Nyheter
Zazz Energy tar betydande order på biooljekraftvärmeverk i Grekland
Zazz Energy bygger två biooljekraftvärmeverk i Grekland. Till grund ligger två 20-åriga avtal om leverans av el med ett sammanlagt värde på 600 miljoner kronor, dvs 30 miljoner kronor per år om beloppet delas rakt av. Därutöver kommer försäljning av värme som, baserat på dagens priser, uppskattas ge ett årligt bidrag på omkring 10 miljoner kronor. Arbete med att etablera anläggningarna inleds omgående. De beräknas tas i drift under det tredje respektive fjärde kvartalet 2023. I och med driftsättning av den första av de två anläggningarna når Zazz Energy positivt kassaflöde enligt bolaget själva. Projektet finansieras i huvudsak lokalt i Grekland med EU-stöd.
Avsiktsförklaring om att tillverka bioolja
Zazz Energy har också signerat en avsiktsförklaring för att bygga en biooljefabrik med den grekiska partnern NAIS Energy PC. Projektstart planeras under 2023. Enligt planerna får den nya fabriken en kapacitet att försörja nio biooljekraftvärmeverk med bioolja av typ B100. Den produceras av restoljor från till exempel jordbruksproduktion, restauranger samt slakteriavfall. Den kan också användas för andra ändamål än kraftproduktion, exempelvis för transporter. Zazz Energy avser att komplettera fabriken med ett biooljekraftvärmeverk, dels för att stötta biooljeproduktionen, dels för försäljning av kraft och värme.
”Det är med stolthet vi presenterar dessa projekt för miljövänlig energiproduktion tillsammans med vår partner Nais Energy PC. Det här är ett viktigt steg för Zazz Energys medverkan i Greklands omställning till grön energi.” sade Zazz Energys vd Ari Kemppainen.
”Uttalande NAIS Energy PC, VD Ilias Tzoufetas: ”Detta är ett viktigt steg för att vidare utveckla vårt samarbete med Zazz Energy om miljövänlig kraftproduktion. Vi har möjlighet att som ensam aktör tillämpa en helt ny teknik där ren bioolja B100 framställs av 100 % organiska restprodukter.” sade NAIS Energy PCs vd Ilias Tzoufetas.
Nyheter
Coor visar styrka men möter motvind, Analysguiden sänker tonläget
Coor levererade en kvartalsrapport som vid första anblick såg stark ut, med bättre resultat än väntat och fortsatt starkt kassaflöde. Men bakom siffrorna döljer sig utmaningar på flera nyckelmarknader, vilket får Analysguiden att inta en mer försiktig hållning inför de kommande kvartalen.
Nettoomsättningen steg med 2,1 procent till 3 005 miljoner kronor, vilket var något över förväntan. Det justerade ebita-resultatet landade på 134 miljoner kronor, motsvarande en marginal på 4,5 procent – även det bättre än väntat. Framför allt den norska verksamheten stod för överraskningen, med stark tillväxt inom olje- och gasindustrin. Kassaflödet förbättrades markant och Coor minskade sin skuldsättning till 2,7 gånger justerad ebitda.
Samtidigt tyngs den svenska verksamheten av låga rörliga volymer, särskilt inom konferenstjänster, vilket pressade marginalen till 7,8 procent. I Danmark fortsätter problemen med prispress och ineffektivitet, och bolaget har tappat kontrakt motsvarande 300 miljoner kronor. Analysguiden bedömer att motvinden där kommer bestå under både 2025 och 2026.
Framåt väntas tillväxten mattas av något när de tillfälligt höga volymerna i Norge klingar av. Däremot ser man nya möjligheter i form av statliga upphandlingar av fastighetstjänster i Norge samt gradvisa lönsamhetsförbättringar i Sverige. Prognoserna justeras endast marginellt, men utsikterna beskrivs som “mjuka”.
Trots att aktien föll omkring 6 procent på rapportdagen anser Analysguiden att värderingen är attraktiv på medellång sikt. Det motiverade värdet sänks något till 40–45 kronor per aktie (tidigare 39–46), vilket motsvarar en värdering på 11–12 gånger förväntat rörelseresultat för 2026. Coor förväntas generera ett fritt kassaflöde på mellan 430 och 530 miljoner kronor årligen under perioden 2025–2028, vilket motsvarar en avkastning på omkring 10 procent.
Coor beskrivs som en stabil aktör med starka kassaflöden och hög direktavkastning, men med kortsiktiga utmaningar på sina huvudmarknader. På längre sikt bedömer Analysguiden att bolaget står väl positionerat för att dra nytta av en ökad outsourcingtrend i Norden.
Aktien är i skrivande stund ner 4,4 % till 45 kronor.
Nyheter
Biofrigas levererar sin första anläggning för flytande biogas
Biofrigas har varit på en lång resa att utveckla och leverera lösningar som gör lokalt producerad biogas till flytande kvalitativ biogas (LBG). Nu har bolaget nått en viktig punkt för kommersiell framgång. Biofrigas har nu levererat sin allra första kompletta anläggning till kund i Habo, strax utanför Jönköping. För bolaget en historisk händelse som markerar övergången från utveckling till försäljning.
– Det här är en milstolpe vi har arbetat mot väldigt länge – och som våra ägare, marknaden och andra intressenter har frågat efter och väntat på. Vi har levererat vår första kommersiella anläggning och den ska nu driftsättas efter installation. Det känns oerhört bra att ha kommit hit efter denna långa resa – detta är framtiden. säger Erik Fromell, VD på Biofrigas.
Den levererade anläggningen är resultatet av flera års målmedvetet utvecklingsarbete och representerar en banbrytande lösning för rening, nedkylning och förvätskning av biogas till flytande biogas (LBG). Tekniken är särskilt framtagen för gårds- och mindre biogasanläggningar med en kapacitet upp till 30 GWh per år.
Under de kommande veckorna kommer bolaget tillsammans med kunden att installera och driftsätta anläggningen. Med en anläggning på plats hos kund kommer bolaget att kunna visa upp sin teknik i en faktisk driftsmiljö.
– Det känns otroligt viktigt och spännande! Detta betyder att vi nu i rask takt kan fortsätta våra dialoger med kunder och andra intressenter med en verklig installation som grund, fortsätter Erik Fromell.
Nyheter
MilDef får beställning på 320 Mkr från tyskt försvars- och säkerhetsföretag
Roda, ett dotterbolag till MilDef, har fått en ramavtalsorder avseende leveranser av stryktålig IT-utrustning till ett tyskt försvars- och säkerhetsföretag. Ordervärdet är 320 miljoner kronor och leveranserna kommer att ske under 2026.
Ordern är på ett befintligt ramavtal för IT-utrustning. Roda har levererat stryktålig IT-utrustning såsom datorer, displayer och nätaggregat, alla konstruerade för krävande förhållanden, till detta ledande IT-säkerhetsföretag under flera år. Produkterna kommer att levereras till slutanvändare i det tyska försvaret.
– Detta avrop är ett exempel på hur rodas långa och starka ramavtal med ledande tyska försvarsföretag nu ger resultat. Den tyska upptrappningen accelererar tydligt och rodas goda rykte och erbjudande är mycket eftertraktat i denna dynamiska period, säger Daniel Ljunggren, VD och koncernchef MilDef Group.
-
Nyheter2 månader sedanCLS får FDA-godkännandet som fördubblar den adresserbara marknaden
-
Nyheter2 veckor sedanLovande resultat för CLS laserbehandling vid hjärntumör, ökad överlevnad jämfört med öppen kirurgi
-
Nyheter1 månad sedanReformer för hur börsbolag förvaltas har gett en enormt positivt effekt i Japan
-
Nyheter3 veckor sedanCLS finansierat till break-even skriver Redeye
-
Nyheter1 månad sedanZenicor integrerar avancerad AI för arytmidiagnostik
-
Nyheter3 veckor sedanKomplett samstämmighet, man ska teckna Verisures IPO
-
Nyheter2 veckor sedanWarren Buffetts Japan-satsning nu värd över 30 miljarder dollar
-
Nyheter2 månader sedanAstraZenecas Baxdrostat visar lovande resultat mot svårbehandlat högt blodtryck


