Följ oss

Nyheter

Meltron siktar på en snabb tillväxttakt och står redo att ta stora steg ut i världen med sina avancerade LED-belysningslösningar

Publicerad

den

LED-lampa från Meltron

Meltron är specialiserade på LED-belysningslösningar för tuffa och krävande miljöer. En omsättningsökning på drygt 50 procent, trots ett tufft affärsklimat under Coronapandemin, tyder på att bolaget har goda möjligheter att väsentligt öka tillväxttakten när restriktionerna väl släpper. Ambitionen är att dubblera omsättningen år för år. Under hösten genomför Meltron en emission för att finansiera bolagets framtida tillväxt. Det berättar bolagets vd Ville Sistonen.

Ville Sistonen, vd för Meltron
Ville Sistonen

Berätta om Meltron och er affärsidé.

– Vi designar, tillverkar och säljer avancerad LED-belysning för krävande miljöer, nischmarknader med höga krav på lång livslängd och tåliga ljuskällor. Meltron är resultatet av drygt tjugo års FoU-verksamhet, vilket resulterat i en högkvalitativ och patenterad produktportfölj. Vi levererar våra belysningslösningar utifrån devisen ”More than just light”, vilket innebär att våra lösningar ofta genererar mervärden till kundens verksamhet i form av exempelvis ökad produktivitet, en säkrare arbetsmiljö och ökad energieffektivitet.

Hur har er verksamhet utvecklats det senaste året?

– Vi har ökat vår omsättning med 51 procent, trots en mycket tuff situation på grund av Covid19 pandemin. Det är självklart positivt att vi har lyckats öka vår omsättning även under krävande omständigheter. Samtidigt är vi övertygade om att vi hade kunnat växa snabbare utan de restriktioner som Coronapandemin medfört och de begränsningar och förseningar i leveranskedjorna som inträffat de senaste månaderna. Vår tillväxttakt har minskat till följd av att det inte varit möjligt att genomföra fysiska kundbesök under pandemin. När restriktionerna tas bort är vår ambition att varje år fördubbla vår omsättning.

Ni har bland annat levererat genombrottsorders till ett ledande globalt läkemedelsbolag samt ett stort skogsbolag. Vilken betydelse har dessa händelser för bolagets utveckling?

– Ordern från läkemedelsbolaget var strategiskt viktig utifrån flera perspektiv. Det var den enskilt största ordern under räkenskapsåret och vi ska genomföra en gemensam fallstudie med kunden som kommer att kunna användas i vår framtida marknadsföring. Vi räknar med att studien kommer att vara till stor hjälp i vår fortsatta bearbetning mot läkemedelsindustrin. Ytterligare en avgörande händelse under det senaste året var vår genombrottsorder från den finska Metsä-koncernen. Vi ser goda möjligheter att framöver leverera väg- och gatubelysning till betydligt fler av koncernens anläggningar runtom i världen.

Hur ser er framtida marknadsföringsstrategi ut?

– Vi har hittills fokuserat uteslutande på direktförsäljning, men arbetar nu aktivt med att även etablera långsiktiga partnersamarbeten med aktörer som erbjuder tekniklösningar och styrsystem till kunder i krävande miljöer. Genom att förstärka våra partnersamarbeten ser vi goda möjligheter att tillsammans kunna erbjuda attraktiva helhetslösningar och därigenom öka vår försäljning. Parallellt fortsätter vi att stärka direktförsäljningen och öka kännedomen om Meltron som varumärke.  Vi har dessutom rustat vår organisation internt under pandemin, vilket innebär att vi står väl rustade för en accelererad tillväxttakt under de kommande åren. Jag räknar med att 2022 blir ett år då vi uppnår många viktiga milstolpar i bolagets historia.

Vad är bakgrunden till att ni genomför en emission under hösten?

– Nu när Coronapandemin förhoppningsvis befinner sig i sitt slutskede gör vi oss redo att säkerställa vår leveransförmåga utifrån en kraftigt ökad efterfrågan.  Den globala återhämtningen efter pandemin har på senare tid inneburit förlängda leveranstider för många av de komponenter som är nödvändiga i tillverkningen av våra produkter. Vi har gjort en del strategiska inköp hittills i år och behöver resurser för att även fortsättningsvis kunna säkerställa lagerhållningen av komponenter och därmed även vår framtida leveransförmåga. Ytterligare ett skäl till att vi genomför emissionen är att vi ser ett ökat behov av att investera mer i vår internationella sälj- och marknadsorganisation för att kunna möta upp den ökade efterfrågan i kölvattnet av Coronapandemin.

Vilka faktorer gör Meltron till ett intressant bolag för presumtiva aktieägare?

– LED-belysning är en av världens snabbast växande stora industrier och hela marknaden omsatte 2020 cirka 100 miljarder USD. Den underliggande tillväxten drivs av den globala hållbarhetstrenden, vilket innebär en ökad efterfrågan på energieffektiv LED-belysning som även kan bidra till en förbättrad arbetsmiljö och ökad produktivitet. I det segmentet är vi väl positionerade med vår teknologi. Vi har kommit en bit i vår kommersialiseringsprocess, som dessvärre saktats ner på grund av Covid19-pandemin. Så snart restriktionerna lättar ser vi dock mycket goda möjligheter till en snabbt ökande tillväxttakt.

Nyheter

Svenska Aerogel stärker kassan, tidigare vd återvänder som investerare

Publicerad

den

Quartzene från Svenska Aerogel

Svenska Aerogel har tagit ett viktigt steg för framtiden genom en riktad emission som säkrar finansiering till minst sommaren 2026. Bland investerarna finns bolagets tidigare vd Anders Lundström, som nu gör comeback som ägare via sitt bolag Cibet AB.

Bolaget utvecklar och producerar det patenterade materialet Quartzene, en variant av aerogel som är känt för sin extremt låga värmeledningsförmåga och breda användningsområden. Med 160 pågående kundprojekt, varav 11 redan i kommersiell fas, ser bolaget en växande efterfrågan inom bland annat isolerande färg, brandskydd, EV-batterisäkerhet och textilier.

Produktionen sker i Gävle, där fabriken har kapacitet att tillverka 225 ton Quartzene per år – tillräckligt för att nå kassaflödespositivitet om affären skalar.

Emissionen genomfördes till kursen 1,80 kronor per aktie och inkluderar även teckningsoptioner (TO7) med inlösen i mars 2026, vilket kan ge bolaget ytterligare finansiell uthållighet fram till 2027.

För Anders Lundström är återinträdet ett tecken på tilltro:

– Jag har följt bolaget från sidan och ser att materialets egenskaper har utvecklats avsevärt. Flera stora kundprojekt är nära att ta steget till återkommande beställningar. Det är egentligen bara en tidsfråga innan det kommersiella genombrottet kommer, säger han.

Med en stärkt kassa och växande kundbas står Svenska Aerogel nu väl rustat för att ta nästa steg på resan mot kommersiellt genombrott.

Fortsätt läsa

Nyheter

TF Bank är veckans aktie i Dagens industri, får köprekommendation

Publicerad

den

TF Bank har hittat en strategi där marknader skalas upp utan att risken ökar skriver Dagens industris analytiker Agnetha Jönsson som ger en köprekommendation till den snabbväxande banken. Ser en uppsida på 20 procent det kommande året för aktien.

TF Bank-aktien har haft en väldigt trevlig utveckling på börsen sedan sin IPO. Banken har expanderat geografiskt och finns idag förutom i Sverige även i övriga Norden, Baltikum, Irland, Italien, Nederländerna, Polen, Tyskland, Spanien och Österrike. Speciellt Tyskland sticker ut där banken har haft en fantastiskt utveckling.

”De senaste åren har Kreditkort, och då särskilt tyska dito, varit tillväxtmotorn. TF gav sig in på den tyska kreditkortmarknaden 2017 och för fem år sedan stod kreditkort för 12 procent av intäkter och utlåning – nu står de för drygt hälften av bankens intäkter och 46 procent av utlåningen.”

Och nu adderar man ytterligare tjänster i landet.

Nya myndighetskrav har gjort att företag som TF Bank behöver en större del eget kapital. Den nivån har banken bunkrat upp och har möjlighet att dela ut pengar, men bolagets fokus är tillväxt och inte att vara en utdelningsaktie.

TF Bank-aktien stängde på 150,40 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nästan allting som Xoma inlett och gett prognos om är nu nedlagt

Publicerad

den

Fram till en kort tid innan Xoma noterades var företagets planerade verksamhet att odla räkor i container. Inför noteringen bytte företaget verksamhet, i stället för att odla räkor så skulle man nu odla ätbara makroalger i container.

Under torsdagskvällen kom en stor bomb till nyhet från företaget. All verksamhet i relation till makroalgsodligen läggs ner, bolaget ska i stället fokusera på mikroalgsodling för vattenrening.

Xoma meddelade då även att ett projekt för en sådan vattenreningslösning är uppdelat i sex steg och att det beräknas ta 2-3 år att gå i mål med ett sådan projekt räknat från att en kundanalys inletts. Man meddelade vidare att tekniken fortfarande befinner sig i ett utvecklingsstadium, och rimligtvis är det få företag som vill inleda ett projekt innan det ens finns ett färdigutvecklat system.

Under lördagskvällen kom sedan ett hårt förtydligande från bolaget. Alla projekt som skulle levereras, inledas under de närmaste månaderna är nedlagda. Företaget drar även tillbaka alla prognoser man givit.

Nedan är ett utdrag från lördagens pressmeddelande:

Tidigare kommunicerade projekt, avtal och guidningar som nu avslutats:

  • Den 2 september 2024 informerade Xoma om ett samarbete med Dutch Seaweed Group för leverans av en anläggning för algodling med planerad leverans 2025. Detta samarbete har nu avslutats.
  • Den 4 september 2024 informerade Xoma om ett samarbete med Labs Nutrition Sweden AB för att integrera algproteiner i nya produkter med siktet på marknadslansering 2025. Samarbetet har avslutats.
  • Den 27 december 2024 informerade Xoma i ett VD-brev om ”ett ökande intresse från kunder som vill bli ”algodlare”. Det angavs även att ”Vårt mål är att teckna avtal med minst två kunder under 2025, vilket blir ett viktigt steg i vår tillväxtresa.” Bolaget ser inte längre detta som ett prioriterat område och därmed är målsättningen inte längre aktuell.
  • Den 21 mars, 2025; Xoma AB och Arctic Roe of Scandinavia AB tecknar Letter of Intent (LOI) för utveckling av vegetarisk kaviar. Detta projekt är nu avslutat.
  • I ett flertal tidigare intervjuer och kommunikationer har Bolaget delgivit olika målsättningar, ambitioner och tidsaspekter, som kan tolkas som guidningar, för leveranser och genomförande av anläggningar för algodling, pilotanläggningar i drift, genomförda förstudier, antal vattenprover. Samtliga guidningar är ej längre gällande, då Bolaget framgent kommer meddela, genom pressmeddelande, när en händelse, leverans eller avtal sker.

Status gällande Patentansökan och Ansökan till Jordbruksverket om innovationsstöd

  • Den 29 augusti 2024 informerade Xoma om att bolaget skickat in patentansökan för ”Odlingssystem för odling och skörd av alger implementerat i en container”. Ansökan kräver ytterligare kompletteringar för att behandlas. Då liknande lösningar redan är patenterade anser Xoma att en patentansökan i nuläget inte är prioriterad.
  • Den 27 december 2024 informerade Xoma att en ansökan skickats till Jordbruksverket om medfinansiering avseende en första pilotanläggning avseende FLOW. Ansökan avsåg ett stöd på 7,1 miljoner kr med möjlighet att erhålla 75% medfinansiering. Den 11 mars 2025 meddelade bolaget att ansökan behövde kompletteras och den 3 april 2025 informerade Xoma att ansökan inte beviljats och att bolaget därför beslutat att snabbt ändra strategi och istället söka startstöd för investeringar inom hållbart vattenbruk. Någon sådan ansökan har ännu inte skickats in och kommer inte att prioriteras i nuläget.
Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära