Nyheter
Penser Access inleder bevakning av Exsitec där man ser en uppsida

Penser Access har tagit upp bevakning av Exsitec som nyligen noterades på First North.
Exsitec levererar affärsstödjande IT-system med bas i externa programvaror som integreras till en helhet. Programvaruförsäljningen driver återkommande intäkter som utgör 27 % av totalen, och genom att inte erbjuda egen mjukvara kan teknikrisken hållas nere. Kundbasen består av 850 små och medelstora företag där den största kunden står för 3 %, vilket sammantaget ger en affärsmodell med låg risk.
Svenska företag har ökat sina utgifter för mjukvara med 11 % per år de senaste 10 åren, drivet av ett ökande digitaliseringsbehov. Små och medelstora företag ligger efter i digitaliseringen, vilket borgar för god tillväxt även framöver. Den svenska adresserbara marknaden utgörs av 17 000 företag, varav Exsitec idag säljer till 5 %, något som ytterligare understryker tillväxtpotentialen.
Aktien har gått starkt efter noteringen i september, men Erik Penser Bank ser fortsatt potential och ett motiverat värde per aktie på 71–73 kr. Banken bedömer risken i aktien som låg, med stöd i ett lågt enskilt kundberoende, en stor bas av återkommande intäkter och att bolaget idag har nettokassa.
Aktien handlas i skrivande stund till 59 kr.
Nyheter
Börsveckan rekommenderar tre aktier – varav två är danska

Tidningen Börsveckans analytiker har tittat närmare på sex företag och hittat tre köpvärda aktier, varav två är danska. Momentum Group gör man däremot bäst i att sälja.
Köp
- Brdr A&O Johansen
- Camurus
- STG
Avvakta
- Addnode
- Zalaris
Sälj
- Momentum Group
Nyheter
Carnegie ger en köprekommendation till it-säkerhetföretaget Yubico

Carnegie ser starka och långsiktiga drivkrafter till att Yubicos tillväxtresa fortsätter, ger en köprekommendation till aktien.
”Bolaget bakom den phishing-resistenta hårdvarunyckeln Yubikey fick en stark första börsvecka. Carnegie Securities ser starka, långsiktiga drivkrafter inom cybersäkerhet som talar för att Yubicos resa fortsätter.”
Carnegie sätter en riktkurs på 130 kronor. Förutom flera starka trender som talar för en fortsatt stark resa för Yubico så är företaget även en given uppköpskandidat anser firman.
För en vecka sedan gav Dagens industri en köprekommendation.
Intervju med Yubicos VD Mattias Danielsson och medgrundare Stina Ehrensvärd gjord av Trading Direkt tidigare idag.
Nyheter
Teckna inte Cortus Energys företrädesemission av konvertibler säger Affärsvärlden

Cortus Energy gör just nu en företrädesemission av konvertibler på 61,4 miljoner kronor, vilket kan utökas till 71,4 miljoner kronor.
Affärsvärlden har tittat närmare på läget för bolaget och emissionen och ger rådet att inte teckna. Bolaget har ett antal olika skulder och Affärsvärlden konstaterar att denna företrädesemission ökar skuldsättningen utan att bolaget har en intjäningsförmåga som varken matchar skulderna eller burnraten.
En intressant detalj som Affärsvärlden uppmärksammar är att Cortus Energy indirekt ger en omsättningsprognos för de kommande 12 månaderna på 25 miljoner kronor. Analytikern väljer att inte uttryckligen säga om det verkar troligt eller inte.
Vill man höra vad bolaget har att säga så kan man lyssna till nedanstående presentation som gavs för tio dagar sedan.
-
Nyheter1 månad sedan
SBB-aktien är död
-
Nyheter1 vecka sedan
New Wave Groups grundare Torsten Jansson lägger ut orden
-
Nyheter4 veckor sedan
Handelsbanken väntas ge 30 procent eller mer i direktavkastning under kommande tre år
-
Nyheter3 veckor sedan
Hela ProstaLunds ledning har nu avgått
-
Nyheter1 månad sedan
8 bra aktier enligt Börsveckan för hösten 2023
-
Nyheter1 månad sedan
Gold Town Games tecknar avsiktsförklaring med Vorto Gaming om ett rugby-spel
-
Nyheter2 månader sedan
Afry har blivit billig – fokus på rörelsemarginalen kan få fart på aktien
-
Nyheter2 månader sedan
Bellpals samarbetspartner går i konkurs