Nyheter
Zazz Energy tar betydande order på biooljekraftvärmeverk i Grekland
Zazz Energy bygger två biooljekraftvärmeverk i Grekland. Till grund ligger två 20-åriga avtal om leverans av el med ett sammanlagt värde på 600 miljoner kronor, dvs 30 miljoner kronor per år om beloppet delas rakt av. Därutöver kommer försäljning av värme som, baserat på dagens priser, uppskattas ge ett årligt bidrag på omkring 10 miljoner kronor. Arbete med att etablera anläggningarna inleds omgående. De beräknas tas i drift under det tredje respektive fjärde kvartalet 2023. I och med driftsättning av den första av de två anläggningarna når Zazz Energy positivt kassaflöde enligt bolaget själva. Projektet finansieras i huvudsak lokalt i Grekland med EU-stöd.
Avsiktsförklaring om att tillverka bioolja
Zazz Energy har också signerat en avsiktsförklaring för att bygga en biooljefabrik med den grekiska partnern NAIS Energy PC. Projektstart planeras under 2023. Enligt planerna får den nya fabriken en kapacitet att försörja nio biooljekraftvärmeverk med bioolja av typ B100. Den produceras av restoljor från till exempel jordbruksproduktion, restauranger samt slakteriavfall. Den kan också användas för andra ändamål än kraftproduktion, exempelvis för transporter. Zazz Energy avser att komplettera fabriken med ett biooljekraftvärmeverk, dels för att stötta biooljeproduktionen, dels för försäljning av kraft och värme.
”Det är med stolthet vi presenterar dessa projekt för miljövänlig energiproduktion tillsammans med vår partner Nais Energy PC. Det här är ett viktigt steg för Zazz Energys medverkan i Greklands omställning till grön energi.” sade Zazz Energys vd Ari Kemppainen.
”Uttalande NAIS Energy PC, VD Ilias Tzoufetas: ”Detta är ett viktigt steg för att vidare utveckla vårt samarbete med Zazz Energy om miljövänlig kraftproduktion. Vi har möjlighet att som ensam aktör tillämpa en helt ny teknik där ren bioolja B100 framställs av 100 % organiska restprodukter.” sade NAIS Energy PCs vd Ilias Tzoufetas.
Nyheter
Biofrigas levererar sin första anläggning för flytande biogas
Biofrigas har varit på en lång resa att utveckla och leverera lösningar som gör lokalt producerad biogas till flytande kvalitativ biogas (LBG). Nu har bolaget nått en viktig punkt för kommersiell framgång. Biofrigas har nu levererat sin allra första kompletta anläggning till kund i Habo, strax utanför Jönköping. För bolaget en historisk händelse som markerar övergången från utveckling till försäljning.
– Det här är en milstolpe vi har arbetat mot väldigt länge – och som våra ägare, marknaden och andra intressenter har frågat efter och väntat på. Vi har levererat vår första kommersiella anläggning och den ska nu driftsättas efter installation. Det känns oerhört bra att ha kommit hit efter denna långa resa – detta är framtiden. säger Erik Fromell, VD på Biofrigas.
Den levererade anläggningen är resultatet av flera års målmedvetet utvecklingsarbete och representerar en banbrytande lösning för rening, nedkylning och förvätskning av biogas till flytande biogas (LBG). Tekniken är särskilt framtagen för gårds- och mindre biogasanläggningar med en kapacitet upp till 30 GWh per år.
Under de kommande veckorna kommer bolaget tillsammans med kunden att installera och driftsätta anläggningen. Med en anläggning på plats hos kund kommer bolaget att kunna visa upp sin teknik i en faktisk driftsmiljö.
– Det känns otroligt viktigt och spännande! Detta betyder att vi nu i rask takt kan fortsätta våra dialoger med kunder och andra intressenter med en verklig installation som grund, fortsätter Erik Fromell.
Nyheter
MilDef får beställning på 320 Mkr från tyskt försvars- och säkerhetsföretag
Roda, ett dotterbolag till MilDef, har fått en ramavtalsorder avseende leveranser av stryktålig IT-utrustning till ett tyskt försvars- och säkerhetsföretag. Ordervärdet är 320 miljoner kronor och leveranserna kommer att ske under 2026.
Ordern är på ett befintligt ramavtal för IT-utrustning. Roda har levererat stryktålig IT-utrustning såsom datorer, displayer och nätaggregat, alla konstruerade för krävande förhållanden, till detta ledande IT-säkerhetsföretag under flera år. Produkterna kommer att levereras till slutanvändare i det tyska försvaret.
– Detta avrop är ett exempel på hur rodas långa och starka ramavtal med ledande tyska försvarsföretag nu ger resultat. Den tyska upptrappningen accelererar tydligt och rodas goda rykte och erbjudande är mycket eftertraktat i denna dynamiska period, säger Daniel Ljunggren, VD och koncernchef MilDef Group.
Nyheter
Första leveransen av nya Jas 39 Gripen E i måndags, Saab är redo att leverera fler än de 60 som beställts
I måndags levererade Saab den första Jas 39 Gripen E, ett flygplan som till det yttre liknar tidigare modeller, men där det inre är nytt. Planet har också en helt ny arkitektur som gör det enkelt att uppgradera saker över tid, där enskilda block kan bytas ut.
Sverige har beställt 60 plan och bolagets VD Micael Johansson säger att de redan är redo att leverera fler. Kapaciteten i Linköping byggs även ut och Saab kan även använda sin kapacitet i Brasilien.
-
Nyheter2 månader sedanCLS får FDA-godkännandet som fördubblar den adresserbara marknaden
-
Nyheter2 veckor sedanLovande resultat för CLS laserbehandling vid hjärntumör, ökad överlevnad jämfört med öppen kirurgi
-
Nyheter1 månad sedanReformer för hur börsbolag förvaltas har gett en enormt positivt effekt i Japan
-
Nyheter3 veckor sedanCLS finansierat till break-even skriver Redeye
-
Nyheter1 månad sedanZenicor integrerar avancerad AI för arytmidiagnostik
-
Nyheter3 veckor sedanKomplett samstämmighet, man ska teckna Verisures IPO
-
Nyheter2 månader sedanAstraZenecas Baxdrostat visar lovande resultat mot svårbehandlat högt blodtryck
-
Nyheter2 veckor sedanWarren Buffetts Japan-satsning nu värd över 30 miljarder dollar


