Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Gold Town Games dotterbolag Grand Pike tecknar avtal om drift och underhåll av mobilspelet Battle Camp

Publicerad

den

Safe Lane Gamings spel Battle Camp

Gold Town Games dotterbolag Grand Pike har ingått ett samarbetsavtal med Safe Lane Gamings dotterbolag Battle Camp AB om att drifta och utveckla mobilspelet Battle Camp.

Battle Camp är utgivet på Google, Apple och Amazon appstore, spelet har varit live sedan 2013 och har laddats ner över 40 miljoner gånger sedan lanseringen. Avtalet är upprättat på årsbasis med målsättningen att samarbetet ska fortgå löpande.

– Vi ser fram emot att arbeta med Battle Camp och serva ett community av dedikerade användare som länge spelat Battle Camp. Målet är att kunna ge användarna bästa möjliga spelupplevelse, säger Daniel Öhgren VD för Grand Pike.

Uppdraget ger Grand Pike en månatlig ersättning och kommer att sysselsätta en handfull personer inom grafik, programmering, game design och projektledning. Grand Pike kommer att utöka personalstyrkan något och övriga resursbehov kommer att kompletteras in inom koncernen.

– Battle Camp kommer att vara lärorikt och utvecklande för Grand Pike samtidigt som det stärker bolagets ekonomiska och resursmässiga bas. Arbetet med Battle Camp påverkar inte färdigställandet av Baseball Franchise Manager som vi utvecklar på Gold Town Games plattform. Baseball befinner sig i en slutfas av produktionen och skall därefter ut på en soft launch, avslutar Öhgren.

Nyheter

Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren

Publicerad

den

Solen visar vägen

EFN:s analytiker Martin Blomgren har valt ut tre bra aktier att köpa under sommaren 2025.

Hexagon

Tillfälliga motgångar har pressat aktien, men låg värdering och flera möjliga katalysatorer – som ledningsskifte och avknoppningar – skapar intressant uppsida.

Securitas

Ökad andel teknikdrivna säkerhetslösningar förbättrar marginalerna. Om bolaget når sina mål finns potential för kurslyft, särskilt då värderingen är återhållsam.

Matas

Trots en svag rapport är caset intakt. Ocykliska intäkter och tillväxtmöjligheter via Kicks-förvärvet ger stöd för en starkare kursutveckling på sikt. Dagens industri gav för övrigt en köprekommendation till bolaget i måndagens tidning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Danska skönhetskedjan Matas fortsatt köpvärd

Publicerad

den

Matas varumärken

Den danska skönhetskedjan Matas, som även äger Kicks, har en bra tillväxtpotential till en attraktiv värdering. Dagens industri upprepar sin köprekommendation för aktien. För ett år sedan gav tidningen en köprekommendation och den föll ut helt okej. Det såg ännu bättre ut tidigare, men rapporten för fjärde kvartalet fick aktien på fall. Tillväxten i bolaget har varit enligt Dagens industris prognos men det blev svagare för lönsamheten, men det går åt rätt håll men något långsammare.

”För ett år sedan såg Di köpläge i den danska skönhetskedjan Matas. En växande nordisk skönhetsmarknad lockade och genom köpet av Kicks hade Matas blivit marknadsledande i Sverige, Norge och Danmark samt tredje störst i Finland.”

När Dagens industri gav sin köprekommendation för ett år sedan stod aktien i 116 DKK och i fredags stängde den på 131,2 DKK. Aktuellt läge är alltså att det finns uppsida kvar i aktien enligt Dagens industri.

Fortsätt läsa

Nyheter

Truecaller har flera intäktsben

Publicerad

den

Mobil med Truecaller

Veckans aktie i Dagens industri är Truecaller och analysen mynnar ut i en köprekommendation och en uppsida på 25 procent. Tidningens analytiker Robert Andersson lyfter fram att bolaget har över 400 miljoner användare och växer varje kvartal, samt trotsar motvind som valutakurser och konjunktur.

Bolaget har flera intäktsben och har en förmåga att hitta nya.

”Truecaller är sammanfattningsvis ett mycket imponerande svenskt teknikbolag. Flera teknikjättar har försökt konkurrera, exempelvis Google och Facebook, men nätverkseffekterna har visat sig vara en mycket viktig konkurrensfördel för Truecaller.”

Dagens industri tror att aktien kan stiga till 78 kronor och veckans aktie-analysen är alltid skriven med en horisont på ett år.

Fortsätt läsa

Livsmedel

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära