Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Guard Therapeutics, högrisk med asymmetrisk potential

Publicerad

den

Njure

Guard Therapeutics står inför sitt avgörande ögonblick. Det lilla svenska bioteknikbolaget, noterat på First North, har under flera år utvecklat läkemedelskandidaten RMC-035, som syftar till att skydda njurarna vid tillfällen av extrem stress, exempelvis under öppen hjärtkirurgi. Nu närmar sig bolaget den kritiska avläsningen i sin fas IIb-studie POINTER, med toplineresultat väntade under fjärde kvartalet 2025.

Enligt en färsk analys från Redeye är caset binärt – men med tydligt asymmetrisk uppsida. Misslyckas studien kan hela projektet rasa, men vid framgång kan Guard ta klivet mot miljardmarknader och en framtida utlicensiering redan 2026.

Starka data i bagaget

I den tidigare fas IIa-studien AKITA visade RMC-035 lovande resultat. Patienter som fick behandlingen uppvisade förbättrad njurfunktion och minskad risk för allvarliga njurkomplikationer (MAKE90). FDA har redan indikerat att just MAKE90 är en regulatoriskt accepterad primär endpoint inför fas III.

Marknadspotential bortom hjärtkirurgi

Guard fokuserar initialt på hjärtkirurgi, där akut njurskada är en vanlig och dyr komplikation. Men potentialen slutar inte där. Samma mekanismer är centrala vid sepsis och njurtransplantation, två områden med betydligt större marknadsvärden. Redeye uppskattar att den potentiella toppförsäljningen kan nå upp mot 0,8 miljarder USD i hjärtkirurgi, 2,7 miljarder USD i sepsis och 0,4 miljarder USD i transplantation.

Ett klassiskt biotech-case

Guard har alla kännetecken för ett typiskt bioteknikcase: liten organisation (sex anställda), beroende av partners och finansiering, men med en unik tillgång som kan förändra spelplanen. Bolaget är finansierat till sommaren 2026, vilket täcker både POINTER-avläsningen och nästa steg i utvecklingen. Lyckas studien väntas en riktad emission på endast cirka 40 miljoner kronor inför partnerskapsdiskussioner.

Värdering och potential

Med en aktiekurs på 21,6 kronor och ett börsvärde på 435 MSEK ser Redeye marknadens förväntningar som för låga. Analysen indikerar att marknaden implicit bara tilldelar POINTER drygt 30 procents chans att lyckas – långt under Redeyes egen uppskattning på 65 procent. Därför sätts riktkursen i bas-scenariot till 43 kronor per aktie, medan bull-scenariot når 89 kronor och bear-scenariot endast 2 kronor.

Slutsats

Guard Therapeutics befinner sig vid ett vägskäl. POINTER-resultaten kan antingen sänka hela bolaget eller bana väg för ett internationellt partnerskap och miljardaffärer. För investerare är caset därför högrisk – men med en potentiell uppsida som vida överstiger nedsidan.

Nyheter

Nato inleder formella förhandlingar för att köpa Saabs GlobalEye

Publicerad

den

GlobalEye från Saab

Vid Natos toppmöte i Ankara, Turkiet, meddelade generalsekreterare Mark Rutte att Nato kommer att inleda formella förhandlingar med Saab om anskaffning av upp till tio GlobalEye radarspanings- och ledningssystem (AEW&C). 

Saab har i dagsläget inte tecknat något kontrakt eller erhållit någon order relaterad till tillkännagivandet.

Nato har identifierat behovet av att ersätta sin befintliga AEW&C-förmåga som en del av en bredare satsning för att modernisera och stärka alliansens förmågor inom luftburen radarspaning och lägesuppfattning. Tillkännagivandet från Natos generalsekreterare bekräftar att Saabs GlobalEye är den lösning som Nato valt för sin framtida AEW&C-förmåga.

”Vi är hedrade och stolta över att stödja Nato i utvecklingen av dess nästa generations AEW&C-förmåga. Vi är övertygade om att GlobalEye är det rätta valet för Alliansen och erbjuder beprövad förmåga, hög anpassningsbarhet och långsiktiga operativa fördelar. Dagens besked befäster tydligt GlobalEyes position som världsledande lösning för avancerad AEW&C. Vi ser fram emot nästa steg i förhandlingarna, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab.

GlobalEye kommer att göra det möjligt för Alliansen att övervaka stora områden på land, till sjöss och i luften, vilket avsevärt förbättrar Natos förmåga att upptäcka och agera på ett brett spektrum av hot. GlobalEye kombinerar Saabs radar Erieye Extended Range med en avancerad uppsättning sensorer och ett multidomänbaserat lednings- och kontrollsystem (C2) på ett Bombardier Global 6500-flygplan. GlobalEye kan upptäcka mål på långt avstånd med hög uppdateringsfrekvens och identifiera hot med låg signatur, samt drönare, ballistiska och hypersoniska robotar, även i komplexa miljöer med omfattande störningar och mycket bakgrundsbrus.

Saab kommer nu att inleda formella förhandlingar med Natos centrala organ för upphandling, support och underhåll, NATO Support and Procurement Agency (NSPA), för att säkra ett kontrakt.

Fortsätt läsa

Nyheter

mResell etablerar sig på den brittiska marknaden

Publicerad

den

mResell tar ett viktigt steg i sin europeiska expansion, denna gång genom att etablera ett samarbete med Reuse Technology Group i Storbritannien.

mResell är en ledande aktör inom rekonditionering och försäljning av begagnade mobiltelefoner och andra IT-produkter.

Först vinstdelning, sedan joint venture

Samarbetet är strukturerat i två faser. I den första fasen inleder parterna ett vinstdelningsbaserat samarbete där mResells egenutvecklade europeiska plattform för inköp, rekonditionering, kvalitetssäkring och logistik kombineras med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro, kundrelationer och verksamhet i Storbritannien. Parterna har avtalat att, under förutsättning att utvärderingsfasen utvecklas enligt plan, etablera ett gemensamt joint venture-bolag för den brittiska verksamheten till årsskiftet 2026/2027.

Samarbetet skapar förutsättningar för en snabb och kapitaleffektiv etablering på den brittiska marknaden.

”Storbritannien är en av Europas största marknader för återbrukad elektronik. Genom samarbetet kombinerar vi vår egenutvecklade europeiska plattform med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro och kundrelationer. Det ger oss goda förutsättningar att etablera en konkurrenskraftig verksamhet på ett effektivt och kapitaleffektivt sätt,” säger Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell.

Samarbetet förenar två styrkor. Reuse Technology har byggt en stark position på den brittiska marknaden genom hög kvalitet och nära kundrelationer, medan mResell bidrar med en egenutvecklad europeisk plattform och beprövad operativ erfarenhet inom rekonditionering och försäljning av återbrukade IT-produkter. Tillsammans skapar vi en stark grund för att driva utvecklingen av den cirkulära IT-marknaden i Storbritannien,” säger Emeka Nwadike, VD för Reuse Technology Group.

Fortsätt läsa

Nyheter

Passa på Ellos Groups IPO, köp eventuellt senare

Publicerad

den

Mode-kläder

Ellos är ett klassiskt företag som idag är ett e-handelsföretag inom kläder, textil och heminredning. Bolagsnamnet är Ellos Group vilket även återspeglas i att verksamheten består i mer än bara Ellos. Företaget gör nu en IPO på 345 miljoner kronor och noteras på Stockholmsbörsen den 8 juli.

Analytikerna på EFN, Dagens industri och Affärsvärlden avråder från att teckna aktier i IPO-erbjudandet, man ser flera olika faktorer som talar emot. Samtidigt ska sägas att det inte är någon sågning av bolaget, utan mer att man kan hålla ett öga på bolaget under kommande kvartal då aktien kanske kan köpas något billigare i kombination med att ledningen har hunnit bevisa att de levererar på målen.

Intervju med Ellos Groups VD Hans Ohlsson i samband med IPO
Fortsätt läsa

Gaming

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära