Nyheter
Nilar har startat produktionen av världens första batteri som kan fyllas på med ny livslängd

Nilar International utvecklar batterier till energilagringslösningar för den gröna omställningen. Nu har tillverkningen av nästa generations batterier startat. Nilar uppger att de är först i världen med en teknologi som gör att uttjänta batterier kan återställas och få tillbaka samma lagringskraft som ett nytt batteri. En första delleverans av batterier ska ske i vecka 44.
Nilar utvecklar, designar och producerar batterier för stationära energilagringssystem. Nu tar bolaget ett viktigt steg och inleder produktion av nästa generations batterilösning på anläggningen i Gävle. Batteriet är det första med en teknologi kallad ReOx, som möjliggör att uttjänta batterier kan fyllas på med gas för att återställa den ursprungliga batterikapaciteten. ReOx-teknologin har Nilar utvecklat i samarbete med forskare vid Stockholms universitet.
– ”Fram till idag har batterier som nått sin praktiska livslängd varit uttjänta och oanvändbara. Med ReOx-teknologin kan våra batterier återställas till sin ursprungliga lagringskapacitet minst 3 gånger, vilket kan förlänga livslängden med flera år. Det innebär både kraftigt minskad resursanvändning och stora kostnadsbesparingar för användarna. Det här är självklart ett stort och viktigt steg framåt för Nilar”, säger Erik Oldmark, VD på Nilar.
Den order som nu produceras, tecknades i våras av Enequi. Det är startskottet för produktionen av det nya, världsunika batterisystemet med batterier och mjukvara anpassat för gaspåfyllnad vid den egna fabriken i Gävle. Ordern gäller totalt 800 batterier med tillhörande mjukvara, till 100 enheter av Enequis intelligenta energilager QuiPower Storage.
Smarta och hållbara batterier är en förutsättning för den gröna omställningen. Batterier behövs för att kunna lagra energiproduktion från förnybara energikällor som sol- och vindkraft och för att jämna ut obalanser i elnätet.
Nilar-aktien steg idag 3,8 procent och stängde på 62,6 öre. Nilar gjorde en räddningsemission på 273 miljoner kronor till 1 krona per aktie i juni, till en pre-money-värdering på 45,5 miljoner kronor.
Nyheter
TF Bank är veckans aktie i Dagens industri, får köprekommendation

TF Bank har hittat en strategi där marknader skalas upp utan att risken ökar skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson som ger en köprekommendation till den snabbväxande banken. Ser en uppsida på 20 procent det kommande året för aktien.
TF Bank-aktien har haft en väldigt trevlig utveckling på börsen sedan sin IPO. Banken har expanderat geografiskt och finns idag förutom i Sverige även i övriga Norden, Baltikum, Irland, Italien, Nederländerna, Polen, Tyskland, Spanien och Österrike. Speciellt Tyskland sticker ut där banken har haft en fantastiskt utveckling.
”De senaste åren har Kreditkort, och då särskilt tyska dito, varit tillväxtmotorn. TF gav sig in på den tyska kreditkortmarknaden 2017 och för fem år sedan stod kreditkort för 12 procent av intäkter och utlåning – nu står de för drygt hälften av bankens intäkter och 46 procent av utlåningen.”
Och nu adderar man ytterligare tjänster i landet.
Nya myndighetskrav har gjort att företag som TF Bank behöver en större del eget kapital. Den nivån har banken bunkrat upp och har möjlighet att dela ut pengar, men bolagets fokus är tillväxt och inte att vara en utdelningsaktie.
TF Bank-aktien stängde på 150,40 kronor i fredags.
Nyheter
Nästan allting som Xoma inlett och gett prognos om är nu nedlagt

Fram till en kort tid innan Xoma noterades var företagets planerade verksamhet att odla räkor i container. Inför noteringen bytte företaget verksamhet, i stället för att odla räkor så skulle man nu odla ätbara makroalger i container.
Under torsdagskvällen kom en stor bomb till nyhet från företaget. All verksamhet i relation till makroalgsodligen läggs ner, bolaget ska i stället fokusera på mikroalgsodling för vattenrening.
Xoma meddelade då även att ett projekt för en sådan vattenreningslösning är uppdelat i sex steg och att det beräknas ta 2-3 år att gå i mål med ett sådan projekt räknat från att en kundanalys inletts. Man meddelade vidare att tekniken fortfarande befinner sig i ett utvecklingsstadium, och rimligtvis är det få företag som vill inleda ett projekt innan det ens finns ett färdigutvecklat system.
Under lördagskvällen kom sedan ett hårt förtydligande från bolaget. Alla projekt som skulle levereras, inledas under de närmaste månaderna är nedlagda. Företaget drar även tillbaka alla prognoser man givit.
Nedan är ett utdrag från lördagens pressmeddelande:
Tidigare kommunicerade projekt, avtal och guidningar som nu avslutats:
- Den 2 september 2024 informerade Xoma om ett samarbete med Dutch Seaweed Group för leverans av en anläggning för algodling med planerad leverans 2025. Detta samarbete har nu avslutats.
- Den 4 september 2024 informerade Xoma om ett samarbete med Labs Nutrition Sweden AB för att integrera algproteiner i nya produkter med siktet på marknadslansering 2025. Samarbetet har avslutats.
- Den 27 december 2024 informerade Xoma i ett VD-brev om ”ett ökande intresse från kunder som vill bli ”algodlare”. Det angavs även att ”Vårt mål är att teckna avtal med minst två kunder under 2025, vilket blir ett viktigt steg i vår tillväxtresa.” Bolaget ser inte längre detta som ett prioriterat område och därmed är målsättningen inte längre aktuell.
- Den 21 mars, 2025; Xoma AB och Arctic Roe of Scandinavia AB tecknar Letter of Intent (LOI) för utveckling av vegetarisk kaviar. Detta projekt är nu avslutat.
- I ett flertal tidigare intervjuer och kommunikationer har Bolaget delgivit olika målsättningar, ambitioner och tidsaspekter, som kan tolkas som guidningar, för leveranser och genomförande av anläggningar för algodling, pilotanläggningar i drift, genomförda förstudier, antal vattenprover. Samtliga guidningar är ej längre gällande, då Bolaget framgent kommer meddela, genom pressmeddelande, när en händelse, leverans eller avtal sker.
Status gällande Patentansökan och Ansökan till Jordbruksverket om innovationsstöd
- Den 29 augusti 2024 informerade Xoma om att bolaget skickat in patentansökan för ”Odlingssystem för odling och skörd av alger implementerat i en container”. Ansökan kräver ytterligare kompletteringar för att behandlas. Då liknande lösningar redan är patenterade anser Xoma att en patentansökan i nuläget inte är prioriterad.
- Den 27 december 2024 informerade Xoma att en ansökan skickats till Jordbruksverket om medfinansiering avseende en första pilotanläggning avseende FLOW. Ansökan avsåg ett stöd på 7,1 miljoner kr med möjlighet att erhålla 75% medfinansiering. Den 11 mars 2025 meddelade bolaget att ansökan behövde kompletteras och den 3 april 2025 informerade Xoma att ansökan inte beviljats och att bolaget därför beslutat att snabbt ändra strategi och istället söka startstöd för investeringar inom hållbart vattenbruk. Någon sådan ansökan har ännu inte skickats in och kommer inte att prioriteras i nuläget.
Nyheter
Matthew Karch köper stor post aktier i Embracer efter rapportraset

Embracer-aktien rasade kraftigt efter att företaget presenterat sin rapport i veckan. En person som dock anser att det är ett bra tillfälle att köpa är Matthew Karch. Han har köpt hela 5 miljoner aktier och har nu totalt 12 429 703 aktier, vilket motsvarar 5,5 procent av alla aktier i Embracer.
Matthew Karch har tidigare haft en ledande roll inom Embracer, men har som bekant lämnat koncernen efter att han köpte tillbaka Saber. Det finns någonting extra intressant med att en före detta central person köper mycket aktier. En person i en ledande roll kan köpa aktier för att det förväntas av den, men det är uppenbart inte anledningen när Karch köper.
-
Nyheter2 månader sedan
Cell Impact är en teknikledare i vätgasrevolutionen
-
Nyheter2 månader sedan
Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren
-
Nyheter1 månad sedan
Börsnoterade företag köper enorma mängder bitcoin
-
Nyheter3 veckor sedan
Securitas levererar enligt plan – aktien fortsatt köpvärd anser Di
-
Nyheter3 veckor sedan
Gapwaves växande volymer ger nytt liv åt aktien
-
Nyheter2 månader sedan
mResell ska ha en omsättning på 600 miljoner kronor
-
Nyheter2 månader sedan
Analytikerna är inte positiva till Terranors IPO
-
Nyheter4 veckor sedan
Finepart får beställning på maskin för 4,5 miljoner kronor från lager