Nyheter
Bioextrax påbörjar utvärderingsprojekt med europabaserat bioteknikbolag avseende extraktion av bioplasten PHA

Bioextrax har ingått ett utvärderingsavtal avseende extraktion av bioplasten PHA med ett mindre europabaserat bioteknikbolag. Den potentiella kunden ska utvärdera Bioextrax patenterade teknologi för extraktion (utvinning) av PHA ur PHA-producerande bakterier. Syftet med projektet är att verifiera den kommersiella potentialen i att använda Bioextrax extraktionsteknologi i kombination med bolagets egna process för PHA-ackumulation.
PHA produceras av bakterier och själva PHA-granulerna lagras intracellulärt av bakterierna (dvs PHA ackumuleras och lagras inuti bakteriecellerna). Därför krävs en metod för utvinning av PHA ur bakterierna. Bioextrax patenterade process för extraktion av PHA använder en bakterie som i kontakt med den PHA-producerande bakterien utsöndrar enzymer som bryter ner cellväggarna hos de PHA-producerande bakterierna och på så sätt frigör PHA.
Bioextrax har lösningen för att utvinna PHA till en låg kostnad
Den potentiella kunden äger en metod som baserat på olika avfallsströmmar kan ackumulera PHA. De har dock ingen egenutvecklad metod för utvinning av PHA ur bakteriecellerna och det är för detta steg som företaget och Bioextrax har påbörjat ett utvärderingsprojekt. Utvärderingen kommer att ske baserat på material producerat i den pilotanläggning den potentiella kunden har i bruk idag. Om utvärderingen är framgångsrik är planen att ett långsiktigt licensavtal ska ingås.
”Detta projekt är ännu ett exempel där en potentiell kund har en väl utvecklad process för PHA-ackumulation, men där den höga kostnaden för extraktionen har stått i vägen för en full kommersialisering. Den potentiella kunden har lång erfarenhet av att optimera, skala upp och kommersialisera bioteknologiska processer, och vi ser därför god potential i detta projekt. Då kunden själva är ett licensierande bolag kan snabb utrullning ske när utvärderingen är färdig.” säger Edvard Hall, VD, Bioextrax.
Nyheter
En analytikers mycket positiva syn på Fingerprint Cards

Erik Penser Bank ser i en analys av Fingerprint Cards en uppsida på över fyra gånger dagens aktiekurs, dvs över 50 kronor per aktie. Erik Penser Bank ser en stark tillväxt kommande år och går igenom drivkrafterna bakom denna tillväxt och varför marginalen bör expandera. Speciellt presenterar de segmenten Mobile och PC med extra fokus på Payment Cards, som är den viktigaste tillväxtfaktorn under de kommande fem åren. Aktieanalytiker Markus Almerud presenterar bolaget och analysen.
Nyheter
Förutsättningar för fortsatt kursuppgång i RaySearch

RaySearch kom med en stark rapport i fredags vilket fick aktien att lyfta. Ingemar Carlsson har gjort en teknisk analys som visar att det finns förutsättningar för en fortsatt uppgång i aktien.
Nyheter
Kraftigt sänkt riktkurs för Storytel – men vänder till lönsamhet

Pareto Securities har uppdaterat sin analys av Storytel där man sänker riktkursen till 148 kronor från tidigare 252 kronor. Det är bland annat drivet av estimatjusteringar. Samtidigt ska Storytel lägga mindre pengar på försäljning och marknadsföring vilket gör att Pareto tror att Storytel vänder till lönsamhet under andra halvåret och att de inte behöver ta in nytt kapital. Pareto Securities analyschef Stefan Wård går ingen bolaget och analysen.
-
Nyheter2 månader sedan
Evolution Gaming-aktien trevar sig fram
-
Nyheter2 månader sedan
EQT köper fler aktier i Storytel efter slakten
-
Nyheter1 månad sedan
En månad kvar innan Stillfront-aktien blir intressant igen
-
Analys2 veckor sedan
LC-Tec – Ytterligare en kund väljer att gå över till serieproduktion
-
Nyheter2 månader sedan
Tre bra aktier enligt Börsveckan
-
Nyheter2 månader sedan
AstraZeneca inne i en långsiktigt stigande trend
-
Nyheter2 månader sedan
Securitas får köprekommendation av Pareto Securities analytiker
-
Nyheter2 månader sedan
Intrum – bra tillväxt till en låg prislapp