Nyheter
Drönarbolaget Xer Tech som är mitt uppe i en notering tar order på 4,5 Mkr
Xer Tech, som noterar sig via Renewable Ventures Nordic, har säkrat en order värd cirka 4,5 miljoner kronor från ett ledande energibolag i södra Afrika. Kunden, med en årlig omsättning över 5 miljarder kronor, beställer ett komplett system för luftburen inspektion av kraftledningar, ett användningsområde där drönarteknik snabbt växer i betydelse.
Systemet baseras på Xer Techs långdistansplattform X8 och inkluderar en avancerad sensorsvit för högprecisionsinspektion, där bland annat ultrahögupplöst kamerateknik, LiDAR-kartläggning, koronadetektering och satellitkommunikation ingår. Leverans sker de kommande veckorna, och kundens piloter och tekniker utbildas vid bolagets anläggningar i Schweiz under december och januari.
Renewable Ventures vd Marcus Bonsib ser ordern som ett styrkebesked inför affären och lyfter att den stärker Xer Techs kommersiella fotavtryck, även om försvarssegmentet väntas bli den långsiktiga huvuddrivaren. Xer Techs vd Erik Herlyn betonar att lösningen kommer att höja kundens kapacitet att säkerställa driftsäkerheten i regionens kritiska energiinfrastruktur.
Affären markerar ett fortsatt lyft för avancerade obemannade system inom Afrikas energisektor, där drönare bidrar till effektivare inspektioner, minskad driftstoppstid och mer datadriven förvaltning av elnäten.
Nyheter
Nato inleder formella förhandlingar för att köpa Saabs GlobalEye
Vid Natos toppmöte i Ankara, Turkiet, meddelade generalsekreterare Mark Rutte att Nato kommer att inleda formella förhandlingar med Saab om anskaffning av upp till tio GlobalEye radarspanings- och ledningssystem (AEW&C).
Saab har i dagsläget inte tecknat något kontrakt eller erhållit någon order relaterad till tillkännagivandet.
Nato har identifierat behovet av att ersätta sin befintliga AEW&C-förmåga som en del av en bredare satsning för att modernisera och stärka alliansens förmågor inom luftburen radarspaning och lägesuppfattning. Tillkännagivandet från Natos generalsekreterare bekräftar att Saabs GlobalEye är den lösning som Nato valt för sin framtida AEW&C-förmåga.
”Vi är hedrade och stolta över att stödja Nato i utvecklingen av dess nästa generations AEW&C-förmåga. Vi är övertygade om att GlobalEye är det rätta valet för Alliansen och erbjuder beprövad förmåga, hög anpassningsbarhet och långsiktiga operativa fördelar. Dagens besked befäster tydligt GlobalEyes position som världsledande lösning för avancerad AEW&C. Vi ser fram emot nästa steg i förhandlingarna, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab.
GlobalEye kommer att göra det möjligt för Alliansen att övervaka stora områden på land, till sjöss och i luften, vilket avsevärt förbättrar Natos förmåga att upptäcka och agera på ett brett spektrum av hot. GlobalEye kombinerar Saabs radar Erieye Extended Range med en avancerad uppsättning sensorer och ett multidomänbaserat lednings- och kontrollsystem (C2) på ett Bombardier Global 6500-flygplan. GlobalEye kan upptäcka mål på långt avstånd med hög uppdateringsfrekvens och identifiera hot med låg signatur, samt drönare, ballistiska och hypersoniska robotar, även i komplexa miljöer med omfattande störningar och mycket bakgrundsbrus.
Saab kommer nu att inleda formella förhandlingar med Natos centrala organ för upphandling, support och underhåll, NATO Support and Procurement Agency (NSPA), för att säkra ett kontrakt.
Nyheter
mResell etablerar sig på den brittiska marknaden
mResell tar ett viktigt steg i sin europeiska expansion, denna gång genom att etablera ett samarbete med Reuse Technology Group i Storbritannien.
mResell är en ledande aktör inom rekonditionering och försäljning av begagnade mobiltelefoner och andra IT-produkter.
Först vinstdelning, sedan joint venture
Samarbetet är strukturerat i två faser. I den första fasen inleder parterna ett vinstdelningsbaserat samarbete där mResells egenutvecklade europeiska plattform för inköp, rekonditionering, kvalitetssäkring och logistik kombineras med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro, kundrelationer och verksamhet i Storbritannien. Parterna har avtalat att, under förutsättning att utvärderingsfasen utvecklas enligt plan, etablera ett gemensamt joint venture-bolag för den brittiska verksamheten till årsskiftet 2026/2027.
Samarbetet skapar förutsättningar för en snabb och kapitaleffektiv etablering på den brittiska marknaden.
”Storbritannien är en av Europas största marknader för återbrukad elektronik. Genom samarbetet kombinerar vi vår egenutvecklade europeiska plattform med Reuse Technologys lokala marknadsnärvaro och kundrelationer. Det ger oss goda förutsättningar att etablera en konkurrenskraftig verksamhet på ett effektivt och kapitaleffektivt sätt,” säger Patrik La Placa Christiansen, VD för mResell.
”Samarbetet förenar två styrkor. Reuse Technology har byggt en stark position på den brittiska marknaden genom hög kvalitet och nära kundrelationer, medan mResell bidrar med en egenutvecklad europeisk plattform och beprövad operativ erfarenhet inom rekonditionering och försäljning av återbrukade IT-produkter. Tillsammans skapar vi en stark grund för att driva utvecklingen av den cirkulära IT-marknaden i Storbritannien,” säger Emeka Nwadike, VD för Reuse Technology Group.
Nyheter
Passa på Ellos Groups IPO, köp eventuellt senare
Ellos är ett klassiskt företag som idag är ett e-handelsföretag inom kläder, textil och heminredning. Bolagsnamnet är Ellos Group vilket även återspeglas i att verksamheten består i mer än bara Ellos. Företaget gör nu en IPO på 345 miljoner kronor och noteras på Stockholmsbörsen den 8 juli.
Analytikerna på EFN, Dagens industri och Affärsvärlden avråder från att teckna aktier i IPO-erbjudandet, man ser flera olika faktorer som talar emot. Samtidigt ska sägas att det inte är någon sågning av bolaget, utan mer att man kan hålla ett öga på bolaget under kommande kvartal då aktien kanske kan köpas något billigare i kombination med att ledningen har hunnit bevisa att de levererar på målen.
-
Nyheter2 veckor sedanUSA:s ambassadör i Kanada gläntade i natt på dörren för SAAB
-
Nyheter4 veckor sedanAI-företaget Cellavision är ett kvalitetsbolag som kan köpas till reapris
-
Nyheter2 månader sedanSecuritas är i slutfasen av en omställning mot högre tillväxt och marginal
-
Nyheter1 månad sedanScania tar rekordorder på 105 ellastbilar för bulktransporter
-
Nyheter1 månad sedanBilia vänder upp och stabiliteten borde värderas högre
-
Nyheter2 veckor sedanMilDef skriver 7-årigt ramavtal med FMV på 1,5 miljarder kronor
-
Nyheter1 månad sedanAAC Clyde Space får beställning på 82 Mkr för vädersatellit
-
Nyheter4 dagar sedanNato inleder formella förhandlingar för att köpa Saabs GlobalEye


