Följ oss

Nyheter

Caverion gör fastigheter smarta, digitala och uthålliga för att möta framtiden

Publicerad

den

Uno Lundberg, VD för Caverion Sverige

Fastigheters höga koldioxidutsläpp utmanar. Med hashtagen #energywise vill fastighetsteknikbolaget Caverion sätta fokus på att hållbar energianvändning måste vara en prioriterad fråga. – Vi bygger ett robust och transparent förhållningssätt kring fastighetsutveckling, säger Uno Lundberg, vd, Caverion Sverige.

”Vi har ett ansvar att använda vår fulla potential för upprustning av fastighetsbestånden”

Caverion är ett finskägt företag inom fastighetsteknik, ett ungt varumärke som firar tio år under Caverions flagg. Men rötterna är djupa. Ett av bolagets äldsta serviceavtal i Sverige tecknades redan 1973 och det gäller fortfarande.

– 30 procent av människans koldioxidutsläpp kommer från byggnader. 20 procent av koldioxidutsläppen kan minskas genom digitalisering. Tekniska lösningar i fastigheter är därför en game changer för samhället, menar Uno Lundberg, vd, Caverion Sverige.

Vilken är Caverions vision?

– Vi finns där genom hela fastighetens livscykel, sida vid sida med våra kunder. Som en ”elevator-pitch” brukar jag säga att vi gör vår del för att ”rädda planeten”. Att skapa hållbara resultat för människor, företag och omvärld via fastighetsteknik är nyckeln i vår strategi. Det betyder att vi kan påverka våra kunders fastighetstekniska miljöer genom att utveckla långsiktiga lösningar som förbättrar hållbarhet och energieffektivitet. Vi gör byggnader, industrier och infrastruktur smarta och uthålliga för att möta våra kunders utmaningar och förväntningar.

Vilka är Caverions framgångsfaktorer?

– Vår styrka är kombinationen av bredd och djup. Caverion finns i hela Sverige, men därtill har vi hela vårt internationella nätverk av Caverion-bolag i tio europeiska länder. Det är en oerhörd tyngd som skapar möjligheter att arbeta med vår kompetens över gränserna och att kunna möta våra kunders behov, oavsett var och när de uppstår. Med det sagt är våra medarbetare avgörande som varje dag erbjuder sitt kunnande för en välmående omvärld.

På vilket sätt är ni en hållbar aktör i samhällsbyggandet?

– Allt vi gör har med hållbarhet att göra. Vi arbetar med flera av de stora samhällsfrågorna varje dag. Energifrågan, säkerhetsfrågor, digitalisering och automation, vind-, sol- och vattenkraft är exempel på områden där vår kompetens gör skillnad. Genom våra tjänster minskar vi våra kunders koldioxidavtryck – deras fotavtryck – med det vi kallar handavtryck, det vill säga våra tjänster och lösningar. Vi kan med gott självförtroende säga att vårt handavtryck är fyra gånger större än vårt eget fotavtryck. Och år 2030 ska det vara tio gånger större! Vi är en hållbar aktör, men uppmanar också andra att utmana oss – på så vis bygger vi ett hållbart samhälle.

Kan du ge ett exempel?

– Om man tittar på våra EnPC-projekt i svenska kommuner handlar det om ett framåtblickande och att ta ett helhetsgrepp på sitt fastighetsbestånd. Vi hjälps åt tillsammans att upptäcka och genomföra energi- och underhållsbesparingar som ger kommunen möjlighet att renovera stora delar av sitt bestånd med ekonomin i balans – rejäla hållbarhetsprojekt! I en mindre kommun med drygt 100 000 kvm lokal- och bostadsyta som vi just nu jobbar med beräknas energikostnaden sänkas med 2,5 miljoner per år.

Vilka megatrender gynnas Caverion av?

– Teknikanvändningen ökar konstant. Detta gör att vi får en allt tyngre position i byggprocessen och en pågående urbanisering har styrt byggande och renovering. I dagsläget initieras dessutom stora, spännande projekt över hela landet vilket ökar kraven på tillgänglighet och kompetens. Det är också så att dagens utveckling av energipriser och önskemål om miljöcertifiering av fastigheter påverkar oss positivt eftersom det är just där vi kan ge ett stort bidrag till våra kunder. Digitalisering, inte minst när det kommer till att styra, reglera och effektivisera energiflöden, möter samhällets stora behov av energi. Genom att erbjuda analyser och rapporter i digital form är vi med och gör fastigheter och byggnader smarta.

Vilken är er syn på branschen, och var står ni i förhållande till det?

– Vår bransch är både en förutsättning och en utmaning. Vi har ett ansvar att använda vår fulla potential för att bidra till upprustning av fastighetsbestånden. Dessutom, den tekniska kunskap vi har möjliggör både resultat och innovationer. En paradox är att vår bransch på många sätt är lika spännande som telekom-, spel- eller musikbranschen men att vi inte riktigt nått ut med det än. Att jobba med sustainability är ett viktigt komplement för att locka ung och ”mångfaldig” kompetens till branschen.

Finns det någon tydlig trend inom samhällsbyggnad?

– Näringslivet är överens med miljö- och naturorganisationer om att det måste göras mycket på hållbarhetsområdet och att det måste ske nu. Exempelvis är frågan om energieffektiviseringen högt på agendan. Vi använder hashtag #energywise för att tydliggöra att det är en prioriterad fråga för oss; att sprida kunskap och klokskap, om ett hållbart energianvändande.

Vilka utmaningar ser du?

– I nuläget är det på den politiska sidan som det uppstår flaskhalsar. Jag kan sakna ett mer målinriktat engagemang från såväl nationella som kommunala politiker, bland annat när det kommer till energieffektivisering. När vi går in med våra EnPC-projekt i kommuner blir det goda och stora resultat nästan omedelbart. Det är ett sätt att förändra och där vi är aktiva. Men då behövs en förståelse som sträcker sig längre än innevarande mandatperiod.

Vad ska vi hålla ögonen på inom de kommande åren?

– Det som sker den kommande tiden är att agnarna kommer skiljas från vetet. De som inte arbetar ärligt, transparent och tydligt med hållbarhetsfrågan har ingen plats på marknaden framöver. Kompetens, leverans och mätbara

resultat blir viktiga när exempelvis fastighetsförvaltare blir fastighetsutvecklare. De behöver utveckla och tänka nytt. Där kan pigga bolag med samma framåtanda driva på. De andra blir utan uppdrag!

Till sist – vad gör dig stolt som vd på Caverion Sverige?

– Jag är både stolt, glad och extremt motiverad att få jobba för ett företag som gör skillnad på riktigt. Vad kan vara viktigare på lång sikt än att få möjligheten att göra vår del av att rädda planeten? Att vi dessutom har riktigt roligt tillsammans är toppen. Härligt helt enkelt! avslutar Uno Lundberg.

Caverion är verksamma inom fastighetsteknik och erbjuder rådgivning och projektering, via projektledning och projektgenomförande till tekniskt underhåll och Facility Management. Bolaget verkar inom områden som bland annat el, vs, ventilation, automation, energieffektivitet och säkerhet och utvecklar smarta lösningar för fastighetens hela livscykel. Bolaget har verksamhet över Europa och sitt huvudkontor i Finland.

Fortsätt läsa
Annons ETFmarknaden

Nyheter

DUG Foodtech säkrar listningar i 780 Kaufland-butiker i Tyskland

Publicerad

den

Stormarknaden Kaufland

DUG Foodtech meddelade idag att deras potatisbaserade drycker, DUG Barista och DUG Unsweetened, snart kommer att finnas tillgängliga i 780 Kaufland-butiker runt om i Tyskland.

Kaufland är en av Tysklands ledande livsmedelskedjor och ingår i Schwarz Group. Kedjan har 780 butiker runt om i landet. Med en stark närvaro i Tyskland erbjuder Kaufland ett brett sortiment av livsmedel och vardagsprodukter till miljontals kunder.

”Vi är mycket glada över att samarbeta med Kaufland för att göra DUG Barista och DUG Unsweetened tillgängliga för en bredare publik i Tyskland”, säger Helene Nielsen, vd för DUG Foodtech.

”Samarbetet ligger helt i linje med vårt engagemang för hållbarhet och möter den växande efterfrågan på växtbaserade mejerialternativ. Mot bakgrund av utvecklingen i Tyskland ser vi goda möjligheter att nå vårt reviderade finansiella mål om 100 MSEK på rullande 12 månader.”

Med sin unika potatisbaserade dryck erbjuder DUG ett hållbart, allergivänligt, sockerfattigt och välsmakande alternativ till både mejeriprodukter och andra växtbaserade mjölkalternativ.

Fortsätt läsa

Nyheter

Affärsvärlden rekommenderar G5 Entertainment-aktien

Publicerad

den

Spel från G5 Entertainment

G5 Entertainment-aktien föll kraftigt idag på bolagets presenterade rapport. Försäljningen har fortsatt att falla och marginalerna pressas, även om pressen inte är riktigt så stor om man justerar för växelkursförändringar.

Affärsvärlden ger en köprekommendation till aktien och ser en uppsida på 43 procent på ett par år sikt. Men en investering i G5 Entertainment kräver viss risktolerans.

”En investering i G5 är inte för alla. För investerare som gillar högriskaktier kan G5 vara ett alternativ. Det gäller dock att ha lite tålamod. Risken är att aktien är en värdefälla och att omsättningen fortsätter dala. Sammantaget är avkastningspotentialen vid en vändning tillräckligt lockande för att aktien ska vara köpvärd i högriskkategorin”

Graf över G5 Entertainments aktie under senaste veckan
G5 Entertainments aktiekurs föll på rapporten.
Fortsätt läsa

Nyheter

Camurus är ett tillväxtmonster, köp aktien rekommenderar Dagens industri

Publicerad

den

Camurus utvecklar läkemedel

Camurus börsvärde för sex år sedan var 2,5 miljarder kronor och idag är det 35 miljarder, detta har skett samtidigt som bolagets försäljning rusat i höjden. Dagens industri kallar företaget för ett tillväxtmonster och rekommenderar köp för aktien.

”Tanken är att Camurus ska ha en palett av produkter baserade på Fluidcrystal-plattformen där beprövade preparat förbättras med tekniken. I dagsläget är bolaget enbent rent produktmässigt…”

Men bolaget har ett tiotal forskningsprojekt som har kommit olika långt. Varje ytterligare produkt ökar försäljningen och diversifierar intäkterna så att risken minskar.

Värderingen är inte låg skriver tidningens analytiker Mikael Olsson, som dock samtidigt lyfter fram att bolaget är bäst i klassen vad gäller rörelsemarginalmål och tillväxtprognoser. P/E-talet är 39 för detta år, men räknat på prognosen för nästa år så faller det till mer hanterbara 21.

Förutom den starka tillväxten så är bolaget okänsligt för tullar och konjunktur, samt har en stor nettokassa.

Camurus-aktien stängde på 632 kronor i fredags.

Fortsätt läsa

Fokus

Annons

Gratis nyhetsbrev från Börsposten

* indicates required

Intuit Mailchimp

Populära