redovisningsbyråer i Finland.

OneTalenom – nyckeln till skalbarhet

Med närvaro i flera europeiska länder har Talenom tagit fram en egen modell för att säkerställa att tillväxt sker med bibehållen kvalitet och kultur. OneTalenom är ett internt ramverk som omfattar ledarskapsträning, bästa praxis, teamrevisioner och operativa nyckeltal. Resultaten talar sitt tydliga språk: team med högt OneTalenom-index presterar bättre, har högre medarbetarnöjdhet och lägre kundbortfall. Det är denna modell som möjliggör skalbarhet vid förvärv och internationell expansion.

Spanien – nästa tillväxtmotor

I Sverige har Talenom fokuserat på att konsolidera tidigare förvärv och rullar nu ut sin mjukvaruplattform över hela landet, vilket börjar ge resultat i form av nettoökning av kunder. Men det är i Spanien som den verkliga expansionsresan pågår just nu.

Här driver kommande lagkrav på e-fakturering digitaliseringen framåt, och Talenom har redan en lokal mjukvaruplattform på plats för fakturering, löner och rapportering. Strategin i Spanien är förvärvsdriven – med planer på 2–3 förvärv under innevarande år och upp till 6 nästa år. Målet är att bygga volym, och därefter implementera Talenoms fulla redovisningssystem.

Tre anledningar att investera i Talenom

1. Strategisk fokusering: Bolaget har renodlat sin verksamhet och avvecklat sidoverksamheter som bank- och inkassotjänster. Nu är det fullt fokus på kärnan: redovisning och mjukvara.

2. Skalbar mjukvaruplattform: Talenom är inte längre bara en redovisningsbyrå – man är också en mjukvaruleverantör. Med över 20 % årlig tillväxt i mjukvarudelen och försäljning även till externa byråer är detta en stark framtida tillväxtmotor.

3. Internationell potential: Trots investeringar på över 100 miljoner euro i internationell expansion, värderas Talenom i dagsläget främst utifrån sin finska verksamhet. När synergier realiseras i Spanien och Sverige finns betydande uppsida med begränsad ytterligare risk.

Framtiden: Margintillväxt och mjukvaruexpansion

Om ett år räknar Otto-Pekka Huhtala med att se tydliga resultat från de strategiska initiativ som nu genomförs. I Sverige väntas marginalförbättringar när verksamheten stabiliseras, medan Spanien kommer att växa genom nya förvärv och ökad plattformsanvändning. Fokus ligger också på att sälja mjukvaran till fler externa redovisningsbyråer – en strategi som kan ge stor effekt på både intäkter och lönsamhet.

Talenom är ett skolexempel på hur traditionella branscher kan transformeras genom teknik. Med en tydlig strategi, beprövad plattform och växande internationell närvaro har bolaget alla ingredienser för att skapa långsiktigt värde – både för sina kunder och sina aktieägare.

Talenom har sina aktier (TNOM) noterade på Helsingforsbörsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

XMReality lanserar AI-funktionalitet

Publicerad

den

Remote guidance med XMReality

XMReality lanserade igår AI Transcribe, en ny produktfunktion som använder AI för att automatiskt transkribera och analysera XMReality-samtal. AI Transcribe är en betald funktion som finns tillgänglig för Professional och Enterprise-kunder.

AI Transcribe genererar automatiskt transkript av samtal, med stöd för 38 språk. Lanseringen stärker XMRealitys erbjudande genom att höja kundernas effektivitet och öka kvaliteten i dokumentation av remote support-samtal.

Utöver automatiska transkript genererar AI Transcribe även automatiska sammanfattningar och identifierar samtalsämnen, vilket ger supportteam en snabb överblick och insikter över återkommande problem. Det finns även möjlighet att anpassa transkribering och ämnesanalys efter kundernas specifika terminologi.

AI Transcribe är utvecklad för Enterprise-användning med höga krav på dataintegritet då kunddata aldrig används för AI-träning. 

AI Transcribe är en betalfunktion med användningsbaserad prissättning via virtuella krediter. Detta är XMRealitys första steg bortom traditionella licensmodeller baserade på antalet användare, vilket möjliggör ökad försäljning till både nya och befintliga kunder.

Fortsätt läsa

Nyheter

Affärsvärlden vågar ge en köprekommendation till Stillfront-aktien

Publicerad

den

Stillfront Group-logga

Stillfront-aktien har inte haft någon rolig utveckling. Nu vågar dock Affärsvärlden ge en köprekommendation för den som gillar turnaround-situationer. Gamingbolaget minskar visserligen i storlek men lönsamheten utvecklas åt rätt håll och skuldsättningsnivån börjar bli hanterbar. Den strategiska översynen bolaget har inlett skulle även kunna skynda på turnarounden skriver tidningens analytiker. Risknivån är hög men Affärsvärlden anser att utvecklingen nu går åt rätt håll och aktien kan köpas och ser en uppsida på 55 procent på två år.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära