Nyheter
Alimak Group på transformationsresa för ökad lönsamhet och tillväxt
Alimak Group, som är en världsledande leverantör av vertikala transportlösningar för bland annat industrin och byggbranschen, är på god väg att bli ett mer lönsamt och växande bolag. Hösten 2020 introducerade bolaget förändringsstrategin New Heights för att etablera en högpresterande verksamhet, säkerställa marginalförbättringar och generera lönsam tillväxt – och koncernen är på god väg dit, berättar bolagets vd och koncernchef Ole Kristian Jødahl.

Berätta om Alimak Group och er verksamhet
– 1948 grundade Alvar Lindmark Ingenjörsfirman Alvar N. Lindmark Aktiebolag i Skellefteå som dagens Alimak Group härstammar ifrån. Företaget är en världsledande leverantör av vertikala transportlösningar för professionellt bruk och vi har varit en pionjär och marknadsledare inom branschen i över 70 år. Idag har vi cirka 2100 medarbetare och våra produkter säljs i över hundra länder runtom i världen. Vi är ett svenskt industribolag med global verksamhet. Drivkraften har sedan starten varit att leverera säkra och effektiva lösningar till våra kunder. Vår verksamhet är organiserad i fyra affärsområden: Construction, Industrial, BMU (Building Maintenance Units) och Wind. Våra vertikala transportlösningar används i byggbranschen, industrin, inom vindkraft samt vid fasadunderhåll av höga byggnader och broar etc.
Hur har bolaget utvecklats sedan du tillträdde som vd sommaren 2020?
– Bolaget hade inte levererat på de finansiella målen eller enligt planerna för de två stora förvärven som gjordes 2017. När jag tillträdde som vd lanserade vi därför New Heights-programmet som består av tre steg: 1. Etablera basen. 2. Säkerställa marginalförbättringar och 3. Lönsam tillväxt. New Heights handlar om att säkerställa basen för Alimak Groups långsiktiga tillväxt och expansion. Nu har vi en decentraliserad organisation med ett tydligt resultatansvar och där kunden står i fokus. Med ökad innovation, produktutveckling och fortsatt utveckling av serviceorganisationen fokuserar vi på att bygga en stabil lönsamhet och att vi ska nå våra tillväxtmål. Förvärv kommer också vara en viktig del i strategin framöver. Coronapandemins effekter och efterdyningar i form av bland annat nedstängningar och försenade leveranser samt kostnadsökningar på råvaror har självklart utmanat oss, men vi har trots det lyckats leverera utifrån de milstolpar vi formulerat. Ambitionen är att bolaget under 2022 ska leverera en solid och lönsam tillväxt. Bolaget har för första gången lanserat en hållbarhetsplan och det är därför extra kul att vi redan har fått en utmärkelse av Allbright för vår jämställda ledningsgrupp.
Hur ser era expansionsplaner ut de kommande åren?
– Genom att jobba nära kunden vill vi öka produktutvecklingen och vidareutveckla vår eftermarknadsaffär globalt. Vi ser även att det finns många förvärvsmöjligheter som kan stärka vår verksamhet ytterligare. Vår målsättning är att på sikt leverera en årlig tillväxt på mellan fem till sju procent samt att uppnå en EBITA-marginal på mellan 14 och 16 procent. Vi har goda förutsättningar att nå våra finansiella mål i närtid.
Vilka faktorer gör Alimak Group till ett intressant bolag för presumtiva aktieägare?
– Vi är ett fint gammalt svenskt industribolag som är globalt marknadsledande med en bred produktportfölj och en stark eftermarknadsaffär. Vår bransch drivs av starka underliggande tillväxtfaktorer som ökad befolkningstillväxt, urbanisering, ökad produktivitet, säkerhet och hälsa samt hållbarhet. Detta gör att vi ser en solid efterfrågan på våra produkter och lösningar framöver. Med vår nya strategi bör vi snart vara i en position där vi kan leverera på våra finansiella mål och med ett starkt kassaflöde bör bolaget vara ett intressant investeringscase.
Ni driver en tydlig hållbarhetsagenda som går hand i hand med ert produktutvecklings- och digitaliseringsarbete. Berätta mer om det arbetet.
– Våra produkter utgör en viktig del av våra kunders ekosystem. Ju fler flöden som kan planeras och kontrolleras, desto viktigare är det att våra produkter kan kopplas ihop med kundernas ekosystem. Vi har ett stort fokus på att öka digitaliseringen i våra produkter vilket är särskilt viktigt ur ett hållbarhetsperspektiv, men bidrar även till att förbättra och effektivisera flödena för våra kunder. Uppkopplade hissar som kan servas och underhållas på distans är bra för både miljön och våra kunder. Dessutom är våra produkter kvalitetsprodukter med en livslängd på minst 20 år. Med rätt underhåll och kontinuerliga uppgraderingar kan de få en mycket lång livslängd, vilket även bidrar till ökad hållbarhet.
Vilka är dina viktigaste drivkrafter som vd för Alimak Group?
– Jag drivs av en grundläggande stark tro på Alimak Group och bolagets tillväxtpotential. Vi har skapat en struktur som ger oss rätt förutsättningar att bygga lönsamhet och leverera. Dessutom har vi fantastiska medarbetare runt om i världen som varje dag gör sitt yttersta för att driva bolaget i rätt riktning och det ger mig extra drivkraft. Jag är norrman men har i hela mitt yrkesverksamma liv arbetat på svenska industribolag, däribland SKF och Hultaforskoncernen. Jag tror starkt på Alimak Group och ser fram emot att få driva bolaget mot nya höjder.
Vilka fokusområden kommer ni att driva under 2022?
– Vi ska fortsätta jobba intensivt med produktutveckling, öka digitaliseringsgraden i våra produkter och fortsätta driva vår ambitiösa hållbarhetsagenda. Nästa år kommer vi även satsa på fas tre i förändringsstrategin som innebär att nå lönsam tillväxt. Vi kommer även titta på att förvärva fler bolag som stärker vår befintliga verksamhet.
Nyheter
AAC Clyde Space får beställning på 82 Mkr för vädersatellit
AAC Clyde Space stärker sin roll i Europas framtida vädersatellitprogram genom en ny stororder från OHB Sweden värd 7,6 miljoner euro, motsvarande cirka 81,9 miljoner kronor. Ordern omfattar kraft- och datahanteringssystem till satelliter inom EPS-Sterna, Europas nästa generation av operativa vädersatelliter.
Beställningen avser leverans av bolagets Starbuck MINI Power Conditioning and Distribution Units (PCDU) samt Sirius Data Handling Systems (DHS). Totalt ska AAC Clyde Space leverera 21 enheter av vardera systemet, motsvarande 20 kompletta satellitset samt ett extra reservset för tester och verifiering.
Leveranserna ska ske mellan 2027 och 2029. Eftersom en stor del av projektarbetet genomförs i de tidiga faserna räknar bolaget med att omkring 70 procent av kontraktsvärdet kommer att intäktsföras redan före utgången av 2027.
Bygger vidare på tidigare framgång
Ordern är en fortsättning på AAC Clyde Spaces långvariga samarbete med OHB Sweden. De aktuella systemen bygger på bolagets etablerade Starbuck- och Sirius-plattformar som redan använts i Arctic Weather Satellite, den demonstrationsmission som fungerat som föregångare till EPS-Sterna-programmet.
Enligt AAC Clyde Spaces vd Luis Gomes är EPS-Sterna ett av Europas viktigaste rymdprogram för framtidens väderprognoser.
– EPS-Sterna är ett avgörande program för europeisk väderprognostisering och vi är mycket glada över att fortsätta vårt nära samarbete med OHB Sweden. Våra Starbuck- och Sirius-system bidrar till satelliternas tillförlitliga drift och bygger på beprövad prestanda i omloppsbana, säger han.
Ordern följer dessutom på ytterligare en betydande EPS-Sterna-affär tidigare under året. I mars 2026 erhöll AAC Clyde Space en order från OHB Sweden för leverans av mikrovågsradiometrar, de instrument som utgör satelliternas centrala vädermätningsutrustning.
Hjärta och hjärna i satelliten
De två system som nu ska levereras fyller centrala funktioner ombord på satelliterna.
Starbuck MINI PCDU brukar beskrivas som satellitens hjärta. Systemet ansvarar för att reglera, övervaka och distribuera elektrisk energi till satellitens olika delsystem.
Sirius DHS fungerar i sin tur som satellitens hjärna. Systemet hanterar kommunikationen mellan satellitens olika komponenter, bearbetar data och samordnar operationerna ombord.
Båda plattformarna är modulärt uppbyggda och konstruerade för hög tillförlitlighet och enkel integration. De har tidigare använts i flera rymduppdrag, bland annat ESA:s Arctic Weather Satellite samt Astroscales system för borttagning av rymdskrot.
Ett långsiktigt europeiskt prestigeprojekt
EPS-Sterna är Europas kommande operativa vädersatellitsystem och syftar till att förbättra väderprognoser genom frekventa mätningar av temperatur och luftfuktighet i atmosfären.
Programmet omfattar sex satelliter som samtidigt ska operera i polära omloppsbanor. För att säkerställa kontinuerliga observationer kommer nya satelliter successivt att skjutas upp när äldre enheter ersätts. Totalt planeras 20 satelliter att tas i drift under programmets livstid, som sträcker sig fram till 2042.
Den första satelliten väntas skjutas upp 2029.
Programmet finansieras fullt ut av EUMETSAT och genomförs inom ramen för ett ESA-kontrakt där OHB Sweden är huvudleverantör.
Bakgrunden är de stora ekonomiska och mänskliga kostnader som extrema väderhändelser orsakar. Enligt programinformationen har extrema väderfenomen orsakat ekonomiska förluster på över 600 miljarder euro i Europa sedan 1980 och bidragit till omkring 166 000 dödsfall. Samtidigt genererar vädertjänster som baseras på satellitobservationer samhällsekonomiska nyttor värda över 50 miljarder euro årligen i EUMETSAT:s medlemsländer.
Stärker orderboken
Den nya ordern är ytterligare ett bevis på AAC Clyde Spaces starka position inom europeiska vädersatellitprogram. Bolaget levererar nu inte bara kritiska instrument till EPS-Sterna utan även flera av satelliternas mest centrala delsystem.
Affären innebär dessutom en relativt långsiktig intäktsström med leveranser över flera år och en betydande intäktsföring redan under de kommande två åren. Tillsammans med den tidigare radiometerordern stärker kontraktet AAC Clyde Spaces roll som en viktig teknikleverantör i ett av Europas största och mest långsiktiga rymdprojekt.
Nyheter
Bilia vänder upp och stabiliteten borde värderas högre
Bilias orderingång ökade 17 procent under första kvartalet i år vilket tog orderstocken till 17 000 bilar, vilket är 20 procent mer än motsvarande period förra året. Det kommer att ge stöd till företagets vinst både i år och nästa år skriver Dagens industri i Veckans aktie-analysen och delar ut en köprekommendation.
Bolagets verksamhet är dock betydligt stabilare än bilförsäljningen som kan gå upp och ner beroende på vad som händer i världen. Servicedelen av företaget utgjorde förra året 25 procent av omsättningen men 75 procent av vinsten. Den stabiliteten anser tidningens analytiker Ulf Petersson borde värderas högre.
Det finns mycket som talar för en generell medvind också. Den svenska befolkningens bilflott har åldrats, samtidigt som lägre räntor och stigande reallöner ger möjlighet till köp av ny bil.
Volvos senaste modell har tagits emot väl av marknaden och tidigare denna månad skrev Bilia avtal med Kia som är på tydlig uppgång i Sverige.
Dagens industri betonar att man inte ska förvänta sig något AI-liknande rally i kursutvecklingen, men ger en riktkurs på 160 kronor på ett års sikt, dvs omkring 15 procent, till vilket det även kommer en direktavkastning på 5 procent.
Nyheter
Securitas är i slutfasen av en omställning mot högre tillväxt och marginal
Securitas är i slutfasen av en omställning som pågått i flera år som handlar om att transformera företagets erbjudande från manuella bevakningstjänster till integrerade säkerhetslösningar skriver Dagens industri i en analys.
De personaltunga tjänsterna hade förra året en EBITDA-margnal på 6 procent medan teknik och säkershetslösningar hade 11,5 procent. Bolaget har länge haft en marginal kring 5 procent och siktar nu på 10 procent. Dvs marginalen ska dubbleras.
De manuella bevakningstjänsterna i stort växer ungefär med BNP-utvecklingen. Tekniska säkerhetstjänster växer betydligt mer.
När Securitas får ett allt större inslag av teknik tänker sig Dagens industris analytiker att aktien också kommer att värderas till ett högre P/E-tal, då det är en tydlig skillnad bland konkurrenterna, där personaltunga värderas lågt och tekniktunga betydligt högre.
Den 16 juni ska företaget ha en kapitalmarknadsdag med en omfattande strategisk och finansiell uppdatering. Dagens industri väljer att trycka på köpknappen redan idag. Inklusive direktavkastning ser man en uppsida på 20-33 procent på ett års sikt.
Securitas stängde igår fredag på 155,30 kronor.
-
Nyheter1 månad sedanSex intressanta kommande börsnoteringar under våren 2026
-
Nyheter2 månader sedanTvå aktier som kan tiodubblas i pris
-
Nyheter1 månad sedanObducat-aktien rusar över 300 procent efter avtal på 115 miljoner kronor
-
Nyheter1 månad sedanStark köprekommendation för Paradox-aktien från Dagens industri
-
Nyheter1 månad sedanSivers Semiconductors når ett börsvärde på 17 miljarder
-
Nyheter1 månad sedanDen tysta superaktien Assa Abloy
-
Nyheter4 veckor sedanSystemair utvecklas bra trots en motig marknad, köp rekommenderar Dagens industri
-
Nyheter2 månader sedanMunters-aktien har nästan dubblerats på ett år, Di tar hem vinsten


