Nyheter
Appspotr står väl rustade för en rejäl tillväxtökning under de kommande åren

IT-bolaget Appspotr utvecklar, säljer och marknadsför mjukvarulösningar för utveckling av mobila appar med fokus på Low Code som innebär att användaren kan skapa mobila appar utan förkunskaper inom kodning. Det faktum att Low Code utpekats som en av de globala megatrenderna bidrar förstås till Appspotrs utveckling. Nu satsar bolaget dessutom på att utveckla fler distributionskanaler och står dessutom väl rustade för en accelererad tillväxtresa med enorm potential. Det berättar Appspotrs vd Patric Bottne.
Berätta om Appspotr och er affärsidé.
– Vi har utvecklat plattformen Appspotr 3 som gör det möjligt för företag och offentliga organisationer att utveckla egna appar på ett snabbt och kostnadseffektivt sätt. Vår övergripande vision är att demokratisera apputveckling i hela världen med hjälp av en attraktiv och mångsidig Low Code plattform.

Era mjukvarulösningar är inriktade på Low Code som ger användaren möjlighet att skapa mobilappar utan förkunskaper inom programmering. Hur har Low Code utvecklats sedan start och hur ser tillväxtpotentialen ut under de kommande åren?
– Enligt analysföretaget Gartner är Low Code en global megatrend, ett segment som kommer att växa med 30 procent årligen fram till år 2030. Low Code gör det möjligt att dramatiskt accelerera organisationers digitalisering och eftersom teknologin är beprövad vid det här laget befinner den sig för närvarande i en mognadsfas med fullt fokus på att nå ut brett via kommersialisering. Enligt Gartner kommer i princip alla företag att inom fem till tio år använda Low Code, som alltså befinner sig i en mycket lönsam tillväxtfas med nästintill oändliga tillväxtmöjligheter.
Vad särskiljer er plattform från konkurrenterna?
– Bland våra konkurrenter finns globala jättar som Microsoft och IBM. Vårt erbjudande särskiljer sig från konkurrenterna eftersom vi finns med kunden hela vägen från utveckling till att stötta dem i deras långsiktiga apputveckling. Vår plattform erbjuder dessutom betydligt mer sofistikerad funktionalitet jämfört med konkurrenterna. Vår plattform är mer snillrik och tekniskt komplex eftersom vi kontinuerligt adderar ny funktionalitet som våra kunder efterfrågar. Ytterligare en faktor som särskiljer oss från konkurrenterna är vår affärsmodell, vi tar betalt per app snarare än per användare i en specifik app.
Hur ser er tillväxtstrategi ut?
– För närvarande lägger vi mycket fokus på att positionera oss på den snabbväxande Low Code marknaden. Vi har även breddat våra försäljningskanaler genom att satsa mer på direktförsäljning till företag och offentlig sektor, distribution av ett nyutvecklat white label koncept via strategiska partners samt onlineförsäljning. Det ger oss betydligt större djup och bredd i vår försäljning jämfört med våra konkurrenter.
Vilka faktorer gör Appspotr till ett intressant bolag för presumtiva aktieägare?
– Vår affärsmodell har tydliga skalfördelar och nu börjar vi generera intäkter via flera parallella distributionskanaler, vilket innebär att vår omsättning har god potential att öka exponentiellt under de kommande åren. Med tanke på hur prognosen för den globala Low Code marknaden ser ut så har vi mycket goda förutsättningar att positionera oss på en snabbväxande marknad framöver, inte minst med tanke på att vi nu fått rejäl fart på direktförsäljningen till näringsliv och offentlig sektor. Vi har nyligen fyllt på vår kassa med 55 miljoner kronor och har även utökat vår organisation för att rusta bolaget för en accelererad tillväxtresa med enorm expansionspotential.
Nyheter
Inget positivt är inprisat i Sinch, köp säger Affärsvärlden

Affärsvärlden ger en köprekommendation till Sinch-aktien och ser en uppsida på 47 procent på ett par års sikt. Bolaget försöker få fart på tillväxten igen men aktiemarknaden är skeptisk och handlar aktien till en låg värdering.
”Vi konstaterar att värderingen nu är så pass låg att nästan inget positivt är inprisat. Åtminstone så länge marginalen håller i sig. Kassaflödena är trots allt stabila i verksamheten. Bolaget borde kunna ge tillbaka minst 8 procent till aktieägarna per år på dessa nivåer i form av exempelvis återköp. Bara det är en okej avkastning. Allt över kan ses som en bonus. Det blir ett köpråd”
Sinch har en väldigt trist historik. Men i juli förra året gav självaste mäster-baissaren Richard Bråse en köprekommendation i Dagens industri. Han tog upp att frågetecken i verksamheten rätats ut och att det starka kassaflödet minskar skuldsättningen i högt tempo.
Nyheter
Talenom, en digital pionjär med internationell tillväxt i sikte

Med rötterna som en traditionell redovisningsbyrå har Talenom genomgått en remarkabel transformation – från bokföringsfirma till teknologidrivet tillväxtbolag. Under ledning av VD Otto-Pekka Huhtala har bolaget inte bara lyckats växa på hemmamarknaden i Finland utan även etablerat sig i Sverige, Spanien och Italien. Med ett tydligt fokus på digitalisering, skalbar mjukvara och internationell expansion är Talenom idag en aktör att hålla ögonen på.
Redovisning + mjukvara = framtidens affärsmodell
Talenoms affärsmodell bygger på två huvudsakliga ben: redovisningstjänster och egenutvecklade mjukvarulösningar. Bolaget har valt att rikta in sig på små och medelstora företag – från egenföretagare till bolag med upp till 20 miljoner euro i omsättning – där behovet av kostnadseffektiv och skalbar redovisning är stort. I Finland har man särskilt stark position bland företag i spannet €0,5–10 miljoner i omsättning.
Det som särskiljer Talenom från traditionella redovisningsbyråer är deras digitala plattform, som består av två gränssnitt: ett förenklat för entreprenörer, där användaren kan onboarda sig själv utan utbildning, och ett avancerat för professionella redovisningsexperter, fyllt med automatisering och regelbaserade flöden. Plattformen är dessutom integrerad med över 1 000 externa system och används inte bara internt – utan även av över 40 externa redovisningsbyråer i Finland.
OneTalenom – nyckeln till skalbarhet
Med närvaro i flera europeiska länder har Talenom tagit fram en egen modell för att säkerställa att tillväxt sker med bibehållen kvalitet och kultur. OneTalenom är ett internt ramverk som omfattar ledarskapsträning, bästa praxis, teamrevisioner och operativa nyckeltal. Resultaten talar sitt tydliga språk: team med högt OneTalenom-index presterar bättre, har högre medarbetarnöjdhet och lägre kundbortfall. Det är denna modell som möjliggör skalbarhet vid förvärv och internationell expansion.
Spanien – nästa tillväxtmotor
I Sverige har Talenom fokuserat på att konsolidera tidigare förvärv och rullar nu ut sin mjukvaruplattform över hela landet, vilket börjar ge resultat i form av nettoökning av kunder. Men det är i Spanien som den verkliga expansionsresan pågår just nu.
Här driver kommande lagkrav på e-fakturering digitaliseringen framåt, och Talenom har redan en lokal mjukvaruplattform på plats för fakturering, löner och rapportering. Strategin i Spanien är förvärvsdriven – med planer på 2–3 förvärv under innevarande år och upp till 6 nästa år. Målet är att bygga volym, och därefter implementera Talenoms fulla redovisningssystem.
Tre anledningar att investera i Talenom
1. Strategisk fokusering: Bolaget har renodlat sin verksamhet och avvecklat sidoverksamheter som bank- och inkassotjänster. Nu är det fullt fokus på kärnan: redovisning och mjukvara.
2. Skalbar mjukvaruplattform: Talenom är inte längre bara en redovisningsbyrå – man är också en mjukvaruleverantör. Med över 20 % årlig tillväxt i mjukvarudelen och försäljning även till externa byråer är detta en stark framtida tillväxtmotor.
3. Internationell potential: Trots investeringar på över 100 miljoner euro i internationell expansion, värderas Talenom i dagsläget främst utifrån sin finska verksamhet. När synergier realiseras i Spanien och Sverige finns betydande uppsida med begränsad ytterligare risk.
Framtiden: Margintillväxt och mjukvaruexpansion
Om ett år räknar Otto-Pekka Huhtala med att se tydliga resultat från de strategiska initiativ som nu genomförs. I Sverige väntas marginalförbättringar när verksamheten stabiliseras, medan Spanien kommer att växa genom nya förvärv och ökad plattformsanvändning. Fokus ligger också på att sälja mjukvaran till fler externa redovisningsbyråer – en strategi som kan ge stor effekt på både intäkter och lönsamhet.
Talenom är ett skolexempel på hur traditionella branscher kan transformeras genom teknik. Med en tydlig strategi, beprövad plattform och växande internationell närvaro har bolaget alla ingredienser för att skapa långsiktigt värde – både för sina kunder och sina aktieägare.
Talenom har sina aktier (TNOM) noterade på Helsingforsbörsen.
Nyheter
XMReality lanserar AI-funktionalitet

XMReality lanserade igår AI Transcribe, en ny produktfunktion som använder AI för att automatiskt transkribera och analysera XMReality-samtal. AI Transcribe är en betald funktion som finns tillgänglig för Professional och Enterprise-kunder.
AI Transcribe genererar automatiskt transkript av samtal, med stöd för 38 språk. Lanseringen stärker XMRealitys erbjudande genom att höja kundernas effektivitet och öka kvaliteten i dokumentation av remote support-samtal.
Utöver automatiska transkript genererar AI Transcribe även automatiska sammanfattningar och identifierar samtalsämnen, vilket ger supportteam en snabb överblick och insikter över återkommande problem. Det finns även möjlighet att anpassa transkribering och ämnesanalys efter kundernas specifika terminologi.
AI Transcribe är utvecklad för Enterprise-användning med höga krav på dataintegritet då kunddata aldrig används för AI-träning.
AI Transcribe är en betalfunktion med användningsbaserad prissättning via virtuella krediter. Detta är XMRealitys första steg bortom traditionella licensmodeller baserade på antalet användare, vilket möjliggör ökad försäljning till både nya och befintliga kunder.
-
Nyheter1 månad sedan
Barista från Dug Foodtech listas på 1 600 Rossmann-butiker i Tyskland
-
Nyheter2 månader sedan
Saniona siktar mot nya höjder efter framgångsåret 2024
-
Nyheter3 veckor sedan
Kebni tar klivet – Rekordorder ger nytt liv i aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Erik Selin talar ut efter turbulensen
-
Nyheter2 månader sedan
Kvalitetsbolaget Dynavox får en köprekommendation av Dagens industri
-
Nyheter1 månad sedan
Sprint Bioscience har en unik affärsmodell som skapar snabbare värde i kampen mot cancer
-
Nyheter2 månader sedan
Storytel växer, är snart skuldfritt och rörelsemarginalen förväntas stiga – köp aktien rekommenderar EFN
-
Nyheter4 veckor sedan
Zenergy, satsningar har börjat ge resultat