Nyheter
Bilia vänder upp och stabiliteten borde värderas högre
Bilias orderingång ökade 17 procent under första kvartalet i år vilket tog orderstocken till 17 000 bilar, vilket är 20 procent mer än motsvarande period förra året. Det kommer att ge stöd till företagets vinst både i år och nästa år skriver Dagens industri i Veckans aktie-analysen och delar ut en köprekommendation.
Bolagets verksamhet är dock betydligt stabilare än bilförsäljningen som kan gå upp och ner beroende på vad som händer i världen. Servicedelen av företaget utgjorde förra året 25 procent av omsättningen men 75 procent av vinsten. Den stabiliteten anser tidningens analytiker Ulf Petersson borde värderas högre.
Det finns mycket som talar för en generell medvind också. Den svenska befolkningens bilflott har åldrats, samtidigt som lägre räntor och stigande reallöner ger möjlighet till köp av ny bil.
Volvos senaste modell har tagits emot väl av marknaden och tidigare denna månad skrev Bilia avtal med Kia som är på tydlig uppgång i Sverige.
Dagens industri betonar att man inte ska förvänta sig något AI-liknande rally i kursutvecklingen, men ger en riktkurs på 160 kronor på ett års sikt, dvs omkring 15 procent, till vilket det även kommer en direktavkastning på 5 procent.
Nyheter
Securitas är i slutfasen av en omställning mot högre tillväxt och marginal
Securitas är i slutfasen av en omställning som pågått i flera år som handlar om att transformera företagets erbjudande från manuella bevakningstjänster till integrerade säkerhetslösningar skriver Dagens industri i en analys.
De personaltunga tjänsterna hade förra året en EBITDA-margnal på 6 procent medan teknik och säkershetslösningar hade 11,5 procent. Bolaget har länge haft en marginal kring 5 procent och siktar nu på 10 procent. Dvs marginalen ska dubbleras.
De manuella bevakningstjänsterna i stort växer ungefär med BNP-utvecklingen. Tekniska säkerhetstjänster växer betydligt mer.
När Securitas får ett allt större inslag av teknik tänker sig Dagens industris analytiker att aktien också kommer att värderas till ett högre P/E-tal, då det är en tydlig skillnad bland konkurrenterna, där personaltunga värderas lågt och tekniktunga betydligt högre.
Den 16 juni ska företaget ha en kapitalmarknadsdag med en omfattande strategisk och finansiell uppdatering. Dagens industri väljer att trycka på köpknappen redan idag. Inklusive direktavkastning ser man en uppsida på 20-33 procent på ett års sikt.
Securitas stängde igår fredag på 155,30 kronor.
Nyheter
Divio Technologies satsning på digitala byråer får fotfäste
Divio Technologies berättade för några dagar sedan att man ser ett stark momentum i sin nya agency-drivna tillväxtstrategi där man adderat 2200 USD i MRR sedan början av april, dvs kontrakt med kunder som betalar denna summa varje månad.
Idag kom nästa avtal, ett enterprise-abonnemang från en digital byrå i Schweiz på 3000 USD per månad. Det är det initiala värdet, i takt med att samarbetet utvecklas förväntas kontraktsvärdet att öka.
”Detta avtal speglar den tidiga dragkraft vi ser i vår marknadsstrategi med fokus på byråer. Varje ny byrå breddar vår räckvidd och stödjer skalbar, återkommande tillväxt över tid. Även om bidragen i nuläget är begränsade, är de viktiga för att validera vår affärsmodell och bygga en stabil grund för framtida tillväxt i takt med att vi skalar upp vår kommersiella verksamhet”, säger Jon Levin, VD för Divio Technologies.
Väldigt stor bredd på kunder
Divio har en väldigt stor bredd på kunder. De minsta kunderna betalar från cirka 25 USD per månad, medan företagets största kunder investerar upp till 60 000–70 000 USD per månad för avancerade och affärskritiska lösningar.
Stora enterprise-kunder tar tid att få, därför har Divio kompletterat med sin sin nya byråstrategi. Det finns 150 000 digitala byråer i Europa och Divio arbetar nu med att addera sådana som partners. Förutom att de blir kunder till Divio så är tanken att de rekommenderar Divio till sina kunder.
Nyheter
Acast först med att kommersialisera Apples nya videomiljö
Acast presenterade idag de första integrerade videokampanjerna på Apple Podcasts. Acast blir därmed första aktör att kommersialisera Apples nya videomiljö och banar väg för nästa steg i utvecklingen av podcasts som annonskanal för globala varumärken.
De stora företagen State Farm och T-Mobile är först ut
De stora amerikanska företagen State Farm och T-Mobile är först ut och använder nu Acasts annonsteknik och Apples HLS-teknologi för att rulla ut de första integrerade kampanjerna som kombinerar ljud och bild på plattformen. Tack vare Acasts nätverk kan dessa varumärken nå Apples videopublik genom ett format som smidigt förenar ljud och video direkt i poddspelaren.
60 procent är helt nya användare
Hittills har 117 poddar aktiverat Acasts nya videostöd (Apple HLS), vilket resulterat i över 1 000 publicerade videoavsnitt till en global publik i främst USA, Frankrike, Storbritannien, Kanada och Australien. Acast lyfter fram att det mest anmärkningsvärda är att man inte bara flyttar befintliga lyssnare till det nya formatet, hela 60 procent av den dagliga tillväxten består av helt nya användare.
”Acast har i över ett decennium byggt den infrastruktur som driver den globala podcastekonomin. Nu använder vi den expertisen för att sätta en ny standard för hur video och ljud fungerar ihop för världens största varumärken. Det här är mer än bara en ny funktion, det är en kommersiell milstolpe. Tillsammans med innovatörer som State Farm och T-Mobile definierar vi hur videopodcasts köps, säljs och mäts”, säger Greg Glenday, VD på Acast.
-
Nyheter4 veckor sedanSex intressanta kommande börsnoteringar under våren 2026
-
Nyheter2 månader sedanTvå aktier som kan tiodubblas i pris
-
Nyheter2 månader sedanSweco-aktien faller på rädsla för AI och Irankrig, Dagens industri säger köp
-
Nyheter4 veckor sedanObducat-aktien rusar över 300 procent efter avtal på 115 miljoner kronor
-
Nyheter1 månad sedanStark köprekommendation för Paradox-aktien från Dagens industri
-
Nyheter2 månader sedanFörsvarsboom lyfter Astor, dotterbolag mot rekordkvartal
-
Nyheter4 veckor sedanSivers Semiconductors når ett börsvärde på 17 miljarder
-
Nyheter2 månader sedanSverige köper mobilt drönarskydd från Saab


