Nyheter
Climeons orderbok slaktas – ingen vill ha maskinerna
Climeons kund, Varmaorka, har meddelat Climeon att de avser avveckla sin verksamhet varför Climeon skriver ner orderstocken avseende Island med 131,6 miljoner kronor.
För att sätta 131,6 miljoner kronor i relation till något så hade Climeon under förra kvartalet en orderingång på 0,7 miljoner kronor och en nettoomsättning på 1,2 miljoner kronor.
Climeons kund inom geotermi på Island, Varmaorka, har sedan tidigare ett åtagande mot Climeon om att senast den 31 december 2023 avropa ett antal moduler av Climeons produkt HP150. Men nu lägger alltså Varmaorka ner.
Energi från geotermi var tidigare den stora intressanta grejen med Climeon men den verksamheten har till största del havererat. Tidigare uppgavs intresset från marknaden vara stort, men det är helt bortblåst och några större beställningar blev det aldrig. Climeon själva har i stort sett accepterat läget och satsar inte längre där.
Idag fokuserar Climeon på att sälja maskiner till fartyg och industri, det som tidigare av många sågs som ett småskaligt och rätt ointressant sidospår. Men när det storskaliga framtidshoppet geotermi inte fungerade så retirerade Climeon till att fokusera på något som är mer småskaligt men där det finns ett visst kundintresse.
Värderingen har slaktats
Nedan är en graf över Climeons aktiekurs sedan noteringen. Aktien handlas i skrivande stund till 2,20 kronor och hela bolaget har en market cap på strax under 220 miljoner kronor. I början av sommaren gjorde bolaget en nyemission på 160 miljoner kronor till 4,50 kronor per aktie.

Nyheter
Munters får order på 840 Mkr för kylning av datacenter
Munters har, via sitt affärsområde Data Center Technologies (DCT), fått en order för chillers till ett värde av ca 840 miljoner kronor. Ordern är från en ny colocation-datacenterkund i USA, och leveranserna är planerade att inledas under fjärde kvartalet 2026 och fortsätta under första kvartalet 2027. Produktionen kommer att ske i Munters expanderade produktionsanläggning för datacenter i Virginia, USA.
”När utbyggnaden av AI-datacenter accelererar ökar efterfrågan på effektiva och anpassningsbara kylsystem markant. Att arbeta nära kunderna utifrån deras unika behov och skala upp dessa lösningar till industriella volymer är kärnan i vår fortsatta framgång i denna snabbrörliga bransch,” säger Klas Forsström, vd och koncernchef för Munters.
”Vi är glada att ännu en kund väljer Circlemiser – en banbrytande chiller när det kommer till effektivitet för datacenter. Dess smarta design och kylarkitektur ger hög energieffektivitet, större kapacitet på en kompakt yta och stabil prestanda även under dynamiska, högdensitetsbelastningar. Våra omfattande investeringar i Geoclima chillers och utökad produktionskapacitet i USA gör oss väl positionerade för att möta den växande efterfrågan på den viktiga amerikanska marknaden, där vi sedan tidigare har kapacitet att producera övriga delar av vårt heltäckande sortiment,” säger Stefan Aspman, affärsområdeschef DCT och Group Vice President på Munters.
Nyheter
Aktivt avslut på året, fyra aktuella IPO:s
Året 2025 avslutas med ett december med flera IPO:s. Verksamheterna skiljer sig åt en hel del, från en specialist inom sportutrustning till försvarsmateriel.
WeSports
Teckningsperiod: 2-8 dec
Noteras: 9 dec på First North
WeSports, en nordisk specialistgrupp inom sportutrustning, gör en IPO på 500 Mkr med möjlig överteckning på 65 Mkr. DNB Asset Management, Handelsbanken Fonder och Svea Bank har åtagit sig att teckna aktier om totalt 150 Mkr. Affärsvärlden analytiker avråder från att teckna, även om det är ett ganska mjukt teckna ej-råd.
Argo Defence Group
Teckningsperiod: 1-8 dec
Noteras: 16 dec på NGM Nordic SME
Argo Defence Group, som ska erbjuda avancerade material, teknik och systemlösningar för både militärt och civilt försvar, gör en IPO på 70 Mkr med möjlig övertilldelning på 10,5 Mkr. Affärsvärlden ställer sig neutrala.
G.A.D
Teckningsperiod: 25 nov – 9 dec
Noteras: 19 december på Spotlight
G.A.D, den svenska tillverkaren av genuina premiummöbler med prisbelönt design som nu inleder en expansionsresa, gör en IPO på 15 Mkr.
Arctic Falls
Teckningsperiod: 8-10 dec
Noteras: 11 dec på First North
Arctic Falls, som driver flera biltestningsanläggningar i Älvsbyn, både inomhus och utomhus, gör en IPO på 170 Mkr med möjlig överteckning på 25,5 Mkr. Protean Small Cap, Svante Elfving (via PSE Förvaltning AB) och Swedbank Robur Fonder har åtagit sig att teckna aktier för 69 Mkr.
En notering utan publikt IPO-erbjudande
Det går dessutom att tillägga att drönarbolaget Xer Tech noterar sig under december. Här har ägarna dock valt att finansiera upp bolaget via riktade emissioner inför noteringen.
Nyheter
Inwido-aktien är köpvärd efter kursraset anser Dagens industri
Inwido föll tungt efter en svag Q3-rapport med lägre vinst, pressade marginaler och irritation kring ett avbrutet förvärv. Trots detta ser Dagens industri ett attraktivt köpläge. Flera av bolagets marknader väntas förbättras under 2026, samtidigt som EU:s nya energikrav för byggnader väntas driva upp renoveringstakten, något som gynnar Inwidos energieffektiva fönster och dörrar.
Bolaget har stark balansräkning och goda möjligheter att öka förvärvstakten, vilket är nödvändigt för att nå omsättningsmålet 2030 och kan bli en trigger för aktien. Effektiviseringar bedöms lyfta marginalerna när marknaden vänder.
Efter kursraset är förväntningarna låga, värderingen modest och Di sätter en köprekommendation, men med hög risk.
Inwido-aktien stängde på 146,20 kronor i fredags.
-
Nyheter1 månad sedanClearPoint Neuro i snabbspår mot kraftig tillväxt
-
Nyheter1 månad sedanSvårt att lockas av SBB-aktien trots att läget stabiliserats
-
Nyheter2 månader sedanMisslyckade resultat för Guard Therapeutics läkemedelskandidat
-
Nyheter1 månad sedanNovo Nordisk ser pressat ut, men aktien kan vara ett fynd anser Di
-
Nyheter2 månader sedanSurgical Science, efter kursraset är det nu köpläge
-
Nyheter3 veckor sedan9 skäl till att vi ännu inte är i en AI-bubbla
-
Nyheter2 månader sedanFörsta leveransen av nya Jas 39 Gripen E i måndags, Saab är redo att leverera fler än de 60 som beställts
-
Nyheter2 veckor sedanViscaria öppnar en koppargruva i Sverige när kopparbrist finns på horisonten


