Följ oss

Nyheter

Adverty expanderar sin plattform till webbspel

Publicerad

den

Adverty är en pionjär inom in-play-reklam och har idag fokus på mobilspel. Nu lanserar företaget branschens första fullt integrerade lösning för in-game-annonsering i webbspel. Denna innovation stärker Advertys position som teknologiledare och breddar den adresserbara marknaden avsevärt – till fördel för både annonsörer och spelutvecklare som nu kan nå spelare direkt i browser-miljö.

Positiva tester och de första betalningarna under april indikerar ett starkt marknadsintresse och bekräftar funktionalitet samt teknisk beredskap. Advertys webblösning är nu live och genererar resultat.

”Detta är en milstolpe för Adverty och hela in-play-industrin,” säger Jonas Söderqvist, VD för Adverty. ”Vårt agnostiska SDK5 har gjort det möjligt för oss att expandera från att enbart fokusera på mobilappar till att nu även omfatta webbspel. Denna utökning av vårt erbjudande ger betydligt högre räckvidd samt ger annonsörer en enorm potential att nå en ännu större och engagerad målgrupp.”

Webbtekniken är redan integrerad i den senaste SDK-versionen, vilken befintliga publicister uppdaterar löpande och som framöver kommer att användas av alla nya publicister, både inom in-app och webb. Denna strategiska satsning har genomförts med minimal resurs- och kostnadsbelastning, då tekniken redan byggts i SDK 5 och enkelt kan anpassas till nya appliceringsområden där bolaget ser tillväxtpotential.

Nyheter

Kebni tar klivet – Rekordorder ger nytt liv i aktien

Publicerad

den

Kebnis stabilisator och VD

Efter ett stabilt första kvartal tar teknologibolaget Kebni rejäl fart framåt. I anslutning till sin Q1-rapport meddelade bolaget sin största order någonsin – ett kontrakt värt 134 miljoner kronor för leverans av IMU-enheter till Saab och det välkända pansarvärnssystemet NLAW. Ordern innebär inte bara ökad intäktssäkerhet utan även en strategisk milstolpe som markerar Kebnis växande roll inom försvarsindustrin.

Från potential till pålitlig leverantör

Q1-rapporten bekräftade att Kebnis affärsmodell är skalbar och redo för tillväxt. Bolaget har tidigare brottats med oregelbunden orderingång, men denna stororder innebär ett tydligt trendskifte. Carnegie konstaterar i en analys att ordern täcker leveranser ända in i 2026, vilket minskar den finansiella risken avsevärt och ger utrymme att fokusera på ytterligare affärer – framför allt inom antennsegmentet och sensorteknologin SensAItion.

Förbättrad lönsamhet i sikte

Kebni levererade återigen ett lönsamt kvartal där leveranser till Saab stod i centrum. Antennaffären ligger dock fortfarande på is – en potentiell katalysator enligt Carnegie. Med en bruttomarginal på omkring 60 % och låga tillkommande kostnader skulle varje ny antennorder ge ett direkt och kraftfullt genomslag på resultatet. Samtidigt är volymproduktionen av SensAItion nu igång, vilket öppnar för större beställningar och ytterligare marginalförbättringar.

Höjt värde – aktien får ny riktkurs

Med stärkt visibilitet i försäljningen höjer Carnegie sitt rättvisa värdeintervall för aktien till 1,80–2,20 kronor (från tidigare 1,20–1,60). Det motsvarar ett EV/S-multipel för 2026e i linje med Kebnis jämförbara försvarsbolag. En DCF-värdering visar till och med ett potentiellt värde på 3,10 kronor per aktie – ett bull case som bygger på långsiktig tillväxt i försvarsinvesteringar, särskilt i Asien.

Framtiden – Frankrike och fler sensorer?

På kort sikt ser Carnegie sannolikheten som hög att Frankrike lägger en NLAW-order. Samtidigt finns möjligheter till satcom-affärer med nya kunder som Indien och andra internationella partners. På lång sikt kan Kebnis samarbete med aktörer som Saab och Epiroc leda till ännu djupare integration i deras system – och därmed nya intäktsströmmar.

Sammanfattning

Kebni går från klarhet till klarhet. Från ett företag med volatil orderingång till en aktör med bevisad leveransförmåga, hög tillväxt och framtidsutsikter i flera produktspår. Nästa steg blir att kapitalisera på antenn- och SensAItion-produkterna – och därmed ta ytterligare ett kliv mot att bli en lönsam teknikleverantör i världsklass.

Intervju med Kebnis VD Torbjörn Saxmo efter att Q1-rapporten presenterats.
Fortsätt läsa

Nyheter

Star Vault ska göra egenutvecklade nätverkslösningen till en affär

Publicerad

den

Spelare i Mortal Online 2 springer

Gamingbolaget Star Vault som utvecklar MMO-spelet Mortal Online 2 ska paketera sin egenutvecklade teknik som har nått en nära kommersiell nivå i ett eget affärsområde. Det gäller främst nätverkslösningen som är unik och samtidigt den komponent som framför allt står för de största tekniska utmaningarna för spelstudios som skall utveckla MMO-spel.

Star Vault har till stor del byggt sin egen teknikbas där ändamålsenliga tredjeparts-lösningar saknats. Till exempel saknar Epic Games spelmotor Unreal Engine 5 en nätverkslösning som kan hantera MMO-spel som Mortal Online 2. Star Vault kallar satsningen för OmniMesh.

”Samtidigt som vi ser en reell affärsmöjlighet i våra tekniska lösningar skall det också bli spännande att se hur vår teknik kan öppna upp mot spelutvecklare som vill utveckla MMO-spel men idag inte har resurserna”, säger Star Vaults VD, Henrik Nyström, i en kommentar.

Star VAults nätverkslösning klarar många spelare som är på samma plats i en MMO-värld.
Fortsätt läsa

Nyheter

Clinical Laserthermia Systems ansöker om att fördubbla den potentiella marknaden i USA

Publicerad

den

CLS lösning

Clinical Laserthermia Systems (CLS) meddelade idag att de har lämnat in sin 510(k)-ansökan till den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA för att utöka indikationen för ClearPoint Prism till att även omfatta 1,5 T MR.

Ansökan är ett resultat av och markerar en viktig milstolpe i CLS strategiska partnerskap med ClearPoint Neuro och kommer att utöka produktresumén för ClearPoint Prism till att inkludera både 3,0 T och 1,5 T MR för godkänd användning.

”Den utökade indikationen för ClearPoint Prism kommer, när den godkänts av US-FDA, att mer än fördubbla den adresserbara marknaden för neuro-LITT i USA, vilket vi tror kommer att öka vår intäktspotential avsevärt. Det skapar också en grund för global expansion och erbjuder en lösning för alla kliniskt relevanta MR-skannrar”, säger Dan J. Mogren, VD för CLS.

”Vi har redan sett ett snabbt genomslag för funktionella och onkologiska neurokirurgiska LITT-procedurer med vår nuvarande 3,0 T-märkning, och vi tror att ett godkännande för 1,5 T kommer att öppna upp den återstående marknaden för neuro-LITT i USA som vi inte har tillgång till idag”, kommenterade Joe Burnett, VD och koncernchef för CLPT.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära