Följ oss
STHLM Treasury

Nyheter

Gold Town Games meddelar positiva signaler från lanseringen av Baseball Franchise Manager

Publicerad

den

Baseball Franchise Manager

Baseball Franchise Manager (BFM) visar flertalet positiva nyckeltal efter en första period på marknaden meddelade Gold Town Games idag.

Låg installationskostnad

Spelet har under de initiala testerna bibehållit en låg installationskostnad jämfört med andra spel inom segmentet. Väl fungerande annonser, med en hög grad av konvertering från Metas annonsnätverk och i App Store, ligger till grund för resultaten, vilket är en tydlig indikation på att spelet upplevs intressant att ladda ner och spela 

– Vi kan se att spelets lättsamma grafiska stil går hem hos spelarna och vi ser intresse för ett baseball manager-spel på marknaden, säger Pär Hultgren, VD på Gold Town Games.

Förkortad återbetalningstid

Som effekt av den låga installationskostnaden förkortas annonseringens återbetalningstid avsevärt i jämförelse med andra titlar, vilket bådar gott för en framtida uppskalning av annonseringen. Spelet tjänar än så länge igen ungefär 35 procent av annonseringskostnaderna inom en vecka, vilket är bra i segmentet. Nästa steg i produktutvecklingen är att optimera retention, det vill säga kundbehållningen i spelet och stärka affären.

Februari 2024 startar nästa basebollsäsong, tills dess ska vi optimera spelets intjäning och stegvis öka användarbasen för att vid starten av säsongen skala upp marknadsföringen, säger Thomas Jonasson, Head Of Publishing på Gold Town Games.

Framtaget för att vara mer lättillgängligt

BFM har producerats med speldesign och grafik som ska tilltala en bredare målgrupp än koncernens tidigare titlar. Spelet baseras på samma system som tidigare titlar, vilket förhoppningsvis gör att vissa användare engagerar sig under lång tid. De förhållandevis låga installationskostnaderna och spelets förbättrade tidiga retention hos användarna, drygt 30 procent dag ett, bekräftar än så länge hypotesen.

– Vi ser med spänning fram emot hur vi potentiellt ska kunna applicera dessa designprinciper i existerande och framtida spel. De positiva signalerna från den första perioden i framförallt USA ger oss en indikation från marknaden att det finns ett intresse för spelet, avslutar Pär Hultgren.

Nyheter

RaySearch är i sitt livs form, attraktivt köpläge

Publicerad

den

Raystation-skärm

PAM Capital lyfter fram RaySearch som ett attraktivt small cap-bolag med starka tillväxtmöjligheter och låg värdering. Bolaget utvecklar avancerad mjukvara för cancerbehandling, särskilt inom dosplanering, och anses vara tekniskt ledande med högre beräkningshastighet än konkurrenterna.

Marknaden väntas växa 5–9 procent per år, samtidigt som RaySearch bedöms kunna ta ytterligare marknadsandelar tack vare sin konkurrenskraftiga produktportfölj. PAM Capital räknar med 10–15 procents årlig organisk tillväxt de kommande tre åren och cirka 25 procents årlig vinsttillväxt, drivet av både försäljningsökning och förbättrade rörelsemarginaler.

Affärsmodellen beskrivs som kapitalsnål med hög avkastning, och bolaget gynnas av höga inträdesbarriärer och omställningskostnader. Bolaget är i sitt livs form. Trots detta handlas aktien till den lägsta värderingen sedan 2018, vilket enligt PAM Capital skapar ett attraktivt köpläge.

”Under nuvarande ”AI-frossa” har RaySearch drabbats. Orättvist, i vårt tycke. Bolaget använder AI på ett mycket konstruktivt sätt i dag och har gjort så under lång tid. RaySearchs programvara är hårt reglerad, djupt inbäddad i livsavgörande arbetsflöden och kännetecknas av höga omställningskostnader.”

Fortsätt läsa

Nyheter

Saab inleder samarbete med stort försvarsbolag i Ukraina

Publicerad

den

Saab och USC UDI skriver avtal

Saab och det ukrainska försvarbolaget JSC UDI har idag på den internationella försvarskonferensen i München tecknat avtal om avsikten att inleda ett samarbete kopplat till flyg och luftburen övervakning. Båda bolagen kommer att bidra med sitt respektive kunnande och syftet med avtalet är att stärka Ukrainas försvarsförmåga. 

JSC UDI är en erfaren och strategiskt positionerad leverantör av försvarsmateriel och hårdvara för militär tillämpning. Inom bolaget samlas ett antal aktörer, såväl statliga som industriföretag, och det är en viktig del i landets försvars- och säkerhetssektor. Saab kommer att bidra med sin erfarenhet från försvarsindustrin och ledande kompetens inom flygområdet samt inom teknik för luftburna övervakningssystem. 

– Vi ser fram emot samarbetet med JSC UDI och att gemensamt utforska möjligheter kopplade till Ukraina. Saab står fast vid att stödja Ukrainas försvarsförmåga och försvarssektor, säger Anders Carp, vice vd för Saab.

Fortsätt läsa

Nyheter

Göran Ofsén om varför han gjorde en stor investering i Abera Bioscience

Publicerad

den

Den 30 januari investerade Göran Ofsén 10 miljoner kronor i Abera Bioscience via en riktad emission. Han är en erfaren småbolagsinvesterare som varit aktiv i över 40 år. Investeringen gjorde honom till ny största ägare och marknaden reagerade positivt.

Idag publicerade bolaget ett brev från sin nya huvudägare i ett pressmeddelande där han redogör varför han gjorde investeringen, som är stor även för att vara honom.

Hela brevet:

Från Göran Ofsén – Min investering i Abera Bioscience

Bakgrund till min investering i Abera

Jag var ensam tecknare i Aberas nyligen genomförda riktade emission. Då jag nu blivit störste aktieägare i bolaget och är okänd för många, tror jag det kan finnas intresse bland övriga ägare att få veta mer om hur jag tänker. Detta dokument har tillkommit helt på mitt initiativ, och observera att det inte innebär någon rekommendation att vare sig köpa eller sälja aktier i Abera.

Beloppet 10 mSEK var klart större än jag någonsin tidigare gått in med i en emission, och tog största delen av mina likvida medel i anspråk. Därför måste förstås allt stämma.

Det mest väsentliga var, givet att Abera lyckas med sin verksamhet, att min satsning kommer många andra individer tillgodo. Om Aberas nasala vaccinprojekt når i mål, kan i slutändan miljontals liv räddas.

Det var också viktigt att jag uppfattade satsningen som positiv för egen del, rent ekonomiskt. Det vill säga att jag förhoppningsvis gör en bra affär genom att teckna aktierna.

Slutligen ville jag också att övriga aktieägare skulle uppfatta emissionen som positiv för bolaget och dem själva.

Abera har mottagit emissionslikviden från mig och deras kostnader för emissionen är högst marginella.

Min syn på Abera

Jag vill först framföra att jag inte har några expertkunskaper inom Aberas område. Det är ändå min uppfattning, givet att Aberas teknologi fungerar i människa och att det inte dyker upp några andra hinder (vilket vi ännu inte vet), att Aberas teknik har potential att mer eller mindre revolutionera vaccinindustrin. Med vacciner som kan ges nasalt förenklas vaccinationerna, och genom att ge skydd inte bara i blodet utan även i slemhinnorna minskas risken att alls bli sjuk och smittbärande. Viktiga fördelar är också att det går betydligt snabbare att ta fram nya vacciner samt att de i många fall blir billigare att tillverka.

Jag vill dock framhålla, att även om Aberas djurtester gett imponerande resultat, så finns inga garantier ännu för att tekniken även fungerar i människa. Men första kliniska studien är planerad att starta under året, så förhoppningsvis vet vi mer ganska snart.

Även om Aberas kassa redan före emissionen rapporterats räcka för att genomföra den aviserade fas I-studien, är begränsad likviditet en faktor som gör att de allra flesta förhoppningsbolag inom Life Science tvingas till prioriteringar. Det medför naturligtvis att utvecklingen inte går så snabbt som den annars kunnat göra, men har samtidigt haft fördelen att Abera varit sparsamma med bolagets (aktieägarnas) pengar.

I sammanhanget tycker jag det är viktigt att påminna om att det har investerats över 240 mSEK i Aberas teknologi, merparten av kapitalet, ca 150 mSEK, har varit genom mjuk (ej utspädande) finansiering. Totalbeloppet motsvarar ungefär 200 % av bolagets nuvarande börsvärde.

Jag har varit aktieägare länge, har inte sålt några Aberaaktier i år och har inte heller några planer på att sälja vare sig nu eller vid någon specifik framtida händelse eller tidpunkt. Av mitt ägande i Abera ligger en mindre del sedan tidigare i kapitalförsäkring. Resten av innehavet, inkl den ännu ej registrerade riktade emissionen, står i mitt eget namn.

Jag tycker Abera gjort ett bra jobb och är helt nöjd med såväl ledning som styrelse. Jag har inga planer på att försöka påverka styrelsesammansättningen eller verksamheten. Det är klart att jag hör av mig till dem om det är något jag undrar över eller vill påpeka, och om bolaget (likt flera andra gjort tidigare) vill diskutera något är de givetvis välkomna att höra av sig till mig.

Vänliga hälsningar,
Göran Ofsén

Fortsätt läsa

Högteknologi

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära