Följ oss
Råvarumarknaden

Nyheter

XMReality når det uppsatta målet om positivt kassaflöde

Publicerad

den

XMReality har under det gångna året genomfört större förändringar av verksamheten för att minska kostnader och nå lönsamhet. Genom dessa förändringar har bolaget under juni månad nått en kostnadsnivå som ligger i nivå med intäkten från mjukvaruprenumerationer, och därmed uppfyllt det tidigare kommunicerade målet att generera positivt kassaflöde.

Under 2024 kommunicerades en plan för bolaget som prioriterade kostnadsminskningar, med målet att verksamheten skulle bli lönsam. Under hösten 2024 sattes det finansiella målet att verksamheten skulle börja generera positivt kassaflöde på årsbasis under våren 2025. Under juni månad nåddes målet, då den månatliga återkommande intäkten (MRR) för första gången översteg verksamhetens kostnader på månadsbasis.

“Att ställa om verksamheten till lönsamhet har krävt många stora förändringar, vilket har upptagit en stor del av vår tid och vårt fokus under det gångna året.” säger Alexander Sandström, vd på XMReality. “Nu när dessa förändringar är fullt ut genomförda ser jag fram emot att vi kan lägga mer tid på att utveckla både marknadsföring, sälj, kundrelationer och vår produkt vidare för att göra bolaget ännu bättre i framtiden.”

Nyheter

Sobi visar styrka på ACR, lovande resultat för NASP och Gamifant

Publicerad

den

Forskare i labb

Sobi (Swedish Orphan Biovitrum) stärker sin position inom svårbehandlade inflammatoriska sjukdomar. På den globala reumatologikonferensen ACR Convergence 2025 i Chicago presenterade bolaget 15 vetenskapliga abstrakt som visar bredd och framsteg inom företagets immunologiportfölj.

De nya resultaten omfattar tre centrala projekt – NASP (Nanoencapsulated Sirolimus plus Pegadricase), Gamifant (emapalumab) och Vonjo (pacritinib) – och understryker Sobi:s strategi att adressera sällsynta och underbehandlade sjukdomar med hög medicinsk risk.

Kraftfulla resultat i okontrollerad gikt

De mest uppmärksammade resultaten kom från fas 3-studierna DISSOLVE I och II, där NASP visade tydlig effekt i patienter med okontrollerad gikt – en sjukdom med starkt behov av nya behandlingsalternativ.

Patienter som behandlades med NASP uppnådde i genomsnitt 97–98 procents minskning av urinsyra jämfört med placebo, och hade 2–6 gånger färre giktanfall under 24 veckor. Dessutom sågs en betydande minskning av ledinflammation och smärta, samt fullständig upplösning av tofi (urinsyraavlagringar) hos upp till 48 procent av patienterna. Behandlingen var väl tolererad utan nya säkerhetssignaler.

Resultaten stärker NASP:s chanser inför FDA-beslutet i juni 2026, då läkemedlet väntas kunna bli det första nya godkända alternativet mot okontrollerad gikt på över ett decennium. Med omkring 200 000 drabbade patienter i USA kan NASP på sikt bli en betydande intäktskälla för Sobi.

Gamifant bekräftar effekt i svåra fall av MAS

Bolaget presenterade även nya data för Gamifant vid macrophage activation syndrome (MAS) i Still’s sjukdom. Analysen visade goda svarsfrekvenser över olika sjukdomsvarianter, inklusive hos patienter med återkommande MAS, samt kraftiga sänkningar av inflammationsmarkörer som ferritin (−92 %) och CXCL9 (−99 %).

Resultaten bekräftar Gamifants etablerade effektprofil och stärker det vetenskapliga underlaget för den FDA-godkända indikationen från juni 2025. Det ger Sobi förutsättningar för en bredare lansering i USA och ytterligare försäljningstillväxt i bolagets immunologisegment.

Vonjo tar klivet in i nytt sjukdomsområde

Dessutom presenterades designen för den första randomiserade, placebokontrollerade fas 2-studien av Vonjo (pacritinib) vid VEXAS-syndrom, en nyligen upptäckt, allvarlig inflammatorisk blodsjukdom utan godkända behandlingar.

Studien markerar ett viktigt steg för Sobi inom ett nytt område med stor medicinsk potential.

Ett steg framåt för hela portföljen

Sobi visar med årets ACR-presentationer att bolaget har en växande pipeline och stark vetenskaplig närvaro inom inflammationsområdet. Kombinationen av NASP:s fas 3-resultat och Gamifants bekräftade effektprofil stärker bilden av ett företag som nu kan bredda sin intäktsbas bortom traditionell hemofili och hematologi.

Om NASP når marknaden 2026 kan det bli en av bolagets största framtida produkter, samtidigt som Gamifant och Vonjo bidrar till att befästa Sobi:s position som ett ledande biopharma-bolag inom sällsynta och underbehandlade sjukdomar.

Fortsätt läsa

Nyheter

Efter tuffa år, nu är det köpläge i investmentbolaget Kinnevik anser Di

Publicerad

den

Kinneviks kontor

Efter flera år av motvind ser investmentbolaget Kinnevik äntligen tecken på ljusning. Dagens industri menar att det värsta nu ligger bakom bolaget och sätter köp som rekommendation.

De senaste fem åren har Kinnevik-aktien tappat kraftigt, i snitt 14 procent per år, till följd av misslyckade investeringar och en övergång från premie till 38 procents substansrabatt. Nu har dock trenden vänt. Det senaste kvartalet visade för första gången på fyra år en ökning av substansvärdet och en stark tillväxt i kärninnehaven på 35 procent.

En viktig katalysator framöver kan bli den planerade börsnoteringen av Travelperk, Kinneviks näst största innehav, som kan bidra till att minska portföljens tunga vikt mot onoterade bolag.

Med hög rabatt, en stark kassa på 8 miljarder kronor och potentiella åtgärder som aktieåterköp ser Di goda möjligheter till en rejäl återhämtning.

”Di tror att det värsta är över för Kinnevik och att aktien kan stå i minst 100 kronor om ett år, vilket fortfarande skulle betyda att Kinnevik värderas med en substansrabatt på närmare 25 procent.” skriver tidningens analytiker Ulf Petersson.

Kinnevik-aktien stängde på 88,78 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Nyheter

Coor visar styrka men möter motvind, Analysguiden sänker tonläget

Publicerad

den

Reception på kontor

Coor levererade en kvartalsrapport som vid första anblick såg stark ut, med bättre resultat än väntat och fortsatt starkt kassaflöde. Men bakom siffrorna döljer sig utmaningar på flera nyckelmarknader, vilket får Analysguiden att inta en mer försiktig hållning inför de kommande kvartalen.

Nettoomsättningen steg med 2,1 procent till 3 005 miljoner kronor, vilket var något över förväntan. Det justerade ebita-resultatet landade på 134 miljoner kronor, motsvarande en marginal på 4,5 procent – även det bättre än väntat. Framför allt den norska verksamheten stod för överraskningen, med stark tillväxt inom olje- och gasindustrin. Kassaflödet förbättrades markant och Coor minskade sin skuldsättning till 2,7 gånger justerad ebitda.

Samtidigt tyngs den svenska verksamheten av låga rörliga volymer, särskilt inom konferenstjänster, vilket pressade marginalen till 7,8 procent. I Danmark fortsätter problemen med prispress och ineffektivitet, och bolaget har tappat kontrakt motsvarande 300 miljoner kronor. Analysguiden bedömer att motvinden där kommer bestå under både 2025 och 2026.

Framåt väntas tillväxten mattas av något när de tillfälligt höga volymerna i Norge klingar av. Däremot ser man nya möjligheter i form av statliga upphandlingar av fastighetstjänster i Norge samt gradvisa lönsamhetsförbättringar i Sverige. Prognoserna justeras endast marginellt, men utsikterna beskrivs som “mjuka”.

Trots att aktien föll omkring 6 procent på rapportdagen anser Analysguiden att värderingen är attraktiv på medellång sikt. Det motiverade värdet sänks något till 40–45 kronor per aktie (tidigare 39–46), vilket motsvarar en värdering på 11–12 gånger förväntat rörelseresultat för 2026. Coor förväntas generera ett fritt kassaflöde på mellan 430 och 530 miljoner kronor årligen under perioden 2025–2028, vilket motsvarar en avkastning på omkring 10 procent.

Coor beskrivs som en stabil aktör med starka kassaflöden och hög direktavkastning, men med kortsiktiga utmaningar på sina huvudmarknader. På längre sikt bedömer Analysguiden att bolaget står väl positionerat för att dra nytta av en ökad outsourcingtrend i Norden.

Aktien är i skrivande stund ner 4,4 % till 45 kronor.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära