Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Dagens industri gillar aktien i bryggeriet Carlsberg

Publicerad

den

Öl från Carlsberg

Dagens industris analytiker Richard Bråse har tittat närmare på det danska bryggeriet Carlsberg, som för övrigt Morningstar var positiv till för två veckor sedan. De senaste årens historik är riktigt dyster läsning. Inklusive utdelningar så har aktieägarna haft en negativ avkastning på 13 procent under de senaste fem åren. Satsningen i Ryssland slutade i komplett katastrof, ryska staten tog över verksamheten. Det har under de tre senaste åren gett en redovisad förlust på 56 miljarder danska kronor, motsvarande 259 procent av aktieägarnas nuvarande egna kapital.

Ovanstående tillhör historiken. För att fokusera på här och nu så är det som skapar turbulens Carlsbergs uppköpsförsök av brittiska Britvic. Det första budet avvisades vilket fick Carlsbergs aktie att rasa. Ett andra bud har nu lagts. Logiken i förvärvet är att Carlsberg får bättre lönsamhet på en marknad när öl och läsk kombineras än när man bara säljer öl.

Hur som helst, det Richard Bråse kommer fram till är att det är rea på Carlsberg-aktien. I grund och botten är det ett stabilt företag med internationella varumärken, som nu har den lägsta värderingen på över tio år. Insynspersoner har den senaste tiden köpt aktier.

”Baserat på Di:s uppskattningar kommer fritt kassaflöde exklusive förvärv under nästa år uppgå till mer än 7 procent av det nuvarande börsvärdet. Det brukar vara en god startpunkt att köpa en växande verksamhet med starka varumärken när kassaflödesavkastningen nästan är i nivå med ett normalt avkastningskrav.”

Nyheter

Ecomb tecknar avtal med globalt gasbolag

Publicerad

den

Skorsten där det kommer ut rök

Ecomb har idag tecknat avtal med ett av de stora globala industriella gasbolagen. Syftet är att bolagen i gemensamma projekt ska använda Ecombs Ecotube-system för att injicera syrgas i kraftverkspannor. Ecomb står för förbränningstekniken inne i pannan och gasbolaget för tillförseln av syrgas till Ecotuberna.

”Det känns oerhört skönt att ha uppnått denna milstolpe i ECOMBs historia och vi har redan ett antal potentiella kunder som är intresserade av att spetsa förbränningen med syrgas i Ecotuberna, så vi ser fram emot en spännande närtid” säger VD Ulf Hagström.

Syre är en biprodukt vid produktion av vätgas

När grön vätgas produceras så delar man via elektrolys upp vatten i vätgas och syre, där syre är en biprodukt som ofta bara vädras bort då den inte är lönsam att ta om hand.

Om det finns en närliggande kraftverkspanna som kan optimera sin förbränning genom att injicera syre skulle producenten av vätgas få en avsättning av biprodukten syre och kraftverkspannan få billig tillgång.

Fortsätt läsa

Nyheter

RaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge

Publicerad

den

Raystation-skärm

PAM Capital lyfter fram RaySearch som ett attraktivt small cap-bolag med starka tillväxtmöjligheter och låg värdering. Bolaget utvecklar avancerad mjukvara för cancerbehandling, särskilt inom dosplanering, och anses vara tekniskt ledande med högre beräkningshastighet än konkurrenterna.

Marknaden väntas växa 5–9 procent per år, samtidigt som RaySearch bedöms kunna ta ytterligare marknadsandelar tack vare sin konkurrenskraftiga produktportfölj. PAM Capital räknar med 10–15 procents årlig organisk tillväxt de kommande tre åren och cirka 25 procents årlig vinsttillväxt, drivet av både försäljningsökning och förbättrade rörelsemarginaler.

Affärsmodellen beskrivs som kapitalsnål med hög avkastning, och bolaget gynnas av höga inträdesbarriärer och omställningskostnader. Bolaget är i sitt livs form. Trots detta handlas aktien till den lägsta värderingen sedan 2018, vilket enligt PAM Capital skapar ett attraktivt köpläge.

”Under nuvarande ”AI-frossa” har RaySearch drabbats. Orättvist, i vårt tycke. Bolaget använder AI på ett mycket konstruktivt sätt i dag och har gjort så under lång tid. RaySearchs programvara är hårt reglerad, djupt inbäddad i livsavgörande arbetsflöden och kännetecknas av höga omställningskostnader.”

Fortsätt läsa

Nyheter

Saab inleder samarbete med stort försvarsbolag i Ukraina

Publicerad

den

Saab och USC UDI skriver avtal

Saab och det ukrainska försvarbolaget JSC UDI har idag på den internationella försvarskonferensen i München tecknat avtal om avsikten att inleda ett samarbete kopplat till flyg och luftburen övervakning. Båda bolagen kommer att bidra med sitt respektive kunnande och syftet med avtalet är att stärka Ukrainas försvarsförmåga. 

JSC UDI är en erfaren och strategiskt positionerad leverantör av försvarsmateriel och hårdvara för militär tillämpning. Inom bolaget samlas ett antal aktörer, såväl statliga som industriföretag, och det är en viktig del i landets försvars- och säkerhetssektor. Saab kommer att bidra med sin erfarenhet från försvarsindustrin och ledande kompetens inom flygområdet samt inom teknik för luftburna övervakningssystem. 

– Vi ser fram emot samarbetet med JSC UDI och att gemensamt utforska möjligheter kopplade till Ukraina. Saab står fast vid att stödja Ukrainas försvarsförmåga och försvarssektor, säger Anders Carp, vice vd för Saab.

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära