Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

Intervju med vd för Kancera

Publicerad

den

Thomas Olin på Kancera

Kancera utvecklar läkemedelskandidater som motverkar skador vid akut och kronisk inflammation i samband med exempelvis hjärtinfarkt eller svåra virusinfektioner som COVID-19. Kanceras läkemedelskandidater som kan generera avgörande effekter för stora patientgrupper och den globala potentialen för bolaget är därmed betydande. Det berättar Kanceras vd Thomas Olin.

Ni är ett forskningsbaserat läkemedelsbolag som befinner sig i en spännande utvecklingsfas. Berätta mer om det!

–Vi befinner oss vid en intressant brytpunkt eftersom vi har lagt en god vetenskaplig och klinisk grund för framtida läkemedelsutveckling som har potential att rädda liv. Vi har under hösten erhållit tillstånd för en klinisk fas II-studie på COVID-19 patienter. Under första kvartalet 2021 planeras en klinisk fas II-studie att starta på patienter som drabbats av hjärtinfarkt. När vi har påvisat patientnytta genom de kliniska studier vi planerar och bedriver är nästa steg för oss att slå oss samman med ett partnerföretag. Partneravtal genererar intäkter och ger oss rätt drivkrafter för att gemensamt inleda en internationell klinisk utveckling- och kommersialiseringsfas.

”Vi befinner oss vid en intressant brytpunkt eftersom vi har lagt en god vetenskaplig och klinisk grund för framtida läkemedelsutveckling som har potential att rädda liv” Thomas Olin.

Berätta om den kliniska studie som ni initierat, med fokus på patienter som drabbats av en allvarlig hjärtattack.

–30 000 människor drabbas av hjärtattack varje år i Sverige. En fjärdedel av dessa avlider eller drabbas av ytterligare allvarlig hjärtsjukdom inom fem år, trots en välutvecklad sjukvård. Standardbehandlingen för dessa patienter är dessvärre inte tillräcklig. När läkarna öppnar upp patientens kärl kan en hyperinflammation utvecklas som ytterligare skadar hjärtat. Vår läkemedelskandidat kan dämpa inflammationen och bidra till eneffektivare behandling. Vi har i sjukdomsmodeller visat att vi kan halvera hjärtskadan efter en infarkt. Om vi bara kan åstadkomma delar av den effekten så har vi åstadkommit något som minskar risken för komplikationer och risken att dö i förtid.

I hjärtattackstudien samarbetar ni med ett av världens mest välrenommerade universitetssjukhus. Hur ser samarbetet ut?

–Vår fas IIa-studie syftar till att kartlägga säkerhet samt hjärtskyddande verkan av fraktalkinblockeraren KAND567.

I den här studien samverkar vi med ett av världens mest välrenommerade universitetssjukhus, Freeman Hospital, med tillhörande FoU stiftelse ”Newcastle NHS Foundation Trust” i Storbritannien.

Berätta om er studie på COVID-19 patienter.

–Många Covid-19 patienter drabbas både akut och långt efter infektionen av neurologiska symtom och påverkan på lungor, hjärta och kärl. Hyperinflammation är en viktig bidragande orsak till att somliga COVID-19 patienter

blir allvarligt sjuka. Fraktalkinsystemet, som vi riktar in oss mot, är aktiverat hos dessa patienter redan tidigt i sjukdomsförloppet. Vår läkemedelskandidat kan blockera förmågan hos cellerna som orsakar hyperinflammation att ta sig in i lungvävnad och hjärtvävnad, skydda vävnaderna och hjälpa patienterna att återhämta sig från sjukdomen. Målet för fas IIa-studien av vår läkemedelskandidat KAND567 i COVID-19 PATIENTER är att hjälpa patienterna att förbättra andningsfunktion och allmänhälsa och därmed undvika intensivvård och underlätta återgång till ett normalt liv.

Nyheter

Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren

Publicerad

den

Solen visar vägen

EFN:s analytiker Martin Blomgren har valt ut tre bra aktier att köpa under sommaren 2025.

Hexagon

Tillfälliga motgångar har pressat aktien, men låg värdering och flera möjliga katalysatorer – som ledningsskifte och avknoppningar – skapar intressant uppsida.

Securitas

Ökad andel teknikdrivna säkerhetslösningar förbättrar marginalerna. Om bolaget når sina mål finns potential för kurslyft, särskilt då värderingen är återhållsam.

Matas

Trots en svag rapport är caset intakt. Ocykliska intäkter och tillväxtmöjligheter via Kicks-förvärvet ger stöd för en starkare kursutveckling på sikt. Dagens industri gav för övrigt en köprekommendation till bolaget i måndagens tidning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Danska skönhetskedjan Matas fortsatt köpvärd

Publicerad

den

Matas varumärken

Den danska skönhetskedjan Matas, som även äger Kicks, har en bra tillväxtpotential till en attraktiv värdering. Dagens industri upprepar sin köprekommendation för aktien. För ett år sedan gav tidningen en köprekommendation och den föll ut helt okej. Det såg ännu bättre ut tidigare, men rapporten för fjärde kvartalet fick aktien på fall. Tillväxten i bolaget har varit enligt Dagens industris prognos men det blev svagare för lönsamheten, men det går åt rätt håll men något långsammare.

”För ett år sedan såg Di köpläge i den danska skönhetskedjan Matas. En växande nordisk skönhetsmarknad lockade och genom köpet av Kicks hade Matas blivit marknadsledande i Sverige, Norge och Danmark samt tredje störst i Finland.”

När Dagens industri gav sin köprekommendation för ett år sedan stod aktien i 116 DKK och i fredags stängde den på 131,2 DKK. Aktuellt läge är alltså att det finns uppsida kvar i aktien enligt Dagens industri.

Fortsätt läsa

Nyheter

Truecaller har flera intäktsben

Publicerad

den

Mobil med Truecaller

Veckans aktie i Dagens industri är Truecaller och analysen mynnar ut i en köprekommendation och en uppsida på 25 procent. Tidningens analytiker Robert Andersson lyfter fram att bolaget har över 400 miljoner användare och växer varje kvartal, samt trotsar motvind som valutakurser och konjunktur.

Bolaget har flera intäktsben och har en förmåga att hitta nya.

”Truecaller är sammanfattningsvis ett mycket imponerande svenskt teknikbolag. Flera teknikjättar har försökt konkurrera, exempelvis Google och Facebook, men nätverkseffekterna har visat sig vara en mycket viktig konkurrensfördel för Truecaller.”

Dagens industri tror att aktien kan stiga till 78 kronor och veckans aktie-analysen är alltid skriven med en horisont på ett år.

Fortsätt läsa

Livsmedel

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära