Nyheter
M.O.B.A. Network förvärvar det välkända gaming communityt MMORPG.com

M.O.B.A. Network, vars aktier är noterade på First North, har tecknat avtal om att förvärva MMORPG.com, ett gaming community och publicist av innehåll som relaterar till online-spel i genren MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Game). En genre som bland andra innefattar World of Warcraft och Final Fantasy serien. Genom förvärvet får M.O.B.A. Network tillgång till en väletablerad sajt med tillväxtpotential och utökar därmed basen av communitys kring populära speltitlar. MMORPG.com har också en hög andel direktförsäljning vilket är i linje med M.O.B.A. Networks tillväxtstrategi.
MMORPG.com grundades redan 2002 och är ett av de äldsta gaming communities i världen.
Under 2020 beräknas MMORPG.com generera en omsättning om cirka USD 500 000 med en EBIT-marginal om cirka 50%. Köpeskillingen uppgår till USD 1,25 miljoner kontant och betalas i samband med slutförandet av förvärvet vilken är planlagd till början av december 2020.
Intäkterna inom plattformen MMORPG.com genereras via annonser samt så kallade affiliate-samarbeten med en del speltillverkare inom MMO. Huvuddelen av intäktskällan kommer från direktsålda annonser vilket är i linje med M.O.B.A. Networks strategi att fortsätta växa genom nya intäktsströmmar.
”MMORPG.com är ett viktigt led i vår strategi att växa genom förvärv och skapa fler attraktiva, relevanta communities med växande målgrupper som många bolag vill exponera sig emot”, säger Björn Mannerqvist, VD för M.O.B.A. Network.
Förvärvet innebär att M.O.B.A. Network utökar sin täckning med flera hundratals speltitlar. MMORPG.com publicerar högkvalitativt innehåll med bland annat recensioner och forumdiskussioner kring spel som World of Warcraft, Final Fantasy och Guild Wars. MMORPG.com har nära fyra miljoner registrerade medlemmar och cirka en miljon besök per månad.
”MMORPG.com är ett välkänt, klassiskt gaming community med lång historik och vi ska nu utveckla varumärket ytterligare. Vi ser en stor potential i att öka både försäljningen och trafiken och fortsätta utveckla det högkvalitativa innehåll som publiceras på MMORPG.com”, avslutar Björn Mannerqvist.
MMORPG.com beräknas konsolideras från och med december 2020. Förvärvet förutsätter att de slutgiltiga villkoren för tillträdet blir uppfyllda.
Nyheter
Tre bra aktier att köpa sommaren 2025 enligt Martin Blomgren

EFN:s analytiker Martin Blomgren har valt ut tre bra aktier att köpa under sommaren 2025.
Hexagon
Tillfälliga motgångar har pressat aktien, men låg värdering och flera möjliga katalysatorer – som ledningsskifte och avknoppningar – skapar intressant uppsida.
Securitas
Ökad andel teknikdrivna säkerhetslösningar förbättrar marginalerna. Om bolaget når sina mål finns potential för kurslyft, särskilt då värderingen är återhållsam.
Matas
Trots en svag rapport är caset intakt. Ocykliska intäkter och tillväxtmöjligheter via Kicks-förvärvet ger stöd för en starkare kursutveckling på sikt. Dagens industri gav för övrigt en köprekommendation till bolaget i måndagens tidning.
Nyheter
Danska skönhetskedjan Matas fortsatt köpvärd

Den danska skönhetskedjan Matas, som även äger Kicks, har en bra tillväxtpotential till en attraktiv värdering. Dagens industri upprepar sin köprekommendation för aktien. För ett år sedan gav tidningen en köprekommendation och den föll ut helt okej. Det såg ännu bättre ut tidigare, men rapporten för fjärde kvartalet fick aktien på fall. Tillväxten i bolaget har varit enligt Dagens industris prognos men det blev svagare för lönsamheten, men det går åt rätt håll men något långsammare.
”För ett år sedan såg Di köpläge i den danska skönhetskedjan Matas. En växande nordisk skönhetsmarknad lockade och genom köpet av Kicks hade Matas blivit marknadsledande i Sverige, Norge och Danmark samt tredje störst i Finland.”
När Dagens industri gav sin köprekommendation för ett år sedan stod aktien i 116 DKK och i fredags stängde den på 131,2 DKK. Aktuellt läge är alltså att det finns uppsida kvar i aktien enligt Dagens industri.
Nyheter
Truecaller har flera intäktsben

Veckans aktie i Dagens industri är Truecaller och analysen mynnar ut i en köprekommendation och en uppsida på 25 procent. Tidningens analytiker Robert Andersson lyfter fram att bolaget har över 400 miljoner användare och växer varje kvartal, samt trotsar motvind som valutakurser och konjunktur.
Bolaget har flera intäktsben och har en förmåga att hitta nya.
”Truecaller är sammanfattningsvis ett mycket imponerande svenskt teknikbolag. Flera teknikjättar har försökt konkurrera, exempelvis Google och Facebook, men nätverkseffekterna har visat sig vara en mycket viktig konkurrensfördel för Truecaller.”
Dagens industri tror att aktien kan stiga till 78 kronor och veckans aktie-analysen är alltid skriven med en horisont på ett år.
-
Nyheter1 månad sedan
CLS revolutionerar hjärnkirurgi med laserprecision – och siktar mot en global marknad
-
Nyheter2 veckor sedan
Dicot utmanar läkemedelsjättarna – framtidens potensbehandling väcker intresse
-
Nyheter1 månad sedan
Sinch-aktien kan fortsätta stiga anser Dagens industri
-
Nyheter1 månad sedan
Verve, tillfälligt brus skapar ett attraktivt köpläge
-
Nyheter1 månad sedan
Uppsida på 40 procent och direktavkastning på 6,7 procent i Kopparbergs Bryggeri
-
Nyheter2 månader sedan
Affärsvärlden vågar ge en köprekommendation till Stillfront-aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Affärsvärlden rekommenderar G5 Entertainment-aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Camurus är ett tillväxtmonster, köp aktien rekommenderar Dagens industri