Följ oss

Nyheter

LC-Tecs lösningar på väg att bli den nya standarden för variabel ND

Publicerad

den

LC-Tec

LC-Tec har gjort betydande framsteg med sitt elektroniskt variabla ND-filter PolarView-eND i strävan att omdefiniera filtersystem för fotograferings- och filmapplikationer. Företagets lösningar är på väg att bli den nya standarden för variabel ND och LC-Tec fortsätter att växa med sina senaste framgångar. För att ytterligare stärka framtida utvecklings- och marknadsföringsaktiviteter så ansluter Ryan Avery till LC-Tec som konsult och försäljningsagent för utvalda applikationer.

Ryan Avery har 25 års erfarenhet av försäljning och tillverkning av optiska produkter för fotografering och film. Hans tidigare anställningar inkluderar de branschledande optiktillverkarna Schneider Optics och Formatt Hitech.

Avery har också varit involverad i utformning av designspecifikationer, marknadsundersökningar och försäljning av flera optiska filter och linser för film- och industrimarknaderna, inklusive Hollywood Black Magic, Platinum IRND, Firecrest IRND, Schneider Xenon FF Prime och Cine Xenar Prime, Veydra Mini Prime, samt Tokina Cinema Vista Prime. Han grundade även Revar Cine år 2014, ett framgångsrikt företag specialiserat på optiska filter till kameror som används inom filmindustrin.

Averys djupa tekniska och marknadsmässiga kunnande kommer att ge LC-Tec ett betydande tillskott för identifiering av potentiella partners och produktval på marknaden för professionell bildinfångning.

”LC-Tec är unikt positionerat för att tillhandahålla nästa nivå av banbrytande optiska filterlösningar med en stark bas i patenterad teknik och egen tillverkningskapacitet. Jag är glad över att spela en roll i utvecklingen av denna banbrytande teknik och få introducera den till tillverkare av professionella kameratillbehör. PolarView®-eND möjliggör elektronisk styrning av optisk densitet och ersätter glasbaserade filter. Det är en disruptiv teknik som har goda möjligheter att ersätta traditionella lösningar på en mycket stor global marknad. Applikationerna för denna produkt i professionell bildinfångning är betydande i omfattning och storlek. Jag är glad över att hjälpa till på resan med LC-Tec-teamet för att tillhandahålla bestående värde och lösningar utöver nuvarande marknadserbjudanden.”, säger Ryan Avery.

”Vi är mycket glada över att kunna tillkännage samarbetet med Avery. Hans långa erfarenhet från professionell bildinfångning, avseende såväl produktutveckling som marknadsföring, kommer att tillföra stort värde till LC-Tec. Vi förväntar oss att detta kommer att accelerera vår tillväxt inom affärsområdet kamera”, säger Olle Westblom, VD på LC-Tec Displays.

Nyheter

Nordea har en mindre positiv syn på Coor

Publicerad

den

Nordea har idag publicerat en analys på facility management-företaget Coor och ger rekommendationen behåll. Bankens analytiker ger ingen riktkurs men sätter ett motiverat värde på 35 kronor per aktie. Det får aktien att falla och efter en knapp timmes handel så är aktien ner 5,2 procent till 37,92 kronor.

Det är en betydligt annorlunda slutsats än Placera kom fram till för tre månader sedan, vilka ansåg att Coor-aktien hörde hemma i portföljen då den handlades kring 47 kronor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Hög tillväxt och lönsamhet gör Revolution Race köpvärd

Publicerad

den

Revolution Race-kläder

Dagens industri har gjort en analys av Revolution Race som mynnar ut i en köprekommendation för aktien.

”Hög tillväxt och en lönsamhet som många i branschen bara kan drömma om. Vi ser ett fint ingångsläge i en av rapportflodens stora kursvinnare. Nettokassan ger slagläge i tuffare tider, och det är dessutom upplagt för höjd utdelning. Köp.”

Tidningens analytiker ser en uppsida på omkring 15 procent på ett års sikt och om den starka inledningen på året håller i sig så spår man att bolaget kommer att höja utdelningen för innevarande räkenskapsår.

Analytikern Julia Forsberg kommenterar bolaget och sin analys på Revolution Race
Fortsätt läsa

Nyheter

Så ska du göra med 11 olika aktier enligt Börsveckan

Publicerad

den

Börsveckan har denna gång analyserat elva företag och fem aktier får köprekommendationer. Seafire gör man dock bäst i att sälja.

Köp

  • Thunderful Group
  • VBG Group
  • Itab
  • Yubico
  • Raketech

Avvakta

  • BEWI
  • Bonesupport
  • Bio-Works
  • Catena Media
  • Better Collective

Sälj

  • Seafire
Fortsätt läsa

Gaming

Håll dig uppdaterad

Nyhetsbrev med analyser och nyheter om börsen.

Populära