Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Volvo tar rekordorder på upp till 1000 elektriska lastbilar

Publicerad

den

Elektrisk lastbil från Volvo

Volvo Lastvagnar har undertecknat en avsiktsförklaring om att sälja 1 000 elektriska lastbilar fram till 2030 till Holcim, en av världens största leverantörer av byggmaterial. Affären är den största kommersiella ordern hittills för Volvos ellastbilar, och de första 130 lastbilarna kommer levereras under 2023 och 2024.

Holcim är en global leverantör av byggmaterial såsom cement och betong med huvudkontor i Schweiz. Nu har företaget och dess underleverantörer tecknat avtal med Volvo Lastvagnar om att planera för införandet av 1 000 eldrivna Volvolastbilar inom Holcims olika verksamheter i Europa fram till år 2030.

De första 130 tunga, eldrivna lastbilarna, av modellen Volvo FH och Volvo FM, kommer att levereras till bland annat Frankrike, Tyskland, Schweiz och Storbritannien under det fjärde kvartalet 2023 och under hela nästa år.

Avtalet är ett resultat av ett bredare samarbete mellan Holcim och Volvokoncernen.

– Långsiktigt samarbete och ett starkt engagemang för att verkligen vilja göra skillnad är avgörande för att uppnå stora CO2-minskningar. Jag är väldigt stolt över det samarbete vi har med Holcim och de resultat vi uppnår tillsammans, säger Martin Lundstedt , VD och koncernchef AB Volvo.

– Övergången till nettonollutsläpp kräver djupgående samarbeten genom hela värdekedjan. Vi är glada över att samarbeta med Volvo för att minska koldioxidutsläppen i vår europeiska verksamhet genom eldrivna fordonsflottor. Därigenom kommer vi närmare vårt mål att 30 % av våra tunga lastbilar ska ha nollutsläpp år 2030, säger Jan Jenisch, ordförande och VD för Holcim.

Genom att ersätta 1 000 befintliga Volvo FH diesellastbilar med eldrivna Volvo FH som använder grön el på en typisk sträcka, kan upp till 50 000 ton CO2 sparas varje år.

Nyheter

Divio Technologies satsning på digitala byråer får fotfäste

Publicerad

den

Divio Technologies berättade för några dagar sedan att man ser ett stark momentum i sin nya agency-drivna tillväxtstrategi där man adderat 2200 USD i MRR sedan början av april, dvs kontrakt med kunder som betalar denna summa varje månad.

Idag kom nästa avtal, ett enterprise-abonnemang från en digital byrå i Schweiz på 3000 USD per månad. Det är det initiala värdet, i takt med att samarbetet utvecklas förväntas kontraktsvärdet att öka.

”Detta avtal speglar den tidiga dragkraft vi ser i vår marknadsstrategi med fokus på byråer. Varje ny byrå breddar vår räckvidd och stödjer skalbar, återkommande tillväxt över tid. Även om bidragen i nuläget är begränsade, är de viktiga för att validera vår affärsmodell och bygga en stabil grund för framtida tillväxt i takt med att vi skalar upp vår kommersiella verksamhet”, säger Jon Levin, VD för Divio Technologies.

Väldigt stor bredd på kunder

Divio har en väldigt stor bredd på kunder. De minsta kunderna betalar från cirka 25 USD per månad, medan företagets största kunder investerar upp till 60 000–70 000 USD per månad för avancerade och affärskritiska lösningar.

Stora enterprise-kunder tar tid att få, därför har Divio kompletterat med sin sin nya byråstrategi. Det finns 150 000 digitala byråer i Europa och Divio arbetar nu med att addera sådana som partners. Förutom att de blir kunder till Divio så är tanken att de rekommenderar Divio till sina kunder.

Fortsätt läsa

Nyheter

Acast först med att kommersialisera Apples nya videomiljö

Publicerad

den

Kvinna åker tåg och tittar på en iPad

Acast presenterade idag de första integrerade videokampanjerna på Apple Podcasts. Acast blir därmed första aktör att kommersialisera Apples nya videomiljö och banar väg för nästa steg i utvecklingen av podcasts som annonskanal för globala varumärken.

De stora företagen State Farm och T-Mobile är först ut

De stora amerikanska företagen State Farm och T-Mobile är först ut och använder nu Acasts annonsteknik och Apples HLS-teknologi för att rulla ut de första integrerade kampanjerna som kombinerar ljud och bild på plattformen. Tack vare Acasts nätverk kan dessa varumärken nå Apples videopublik genom ett format som smidigt förenar ljud och video direkt i poddspelaren.

60 procent är helt nya användare

Hittills har 117 poddar aktiverat Acasts nya videostöd (Apple HLS), vilket resulterat i över 1 000 publicerade videoavsnitt till en global publik i främst USA, Frankrike, Storbritannien, Kanada och Australien. Acast lyfter fram att det mest anmärkningsvärda är att man inte bara flyttar befintliga lyssnare till det nya formatet, hela 60 procent av den dagliga tillväxten består av helt nya användare.

”Acast har i över ett decennium byggt den infrastruktur som driver den globala podcastekonomin. Nu använder vi den expertisen för att sätta en ny standard för hur video och ljud fungerar ihop för världens största varumärken. Det här är mer än bara en ny funktion, det är en kommersiell milstolpe. Tillsammans med innovatörer som State Farm och T-Mobile definierar vi hur videopodcasts köps, säljs och mäts”, säger Greg Glenday, VD på Acast.

Fortsätt läsa

Nyheter

Systemair utvecklas bra trots en motig marknad, köp rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Ventilation med Systemair

Trots en nedgång i byggkonjunkturen har Systemair upprätthållit en organisk tillväxt på 4,3 procent mellan 2023 och 2025. Det konstaterar Dagens industri i sin Veckans aktie-analys. Om bolaget kan trimma sina kostnader finns det bra potential att nå en rörelsemarginal på 12-13 på ett par års sikt, vilket verksamheten i Europa redan har. Di räknar dock i sin analys med att den för året som inleddes den 1 maj 2026 stiger till 10 procent och året där efter 10,3 procent.

Tidningens analytiker Robert Andersson skriver att bolaget har en stark balansräkning och är relativt effektivt med sitt kapital. I sina prognoser utgår Dagens industri från att inga förändringar i omvärldsläget eller byggnationstakt sker, men skulle marknaden bli bättre kan det påverka vinsten ordentligt positivt.

Systemair grundades av Gerald Engström för drygt 50 år sedan och han är fortfarande bolagets största ägare med över 40 procent och dess vice ordförande. Det är stabilitet.

Det hela mynnar ut i en köprekommendation till medelrisk med en riktkurs på 90 kronor, som alltid sätts på ett års sikt i Veckans aktie-analysen.

Systemair-aktien stängde på 71,50 kronor igår fredag.

Fortsätt läsa

IPO

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära