Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Intimvårdsbolaget Ellen rustar för ytterligare expansion och utökad global lansering

Publicerad

den

Charlotta Nilsson, vd för Ellen

Det svenska bioteknikbolaget Ellen, som bland annat utvecklar och marknadsför världsunika probiotiska intimvårdsprodukter, befinner sig på tröskeln till en intensiv och spännande framtid full av möjligheter. Ett led i bolagets offensiva satsning är den företrädesemission som genomförs under hösten. Det berättar Charlotta Nilsson, vd på Ellen.

Berätta om Ellen och er affärsidé!

–Ellen är ett svenskt bioteknikbolag med drygt tjugo års erfarenhet och unik kunskap inom probiotika och kvinnlig intimhälsa. Vi utvecklar högkvalitativa intimvårdsprodukter som bland annat baseras på mångårig forskning. Vi är vad vi vet ännu idag ensamma i världen om att utveckla probiotiska tamponger och en probiotisk intimcreme baserat på de mest vanligast förekommande mjölksyrabakteriestammar du normalt hittar i en frisk fertil kvinnas underliv. Våra produkter säljs för närvarande i arton länder och intresset för etablering på fler marknader är stort. 

Ni är ett globalt tillväxtbolag med en bred och etablerad produktportfölj. Vilka är de främsta drivkrafterna bakom er tillväxt?

–Intresset för egenvård i allmänhet och intimvård i synnerhet ökar globalt. Vi ser ett förändrat konsumentbeteende där allt fler kvinnor månar om sin intimhälsa och inkluderar intimvård i sin dagliga rutin. Samtidigt blir problem med intimhälsa allt vanligare, bland annat till följd av ändrade levnadsvanor. Vi ser en fin tillväxt på ett antal av våra marknader, inte minst Sverige som är vår egen hemmamarknad och en viktig strategisk marknad för Ellen. 

Här har vi under senaste året etablerat ny utökad distribution som driver tillväxt. Med våra till stora delar unika och pH-balanserade egenvårdsprodukter har vi en särställning på marknaden som öppnar upp många spännande kommersiella möjligheter framöver. 

”Vi är vad vi vet ännu idag ensamma i världen om att utveckla probiotiska tamponger och en probiotisk intimcreme. Våra produkter säljs för närvarande i arton länder och intresset för etablering på fler marknader är stort.” Charlotta Nilsson

Vilka faktorer bidrar till att ni är verksamma på en växande internationell marknad med stor potential?

–Vi har en relativt bred produktportfölj och ser stora möjligheter att fortsätta utveckla fler relevanta produkter som bidrar till en god intimhälsa. Förutom våra probiotiska produkter så har vi även en vegansk intimvårdsserie som rönt stort intresse. Vi har på senare tid fokuserat mycket på att stärka vår position på den svenska marknaden, men kontaktas varje vecka av distributörer som vill lansera våra produkter i fler länder. I vår framtidsplan ingår definitivt lansering i fler länder. 

Vad är bakgrunden till att ni ska genomföra en fullt ut säkerställd företrädesemission på cirka 14,9 mkr?

–Vi befinner oss i en otroligt spännande utvecklingsfas som kräver en fortsatt hög investeringstakt. Vi planerar en satsning på utökad distribution med fokus på de strategiskt viktiga marknaderna Sverige/Norden, Tyskland, Frankrike och Belgien. Ryssland är också en intressant marknad att fortsatt utvärdera för framtiden. 

Vi ska även utveckla ett bredare, mer relevant och attraktivt produktsortiment för framtiden samt harmonisera våra varumärken. Vi investerar parallellt fortsatt på att öka kännedomen om oss och våra produkter och utvecklar nya affärsmöjligheter på befintliga och nya marknader. 

Berätta om er satsning Ellens Intimvårdsskola!

– I undersökningar vi gjort ser vi att det finns ett stort kunskapsgap inom området intimhälsa och även en avsaknad av en plattform där man som konsument kan hitta värdefull information. 

Ellens vision är bland annat att öka kvinnors kunskap om intimhälsa och till exempel upplysa om vikten av en sund PH-balans i underlivet för att upprätthålla en god intimhälsa. Ellens Intimvårdsskola lanserades i Sverige hösten 2019 och har under 2020 även lanserats i Tyskland med stor framgång. Syftet är att upplysa, utbilda, inspirera och göra intimvård till en daglig rutin.

”Vi befinner oss i en otroligt spännande utvecklingsfas som kräver en fortsatt hög investeringstakt.”

Varför är Ellen ett intressant bolag att investera i?

–Vi befinner oss i ett positivt momentum på en växande och högaktuell internationell marknad. Intimhälsa är dessutom ett ämne som berör alla kvinnor i alla åldrar. Vi har en bred portfölj av beprövade intimvårdsprodukter som baseras på en vetenskapligt utvecklad probiotisk bakteriekultur. Vi ser stora utvecklingsmöjligheter på såväl den svenska som den globala marknaden framöver. 

Fortsätt läsa
Annons Front

Nyheter

Electrolux Professional-aktien får ny chans av Dagens industri

Publicerad

den

Tvättmaskiner från Electrolux Professional

För ett år sedan gav Dagens industri en köprekommendation till Electrolux Professional-aktien, vilket inte har spelat ut som tänkt. Vinstutvecklingen har varit fortsatt dålig och försäljningen backat 9 procent. Detta samtidigt som den börsnoterade konkurrenten Alliance Laundry Group gjort bra ifrån sig.

Men nedgången i Electrolux Professionals aktie gör att företaget nu värderas till P/E 12 baserat på nästa års vinstprognos. De anser tidningens analytiker är för lågt då det i grund och botten är ett företag med god och stabil vinst. Det senaste kvartalet hade företaget en bättre orderingång och tidningen ser framför sig att det omvandlas till stigande försäljning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Köpläge i lågvärderade Avanza med 5 procent i direktavkastning

Publicerad

den

Fyra investerare

Veckans aktie i Dagens industri är Avanza och den analysen mynnar ut i en köprekommendation. Banken har en bra långsiktig tillväxt, ska expandera till Danmark och gynnas av spartrenden.

Aktien har under lång tid gått mycket bättre än börsen men det senaste året har den släpat efter. Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson ser en underskattad tillväxtstjärna med skalbar affärsmodell vars aktie nu handlas till den direktavkastning på 5 procent och vars kurs har potential att stiga 9-20 procent.

”I ett lite försiktigt scenario för nästa år, med börsuppgångar på runt 5 procent, stiger vinsten till 20,9 kronor per aktie och p/e 19. Skissar vi på en starkare marknad – där courtage och valutaintäkter växer med 20 procent – hamnar vi på 22,9 kronor och p/e 17.”

Fortsätt läsa

Nyheter

Storytel börjar sälja böcker, är första kunden till Sweden Buyersclubs B2B-satsning

Publicerad

den

Man lyssnar på en ljudbok

Storytel Group meddelade denna förmiddag att man idag har öppnat en ny nätbokhandel för fysiska böcker i Sverige. Bokhandeln öppnade på webben idag och senare under oktober blir den även tillgänglig i Storytel-appen.

Utöver att förbättra bekvämligheten för läsare och lyssnare skapar det utökade erbjudandet ytterligare ett sätt för författare att nå sina läsare skriver Storytel.

Lika intressant är att den tekniska plattformen och den operativa driften tillhandahålls av ett annat noterat bolag, Sweden Buyersclub. Det är det första avtalet för Sweden Buyersclubs nya B2B-affärsområde som kommunicerades i juni.

Buyersclub ansvarar för hela kedjan bakom erbjudandet: teknisk plattform, drift, produkt- och orderflöden, logistik, kundservice och löpande kommersiell utveckling.

Sweden Buyersclub noterades under 2022 och aktien fick en tråkig start. Men det senaste året har aktien vaknat till liv och när företaget i början av juli meddelade att de gör en företrädesemission till 29 procent över aktuell börskurs förstärktes den positiva utvecklingen ytterligare.

Fortsätt läsa

Gaming

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära