Följ oss

Nyheter

En andra budgivare gör entré och vill köpa Sensidose

Publicerad

den

Sensidose har utvecklat ett system för individualiserad dosering av tabletter, en medicinsk behandling med hjälp av en för patienten förprogrammerad doseringsapparat.

För ett knappt år sedan noterades Sensidose på Spotlight till 5,35 kronor per aktie. För en månad sedan lade Navamedic, som är noterat på Oslobörsen, ett bud på 6,27 kronor per aktie som Sensidose styrelse rekommenderade. Men nu har en budstrid inletts, EQL Pharma, som är noterat på Spotlight, har nu lagt ett högre bud på Sensidose, 7,60 kronor per aktie. EQL Pharma har dessutom igår och i förrgår köpt 7,6 procent av aktierna i Sensidose.

Aktieägarna i Sensidose får verkligen vara glada.

Graf över Sensidose aktiekurs
Sensidose aktiekurs sedan noteringen

Affärsvärlden tar bort sin köprekommendation på EQL Pharma

För en månad sedan gav Affärsvärlden en köprekommendation till EQL Pharma-aktien, men tidningen är inte övertygad om att förvärvet av Sensidose är bra för EQL Pharma och sänker därför rekommendationen till neutral.

”På sikt kan förvärvet visa sig vara helt rätt, men bevisbördan ligger nu på EQL. Givet att budet går igenom förstås. Affärsvärlden ser det inte som konstigt att EQL belånar sig en del. Men det är så klart skillnad på att köpa redan lönsamma tillgångar mot att som nu köpa en förlustverksamhet. Affärsvärlden väljer härmed att ändra rådet för EQL Pharma till neutral”

Uppdatering: Navamedic höjer sitt bud

Den 22 april meddelade Navamedic att de har ingått avtal om förvärv av 56,7 procent av aktierna i Sensidose och att man höjer budet till 8 kronor. Aktieägare som tackat ja till 6,27 kronor behöver inte göra något utan följer med till det nya priset. Navamedic förlänger accepttiden för erbjudandet till 8 maj.

Frågan är vad som händer nu, kommer EQL Pharma att höja sitt bud eller accepterar man Navamedics bud och gör en snabb vinst på aktierna man precis har köpt via marknaden? Om EQL accepterar, då borde rimligen Affärsvärlden åter ändra sin rekommendation gällande EQL till köp.

Uppdatering: EQL Pharma höjer sitt bud

Morgonen den 24 april kontrade EQL Pharma genom att höja sitt bud till 8,40 kronor per aktie.

Uppdatering: Navamedic bjuder 0,38 kronor per teckningsoption TO1

På kvällen den 25 april erbjöd Navamedic 0,38 kronor per teckningsoption TO 1. Tidigare har budgivarna bara sagt att innehavarna kommer att behandlas skäligt. Navamedic har köpt 205 580 teckningsoptioner av serie TO 1, vilket är 9,1 % av dessa teckningsoptioner. Lösenkursen på teckningsoptionerna av serie TO 1 är 9 kronor. Navamedic förlänger acceptperioden till den 15 maj 2023.

Uppdatering: EQL Pharma lägger ett högre bud på teckningsoptionerna, Navamedic kontrade

I början av handelsdagen den 26 april så lade EQL Pharma ett bud på teckningsoptionerna av serie TO 1 på 0,50 kronor.

Några timmar efter EQL Pharma lade sitt bud på teckningsoptionerna så höjde Navamedic sitt bud till 0,60 kr.

Uppdatering: Navamedic höjer till 8,50 kronor

Navamedic höjde den 10 maj sitt bud till 8,50 kronor per aktie. Navamedic äger 57,94 procent av aktierna i Sensidose och 426 577 teckningsoptioner och betonar att man därför kommer att ha ett ägande på över 50 procent även om alla teckningsoptioner används.

Uppdatering: EQL Pharma ger sig, säljer allt

Den 17 maj meddelade EQL Pharma att de ger upp striden om Sensidose och säljer de aktier och teckningsoptioner man har förvärvat, motsvarande 13,20 procent. Man säljer till högre pris än man köpte.

Nyheter

Inget positivt är inprisat i Sinch, köp säger Affärsvärlden

Publicerad

den

Affärsvärlden ger en köprekommendation till Sinch-aktien och ser en uppsida på 47 procent på ett par års sikt. Bolaget försöker få fart på tillväxten igen men aktiemarknaden är skeptisk och handlar aktien till en låg värdering.

”Vi konstaterar att värderingen nu är så pass låg att nästan inget positivt är inprisat. Åtminstone så länge marginalen håller i sig. Kassaflödena är trots allt stabila i verksamheten. Bolaget borde kunna ge tillbaka minst 8 procent till aktieägarna per år på dessa nivåer i form av exempelvis återköp. Bara det är en okej avkastning. Allt över kan ses som en bonus. Det blir ett köpråd”

Sinch har en väldigt trist historik. Men i juli förra året gav självaste mäster-baissaren Richard Bråse en köprekommendation i Dagens industri. Han tog upp att frågetecken i verksamheten rätats ut och att det starka kassaflödet minskar skuldsättningen i högt tempo.

Fortsätt läsa

Nyheter

Talenom, en digital pionjär med internationell tillväxt i sikte

Publicerad

den

Med rötterna som en traditionell redovisningsbyrå har Talenom genomgått en remarkabel transformation – från bokföringsfirma till teknologidrivet tillväxtbolag. Under ledning av VD Otto-Pekka Huhtala har bolaget inte bara lyckats växa på hemmamarknaden i Finland utan även etablerat sig i Sverige, Spanien och Italien. Med ett tydligt fokus på digitalisering, skalbar mjukvara och internationell expansion är Talenom idag en aktör att hålla ögonen på.

Redovisning + mjukvara = framtidens affärsmodell

Talenoms affärsmodell bygger på två huvudsakliga ben: redovisningstjänster och egenutvecklade mjukvarulösningar. Bolaget har valt att rikta in sig på små och medelstora företag – från egenföretagare till bolag med upp till 20 miljoner euro i omsättning – där behovet av kostnadseffektiv och skalbar redovisning är stort. I Finland har man särskilt stark position bland företag i spannet €0,5–10 miljoner i omsättning.

Det som särskiljer Talenom från traditionella redovisningsbyråer är deras digitala plattform, som består av två gränssnitt: ett förenklat för entreprenörer, där användaren kan onboarda sig själv utan utbildning, och ett avancerat för professionella redovisningsexperter, fyllt med automatisering och regelbaserade flöden. Plattformen är dessutom integrerad med över 1 000 externa system och används inte bara internt – utan även av över 40 externa redovisningsbyråer i Finland.

OneTalenom – nyckeln till skalbarhet

Med närvaro i flera europeiska länder har Talenom tagit fram en egen modell för att säkerställa att tillväxt sker med bibehållen kvalitet och kultur. OneTalenom är ett internt ramverk som omfattar ledarskapsträning, bästa praxis, teamrevisioner och operativa nyckeltal. Resultaten talar sitt tydliga språk: team med högt OneTalenom-index presterar bättre, har högre medarbetarnöjdhet och lägre kundbortfall. Det är denna modell som möjliggör skalbarhet vid förvärv och internationell expansion.

Spanien – nästa tillväxtmotor

I Sverige har Talenom fokuserat på att konsolidera tidigare förvärv och rullar nu ut sin mjukvaruplattform över hela landet, vilket börjar ge resultat i form av nettoökning av kunder. Men det är i Spanien som den verkliga expansionsresan pågår just nu.

Här driver kommande lagkrav på e-fakturering digitaliseringen framåt, och Talenom har redan en lokal mjukvaruplattform på plats för fakturering, löner och rapportering. Strategin i Spanien är förvärvsdriven – med planer på 2–3 förvärv under innevarande år och upp till 6 nästa år. Målet är att bygga volym, och därefter implementera Talenoms fulla redovisningssystem.

Tre anledningar att investera i Talenom

1. Strategisk fokusering: Bolaget har renodlat sin verksamhet och avvecklat sidoverksamheter som bank- och inkassotjänster. Nu är det fullt fokus på kärnan: redovisning och mjukvara.

2. Skalbar mjukvaruplattform: Talenom är inte längre bara en redovisningsbyrå – man är också en mjukvaruleverantör. Med över 20 % årlig tillväxt i mjukvarudelen och försäljning även till externa byråer är detta en stark framtida tillväxtmotor.

3. Internationell potential: Trots investeringar på över 100 miljoner euro i internationell expansion, värderas Talenom i dagsläget främst utifrån sin finska verksamhet. När synergier realiseras i Spanien och Sverige finns betydande uppsida med begränsad ytterligare risk.

Framtiden: Margintillväxt och mjukvaruexpansion

Om ett år räknar Otto-Pekka Huhtala med att se tydliga resultat från de strategiska initiativ som nu genomförs. I Sverige väntas marginalförbättringar när verksamheten stabiliseras, medan Spanien kommer att växa genom nya förvärv och ökad plattformsanvändning. Fokus ligger också på att sälja mjukvaran till fler externa redovisningsbyråer – en strategi som kan ge stor effekt på både intäkter och lönsamhet.

Talenom är ett skolexempel på hur traditionella branscher kan transformeras genom teknik. Med en tydlig strategi, beprövad plattform och växande internationell närvaro har bolaget alla ingredienser för att skapa långsiktigt värde – både för sina kunder och sina aktieägare.

Talenom har sina aktier (TNOM) noterade på Helsingforsbörsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

XMReality lanserar AI-funktionalitet

Publicerad

den

Remote guidance med XMReality

XMReality lanserade igår AI Transcribe, en ny produktfunktion som använder AI för att automatiskt transkribera och analysera XMReality-samtal. AI Transcribe är en betald funktion som finns tillgänglig för Professional och Enterprise-kunder.

AI Transcribe genererar automatiskt transkript av samtal, med stöd för 38 språk. Lanseringen stärker XMRealitys erbjudande genom att höja kundernas effektivitet och öka kvaliteten i dokumentation av remote support-samtal.

Utöver automatiska transkript genererar AI Transcribe även automatiska sammanfattningar och identifierar samtalsämnen, vilket ger supportteam en snabb överblick och insikter över återkommande problem. Det finns även möjlighet att anpassa transkribering och ämnesanalys efter kundernas specifika terminologi.

AI Transcribe är utvecklad för Enterprise-användning med höga krav på dataintegritet då kunddata aldrig används för AI-träning. 

AI Transcribe är en betalfunktion med användningsbaserad prissättning via virtuella krediter. Detta är XMRealitys första steg bortom traditionella licensmodeller baserade på antalet användare, vilket möjliggör ökad försäljning till både nya och befintliga kunder.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära