Följ oss

Nyheter

Nilar fördubblar produktionstakten av batterier

Publicerad

den

Nilar producerar batterier

Nilar utvecklar, tillverkar och säljer batterier för energilagring. Bolaget noterades för knappt två år sedan på First North till 67 kronor per aktie. Bolaget fick en katastrofal operativ utveckling och aktiekursen slaktades. För ett halvår sedan blev det dags för en företrädesemission på 273 miljoner kronor till 1 krona per aktie, motsvarande en pre-money-värdering på 45,5 miljoner kronor. Kursfallet slutade dock inte där, aktien handlas idag till 0,52 kronor.

Nilar fördubblar produktionstakten av sina nya batterier

För fyra månader sedan meddelade Nilar att de har startat produktionen av världens första batteri skom kan fyllas på med ny livslängd.

Idag meddelade Nilar att produktionstakten i slutet av februari kommer att öka ytterligare till fyra produktionslinjer – nära en fördubbling av dagens volym.

– På vår fabrik i Gävle utvecklar och producerar vi ett av världens mest hållbara och säkra batterier. Fördubblingen av produktionstakten innebär också att vi ligger helt i linje med våra långsiktiga mål och plan för volymtillväxt, säger Erik Oldmark, VD för Nilar.

Bolaget skriver att de tillsammans med utvalda samarbetspartners bygger systemlösningar som fungerar i vardagen. Under 2022 inledde Nilar strategiska samarbeten med Enequi och McEnergy, som båda levererar kompletta batterisystem till hushåll, fastigheter och industrier. Med en ökad produktionstakt kommer fler batterier kunna användas i nya integrationsprojekt och testsystem tillsammans med Nilars partners. Produktionsökningen ger också kapacitet för nya projekt och samarbetspartners framåt.

Nilar skriver att de med egna patent utvecklar och tillverkar batterier som är säkrare och mer hållbara än de flesta andra på marknaden. Att Nilar nu erbjuder nästa generations batteri innebär också flera viktiga kvalitets- och prestandaförbättringar för användare. En del av den ökade produktionen kommer därför gå till ett utbytesprogram, där batterier i vissa äldre system ersätts med uppdaterade batterier.

Klarar sig Nilar utan ytterligare nyemission?

Nilar har lanserat sina nya och intressanta batterier, samtidigt som avtal med partners har kommit på plats och bolaget ökar produktionen. Vid en aktiekurs på 52 öre kan tankar om fyndköp infinna sig. På andra sidan av vågskålen finns funderingen om Nilar klarar sig utan att göra ytterligare en kurspressande nyemission.

Nyheter

Detta är podcast-företaget Acast

Publicerad

den

Acast är ett stort podcast-företag med en plattform där poddare laddar upp sina skapelser, varifrån lyssnarnas poddspelare sedan laddar hem dem. Acast hjälper poddarna att tjäna pengar genom att ta hand om annonsförsäljningen och premiumbetalningar. Företaget är hem åt 100 000 poddar som har 100 miljoner unika lyssnare per månad, som lyssnar på 1,3 miljarder avsnitt per kvartal.

Företagets CFO & Vice VD Emily Vilatte presenterar verksamheten.

Acast CFO & Vice VD Emily Vilatte presenterar verksamheten
Fortsätt läsa

Nyheter

Yubico kommer att slå sina återhållsamma prognoser – köp säger Dagens industri

Publicerad

den

Två Yubikey från Yubico

I veckan blev noteringen av det spännande företaget Yubico till slut klar. Noteringen skedde via spac-bolaget ACQ Bure och detta meddelades i mitten av april, så egentligen kan man säga att Yubico redan noterades vid den tidpunkten. Men i veckan blev fusionen formellt klar, ACQ Bure bytte namn till Yubico och listningen flyttades som planerat till First North.

Dagens industri har tittat närmare på Yubico i en analys och den mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk. Man lyfter fram att säkerhetsmarknaden är i stark tillväxt, att den höga bruttomarginalen ger hävstång för resultatet och att kundlistan är imponerande.

På den negativa sidan finns bland annat det som många klagat på när transaktionen meddelades, orderingångens utveckling. Dagens industri tror att bolaget är återhållsamma och spår att bolaget slår sina prognoser för försäljning och rörelsemarginal med råge.

”Ett färskt börsbolag med ljusa utsikter i en växande bransch och som till och med har konkurrenter på kundlistan lockar till köp. Värderingen är låg sett till de ljusa utsikterna, även om tillväxten just nu är lägre än normalt.”

Intervju med grundaren Stina Ehrensvärd från tidigare denna månad

Intervju med Yubicos grundare Stina Ehrensvärd
Fortsätt läsa

Nyheter

Börsveckan rekommenderar en finsk och en norsk aktie

Publicerad

den

Börsveckan har analyserat sju företag och köprekommendation ges till en norsk och en finskt aktie.

Köp

  • Protector
  • Lassila & Tikanoja

Avvakta

  • Storebrand
  • Gjensidige
  • Tryg
  • Solid Försäkring
  • Essity
Fortsätt läsa

Gaming

Håll dig uppdaterad

Nyhetsbrev med analyser och nyheter om börsen.

Populära