Följ oss

Nyheter

Låg värdering och andra faktorer talar för Essity-aktien, Dagens industri ger en köprekommendation

Publicerad

den

Essity-skylt på kontorstak

Efter flera svaga rapporter och vd-skifte i somras har Essity tappat närmare 20 procent på börsen i år. Rörelsemarginalen fortsätter halka efter målet på 15 procent, och aktien har tappat mark i en tid då investerare hellre söker tillväxtbolag.

Trots detta ser Dagens industri nu ett köpläge. Analytikern Ulf Petersson pekar på att värderingen är historiskt låg – aktien handlas till drygt 12 gånger nästa års vinst – samtidigt som bolaget gynnas av en svagare dollar. Eftersom Essity köper in råvaror som prissätts i dollar väntas valutamedvinden förbättra vinsten framöver.

Ytterligare stöd kommer från bolagets aktieåterköpsprogram som redan pågår och kan växa till över 20 miljarder kronor efter försäljningen av kinesiska Vinda. En eventuell försäljning av den europeiska mjukpappersrörelsen skulle kunna ge ytterligare kurslyft.

För långsiktiga investerare som söker en lågriskaktie bedömer Di att Essity kan stiga med omkring 20 procent till 300 kronor.

Råd: Köp
Risk: Låg

Essity-aktien stängde på 255,30 kronor i fredags.

Nyheter

Pandora, billig aktie i hård motvind får Di att avvakta

Publicerad

den

Smycken från Pandora på rad

Pandora har haft ett tungt börsår. Aktien har pressats av stigande silverpriser, Trumps tullar och en rapport som väckt oro kring framtiden. Kursen rasade 18 procent efter Q2-rapporten, trots att både tillväxt och lönsamhet var bättre än väntat.

Problemet är snarare utsikterna. Tullarna väntas tynga rörelseresultatet med 200 miljoner danska kronor i år och 450 miljoner nästa år. USA, som står för en tredjedel av försäljningen, är det största frågetecknet – om tullarna slår mot konsumtionen kan effekterna bli stora.

Samtidigt kämpar Pandora med svag försäljning i Kina och Tyskland. Vissa ljusglimtar finns i kommande produktlanseringar och kostnadsbesparingar som väntas få effekt 2026. Värderingen har också kommit ner till ett p/e-tal på cirka 12.

Trots det bedömer Dagens industri att riskerna överväger. Pandora är ett starkt bolag i grunden, men osäkerheten kring tullar, råvarupriser och nyckelmarknader gör att rådet fortsatt är att avvakta.

Fortsätt läsa

Nyheter

Respiratorius tar nästa steg mot genombrott i cancerbehandling

Publicerad

den

Vita piller

Respiratorius står inför ett avgörande skede i utvecklingen av sin läkemedelskandidat VAL001, som riktar sig mot den aggressiva cancerformen diffust storcelligt B-cellslymfom (DLBCL). Nästa fas – en fas III-studie – kan öppna dörren till en miljardmarknad, och bolaget genomför nu en företrädesemission på 18,9 miljoner kronor för att finansiera steget.

VAL001 är en patenterad formulering av natriumvalproat som i tidiga studier visat tydlig överlevnadsfördel, med tvåårsöverlevnad på 96,8 % och god tolerabilitet. Behandlingen kan göra stor skillnad då upp till 40 % av patienterna återfaller trots dagens standardterapi.

Marknadspotentialen bedöms till över 5 miljarder USD under perioden av marknadsexklusivitet, med redan beviljade patent i USA, Kanada, Japan och Europa samt Orphan Drug Designation i både EU och USA. Dessutom har Respiratorius redan haft ett rådgivande möte med FDA som banar väg för fas III.

Med emissionen stärker bolaget sin finansiella ställning och ger investerare chansen att delta i ett skede där kliniska data, global potential och regulatoriska fördelar skapar en attraktiv position inför nästa avgörande steg.

Respiratorius VD Johan Drott presenterar verksamheten.
Fortsätt läsa

Nyheter

AstraZeneca, Ericsson, Saab, SEB och Wallenberg Investments startar bolaget Sferical AI

Publicerad

den

AstraZeneca, Ericsson, Saab, SEB och Wallenberg Investments startar tillsammans bolaget Sferical AI, som ska driva och utveckla avancerad AI-infrastruktur för svenska företag.

Detta markerar nästa fas i det svenska näringslivssamarbete som tillkännagavs av Marcus Wallenberg och NVIDIAs vd Jensen Huang i maj, då Huang tilldelades en hedersdoktorstitel av Linköpings universitet. Syftet med det nya bolaget är att stärka svensk industris konkurrenskraft genom att erbjuda deltagande företag världsledande datorkraft för AI i en integrerad, suverän och säker infrastruktur.

”Genom denna satsning skapar vi möjligheten för några av de ledande företagen i Sverige att positionera sig i täten på den snabba strukturella förändringen av näringslivet som utveckling och användning av AI medför”, säger Marcus Wallenberg, ordförande för Wallenberg Investments.

AI-systemet, som avses att placeras i Linköping, kommer att baseras på två NVIDIA DGX SuperPODs med den senaste generationen av NVIDIA DGX GB300-system. Totalt handlar det om 1 152 tätt sammankopplade avancerade GPU:er som möjliggör snabb träning och driftsättning av stora och komplexa AI-modeller.

Parallellt med lanseringen av det nya bolaget inleds arbetet med att etablera ett NVIDIA AI Technology Centre i Sverige. Centret kommer att arbeta tillsammans med de deltagande företagen för att skräddarsy företagens AI-system och utveckla nya applikationer. På längre sikt kommer centret även att stödja det bredare svenska näringslivet med kompetenshöjande initiativ, såsom utbildningar genom NVIDIA Deep Learning Institute.

Jenny Nordlöw tillträder som verkställande direktör och Anders Ynnerman utses till arbetande styrelseordförande i Sferical AI.

”Initiativet visar på den svenska förmågan att samarbeta i angelägna frågor. Vi kommer att kunna dra nytta av den samlade kompetensen inom de deltagande bolagen och vi ser redan hur utbytet mellan vitt skilda bolag skapar stora mervärden”, säger Anders Ynnerman.

”Jag är ödmjuk inför uppgiften att leda Sferical AI framåt och ser fram emot att, tillsammans med våra partners, etablera nästa generations AI-infrastruktur i Sverige och stärka svensk industris konkurrenskraft”, säger Jenny Nordlöw.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära