Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Gold Town Games har dubblerat antalet intäktsbringande spel

Publicerad

den

Gold Town Games har nu fyra intäktsbringande spel och ytterligare lanseringar av två nya spel är planerade under inledningen av 2023, det skriver Analyst Group i en färsk analysuppdatering där man upprepar sitt motiverade värde på 3,90 kronor per aktie i ett Base scenario. Nedan är Analyst Groups sammanfattning av analysen:

Utifrån den presenterade Q3-rapporten har vi uppdaterat våra estimat och baserat på en nettoomsättning om ca 31 MSEK för helåret 2023, en applicerade P/S-multipel om 6x samt en diskonteringsränta om 10 %, upprepar vi vårt motiverade nuvärde per aktie om 3,9 kr (3,9) i ett Base scenario.

  • Lägre försäljning än väntat under kvartalet

Under Q3-22 uppgick nettoomsättningen till 3,8 MSEK (1,9), vilket är en ökning mot 2021, men däremot en minskning mot föregående kvartal i år (Q2-22). Sett till EBITDA-resultatet uppgick detta till -1,2 MSEK (0,7), där vi i vårt tidigare estimat hade räknat med att Bolaget skulle kunna leverera ett nära break even-resultat. En förklaring till den lägre omsättningen under Q3-22, såväl som det negativa EBITDA-resultatet, beror på lägre produktionstakt av Cricket Star Manager (CSM). Då detta berott på en semestereffekt under kvartalet, och produktionen därefter ökat till tidigare nivåer, ser vi fortsatt att Gold Town Games kan göra en bra avslutning på 2022. Likväl, till följd av ett sämre tredje kvartal än väntat, justerar vi ned våra helårsprognoser något. Vad gäller rådande världsläge räknar vi fortsatt med en stark dollar under kommande månader, vilket således gynnar Gold Town Games.

  • Fyra spel som genererar intäkter

Gold Town Games har under hösten genomfört en global lansering av World Football Manager (WFM) och FIH Hockey Manager (FIHHM) på Appstore och Google Play, såväl som en europalansering av Blitz Football Manager (BFM) i Europa. Som sport har fotboll en minst sagt stor global närvaro, vilket resulterar i stor intäktspotential för WFM, men samtidigt en större konkurrens från andra spel. Vad gäller BFM kommer med stor sannolikhet den största marknaden utgöras av Nordamerika. Genom att först lansera spelet i Europa kan produkten testas, förbättras och därefter lanseras globalt med ett särskilt fokus på just den nord-amerikanska marknaden. Då BFM och FIHHM börjat generera intäkter under Q3-22 har Gold Town Games därmed intäkter från totalt fyra spel.

  • Behåller värderingsintervallet

I samband med Q3-rapporten har vi antagit något försiktigare prognoser, men samtidigt en högre målmultipel. Med totalt fyra intäktsbringande spel, och ytterligare lanseringar planerade för Cricket- och Baseball-spelet under 2023, anser vi att Bolaget bör värderas till en högre multipel. I kombination med våra uppdaterade prognoser väljer vi därför att behålla vår tidigare värdering i ett Base- och Bull scenario, samtidigt som vi utgår från ett konservativare Bear scenario.

Nyheter

Ecomb tecknar avtal med globalt gasbolag

Publicerad

den

Skorsten där det kommer ut rök

Ecomb har idag tecknat avtal med ett av de stora globala industriella gasbolagen. Syftet är att bolagen i gemensamma projekt ska använda Ecombs Ecotube-system för att injicera syrgas i kraftverkspannor. Ecomb står för förbränningstekniken inne i pannan och gasbolaget för tillförseln av syrgas till Ecotuberna.

”Det känns oerhört skönt att ha uppnått denna milstolpe i ECOMBs historia och vi har redan ett antal potentiella kunder som är intresserade av att spetsa förbränningen med syrgas i Ecotuberna, så vi ser fram emot en spännande närtid” säger VD Ulf Hagström.

Syre är en biprodukt vid produktion av vätgas

När grön vätgas produceras så delar man via elektrolys upp vatten i vätgas och syre, där syre är en biprodukt som ofta bara vädras bort då den inte är lönsam att ta om hand.

Om det finns en närliggande kraftverkspanna som kan optimera sin förbränning genom att injicera syre skulle producenten av vätgas få en avsättning av biprodukten syre och kraftverkspannan få billig tillgång.

Fortsätt läsa

Nyheter

RaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge

Publicerad

den

Raystation-skärm

PAM Capital lyfter fram RaySearch som ett attraktivt small cap-bolag med starka tillväxtmöjligheter och låg värdering. Bolaget utvecklar avancerad mjukvara för cancerbehandling, särskilt inom dosplanering, och anses vara tekniskt ledande med högre beräkningshastighet än konkurrenterna.

Marknaden väntas växa 5–9 procent per år, samtidigt som RaySearch bedöms kunna ta ytterligare marknadsandelar tack vare sin konkurrenskraftiga produktportfölj. PAM Capital räknar med 10–15 procents årlig organisk tillväxt de kommande tre åren och cirka 25 procents årlig vinsttillväxt, drivet av både försäljningsökning och förbättrade rörelsemarginaler.

Affärsmodellen beskrivs som kapitalsnål med hög avkastning, och bolaget gynnas av höga inträdesbarriärer och omställningskostnader. Bolaget är i sitt livs form. Trots detta handlas aktien till den lägsta värderingen sedan 2018, vilket enligt PAM Capital skapar ett attraktivt köpläge.

”Under nuvarande ”AI-frossa” har RaySearch drabbats. Orättvist, i vårt tycke. Bolaget använder AI på ett mycket konstruktivt sätt i dag och har gjort så under lång tid. RaySearchs programvara är hårt reglerad, djupt inbäddad i livsavgörande arbetsflöden och kännetecknas av höga omställningskostnader.”

Fortsätt läsa

Nyheter

Saab inleder samarbete med stort försvarsbolag i Ukraina

Publicerad

den

Saab och USC UDI skriver avtal

Saab och det ukrainska försvarbolaget JSC UDI har idag på den internationella försvarskonferensen i München tecknat avtal om avsikten att inleda ett samarbete kopplat till flyg och luftburen övervakning. Båda bolagen kommer att bidra med sitt respektive kunnande och syftet med avtalet är att stärka Ukrainas försvarsförmåga. 

JSC UDI är en erfaren och strategiskt positionerad leverantör av försvarsmateriel och hårdvara för militär tillämpning. Inom bolaget samlas ett antal aktörer, såväl statliga som industriföretag, och det är en viktig del i landets försvars- och säkerhetssektor. Saab kommer att bidra med sin erfarenhet från försvarsindustrin och ledande kompetens inom flygområdet samt inom teknik för luftburna övervakningssystem. 

– Vi ser fram emot samarbetet med JSC UDI och att gemensamt utforska möjligheter kopplade till Ukraina. Saab står fast vid att stödja Ukrainas försvarsförmåga och försvarssektor, säger Anders Carp, vice vd för Saab.

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära