Nyheter
Shortcut Media måste byta affärsidé
Shortcut Media har som affärsidé att köpa företag som gör reklamfilm och annan kortare video. Grundproblemet med affärsidén är att denna typ av företag ägs och leds av någon eller några kreativa personer som har en grupp kreativa personer anställda. När ledningen sålt verksamheten så tappar de av naturliga orsaker intresse för verksamheten. De anställda har eftertraktad kunskap och gillar att vara där det är intressant, så de letar sig problemfritt vidare till något annat företag när ledningen har tappat intresset. Shortcut Media hamnar i någon situation där företagsköpen är en form av väldigt dyr rekrytering av personal, där de bästa sannolikt lämnar relativt fort.
Nu har problemet hamnat hos Lennart Larsson
Det är inte bara den operativa personalen som lämnar. VD och tidigare storägare har lämnat och nu har ännu en VD lämnat. Även styrelsemedlemmar har lämnat.
Nu har allt detta hamnat i Lennart Larssons knä, som själv beskriver sig som pensionär med bakgrund inom skogsbruk. Han har under åren köpt aktier i Shortcut Media och är nu absolut största ägare med en tredjedel av bolaget. Idag utsågs han även till tillförordnad VD efter att nyligen ha valts till styrelseordförande. Han skrev i början av september följande
”I styrelsen och den operativa ledningen håller vi som bäst på med att ändra fokus en aning, mer åt lönsamhet och struktur. Vi tycker att sådär 4-5 % avkastning är för dåligt. Hur bra den kan bli får vi återkomma till genom att visa resultat. Vi kommer senare att kommunicera våra finansiella mål samt bli lite mer konkreta om vilka förändringar vi tänker vidta. Det betyder inte att vi ska sluta växa, men vi kanske tar det lite lugnare med förvärv, vilket inte betyder att vi inte kommer att agera när lämpliga förvärvskandidater dyker upp. Men organisk tillväxt är väldigt bra. Det sker oftast med låg risk och ökad lönsamhet. Det finns alltid risker med att köpa företag.”
Det verkar alltså som personen som numera är vd och huvudägare redan har dragit slutsatsen att affärsidén inte är hållbar. Han har nu en tuff uppgift att bygga en fungerande organisation som kan rekrytera och behålla personal med traditionella medel.
Inga roliga multiplar
Något som är tråkigt för aktieägare med en traditionell verksamhet är att multiplar baserade på spekulativ förvärvstillväxt inte längre kan användas. I stället blir det traditionella saker som vinst efter skatt som ska utgöra grunden för värderingen. Hälsosamt, men tråkigt.
Nyheter
Zenicor vänder till vinst, stärker positionen inom hjärtdiagnostik
Medicinteknikbolaget Zenicor Medical Systems inleder 2026 med ökad tillväxt och ett positivt resultat. För första kvartalet rapporterar bolaget både förbättrad lönsamhet och stigande intäkter, ett trendbrott jämfört med samma period i fjol.
Omsättningen steg till 7,8 miljoner kronor, en ökning med cirka 10 procent jämfört med motsvarande kvartal 2025. Rörelseresultatet förbättrades tydligt till 0,56 miljoner kronor (0,16), medan nettoresultatet vände till plus 0,17 miljoner kronor från en förlust på 0,45 miljoner kronor året innan.
– Det här är vårt bästa första kvartal hittills, både vad gäller tillväxt och resultat, skriver vd Mats Palerius i rapporten.
Växande affär och stigande orderstock
Tillväxten drivs enligt bolaget av både nya kundavtal och ökade intäkter från befintliga kunder. En växande del av affären bygger på en modell där Zenicor får betalt per genomförd patientutredning, vilket innebär att intäkter successivt bokas upp över tid.
Under kvartalet ökade den underliggande orderstocken med 5,1 miljoner kronor, samtidigt som 3,2 miljoner kronor fakturerades. Nettoökningen uppgick därmed till 1,9 miljoner kronor – något bolaget lyfter fram som ett styrketecken.
Fokus på Norden och Storbritannien
Strategin ligger fast med fokus på Sverige, Finland och Storbritannien, marknader som väntas driva tillväxten under 2026 och 2027. Försäljningen sker både via offentliga upphandlingar och i ökande grad direkt till privata vårdgivare.
Under kvartalet tecknades bland annat avtal med Karolinska Universitetssjukhuset och ett utökat samarbete med Liverpool Heart and Chest Hospital i Storbritannien.
Efter kvartalets utgång har även ett ramavtal ingåtts med vårdkedjan Achima Care.
Stark forskningsposition
Zenicor fortsätter samtidigt att positionera sig inom screening av förmaksflimmer, en viktig riskfaktor för stroke. Bolagets teknik används i flera stora studier, däribland SAFER, en av världens största randomiserade screeningstudier med över 89 000 deltagare.
Resultat från dessa studier väntas först 2028, men kan på sikt bana väg för bredare införande av nationella screeningprogram.
Pressat kassaflöde trots vinst
Trots det positiva resultatet är kassaflödet fortsatt negativt. Under kvartalet uppgick kassaflödet till -4,2 miljoner kronor, bland annat till följd av ökade rörelsefordringar och investeringar. Likvida medel minskade till 0,9 miljoner kronor vid periodens slut.
Samtidigt har den räntebärande nettoskulden minskat något, och bolaget planerar att hålla skuldsättningen stabil under året.
Positionerar sig för genombrott
Zenicor visar i kvartalet att affärsmodellen börjar leverera lönsamhet, samtidigt som tillväxten fortsätter. Utmaningen framåt blir att kombinera expansionen med ett starkare kassaflöde, samtidigt som bolaget positionerar sig inför ett potentiellt genombrott inom screening av förmaksflimmer.
Nyheter
MoveByBike växlar upp med Airmee, affär värd upp till 35 miljoner kronor årligen
Logistikbolaget MoveByBike fördjupar sitt samarbete med last mile-aktören Airmee. Ett nytt avtal innebär att MoveByBike tar en mer central roll i Airmees innerstadsdistribution och affären väntas bli en betydande intäktsmotor.
Det utökade partnerskapet tillför enligt bolaget ytterligare 13–17 miljoner kronor i årliga intäkter, utöver befintliga volymer. Sammantaget innebär det att det totala ordervärdet från Airmee väntas landa på mellan 27 och 35 miljoner kronor per år, exklusive reklamintäkter.
Redan i dag omsätter MoveByBike omkring 14–18 miljoner kronor årligen från samarbetet. Den nya affären innebär därmed i praktiken en fördubbling av intäktsbasen från kunden.
Tar position i stadskärnorna
I det fördjupade samarbetet kliver MoveByBike fram som dedikerad partner för leveranser i innerstaden. Fokus ligger på att skala upp verksamheten i Stockholm och Malmö, där volymerna successivt ska öka från maj till juli i år.
Bolagets vd Fredrik Videlycka framhåller att ökad volymtäthet i befintliga områden är avgörande för lönsamheten.
– Genom att maximera nyttjandegraden i våra city-hubbar tar vi ett viktigt steg mot uthållig lönsamhet, säger han i en kommentar.
Finansiering utan utspädning
För att möta den ökade efterfrågan planerar MoveByBike att investera i fler fordon. Enligt bolaget kommer Airmee att bidra till finansieringen av expansionen utan att det leder till utspädning för befintliga aktieägare.
Det är ett upplägg som sticker ut i en sektor där tillväxt ofta kräver kapitalanskaffningar.
Växande reklamaffär
Utöver logistiktjänsterna förstärks även parternas reklamsamarbete. Intäkterna från reklam kopplad till Airmee väntas öka från dagens cirka 1,2–1,5 miljoner kronor till totalt 2,4–3 miljoner kronor årligen.
Airmees vd Elin Morales Härén lyfter fram kombinationen av logistik och exponering som en styrka:
– MoveByBike bidrar både till vår leveranskapacitet och vår synlighet i stadsbilden, säger hon.
Nyheter
Stark köprekommendation för Paradox-aktien från Dagens industri
Dagens industri har idag publicerat ett analys på Paradox Interactive med en tydlig köprekommendation. På lite sikt kan aktien dubblas och då bolaget numera har en lägre kostnadsbas så kan företaget bli en riktig utdelningsmaskin.
Paradox handlas till rekordlåga multiplar, samtidigt som bolagets spelarbas är enormt lojal och spelarna lägger varje år mer tid på företagets spel än de gjorde under föregående år skriver tidningens analytiker Mikael Olsson. För tio år sedan hade företaget drygt 50 tusen samtidiga spelare och idag är det drygt 175 tusen. Vid större spelsläpp sticker siffran rakt upp, men kommer sedan ner igen. Poängen är att den långsiktiga trenden är stadigt ökande.
Paradox kan dela ut rejält med pengar och senare i år kan företaget även börja köpa tillbaka aktier. Paradox är även en uppköpskandidate.
”Men med hög underliggande lönsamhet, en huvudsakligen organisk tillväxt som drivare, och en stark ställning inom sin nisch, krävs inga extrema antaganden för att aktien skulle dubblas till 2030 och då handlas till 20 gånger rörelseresultatet.”
Paradox-aktien stängde på 129 kronor igår fredag.
-
Nyheter2 månader sedanRichard Bråse – aktierna i Investor och Industrivärden är dead money
-
Nyheter2 månader sedanBure, i praktiken en investering i Mycronic, köp säger Richard Bråse
-
Nyheter1 månad sedanKraftigt bakslag för Diamyd, fas 3-studie når inte effektmål
-
Nyheter2 månader sedanFem uppköpskandidater bland småbolagen
-
Nyheter2 veckor sedanTvå aktier som kan tiodubblas i pris
-
Nyheter2 månader sedanViktiga studiedata väntas för Diamyd Medical i slutet av mars
-
Nyheter3 veckor sedanSweco-aktien faller på rädsla för AI och Irankrig, Dagens industri säger köp
-
Nyheter2 månader sedanIntervju med James van Geelen som skrev Substack-inlägget vilket fick världens börser på fall


