Nyheter
De här bolagen tror förvaltaren på nu

Under den senaste månaden har Stockholmsbörsen stigit med cirka 11 procent. Nya inflationsdata har fått axlarna att sjunka på många investerare men det ligger fortsatta räntehöjningar i prognoserna. Lars-Erik Lundgren, ansvarig för aktieförvaltningen på Garantum och förvaltare av aktiefonderna Aktie-Ansvar Sverige och Aktie-Ansvar Europa, lyfter en del intressanta investeringsmöjligheter som han ser i rådande marknad.
Efter att samtliga bolag i OMXS30 rapporterat för Q3 kan vi konstatera att rapporterna bjudit på blandade resultat om än med övervikt mot positiva överraskningar. Vi ser fortsatt stark efterfrågan med en växande orderingång och försäljning samt en bred återhämtning från fordons-, gruv-, energi- och flygindustrin. Problemen med tröga leverantörskedjor har börjat lätta och banksektorn visar på en stark utlåningstillväxt och starka räntenetton. För exportbolagen ser vi stora positiva effekter till följd av den svaga kronan
Cykliska bolag tar plats i portföljerna
Relativt marknaden i stort så har Lars-Erik Lundgren rejäl medvind i sin förvaltning just nu. Skälet är de bolagsval han gör just nu där stora, stabila och lönsamma bolag har gjort hans förvaltningsportföljer till vinnare.
– Jag är försiktigt positiv men är inte säker på att det här är starten på en långvarig uppgång. Det är för många osäkerhetsmoment av stor betydelse för global tillväxt som kvarstår för att marknaden ska kunna vifta bort det på så här kort tid. Det är snarare en tillfällig uppgång som lika gärna kan vända inom kommande månader. Med det sagt tror jag inte en börsnedgång behöver bli djupare än vi redan sett under året, menar Lars-Erik Lundgren.
Just nu är många lättade över inflationssiffrorna men ett pågående krig i Europa, stigande räntor och högre energipriser kan stöka till det för både företagen och hushållen under kommande vinter. Generellt har mer värdeorienterade bolag som genererar egna kassaflöden med möjlighet att höja sina priser och föra över kostnadsökningar på sina kunder bättre förutsättningar att klara de nya förhållandena.
– Det finns intressanta bolag bland cykliska bolag som Sandvik, Assa Abloy och Atlas Copco men även bland ocykliska som exempelvis Getinge och Securitas, säger Lars-Erik. Atlas Copco är Sveriges bästa bolag och har alla de egenskaper som vi söker i en långsiktig investering. Bolaget överträffade dessutom analytikernas förväntningar med god marginal under tredje kvartalet, fortsätter Lars-Erik.
Tvära kast skapar möjlighet att hitta kursvinnare
Det kan hända mycket innan alla bolag anpassat sig och effekterna av högre räntor blir synliga i deras balans- och resultaträkningar. Först därefter tror Lars-Erik Lundgren att börsen kan börja stiga mer uthålligt, om än i försiktigare takt än under perioden med nollränta.
– Tills vidare får vi passa på att utnyttja de tvära kasten för att göra bra affärer i bolag som ser billiga ut. Men det är inte det som fallit mest som är mest köpvärt. Vi måste ta hänsyn till de nya marknadsförutsättningarna som råder och analysera hur bolagens möjligheter att leverera vinster ser ut givet dessa. Jag fortsätter fokusera på bolagen och deras kvaliteter istället för att försöka mig på att göra prognoser kring makroekonomi. Det har historiskt visat sig vara en bra strategi, menar Lars-Erik.
Traditionell bank är enligt Lars-Erik attraktivt med tanke på de nya förutsättningarna som råder. Handelsbanken levererade en vinst 22 procent högre än förväntat i sin senaste rapport.
– Banker tjänar på högre räntor. Så länge inte kreditförlusterna är ett problem är det bra bolag att äga. Handelsbanken är en gammal favorit som kommit på rätt köl med sin nya strategi och nedläggning av fler kontor, avslutar Lars-Erik.
Nyheter
Saniona i miljardavtal med Jazz Pharmaceuticals, får 400 miljoner kronor i upfront-betalning

Saniona har ingått ett exklusivt globalt licensavtal med det amerikansk-irländska läkemedelsbolaget Jazz Pharmaceuticals (Nasdaq: JAZZ) kring läkemedelskandidaten SAN2355, som är i preklinisk utveckling mot epilepsi.
Affären innebär en upfront-betalning på 42,5 miljoner USD (cirka 450 Mkr) till Saniona. Därutöver kan bolaget erhålla upp till 192,5 miljoner USD i utvecklings- och regulatoriska milstolpsbetalningar, samt upp till 800 miljoner USD i kommersiella milstolpar. På framtida nettoförsäljning utgår även löpande royaltyintäkter i spannet medelhöga ensiffriga till låga tvåsiffriga procenttal.
Strategisk betydelse för Saniona
VD Thomas Feldthus framhåller att avtalet ger Saniona både finansiell styrka och möjlighet att driva övriga pipelineprogram framåt:
”Jazz är en global ledare inom epilepsi och deras engagemang accelererar potentialen för SAN2355. För Saniona betyder detta att vi kan ta flera av våra andra projekt till viktiga brytpunkter samtidigt som vi behåller en stark position inom jonkanalsforskning.”
SAN2355 – nästa generations epilepsibehandling?
Till skillnad från tidigare, mer ospecifika Kv7-substanser, är SAN2355 specifikt riktad mot de subtyper (Kv7.2/Kv7.3) som hämmar epileptiska anfall. Detta kan möjliggöra högre doseringar med färre biverkningar – en egenskap som kan ge kandidaten ”first-in-class”-potential inom epilepsi.
Jazz Pharmaceuticals FoU-chef, Robert Iannone, beskriver kandidaten som ”en unik och lovande preklinisk tillgång med potential att bli en förstklassig behandling för epilepsi”.
Investerarperspektiv
För Saniona innebär avtalet:
- Betydande kapitaltillskott direkt och potentiella miljardintäkter på sikt.
- Riskdelning, då Jazz tar över finansiering och global utveckling av SAN2355.
- Pipeline-fokus, med möjlighet att allokera resurser till andra projekt såsom SAN2219 (epilepsi), SAN2465 (depression) och Tesomet™ (sällsynta ätstörningar).
Sammantaget positionerar avtalet Saniona som en attraktiv partner inom neurologi, samtidigt som bolagets affärsmodell – att kombinera egen utveckling med strategiska samarbeten – får en tydlig bekräftelse.
Nyheter
Sustainion Groups dotterbolag säljer till Köpenhamns flygplats

EWF Eco, ett av Sustainion Groups dotterbolag, har tecknat avtal med Köpenhamns flygplats om leverans av smarta papperskorgar från Bigbelly, ett system som EWF Eco är exklusiv distributör av i Norden och Baltikum.
Köpenhamns flygplats, som är Nordens största, är en viktig internationell knutpunkt med nära 30 miljoner resenärer årligen. Det ställer höga krav på lösningar som effektivt hanterar stora avfallsvolymer och fungerar smidigt i en komplex och högt trafikerad miljö.
Avfallssystemet som EWF Eco levererar till flygplatsen kombinerar smarta uppkopplade papperskorgar med digital analys för att optimera sorteringsgraden. De uppkopplade papperskorgarna möjliggör systematisk uppföljning och ett mer resurseffektivt arbete.
Leveransen omfattar:
- Smart avfallshantering från Bigbelly på flygplatsens terminaler.
- Källsorteringsfunktion som bidrar till cirkulära flöden.
- Service och vidareutveckling för att optimera flygplatsens förändrade behov.
”Vi är stolta över att EWF Eco, med sin kompetens och kundfokus, får förtroendet att leverera till en av Nordens mest komplexa och krävande miljöer. Det är ett bevis på att vår portfölj innehåller bolag med stark marknadsposition, teknikhöjd och förmåga att skapa konkret värde för både kunder och samhälle”, säger Brodde Wetter, VD och koncernchef på Sustainion Group AB.
Sustainion Group är organiserat i fem dotterbolag
- EHC Teknik AB, som utvecklar och tillverkar partikelfilter och avgasfilter för fordon som används i inomhusmiljö
- EnviroClean Sweden AB, som utvecklar och tillverkar gas- och rökanalysatorer samt partikelmätare för fordonsindustrin
- Elpro i Alingsås AB, som levererar kundanpassade apparatskåp och avancerade automations- samt elstyrningslösningar
- EWF Eco AB, en ledande aktör inom smarta lösningar för offentlig miljö. Bolaget erbjuder produkter och system för avfallshantering (Bigbelly) och mobilitet (Eco Charge), samt belysning genom dotterbolaget Leading Light AB
- Skårebo Energi AB, den marknadsledande hybrid-grossisten inom elbilsladdning
Nyheter
Svenska Aerogel stärker kassan, tidigare vd återvänder som investerare

Svenska Aerogel har tagit ett viktigt steg för framtiden genom en riktad emission som säkrar finansiering till minst sommaren 2026. Bland investerarna finns bolagets tidigare vd Anders Lundström, som nu gör comeback som ägare via sitt bolag Cibet AB.
Bolaget utvecklar och producerar det patenterade materialet Quartzene, en variant av aerogel som är känt för sin extremt låga värmeledningsförmåga och breda användningsområden. Med 160 pågående kundprojekt, varav 11 redan i kommersiell fas, ser bolaget en växande efterfrågan inom bland annat isolerande färg, brandskydd, EV-batterisäkerhet och textilier.
Produktionen sker i Gävle, där fabriken har kapacitet att tillverka 225 ton Quartzene per år – tillräckligt för att nå kassaflödespositivitet om affären skalar.
Emissionen genomfördes till kursen 1,80 kronor per aktie och inkluderar även teckningsoptioner (TO7) med inlösen i mars 2026, vilket kan ge bolaget ytterligare finansiell uthållighet fram till 2027.
För Anders Lundström är återinträdet ett tecken på tilltro:
– Jag har följt bolaget från sidan och ser att materialets egenskaper har utvecklats avsevärt. Flera stora kundprojekt är nära att ta steget till återkommande beställningar. Det är egentligen bara en tidsfråga innan det kommersiella genombrottet kommer, säger han.
Med en stärkt kassa och växande kundbas står Svenska Aerogel nu väl rustat för att ta nästa steg på resan mot kommersiellt genombrott.
-
Nyheter2 månader sedan
Cell Impact är en teknikledare i vätgasrevolutionen
-
Nyheter2 månader sedan
Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren
-
Nyheter1 månad sedan
Börsnoterade företag köper enorma mängder bitcoin
-
Nyheter3 veckor sedan
Securitas levererar enligt plan – aktien fortsatt köpvärd anser Di
-
Nyheter3 veckor sedan
Gapwaves växande volymer ger nytt liv åt aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Analytikerna är inte positiva till Terranors IPO
-
Nyheter2 månader sedan
mResell ska ha en omsättning på 600 miljoner kronor
-
Nyheter1 månad sedan
Finepart får beställning på maskin för 4,5 miljoner kronor från lager