Nyheter
Buyersclub visar vändning mot lönsamhet, positivt EBITDA och stark medlemsutveckling
Sweden Buyersclub fortsätter att förbättra lönsamheten och visar för första gången ett positivt EBITDA på 0,04 MSEK under tredje kvartalet 2025, jämfört med –1,0 MSEK samma period föregående år. Nettoomsättningen ökade med 10 % till 22,9 MSEK, och medlemsintäkterna steg med 4 % till 5,0 MSEK.
VD Emil Henriksson framhåller att bolaget nu går in i årets avslutande kvartal med rekordvolymer i sikte och en starkare intäktsbas:
”Vi fortsätter stärka lönsamheten, visar positiv EBITDA och växande medlemsintäkter. Våra nya storefronts levererar stark försäljning och skapar en solid grund för rekordvolymer under årets sista kvartal.”
Henriksson noterar att juli var svagare än väntat, men att försäljningen tog fart under sensommaren. I september uppgick medlemsintäkterna till nästan 1,7 MSEK, en ökning med 12 % jämfört med föregående år.
Bolaget har även lanserat Kontorsboden.se, en ny onlinebutik med över 85 000 produkter för både företag och privatpersoner. Den väntas bidra med miljonomsättning redan före årsskiftet. Lanseringen sker via det nybildade dotterbolaget Store Hub AB, som framöver ska samla Buyersclubs nischade e-handlar.
”Vi planerar nu att lansera en ny storefront varje kvartal,” säger Henriksson, som också lyfter investeringar i AI-baserad kundtjänst som ett viktigt steg mot effektivisering. Chatboten hanterar nu en stor del av kundärendena, vilket minskat svarstiderna med 30 %.
Bolaget har uppdaterat sina mål för 2025 till en förväntad omsättning på 110 MSEK och ett EBITDA på 2 MSEK – något lägre än tidigare mål, men enligt VD mer realistiskt i ljuset av försenade lanseringar.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till +0,4 MSEK (–1,4 MSEK), och bolaget beskriver utvecklingen som stabil med förbättrad kostnadseffektivitet.
Henriksson avslutar med att tacka medarbetare och delägare:
”De insatser som gjorts under året, med flytten till nya lokaler som tydligaste markör, har syftat till att förbereda oss för rekordkvartalet vi nu går in i.”
Sweden Buyersclub är ett teknikdrivet e-handelsbolag som kombinerar en prenumerationsbaserad affärsmodell med ett växande ekosystem av nischade webbutiker. Företaget noterades på First North under 2022 och har inte fått vidare mycket uppmärksamhet av marknaden.
Nyheter
Star Vault kliver in i en ny era, bygger egen AI-infrastruktur som förändrar MMO-utvecklingen
Star Vault lämnar ett av sina mest händelserika kvartal någonsin bakom sig. Med en massiv expansion till Mortal Online 2 i juli, den största sedan spelets lansering, fick spelarna se en våg av nytt innehåll som både överraskade och engagerade communityn. Expansionen möttes av kraftigt positiv respons, stärkt av en trailer som snabbt satte fart på diskussionerna i forum och sociala medier.
Men trots framgångarna på innehållssidan är det bolagets AI-satsning som nu stjäl strålkastarljuset. För VD Henrik Nyström är det tydligt, Star Vault står inför ett strategiskt kliv som kan omforma hur bolaget bygger spel, och hur snabbt.
Bygger egen AI, för att ingen annan klarar jobbet
Efter sommaren har teamet noggrant testat de ledande AI-verktygen på marknaden. Slutsatsen var oväntad men tydlig, de generella modellerna klarar helt enkelt inte den komplexitet som Star Vaults egen MMO-teknologi kräver.
Det blev startskottet för ett av bolagets mest betydelsefulla beslut hittills, att utveckla en egen AI-infrastruktur, skräddarsydd för Mortal Online-motoriken och för den massiva kodbas som driver spelet.
Under kvartalet har Star Vault investerat tungt i både hårdvara och systemplattformar för att kunna träna egna modeller inom grafik, design och programmering. En sponsor har dessutom gått in och möjliggjort en bred systemplattform som snart kommer presenteras i detalj.
Och inte minst, bolaget har köpt in Nvidia Blackwell-baserade GPU:er, just nu den mest kraftfulla AI-hårdvaran som finns på marknaden. Det är samma typ av teknik som världens största AI-aktörer använder för sina tyngsta beräkningar.
För ett mindre svenskt spelbolag är detta närmast unikt.
AI ska snabba upp allt – och lyfta Mortal Online 2
Tillsammans utgör dessa investeringar en helhetsplattform som Nyström menar markerar en ny fas för Star Vault. När AI nu vävs in i kärnan av utvecklingsprocessen öppnas möjligheten att både utveckla snabbare och att skapa funktioner som tidigare varit för tidskrävande eller resursintensiva.
Star Vault tror att spelbranschen står inför en omvälvning och att AI kommer bli lika grundläggande för utvecklingen som fysikmotorer eller grafikmotorer en gång varit.
De kommande månaderna planerar bolaget flera större uppdateringar där den nya AI-infrastrukturen ska börja ge effekt. För Mortal Online 2 kan det innebära både högre kvalitetsnivå, snabbare patchcykler och helt nya typer av upplevelser.
Synligheten runt spelet väntas dessutom öka markant när AI-satsningen lyfts ut externt.
”Framtiden är här – och vi ska leda den”
Med detta tar Star Vault sikte på att bli pionjärer inom AI-driven MMO-utveckling, en nisch där relativt få aktörer har kapacitet att följa efter.
Henrik Nyström sammanfattar satsningen med ett tydligt besked, Star Vault ska ligga i framkant när nästa generations MMORPG skapas.
Och med bolagets nya AI-motor igång är det kanske nu resan mot den visionen verkligen börjar.
Nyheter
Handelsbanken får upprepad köprekommendation av Dagens industri
För ett år sedan gav Dagens industri en köprekommendation till Handelsbanken-aktien och det blev en helt ok rekommendation, aktien har slagit börsindex med bred marginal.
I måndagens tidning blickar analytikern Agnetha Jönsson vidare mot framtiden och upprepar då köprekommendationen.
”Blickar vi framåt kan en ljusnande marknad för fastigheter ge draghjälp då banken har störst exponering mot sektorn av storbanker. Dessutom är direktavkastningen på drygt 10 procent fortfarande bäst i klassen.”
Handelsbankens A-aktie stängde på 126,95 kronor i fredags.
Nyheter
En kursdubbling är inte utesluten för Volati skriver Di
Efter flera år av motvind börjar industrikoncernen Volati visa tydliga tecken på återhämtning. Med förbättrad organisk tillväxt, stärkt lönsamhet och ett allt ljusare marknadsläge pekar mycket på att aktien står inför en betydande uppvärdering. Dagens industri bedömer att aktien har minst 30 procents potential på ett års sikt och att en kursdubbling på sikt inte är utesluten. En köprekommendation delas ut.
Försvarssatsningar, en ny tillväxtmotor
Tidningens analytiker Johan Wendel lyfter fram att en av de mest intressanta drivkrafterna framåt är Sveriges ökade försvarsbudget, där 1,5 procent av BNP ska investeras i försvarsrelaterad infrastruktur. Detta innebär stora byggvolymer i åratal framåt, något som gynnar Volati indirekt genom dess bygginriktade verksamheter.
Även på direkt nivå får Volati draghjälp av försvarssatsningarna. Inom affärsområdet Communication har dotterbolaget Scanmast redan ett ramavtal med Försvarsmakten för leverans av master och torn. Avtalet gäller två år och kan förlängas med ytterligare fem – en stabil och strategiskt viktig intäktskälla.
Stark historik och värderingsrabatt
Trots svackan i konjunkturen har Volati levererat avkastning på sysselsatt kapital klart över målet med ett tioårssnitt på 15 procent. Sedan börsnoteringen 2016 har resultatet per aktie ökat med 130 procent och kassaflödet stärks löpande.
I dag värderas bolaget till EV/EBITA runt 12, lågt jämfört med andra serieförvärvare.
Avknoppning kan bli nästa trigger
Efter framgångarna med särnoteringen av Bokusgruppen överväger Volati nu att knoppa och särnotera även Salix Group.
Volati-aktien stängde i fredags på 104,20 kronor.
-
Nyheter1 månad sedanLovande resultat för CLS laserbehandling vid hjärntumör, ökad överlevnad jämfört med öppen kirurgi
-
Nyheter2 månader sedanCLS finansierat till break-even skriver Redeye
-
Nyheter2 veckor sedanClearPoint Neuro i snabbspår mot kraftig tillväxt
-
Nyheter3 veckor sedanMisslyckade resultat för Guard Therapeutics läkemedelskandidat
-
Nyheter1 vecka sedanSvårt att lockas av SBB-aktien trots att läget stabiliserats
-
Nyheter2 månader sedanKomplett samstämmighet, man ska teckna Verisures IPO
-
Nyheter2 veckor sedanNovo Nordisk ser pressat ut, men aktien kan vara ett fynd anser Di
-
Nyheter1 månad sedanSurgical Science, efter kursraset är det nu köpläge


