Nyheter
Volvo Lastvagnar marknadsledare i Europa

Volvo Lastvagnar blev marknadsledare 2024 inom tunga lastbilar i Europa, från 16 ton och uppåt. Marknadsandelen blev 17,9 procent. Marknaderna med flest registrerade Volvolastbilar under året var Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Polen och Spanien. 56 331 Volvolastbilar registrerades i EU samt Storbritannien, Norge och Schweiz.
– Vi är mycket stolta över att vara marknadsledare i Europa. Det är ett tydligt bevis på att våra kunder uppskattar våra lastbilars bränsleeffektivitet, säkerhet och tillgänglighet och att vi har ett mycket attraktivt produkterbjudande, säger Roger Alm, vd för Volvo Lastvagnar.
– Våra nya FH Aero-lastbilar som lanserades 2024 är helt enkelt enastående. Dessa lastbilar finns med el-, gas- och dieseldrivlinor och de har snabbt blivit mycket populära på marknaden. Åkerier och transportföretag väljer Volvo eftersom våra produkter och tjänster hjälper dem att öka sin verksamhet och minska CO2-utsläppen. Jag vill rikta ett stort tack till våra kunder för deras förtroende och även till våra återförsäljare, leverantörer och våra kollegor inom Volvokoncernen för denna prestation.
Ökad marknadsandel i 25 länder
Globalt ökade Volvo Lastvagnar sin marknadsandel i 25 länder under 2024. I Brasilien blev Volvo marknadsledare för tunga lastbilar för tredje året i rad med en marknadsandel på 23,7 procent. Företagets flaggskepp, Volvo FH, var den mest sålda lastbilsmodellen av alla märken i Brasilien under 2024. I Australien var Volvos marknadsandel 18,2 procent. I Nordamerika hade Volvo Lastvagnar en marknadsandel på 10,5 procent, en ökning från 10,2 procent 2023.
– Vi står starkare än någonsin tack vare att vi helt och hållet har förnyat vår globala produktportfölj 2024. I Nordamerika, där vi siktar på att öka vår verksamhet avsevärt, lanserade vi en helt ny plattform som kommer att ligga till grund för en rad nya modeller under de kommande åren. Först ut på plattformen var helt nya Volvo VNL, som kan ge upp till 10 procent bättre bränsleekonomi jämfört med den tidigare generationen, avslutar Roger Alm.
Nyheter
Viva Wine Group, en koncern inom drycken vin

Viva Wine Group är de nordiska monopolmarknadernas ledande vinkoncern och med en stark position på den europeiska e-handelsmarknaden för vin. Företaget är en entreprenörsdriven företagsgrupp med huvudkontor i Stockholm och som utvecklats genom både organisk tillväxt och strategiska förvärv. Viva Wine Group utvecklar, marknadsför och säljer både egna och andras varumärken och erbjuder prisvärda kvalitetsviner från hela världen till konsumenter i Norden, Tyskland, Schweiz, Österrike, Tjeckien, Frankrike och Nederländerna.
Verksamheten presenteras här av VD Emil Sallnäs.
Nyheter
Rejäl uppsida i Klarabo-aktien anser Dagens industri

Klarabo har en av de högsta substansrabatterna bland fastighetsbolagen på börsen, detta trots att bolaget växer och har stabila finanser. Det skriver Dagens industris analytiker Magnus Dagel som upprepar köprekommendationen för aktien. Substansvärdet är hela 55 procent men med tiden kommer aktien att hamna i nivå med substansvärdet, vilket ger en stor uppsida. Under 2024 ökade bolagets hyresintäkter med 7 procent och förvaltningsresultatet per aktie med 9 procent. Trots detta har aktien gått ner 8 procent på ett år.
Den bästa investeringen bolaget kan göra idag är att återköpa egna aktier, vilket man också gör.

Klarabo-aktien stängde veckan på 14,96 kronor.
Nyheter
Nu är det köpläge i Bengt Julanders investmentbolag Linc anser Dagens industri

Linc är ett investmentbolag inom life science och har ett högt anseende inom branschen, en investerare som företag gärna vill ha i sin ägarlista. Grundaren Bengt Julander äger 57 procent. Företaget gjorde en IPO till 67 kronor per aktie i maj 2021 och sedan dess har aktien kostat både betydligt mer och mindre. Nu är den dock tillbaka i nivå med noteringskursen.
Linc är Veckans aktie i Dagens industri och tidningens analytiker Mikael Olsson delar ut en tydlig köprekommendation. Linc-aktien har nästan aldrig handlats till rabatt mot substansvärdet, men nu bjuder marknaden på en rabatt på 10 procent.
”Gemensamt för de tre största innehaven är att de för knappt tio år sedan värderades till några hundra miljoner, men i dag är miljardbolag. Det vittnar om att Lincs innehav har varit av mycket god kvalitet.”
Lincs aktie handlas alltså idag till en rabatt mot substansvärdet, vilket har skett genom att aktien har gått ner i pris och substansvärdet har gått upp. Dagens industris analytiker lyfter fram att aktien förtjänar en premie med tanke på företagets historik och att företaget har en bra tillgång till att investera i intressanta bolag.
Dagens industri sätter inte någon riktkurs för aktien, men anser att den är en solklar vinnare på sikt.
Linc-aktien stängde på 67,20 kronor i fredags.
-
Nyheter3 veckor sedan
Affärsvärlden rekommenderar Qualisys IPO
-
Nyheter1 månad sedan
Cloetta bygger inte fabriken som dödade aktien
-
Nyheter4 veckor sedan
Bra läge i GameStop-aktien enligt den tekniska analysen
-
Nyheter1 månad sedan
Castellum är alldeles för lågt värderat anser Dagens industri
-
Nyheter1 månad sedan
Dug Foodtechs dryck listas på 150 Carrefour-stormarknader i Spanien
-
Nyheter2 månader sedan
Billeruds värdering är på bottennivåer, Di ger köprekommendation till aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Dug Foodtech blir listade på fler butiker i Tyskland
-
Nyheter2 månader sedan
Saab meddelar att försäljningen utvecklats bättre än förväntat