Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Husqvarna-aktien köpvärd – direktavkastningen närmar sig 4 procent

Publicerad

den

Börsveckan ger en köprekommendation till Husqvarna-aktien som man anser är attraktivt värderad. Man lyfter dessutom fram att direktavkastningen börjar närma sig 4 procent. Man gillar även att Investor är huvudägare vilket ger trygghet i tuffa tider. Aktien steg idag 0,42 procent och stängde på 75,82 kronor.

Husqvarnas aktiekurs under 5 år
Husqvarna-aktiens utveckling under de senaste 5 åren.

Nyheter

Divio Technologies satsning på digitala byråer får fotfäste

Publicerad

den

Divio Technologies berättade för några dagar sedan att man ser ett stark momentum i sin nya agency-drivna tillväxtstrategi där man adderat 2200 USD i MRR sedan början av april, dvs kontrakt med kunder som betalar denna summa varje månad.

Idag kom nästa avtal, ett enterprise-abonnemang från en digital byrå i Schweiz på 3000 USD per månad. Det är det initiala värdet, i takt med att samarbetet utvecklas förväntas kontraktsvärdet att öka.

”Detta avtal speglar den tidiga dragkraft vi ser i vår marknadsstrategi med fokus på byråer. Varje ny byrå breddar vår räckvidd och stödjer skalbar, återkommande tillväxt över tid. Även om bidragen i nuläget är begränsade, är de viktiga för att validera vår affärsmodell och bygga en stabil grund för framtida tillväxt i takt med att vi skalar upp vår kommersiella verksamhet”, säger Jon Levin, VD för Divio Technologies.

Väldigt stor bredd på kunder

Divio har en väldigt stor bredd på kunder. De minsta kunderna betalar från cirka 25 USD per månad, medan företagets största kunder investerar upp till 60 000–70 000 USD per månad för avancerade och affärskritiska lösningar.

Stora enterprise-kunder tar tid att få, därför har Divio kompletterat med sin sin nya byråstrategi. Det finns 150 000 digitala byråer i Europa och Divio arbetar nu med att addera sådana som partners. Förutom att de blir kunder till Divio så är tanken att de rekommenderar Divio till sina kunder.

Fortsätt läsa

Nyheter

Acast först med att kommersialisera Apples nya videomiljö

Publicerad

den

Kvinna åker tåg och tittar på en iPad

Acast presenterade idag de första integrerade videokampanjerna på Apple Podcasts. Acast blir därmed första aktör att kommersialisera Apples nya videomiljö och banar väg för nästa steg i utvecklingen av podcasts som annonskanal för globala varumärken.

De stora företagen State Farm och T-Mobile är först ut

De stora amerikanska företagen State Farm och T-Mobile är först ut och använder nu Acasts annonsteknik och Apples HLS-teknologi för att rulla ut de första integrerade kampanjerna som kombinerar ljud och bild på plattformen. Tack vare Acasts nätverk kan dessa varumärken nå Apples videopublik genom ett format som smidigt förenar ljud och video direkt i poddspelaren.

60 procent är helt nya användare

Hittills har 117 poddar aktiverat Acasts nya videostöd (Apple HLS), vilket resulterat i över 1 000 publicerade videoavsnitt till en global publik i främst USA, Frankrike, Storbritannien, Kanada och Australien. Acast lyfter fram att det mest anmärkningsvärda är att man inte bara flyttar befintliga lyssnare till det nya formatet, hela 60 procent av den dagliga tillväxten består av helt nya användare.

”Acast har i över ett decennium byggt den infrastruktur som driver den globala podcastekonomin. Nu använder vi den expertisen för att sätta en ny standard för hur video och ljud fungerar ihop för världens största varumärken. Det här är mer än bara en ny funktion, det är en kommersiell milstolpe. Tillsammans med innovatörer som State Farm och T-Mobile definierar vi hur videopodcasts köps, säljs och mäts”, säger Greg Glenday, VD på Acast.

Fortsätt läsa

Nyheter

Systemair utvecklas bra trots en motig marknad, köp rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Ventilation med Systemair

Trots en nedgång i byggkonjunkturen har Systemair upprätthållit en organisk tillväxt på 4,3 procent mellan 2023 och 2025. Det konstaterar Dagens industri i sin Veckans aktie-analys. Om bolaget kan trimma sina kostnader finns det bra potential att nå en rörelsemarginal på 12-13 på ett par års sikt, vilket verksamheten i Europa redan har. Di räknar dock i sin analys med att den för året som inleddes den 1 maj 2026 stiger till 10 procent och året där efter 10,3 procent.

Tidningens analytiker Robert Andersson skriver att bolaget har en stark balansräkning och är relativt effektivt med sitt kapital. I sina prognoser utgår Dagens industri från att inga förändringar i omvärldsläget eller byggnationstakt sker, men skulle marknaden bli bättre kan det påverka vinsten ordentligt positivt.

Systemair grundades av Gerald Engström för drygt 50 år sedan och han är fortfarande bolagets största ägare med över 40 procent och dess vice ordförande. Det är stabilitet.

Det hela mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk med en riktkurs på 90 kronor, som alltid sätts på ett års sikt i Veckans aktie-analysen.

Systemair-aktien stängde på 71,50 kronor igår fredag.

Fortsätt läsa

IPO

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära