Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Smolteks styrelse vill frigöra värdena i bolaget

Publicerad

den

Smoltek-halvledare

Det tar tid att ta tekniska innovationer till marknaden, vilket även gäller Smoltek. Det har även gett ett kraftigt negativt avtryck i bolagets värdering. Nu tänker styrelsen aktivt förhålla sig till detta.

Styrelsen upplever att det i dagsläget är ett stort gap mellan aktiemarknadens förtroende för Smoltek och de värden som styrelse och ledning ser i bolaget för de två etablerade affärsområdena, men även inom potentiella nya användningsområden. För att säkra bolagets fortsatta tillväxt och utveckling, har styrelsen beslutat att utforska möjligheten att avyttra hela eller delar av dotterbolagen Smoltek Semi och Smoltek Hydrogen, eller deras teknologi. Detta för att bidra till att säkerställa bolagets långsiktiga framgång och möjliggöra fortsatta satsningar och innovationer, samt att maximera aktieägarvärde på kort såväl som lång sikt.

Anbudsprocesserna beräknas ta cirka 6-12 månader, och bolaget kommer att lämna löpande uppdateringar till marknaden under processens genomförande i den utsträckning detta är möjligt.

– Vi har uppnått betydande värdedrivande framsteg inom Smoltek Semi och Smoltek Hydrogen, och när vi nu inte längre är bundna av någon exklusivitet inom halvledarområdet kan vi prata mycket mer öppet med fler möjliga samarbetspartners. Baserat på vår senaste detaljerade analys av konkurrerande lösningar är vi övertygade om potentialen för vår kondensatorteknik CNF-MIM. Denna teknik kan vara det enda gångbara alternativet till dagens kiselkondensatorer, mer specifikt s.k. silicon deep trench capacitors, som används i ledande mobiltelefoner och som börjar närma sig sin prestandagräns samt domineras av ett fåtal leverantörer. Inom vätgasområdet har de senaste positiva tekniska resultaten lett till ökade dialoger med industriella aktörer inom PEM-elektrolysörer och grön vätgas, vilka bekräftar att de ser stor potential med vår teknik. När vi nu har full frihet att erbjuda båda våra affärsområden till finansiella och industriella aktörer öppnas många nya dörrar, och vi ser fortsatt positivt på framtiden för Smolteks nanoteknikplattform inom både nuvarande och framtida affärsområden, säger Smolteks koncernchef Håkan Persson.

Nyheter

Ecomb tecknar avtal med globalt gasbolag

Publicerad

den

Skorsten där det kommer ut rök

Ecomb har idag tecknat avtal med ett av de stora globala industriella gasbolagen. Syftet är att bolagen i gemensamma projekt ska använda Ecombs Ecotube-system för att injicera syrgas i kraftverkspannor. Ecomb står för förbränningstekniken inne i pannan och gasbolaget för tillförseln av syrgas till Ecotuberna.

”Det känns oerhört skönt att ha uppnått denna milstolpe i ECOMBs historia och vi har redan ett antal potentiella kunder som är intresserade av att spetsa förbränningen med syrgas i Ecotuberna, så vi ser fram emot en spännande närtid” säger VD Ulf Hagström.

Syre är en biprodukt vid produktion av vätgas

När grön vätgas produceras så delar man via elektrolys upp vatten i vätgas och syre, där syre är en biprodukt som ofta bara vädras bort då den inte är lönsam att ta om hand.

Om det finns en närliggande kraftverkspanna som kan optimera sin förbränning genom att injicera syre skulle producenten av vätgas få en avsättning av biprodukten syre och kraftverkspannan få billig tillgång.

Fortsätt läsa

Nyheter

RaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge

Publicerad

den

Raystation-skärm

PAM Capital lyfter fram RaySearch som ett attraktivt small cap-bolag med starka tillväxtmöjligheter och låg värdering. Bolaget utvecklar avancerad mjukvara för cancerbehandling, särskilt inom dosplanering, och anses vara tekniskt ledande med högre beräkningshastighet än konkurrenterna.

Marknaden väntas växa 5–9 procent per år, samtidigt som RaySearch bedöms kunna ta ytterligare marknadsandelar tack vare sin konkurrenskraftiga produktportfölj. PAM Capital räknar med 10–15 procents årlig organisk tillväxt de kommande tre åren och cirka 25 procents årlig vinsttillväxt, drivet av både försäljningsökning och förbättrade rörelsemarginaler.

Affärsmodellen beskrivs som kapitalsnål med hög avkastning, och bolaget gynnas av höga inträdesbarriärer och omställningskostnader. Bolaget är i sitt livs form. Trots detta handlas aktien till den lägsta värderingen sedan 2018, vilket enligt PAM Capital skapar ett attraktivt köpläge.

”Under nuvarande ”AI-frossa” har RaySearch drabbats. Orättvist, i vårt tycke. Bolaget använder AI på ett mycket konstruktivt sätt i dag och har gjort så under lång tid. RaySearchs programvara är hårt reglerad, djupt inbäddad i livsavgörande arbetsflöden och kännetecknas av höga omställningskostnader.”

Fortsätt läsa

Nyheter

Saab inleder samarbete med stort försvarsbolag i Ukraina

Publicerad

den

Saab och USC UDI skriver avtal

Saab och det ukrainska försvarbolaget JSC UDI har idag på den internationella försvarskonferensen i München tecknat avtal om avsikten att inleda ett samarbete kopplat till flyg och luftburen övervakning. Båda bolagen kommer att bidra med sitt respektive kunnande och syftet med avtalet är att stärka Ukrainas försvarsförmåga. 

JSC UDI är en erfaren och strategiskt positionerad leverantör av försvarsmateriel och hårdvara för militär tillämpning. Inom bolaget samlas ett antal aktörer, såväl statliga som industriföretag, och det är en viktig del i landets försvars- och säkerhetssektor. Saab kommer att bidra med sin erfarenhet från försvarsindustrin och ledande kompetens inom flygområdet samt inom teknik för luftburna övervakningssystem. 

– Vi ser fram emot samarbetet med JSC UDI och att gemensamt utforska möjligheter kopplade till Ukraina. Saab står fast vid att stödja Ukrainas försvarsförmåga och försvarssektor, säger Anders Carp, vice vd för Saab.

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära