Nyheter
Clean Industry Solutions skriver avsiktsförklaring på 5 miljoner euro

Clean Industry Solutions dotterbolag Industrial Solar undertecknade idag en avsiktsförklaring med KEBE. Avtalet är ett avgörande steg mot ett heltäckande kontrakt om leverans av ett system för produktion av solånga vid KEBE:s fabrik i Kilkis, Grekland, med ett ordervärde på cirka 5 miljoner euro samt marknadsutveckling och genomförande av specifika projekt med Industrial Solars Fresnel-teknik.
Som meddelades i februari i år har Industrial Solar utfört en detaljerad design för sin flaggskeppsteknik, den linjära koncentrerande Fresnel-kollektorn, för det grekiska företaget. KEBE är en av Europas ledande tillverkare av takpannor och lerblock. Den processvärme som genereras av Fresnel-systemet kommer att användas direkt i deras produktionsprocess. Efter ett framgångsrikt genomförande av den tekniska designen har de två parterna åtagit sig att ingå ett samarbetsavtal. Avtalet mellan Industrial Solar och KEBE kommer att omfatta både installationen av ett solvärmeprocessvärmesystem på 6,4 MWth vid KEBE:s fabrik i Kilkis, Grekland, samt åtagandet att utveckla en marknad och genomföra specifika projekt med ISG:s Fresnel-processvärmeteknik. Parterna planerar att underteckna det slutliga avtalet under det första kvartalet 2023.
Det planerade solprocessvärmesystemet i KEBE:s lokaler i Kilkis med ett värde på cirka 5 miljoner euro kommer att ha en årlig energiproduktion på cirka 7 200 MWh. Detta kommer att resultera i en koldioxidminskning på ca 1 800 ton per år, och installationen är planerad till 2023/2024.
Nedan är en kort video om Fresnel Solar Steam Generator.
Nyheter
Ambea-aktien ska stiga minst 40 procent

Dagens industris Richard Bråse har analyserat Ambea och delar ut en tydlig köprekommendation till låg risk. Aktien bör värderas upp minst 40 procent.
Sedan pandemin har Ambea haft åtta kvartal på rad med organisk tillväxt, men trots detta är aktien på bottennivåer och stängde på 34,58 kronor i fredags, vilket kan jämföras med 75 kronor i IPO:n för 6,5 år sedan.
Lönsamheten i Ambea har de senaste åren påverkats negativt av nya bemanningsregler på äldreboenden i Finland, men under de senaste kvartalen har företaget kunnat börja kompensera för detta med prishöjningar.
Ambea är enligt Dagens industri en konjunkturokänslig verksamhet, med ett lågt värderat fritt kassaflöde som har en positiv tillväxttrend.
Nyheter
Värderingen på Implantica har blivit alldeles för låg anser Affärsvärlden

Affärsvärlden publicerade en analys på Implantica i fredags där man anser att värderingen blivit alldeles för låg och delar ut en köprekommendation. Man har valt att endast ta med bolagets produkt RefluxStop i analysen, resten av projekten lämnas okommenterade, vilket kan vara rimligt eftersom den produkten ligger längst fram och något mer inte behövs för att komma fram till att aktien är köpvärd.
Affärsvärlden tar upp att potentialen i RefluxStop är stor, även när begränsade antaganden görs om framtida marknad. Bolaget går långsamt fram med den viktiga FDA-ansökan i USA, i stället för att lämna in en ansökan direkt så använder man möjligheten med i feedback-rundor i tremånadersintervall för att maximera chanserna för en smidig process när man väl lämnar in en ansökan. Bolaget är även selektiva med vilka kliniker och kirurger man arbetar med i Europa, så att de data FDA kommer att titta på är så bra som möjligt.
Implanticas företagsvärde (EV) är nu bara några hundra miljoner kronor och bolaget har en välfylld kassa.
”Implanticas kassa är inget att bekymra sig över i ett optimistiskt scenario. Om Implantica rör sig i rätt riktning men måste fylla på kassan låt säga 2027 bör det vara möjligt att lösa med ett kapitaltillskott från renommerade investerare till acceptabla villkor för övriga ägare. Sannolikt är då börsvärdet högre än idag och utspädningen behöver inte bli särskilt kännbar.”
Implantica höll tidigare i veckan en kapitalmarknadsdag, presentationen spelades in och finns att se här.
Nyheter
Börsveckan rekommenderar tre aktier – varav två är danska

Tidningen Börsveckans analytiker har tittat närmare på sex företag och hittat tre köpvärda aktier, varav två är danska. Momentum Group gör man däremot bäst i att sälja.
Köp
- Brdr A&O Johansen
- Camurus
- STG
Avvakta
- Addnode
- Zalaris
Sälj
- Momentum Group
-
Nyheter1 månad sedan
SBB-aktien är död
-
Nyheter1 vecka sedan
New Wave Groups grundare Torsten Jansson lägger ut orden
-
Nyheter4 veckor sedan
Handelsbanken väntas ge 30 procent eller mer i direktavkastning under kommande tre år
-
Nyheter3 veckor sedan
Hela ProstaLunds ledning har nu avgått
-
Nyheter1 månad sedan
8 bra aktier enligt Börsveckan för hösten 2023
-
Nyheter1 månad sedan
Gold Town Games tecknar avsiktsförklaring med Vorto Gaming om ett rugby-spel
-
Nyheter2 månader sedan
Afry har blivit billig – fokus på rörelsemarginalen kan få fart på aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Bellpals samarbetspartner går i konkurs