Följ oss

Nyheter

Avsikt har blivit avtal, Volvo och Daimler Truck utvecklar mjukvarudefinierad fordonsplattform tillsammans

Publicerad

den

Karin Rådström, vd för Daimler Truck och Martin Lundstedt, vd och koncernchef för Volvokoncernen skriver under avtal

Volvokoncernen och Daimler Truck meddelade i våras att de hade för avsikt att bilda ett samriskföretag för att utveckla en gemensam mjukvarudefinierad fordonsplattform och ett operativsystem för lastbilar, som ska utgöra grunden för framtida mjukvarudefinierade kommersiella fordon. Det var en stor nyhet, att två stora konkurrenter går samman i ett så fundamentalt framtidsprojekt.

Nu har de två branschledande företagen gått från avsikt till avtal genom att underteckna ett bindande avtal om att etablera samriskbolaget och arbetar nu med att starta upp företaget som kommer att ha sitt huvudkontor i Göteborg.

Den nya fordonsplattformen kommer att göra det möjligt för Volvokoncernen och Daimler Truck samt andra potentiella framtida kunder till samriskföretaget att tillhandahålla fristående digitala fordonsfunktioner i sina produkter.

Vill leda den digitala omvandlingen

– Undertecknandet av det här avtalet visar vårt gemensamma engagemang för att leda den digitala omvandlingen av vår bransch. Mjukvaran och hårdvaran från det här nya bolaget kommer att vara avgörande för att uppnå aldrig tidigare skådade nivåer när det kommer till säkerhet, komfort och effektivitet för våra kunder, säger Karin Rådström, vd för Daimler Truck.

Martin Lundstedt, vd och koncernchef för Volvokoncernen, tillägger: – Vi ska tillsammans omvärdera mjukvaruarkitekturen och bana väg för en ny era av självoptimerande lastbilar. Vi tar bort komplexiteten för att möjliggöra nya nivåer av uppkoppling, säkerhet och effektivitet samt prestandaoptimering för våra kunder. Det är ett revolutionerande gensvar på utmaningarna i vår omvärld och vi är stolta över att kunna sätta branschstandarden.

Samriskföretaget kommer att arbeta med specifikation och upphandling av centraliserade högpresterande styrenheter som är kapabla att hantera stora mängder data och är avsedda för kommersiella fordon. Det nya företaget kommer att utveckla ett operativsystem och verktyg som andra fordonstillverkare kan använda som en bas för att utveckla sina egna digitala fordonsfunktioner. Detta kommer att separera utvecklingscyklerna för programvara och hårdvara och göra det möjligt för kunder att köpa och uppdatera digitala applikationer trådlöst över nätet, vilket i slutänden blir mer effektivt och förbättrar upplevelsen för kunden. 

Volvo och Daimler Truck förblir konkurrenter

Volvokoncernen och Daimler Truck kommer att förbli konkurrenter och fortsätta att differentiera sina kompletta produkt- och tjänsteerbjudanden, inklusive sina respektive digitala lösningar.

Transaktionen för samriskbolaget förväntas slutföras under första halvåret 2025 under förutsättning att alla nödvändiga myndighetsgodkännanden erhålls.

Nyheter

Försvarsbolaget vars värdering gör aktien köpvärd

Publicerad

den

Chemring i försvarsprodukter

För ett år sedan gav Dagens industri en köprekommendation till försvarsbolaget Chemring vars värdering ännu inte hade lyft som övriga bolag i sektorn. Det blev ett lyckat råd, men grusades ändå av att det var kraftiga minusgrader i Tennessee vilket ledde till ett tillverkningsstopp i fabriken som ligger där.

Det grundläggande förtusättningarna är dock de samma. Bolaget är väl positionerat för att dra nytta av den kraftiga expansionen inom länders försvar. Chemring har flera olika verksamheter i flera olika länder, men det analytikern Johan Wendel främst lyfter fram är affärsområdet Energetics där sprängämnen tillverkas.

Nyligen florerade rykten att Bain Capital vill köpa upp bolaget, men man kan tänka sig att både riskkapitalbolag och försvarsbolag vill köpa upp hela eller delar av Chemring.

Chemring-aktien stängde veckan på 384 GBp, vilket var 11,6 procent högre än när Dagens industri gav sin ursprungliga köprekommendation för ett år sedan.

Fortsätt läsa

Nyheter

Långsiktigt ljusa utsikter för Munters, köp aktien rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Munters tillverkar

Dagens industri ger en köprekommendation till klimatkontroll-bolaget Munters aktie. Detta efter att aktien kommit ner 60 procent från förra sommaren då AI-haussen var som intensivast. Europa satsar kraftigt på AI, bolaget har en stor orderstock till höglönsamma datacenter och bolagets värdering är historiskt låg. Det skriver tidningens analytiker Ulf Petersson.

På den negativa sidan finns att vinsten förväntas minska i år, att bolaget har ett stort beroende av USA-marknaden och har en hög skuldsättning.

”De långsiktigt ljusa utsikterna överväger dock. Redan nästa år kommer vinsten att överträffa fjolårets rekordår. Marknadens genomsnittsprognos för 2026 pekar på ett vinstlyft på närmare 50 procent.”

Dagens industri ger en riktkurs på 135 kronor per aktie, vilket kan jämföras med att den stängde på 100 kronor innan påskhelgen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Zenergy, satsningar har börjat ge resultat

Publicerad

den

Hus med lösningar från Zenergy

2024 var ett utmanande år för Zenergy där förhoppningar om en marknadsvändning drog ut på tiden. Samtidigt har tecken på att marknaden nått botten börjat visa sig, och enligt Boverket ökade antalet nybyggnationer något under 2024 jämfört med 2023. Denna ökning förväntas accelerera ytterligare under 2025.

För Zenergy innebar detta att 2024 blev ett år med svagare tillväxt än förväntat. Trots de utmanande marknadsförhållandena har Zenergy initierat flera tillväxtdrivande och effektivitetsfrämjande aktiviteter för att stärka sin position inom hållbart byggande och ta marknadsandelar. Bolaget har utökat sitt erbjudande genom de strategiska förvärven av Watts 2 You och Kaper Norden samt lanserat ett nytt affärsområde inom energilagring, i linje med sitt hållbarhetsfokus.

Satsningar började ge resultat under andra halvåret 2024

Under andra halvåret 2024 började dessa initiativ ge resultat. Under fjärde kvartalet 2024 driftsatte bolaget en innovativ sol- och energilagringsanläggning åt Sveafastigheter, tecknade samarbetsavtal med SBB för energieffektivisering av fastighetsbestånd och ingick ett ramavtal samt etablerade ett samägt bolag med Tofta Properties, där Zenergys del av projektportföljen beräknas uppgå till 112,5 miljoner kronor. Med en orderstock för leverans under första halvåret 2025 på strax över 50 miljoner kronor driver Zenergy sin strategi för tillväxt inom samtliga vertikaler.

Nyemission möjliggör stark tillväxt under 2025

För att stärka konkurrenskraften, säkra framgång i planerade projekt och möjliggöra stark tillväxt under 2025 genomför Zenergy en företrädesemission på 16,8 miljoner kronor. Genom den skapas förutsättningar för att uppnå ett positivt kassaflöde och etablera en långsiktigt hållbar lönsamhet.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära