Följ oss

Nyheter

Fragbites dotterbolag har sålt tokens för 800 000 euro

Publicerad

den

Panzerdogs

Wagmi, ett dotterbolag till Fragbite Group, har sålt 109 000 000 enheter av den egna spelvalutan $KOBAN till privata investerare för totalt 800 000 euro. Den riktade försäljningen är del av dotterbolagen Lucky Kat och Wagmis pågående förberedelser inför den kommande publika lanseringen och försäljningen av $KOBAN.

Wagmi har genomfört en riktad försäljning av 109 000 000 enheter av spelvalutan $KOBAN om totalt 800 000 euro. $KOBAN är en så kallad ekosystem-token som kommer användas som den primära spelvalutan för alla nuvarande och framtida web3-spel, inbegripet Panzerdogs och Cosmocadia. En token är en blockkedjebaserad digital tillgång som kan handlas på publika marknadsplatser utöver att den kan användas av spelare som valuta för köp inuti spelen. En första riktad försäljning av $KOBAN genomfördes under 2022, vilken nu efterföljs av en andra försäljning som riktats mot investerare med redan betydande engagemang i web3-gaming-branschen

Det gläder mig mycket att denna riktade försäljning genomförts. Marknaden har det senaste halvåret genomgått en period av lägre investeringsaktivitet i web3 globalt, i linje med tillståndet på de finansiella marknaderna. Tillsammans med våra rådgivare har vi bevakat marknadsförutsättningarna noga och ägnat denna tid åt att fokusera på spelutveckling och att bygga spelens community. Nyligen har det kommit flera indikationer på att den globala web3-marknaden tar fart igen, vilket är mycket positivt. Vår web3-portfolio har tagit betydande steg framåt under 2023 med en successiv ökning av antal spelare, och denna nya investering kommer understödja nästkommande steg i spelutvecklingen samt marknadsföringen med syfte att öka antalet transaktioner i spelen,” säger Marcus Teilman, VD och koncernchef, Fragbite Group.

”Panzerdogs och Cosmocadia fortsätter att bryta ny mark i framkanten av web3 gaming, och därför är det speciellt glädjande att få välkomna nya investerare som har djup kunskap om branschen och som uppskattar våra spel. Denna riktade försäljning är ett bra kvitto på att våra spel och $KOBAN som token utvecklas i rätt riktning, och vi ser fram emot nästa steg med publik lansering och försäljning,” säger Herdjie Zhou, VD, Lucky Kat.

Ökat antal spelare och planering inför publik försäljning av tokens

För närvarande förbereder Lucky Kat och Wagmi för den kommande publika lanseringen och försäljningen av $KOBAN, där lanseringen utgör startpunkten för integrering av $KOBAN i spelen samt upptagning av densamma till publik handel. Lucky Kats team har under de senaste sex månaderna genomfört marknadsföringsaktiviteter och kampanjer med så kallad user acquisition (UA) för Panzerdogs som resulterat i en betydande ökning av antalet spelare och antalet så kallade wallets aktiverade i spelet. En wallet är app eller programvara till vilken en person har enskild och krypterad tillgång, och med vilken man kan lagra, ta emot och skicka kryptobaserade tillgångar, såsom speltokens och NFT:er. Antalet aktiverade wallets är en av nyckelkomponenterna i en framgångsrik publik lansering. Innan den publika lanseringen kommer $KOBAN kunna förköpas på den öppna marknaden via så kallade web3 launchpads. Tidsplan och mer information om den publika lanseringen och försäljningen av $KOBAN kommer meddelas via pressmeddelande när de fastställts.

Nyheter

DUG Foodtech säkrar listningar i 780 Kaufland-butiker i Tyskland

Publicerad

den

Stormarknaden Kaufland

DUG Foodtech meddelade idag att deras potatisbaserade drycker, DUG Barista och DUG Unsweetened, snart kommer att finnas tillgängliga i 780 Kaufland-butiker runt om i Tyskland.

Kaufland är en av Tysklands ledande livsmedelskedjor och ingår i Schwarz Group. Kedjan har 780 butiker runt om i landet. Med en stark närvaro i Tyskland erbjuder Kaufland ett brett sortiment av livsmedel och vardagsprodukter till miljontals kunder.

”Vi är mycket glada över att samarbeta med Kaufland för att göra DUG Barista och DUG Unsweetened tillgängliga för en bredare publik i Tyskland”, säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.

”Samarbetet ligger helt i linje med vårt engagemang för hållbarhet och möter den växande efterfrågan på växtbaserade mejerialternativ. Mot bakgrund av utvecklingen i Tyskland ser vi goda möjligheter att nå vårt reviderade finansiella mål om 100 MSEK på rullande 12 månader.”

Med sin unika potatisbaserade dryck erbjuder DUG ett hållbart, allergivänligt, sockerfattigt och välsmakande alternativ till både mejeriprodukter och andra växtbaserade mjölkalternativ.

Fortsätt läsa

Nyheter

Affärsvärlden rekommenderar G5 Entertainment-aktien

Publicerad

den

Spel från G5 Entertainment

G5 Entertainment-aktien föll kraftigt idag på bolagets presenterade rapport. Försäljningen har fortsatt att falla och marginalerna pressas, även om pressen inte är riktigt så stor om man justerar för växelkursförändringar.

Affärsvärlden ger en köprekommendation till aktien och ser en uppsida på 43 procent på ett par år sikt. Men en investering i G5 Entertainment kräver viss risktolerans.

”En investering i G5 är inte för alla. För investerare som gillar högriskaktier kan G5 vara ett alternativ. Det gäller dock att ha lite tålamod. Risken är att aktien är en värdefälla och att omsättningen fortsätter dala. Sammantaget är avkastningspotentialen vid en vändning tillräckligt lockande för att aktien ska vara köpvärd i högriskkategorin”

Graf över G5 Entertainments aktie under senaste veckan
G5 Entertainments aktiekurs föll på rapporten.
Fortsätt läsa

Nyheter

Camurus är ett tillväxtmonster, köp aktien rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Camurus utvecklar läkemedel

Camurus börsvärde för sex år sedan var 2,5 miljarder kronor och idag är det 35 miljarder, detta har skett samtidigt som bolagets försäljning rusat i höjden. Dagens industri kallar företaget för ett tillväxtmonster och rekommenderar köp för aktien.

”Tanken är att Camurus ska ha en palett av produkter baserade på Fluidcrystal-plattformen där beprövade preparat förbättras med tekniken. I dagsläget är bolaget enbent rent produktmässigt…”

Men bolaget har ett tiotal forskningsprojekt som har kommit olika långt. Varje ytterligare produkt ökar försäljningen och diversifierar intäkterna så att risken minskar.

Värderingen är inte låg skriver tidningens analytiker Mikael Olsson, som dock samtidigt lyfter fram att bolaget är bäst i klassen vad gäller rörelsemarginalmål och tillväxtprognoser. P/E-talet är 39 för detta år, men räknat på prognosen för nästa år så faller det till mer hanterbara 21.

Förutom den starka tillväxten så är bolaget okänsligt för tullar och konjunktur, samt har en stor nettokassa.

Camurus-aktien stängde på 632 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära