Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

DUG Foodtech och Davide Cobelli samarbetar för att förändra den italienska kaffemarknaden

Publicerad

den

Kaffe

DUG Foodtech meddelade idag att de har inlett ett strategiskt partnerskap med Davide Cobelli, en av Italiens mest respekterade profiler inom kaffevärlden.

Från och med idag kliver Davide Cobelli in som varumärkesambassadör för DUG Foodtech och deras växtbaserade dryck i Italien och kommer att bidra med sin expertis och passion till baristor, rosterier och kaffeentusiaster i hela landet. Bolaget lyfter fram att

  • Baristor: Får tillgång till premiumprodukter och förstklassig utbildning, med stöd av Davide Cobellis kunskap.
  • Rosterier: Kan bredda sina produktportföljer med en innovativ produkt och stärka sin position på marknaden.
  • Entusiaster: Kan njuta av en högkvalitativ växtbaserad kaffedryck, där avancerad teknik möter passionen från en barista.

DUG Foodtech är det enda företaget som använder potatis i sina produkter. Potatis ger låga koldioxidutsläpp och kräver minimalt med vatten, vilket gör DUG till ett verkligt hållbart val.

DUG Barista är len, krämig och det perfekta valet för den som vill förhöja sina varma eller kalla drycker eller få en något fylligare textur. Värm och skumma för baristakvalitet eller häll direkt i kaffe eller te – DUG Barista är utsökt i alla former och separerar sig aldrig i varma drycker. Som en potatisbaserad produkt är DUG Barista rik på vitaminer, mineraler, fiber och protein, vilket gör den till ett utmärkt alternativ till mjölk.

FPB Group i Torre d’Isola (PV) sköter distributionen av DUG-produkterna i Italien och är den primära kontakten för intressenter som vill veta mer eller påbörja ett partnerskap.

”Vi är mycket glada över att få välkomna Davide Cobelli,” säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech AB. ”Hans erfarenhet och talang för att sprida sin passion för kaffe är ovärderliga för vårt företag och för alla våra italienska kunder.”

”Det är en ära att samarbeta med DUG Foodtech,” säger Davide Cobelli. ”Jag tror starkt på potentialen i dessa unika produkter, som inte bara är ett bra alternativ för dem med allergier eller intoleranser utan också ett hållbart val för vår planet. Jag ser fram emot att dela min expertis med italienska baristor för att hjälpa dem att leverera en exklusiv och minnesvärd kaffeupplevelse.”

Nyheter

Odinwells sensorer upptäcker bakterietillväxt i sår

Publicerad

den

Förband med sensor från Odinwell

Odinwell meddelade idag att preliminära tester av bolagets sensorer för bakteriemonitorering har visat lovande resultat. I testerna har spår av den biomarkör man letar efter kunnat detekteras direkt från den sida av förbandet som legat an mot det infekterade såret, vilket är ett viktigt steg i utvecklingen av bolagets teknologi för tidig upptäckt av bakterietillväxt i sårmiljö.

”Det är jätteroligt att vi nu lyckas mäta bakterier i förband som använts kliniskt. Det visar att vår teknologi har potential att göra verklig skillnad inom avancerad sårvård”, säger Marcus Andersson, VD för Odinwell.

Bolaget fortsätter nu med ytterligare tester på fler prover för att förfina testmetoden och algoritmen. Målet är att komplettera de tidiga resultaten med mer robust data och därmed ta ytterligare steg mot att bygga vetenskaplig evidens kring produkten.

”Vi är i ett spännande skede där varje testresultat för oss närmare en lösning som kan förbättra livskvaliteten för patienter världen över och vi tar nu med oss dessa resultat när vi pratar med potentiella partners”, tillägger Marcus Andersson.

Fortsätt läsa

Nyheter

mResell ska ha en omsättning på 600 miljoner kronor

Publicerad

den

mResell-produkter

Idag kommunicerade mResell sina finansiella mål, både på lång och kort sikt.

På lång sikt, definierat som en period om tre till fem år, är bolagets målsättning att uppnå en omsättning om 600 miljoner kronor och en EBIT-marginal överstigande 10 procent.

mResell har utvecklat en industriledande, avancerad plattform som analyserar priser, efterfrågan och logistikflöden på de större marknadsplatserna i Europa för de produkter som bolaget säljer; refurbished Apple products (rekonditionerade Apple-produkter). Plattformen avgör i realtid på vilken marknad och via vilken kanal varje produkt bör säljas för att uppnå högsta möjliga marginal. Detta möjliggör både en optimerad lönsamhet och en snabb lageromsättning om 20-30 dagar, vilket gör att bolaget kan använda sitt kapital effektivt och skapa utrymme för ytterligare accelererad tillväxt.

– Vår egenutvecklade industriledande teknikplattform är kärnan i hur vi optimerar både marginaler och lageromsättning. Genom att hela tiden sälja på rätt marknad kan vi omsätta lagret snabbt och samtidigt uppnå bästa möjliga prispunkt. Det är en central del i hur vi ska ta bolaget mot våra finansiella mål. säger Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell.

Bolaget har idag verksamhet i 12 länder och har sålt rekonditionerade Apple-produkter till mer än 300 000 kunder. Kombinationen av närvaro på samtliga ledande marknadsplatser och en datadriven affärsmodell skapar förutsättningar för ökad tillväxt.

Omsättningen förväntas öka 70-80 procent innevarande halvår

– Vår bedömning är att den riktade nyemissionen som kommunicerades idag, den 3 Juli, ytterligare accelererar tillväxten och att omsättningen för andra halvåret 2025 förväntas öka med 70-80 procent jämfört med samma period 2024, säger Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell.

Fortsätt läsa

Nyheter

Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren

Publicerad

den

Solen visar vägen

EFN:s analytiker Martin Blomgren har valt ut tre bra aktier att köpa under sommaren 2025.

Hexagon

Tillfälliga motgångar har pressat aktien, men låg värdering och flera möjliga katalysatorer – som ledningsskifte och avknoppningar – skapar intressant uppsida.

Securitas

Ökad andel teknikdrivna säkerhetslösningar förbättrar marginalerna. Om bolaget når sina mål finns potential för kurslyft, särskilt då värderingen är återhållsam.

Matas

Trots en svag rapport är caset intakt. Ocykliska intäkter och tillväxtmöjligheter via Kicks-förvärvet ger stöd för en starkare kursutveckling på sikt. Dagens industri gav för övrigt en köprekommendation till bolaget i måndagens tidning.

Fortsätt läsa

Livsmedel

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära